Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 23.03.2009, 09:08:09
Hector's Avatar
Hector Hector is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2009
Locație: Jungla poreclita Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 411
Implicit Rugaciunile

In caz ca nu ai timp dimineata sa faci rugaciunile de dimineata, le poti face cu o seara inainte, dupa rugaciunile de seara? Adica sa faci rugaciunile de dimineata, seara.
Sau poti face rugaciunile de seara cu cateva ore inainte de a te culca, si nu in momentul in care te culci?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 25.03.2009, 21:22:51
janina janina is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Locație: bucurești
Mesaje: 92
Implicit

Roagă-te neîncetat dacă poți dar nici nu neglija rugăciune adică atunci cînd poți nu uita cele de seară nu trebue lăsate pt că sînt multe duhuri la granița dintre somn
Reply With Quote
  #3  
Vechi 25.03.2009, 21:39:52
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hector Vezi mesajul
In caz ca nu ai timp dimineata sa faci rugaciunile de dimineata, le poti face cu o seara inainte, dupa rugaciunile de seara? Adica sa faci rugaciunile de dimineata, seara.
Sau poti face rugaciunile de seara cu cateva ore inainte de a te culca, si nu in momentul in care te culci?
Nu timpul conteaza, ci daca sunt din inima rugaciunile respective. Adevarata rugaciune nu poate fi conditionata daca izvoraste din iubire. Banuiesc ca ai un canon de indeplinit. In Pateric era chiar un exemplu cu un frate care-si facea rugaciunile dupa pravila, insa intr-una din seri a adormit, iar diavolul a fost cel care l-a trezit. Pai daca diavolul l-a trezit............!!!!!!!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 25.03.2009, 22:15:15
oana_maria oana_maria is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.03.2009
Locație: Targu Neamt,Humulesti,judetul Neamt,o frumoasa zona depresionara plina de obiective turistice
Mesaje: 49
Implicit

rugaciunea de capatai a omului trebuie sa fie "Doamne Iisuse Hristoase,Fiul lui Dumnezeu,miluieste-ma pe mine pacatosul",rugaciunea mintii ce trebuie spusa tot timpul,toata ziua pentru a ne feri de pacat,(vezi Sf Serafim de Sarov).Parintele Arsenie Boca spune ca aceasta rugaciune trebuie spusa astfel:cand inspiram spunem "Doamne Iisuse Hristoase,Fiul lui Dumnezeu" iar cand respiram cealalta parte.Eu mai apun si 'Bucura-te ceea ce esti plina de har,Marie,Domnul este cu tine,Binecuvantata esti tu intre femei si binecuvantat este rodul pantecelui tau,ca ai nascut pe Mantuitorul sufletelor noastre",intrucat Maica Domnului este protectoarea mea.
Deasemenea,in fiecare zi a saptamanii trebuie sa citim cate un acatist:
Luni:Acatistul Sf.Arhangheli Mihail si Gavriil,Canon catre ingerul pazitor,Canon de rugaciune catre Puterile ceresti
Marti:Acatistul Sf.Ioan Botezatorul si al Sf.Antonie cel Mare
Miercuri:Acatist catre Maica Domnului unul din cele 3
Joi:Acatistul Sf.Petru si Pavel si al Sf.Nicolae
Vineri:Acatistul Sf.Cruci
Sambata:Acatistul Domnului nostru Iisus Hristos
Duminica:Acatistul Sfintei Treimi
+Acatistul Sf. din acea zi
eu ma trezesc dimineata devreme sa ma duc la scoala si zic numai rugaciunea Domneasca pentru ca eu ca o pacatoasa ce sunt ma pregatesc pentru scoala si trebuie sa merg mult pe jos..
Reply With Quote
  #5  
Vechi 25.03.2009, 22:42:42
anne's Avatar
anne anne is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 148
Implicit Pravila Sf. Serafim de Sarov...

