Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Despre Sfanta Scriptura
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #601  
Vechi 27.08.2011, 14:22:13
grasu77 grasu77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.06.2011
Locație: Brasov
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adanna Vezi mesajul
Si daca te vad oamenii ( si vecinii) umbland pe strada ca dupa o noapte de orgii "neortodoxe" tot aceasi parere ai? ( sa nu spun pe romaneste )ca paine tot trebuie sa mergi sa cumperi... sau tu esti un fel de baby doll si merge mamita la cumparaturi?
Nu prea am inteles intrebarea. O sa fac niste afirmatii, in speranta ca iti voi raspunde.

1. De cativa ani nu mai consum picatura de alcool. Efectiv, nu-mi mai place deloc (minune de la Dumnezeu).
2. Pe vremea cand ma faceam "varza", locuind singur, eram nevoit uneori sa ies, cu fata ravasita, sa-mi fac ceva cumparaturi (daca mai aveam bani).
Reply With Quote
  #602  
Vechi 27.08.2011, 14:27:58
grasu77 grasu77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.06.2011
Locație: Brasov
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Sa intelegem ca sunteti printre marea majoritatea a adventistilor care nu se pot atinge de un pahar de vin pentru ca inevitabil se lasa cu o betie crunta, legumicola, "cu bidonul cu apa si ligheanul la capatai"?
Sa nu intelegeti asa. Este gresit. Dumnezeu m-a scapat de patima alcoolului. Daca ma indepartez de EL este posibil sa cad iarasi. Fara Dumnezeu suntem slabi.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Ah, "o spun din proprie experienta", scuzati..intrebare retorica :)
Dupa ce ati facut mai multe afirmatii clar neadevarate, "propria dvs. experienta" nu mai poate fi credibila.
Reply With Quote
  #603  
Vechi 27.08.2011, 15:15:09
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de grasu77 Vezi mesajul
Si Vaticanul (sefii dvs. infailibili) crede in existenta unor civilizatii extraterestre. Si nu se refera la ingeri sau fiinte spirituale.
http://old.cotidianul.ro/vaticanul_c...tri-45844.html

Mai spuneti "ptiu! asta da erezie"?
Prietene, fratii tai de credinta au zis pe acest topic ca Iisus si ingerii sunt extraterestrii. Faptul ca Vaticanul nu exclude posibilitatea existentei altor civilizatii in Univers, nu vad unde ar fi problema! Universul e mare prietene. Eu NU pot dovedi ca exista si nici tu NU poti sa ma contrazici pentru ca nici unul nu avem dovezi. Si ca sa mai glumim voi adventistii dati dreptate Vaticanului prin afirmatii de genul: Iisus este extraterestru! Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #604  
Vechi 27.08.2011, 15:37:59
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Theodor_de_Mopsuestia Vezi mesajul
o parodie de sabat in locul duminicii; nu exista suflet cum il vad Sfanta Scriptura si toti ceilalti, de la catolici la ortodocsi si de la calvini la nestorieni; Isus este extraterestru, si bineintels intreaga Sfanta Trinitate (Doamne iarta-ma), probabil ca si steaua magilor era un ozene; Maica Domnului e si ea o prezenta colo, in fundal, evident cu totul nedemna de preacinstire; ierarhia apostolica a Bisericii, inventie a babilonicilor alora de catolici si ortodocsi, usw., usw.
Daca asta e crestinism, eu sunt de pe Solaria. :D Ca tot vorbim de aiureala asta...
Domnule Theodor, v-ați autoturat degeaba și s-ar putea să vă cauzeze. Recapitulațiunea ați făcut-o după comentariile altora, nu după vorbele mele... O după amiază înțeleaptă!
Reply With Quote
  #605  
Vechi 27.08.2011, 15:46:13
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
Prietene, fratii tai de credinta au zis pe acest topic ca Iisus si ingerii sunt extraterestrii.
"Frații lui de credință" pe acest topic se reduc la o persoană: subsemnatul, iar eu n-am folosit acest termen în dreptul lui Iisus și al îngerilor.