Citat:
În prealabil postat de Hector Vezi mesajul
In caz ca nu ai timp dimineata sa faci rugaciunile de dimineata, le poti face cu o seara inainte, dupa rugaciunile de seara? Adica sa faci rugaciunile de dimineata, seara.
Sau poti face rugaciunile de seara cu cateva ore inainte de a te culca, si nu in momentul in care te culci?
Sf. Serafim de Sarov sfatuia asa: daca nu ai timp de pravila obisnuita de rugaciune zi asa: dimineata, la amiaza si seara de trei ori TATAL NOSTRU , NASCATOAREA si o data CREZUL . (Deci, in total, pe zi...9 Tatal nostru, de 9 ori Nascatoarea si de 3 ori CREZUL). De dimineata pana la amiaza in gand..."Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatosul" . Iar de la amiaza pana seara "Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu , miluieste-ma".

Sunt rugaciuni simple, pe care toti le stim si le putem rosti oriunde, oricand...indiferent ce facem...Trebuie doar sa le spunem in taina inimii noastre , cu multa dragoste, din suflet...Sau simplu...Doamne miluieste-ma! Doamne ajuta-ma! Sau alte rugaciuni simple, spuse din inima...
__________________
"Dragostea indelung rabda; dragostea este binevoitoare, dragostea nu pizmuieste , nu se lauda, nu se trufeste. Dragostea nu se poarta cu necuviinta, nu cauta ale sale, nu se aprinde de manie, nu gandeste raul. Nu se bucura de nedreptate , ci se bucura de adevar . Toate le sufera, toate le crede, toate le nadajduieste, toate le rabda. Dragostea nu cade niciodata..."
Reply With Quote
  #6  
Vechi 26.03.2009, 13:35:14
kosmy022 kosmy022 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.02.2009
Locație: Romania, Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 120
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hector Vezi mesajul
In caz ca nu ai timp dimineata sa faci rugaciunile de dimineata, le poti face cu o seara inainte, dupa rugaciunile de seara? Adica sa faci rugaciunile de dimineata, seara.
Pai si cum poti zice seara ceva de genul : multumesc Doamne ca am trecut noaptea aceasta sau multumesc Doamne ca m-ai invrednicit sa vad o noua zi ? Ca rugaciunile de dimineata contin asa ceva...

Citat:
În prealabil postat de Hector Vezi mesajul
Sau poti face rugaciunile de seara cu cateva ore inainte de a te culca, si nu in momentul in care te culci?
Eu unul asta ma si straduiesc sa fac, in momentul in care vreau sa ma culc sunt suficient de obosit cat sa nu ma pot concentra deloc la rugaciune, asa ca incerc sa le zic mai devreme
Reply With Quote
  #7  
Vechi 27.03.2009, 13:30:49
Hector's Avatar
Hector Hector is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2009
Locație: Jungla poreclita Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 411
Implicit re

Mi-ati raspuns o multime, iar eu si uitasem sa ma mai uit pe acest topic.
Pentru inceput va multumesc tuturor pentru raspunsuri, sfaturi.
Citat:
În prealabil postat de kosmy022 Vezi mesajul
Pai si cum poti zice seara ceva de genul : multumesc Doamne ca am trecut noaptea aceasta sau multumesc Doamne ca m-ai invrednicit sa vad o noua zi ? Ca rugaciunile de dimineata contin asa ceva...
Pai aceasta este si intrebarea mea. Un aspect de-al ei. Cat de bine este? Aici cam e problema.....

Citat:
eu ma trezesc dimineata devreme sa ma duc la scoala si zic numai rugaciunea Domneasca pentru ca eu ca o pacatoasa ce sunt ma pregatesc pentru scoala si trebuie sa merg mult pe jos..
Da...eu sunt cu serviciul, trebuie sa ma scol la 5:50-06:00. Sa zicem ca printr-un efort (cu E mare) m-as scula pe la 5:15, dar eu cand ma scol devreme sunt somnoros, amortit si deabea ma pot concentra la rugaciune. Ma misc si incet si mi-ar lua foarte mult sa imi spun rugaciunile la acea ora matinala.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 27.03.2009, 15:10:35
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Dumnezeu nu are in fata Sa pontaj. Nu poti spune am bifat si rugaciunile de dimineata, caci le-am rostit seara, si astfel Dumnezeu ma va ajuta mai mult.

Daca poti sa te rogi mai mult in unele seri, e foarte bine. Dar sa nu ai in vedere doar cantitatea, ci si calitatea. Adica, mai bine rostesti putin, dar sa ai constiinta ca ii vorbesti lui Dumnezeu, decat sa rostesti mult si mintea sa-ti rataceasca.

Eu sunt de parere ca in fiecare dimineata e bine sa ai macar un gand indreptat spre El, daca ai si un cuvant, cu atat mai bine.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 28.03.2009, 23:35:41
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hector Vezi mesajul
In caz ca nu ai timp dimineata sa faci rugaciunile de dimineata, le poti face cu o seara inainte, dupa rugaciunile de seara? Adica sa faci rugaciunile de dimineata, seara.
Sau poti face rugaciunile de seara cu cateva ore inainte de a te culca, si nu in momentul in care te culci?
Te rog să mă ierți, dar lipsa timpului în a spune o scurtă rugăciune , fie ea și dimineața când suntem somnoroși și grăbiți, e semn de delăsare, lenevie . Acesta este adevărul și nu trebuie ascuns. Cât ne ia dimineața să rostim, cel puțin, Tatăl nostru și Psalmul 50 ? Nu cred că mai mult de 5-7 minute. Oare , Dumnezeu , prietenul cel mai bun al nostru, nu merită aceste 5-7 minute ?
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 29.03.2009, 01:18:40
icamilin's Avatar
icamilin icamilin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2007
Locație: Timisoara Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 737
Implicit Marturisire

In urma cu ceva vreme in urma am fost la manastirea Bistrita Olteana si povesteam cu parintele duhovnic, ii marturiseam ca nu ajung intotdeauna sa-mi fac canonul asa cum trebuie si-l intrebam daca este bine, daca este rau, sa recuperez timpul de rugaciune pe care din binecuvantate pricini nu l-am putut respecta.
Mi-a zis parintele asa: " cum poti sa te rogi seara, rugaciunile de dimineata, ca doar cand incepi ziua de lucru, mai intai te rogi si ceri ajutorul bunului Dumnezeu sa te ajute in tot ce ai de facut."
" cum poti sa te rogi ziua ( cand ai timp ), rugaciunile de seara? ele trebuiesc spuse seara, dua ce ai terminat tot lucrul din aceea zi, ca e bine sa-i multumesti bunului Dumnezeu pentru ajutorul acordat in aceea zi care a trecut. "
Esenta? Nu exista posibilitate de a recupera rugaciunile pierdute intr- zi sau seara. Ele trebuiesc spuse la timpul potrivit, au rolul lor binedeterminat.
Daca totusi nu putem sa le citim, asa cum zice "PRAVILA", este indicat sa facem macar o metanie mare cand ne sculam, sa zicem Tatal nostru, Crezul, Psalmul 50, Rugaciunea inimii ori de cate ori putem, sa zicem o scurta rugaciune cand ne asezam la masa si seara sa-i multumim bunului Dumnezeu pentru ajutorul dat in timpul zilei. Sa fim buni la suflet, sa facem milostenii, sa avem ganduri bune si sant sigura ca incet incet ne vom putea face timp mai mult si pentru a citi rugaciuni, acatiste, psalmi si alte carti cu tematica religioasa. Doamne ajuta-ne!
__________________
" Fiti buni intre voi si milostivi, iertand unul altuia, precum si Dumnezeu v-a iertat voua in Hristos "
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
rugaciunile incepatoare... myself00 Generalitati 17 07.06.2012 09:17:12
Rugaciunile de dimineata dorelsilaghi Intrebari utilizatori 9 23.11.2011 11:40:59
Rugaciunile de seara haitchi Intrebari utilizatori 2 27.06.2010 20:40:33
La ce ne ajuta rugaciunile? Mihailescu_Daniel Generalitati 26 09.05.2009 15:37:09
Rugaciunile pt cei adormiti danyel Rugaciuni 0 03.06.2007 21:18:43