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
Faptul ca Vaticanul nu exclude posibilitatea existentei altor civilizatii in Univers, nu vad unde ar fi problema! Universul e mare prietene. Eu NU pot dovedi ca exista si nici tu NU poti sa ma contrazici pentru ca nici unul nu avem dovezi. Si ca sa mai glumim voi adventistii dati dreptate Vaticanului prin afirmatii de genul: Iisus este extraterestru! Doamne ajuta!
Noi nu putem să afirmăm decât ceea ce Biblia susține, iar Biblia vorbește și de alte ființe în afară de pământeni și de Persoanele Dumnezeirii. O seară plăcută!
Reply With Quote
  #606  
Vechi 27.08.2011, 16:58:53
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
"Frații lui de credință" pe acest topic se reduc la o persoană: subsemnatul, iar eu n-am folosit acest termen în dreptul lui Iisus și al îngerilor.

Noi nu putem să afirmăm decât ceea ce Biblia susține, iar Biblia vorbește și de alte ființe în afară de pământeni și de Persoanele Dumnezeirii. O seară plăcută!
pe bune! Lumineza-ma si pe mine, unde scrie biblia ca ar exista si alte fiinte nepamantene. Doamne ajuta si o seara placuta si tie!
Reply With Quote
  #607  
Vechi 27.08.2011, 17:05:03
grasu77 grasu77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.06.2011
Locație: Brasov
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
Prietene, fratii tai de credinta au zis pe acest topic ca Iisus
si ingerii

Raspunsul domnului mopsuetia ("ptiu!asta da erezie") nu are nici o legatura cu afirmatiile facute despre Domnul Iisus si ingeri (acestea au fost facute ulterior). Vedeti aici de ce s-a legat si condamnat inchizitorul mopsuetia:
http://www.crestinortodox.ro/forum/s...&postcount=586
Reply With Quote
  #608  
Vechi 27.08.2011, 17:41:33
valentin.viliga's Avatar
valentin.viliga valentin.viliga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2008
Locație: arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 467
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lacrimi Vezi mesajul
Exista multe controverse, mai ales intre ortodocsi si" neoprotestanti in ceea ce priveste aceasta problema. Penticostalii, spre exemplu, sustin ca "vinul" din Sfanta Scriptura reprezinta de fapt mustul, proaspat stors din struguri, iar noi, ca ortodocsi, facem un pacat prin faptul ca, la Sfanta Impartasanie, bem vin. Personal, mi se pare o aberatie, ca de fapt toate explicatiile penticostalilor (Iertati-ma, cei de pe acest forum)
Voi ce parere aveti?
Domnul Iisus Hristos a baut vin, dar asta nu inseamna ca a baut in exces, in NT cuvantul vin apare in urmatoarele forme οἶνον (oinon) - 19 ori, οἶνος (oinos) − 4 ori, οἴνου (oinou) - 7 ori, οἴνῳ (oinō) - 4 ori, toate formele astea desemneaza vinul(care e must fermentat), formele grecesti ale cuvantului vin sunt folosite pentru a desemna cuvantul ebraic yayin care inseamna tot vin, acest cuvant provine dintr-un cuvant(care nu mai este utilizat) insa care insemna vin, a fermenta, a petrece sau persoana consumatoare de vin.
__________________
valentin_top_bizant
Reply With Quote
  #609  
Vechi 27.08.2011, 19:03:05
laviniu laviniu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 26.08.2011
Mesaje: 183
Implicit

Citat:
În prealabil postat de grasu77 Vezi mesajul
Si Vaticanul (sefii dvs. infailibili) crede in existenta unor civilizatii extraterestre. Si nu se refera la ingeri sau fiinte spirituale.
http://old.cotidianul.ro/vaticanul_c...tri-45844.html

Mai spuneti "ptiu! asta da erezie"?
Ei na, rugul inca e la mare cautare, asa ca ce sa recunoasca vaticanul, desi daca ar fi sa scotocim prin pivnitele lor etc, ne-am cruci de ce am putea gasi! Poate chestii despre reptilienii veniti din geno-solaris, etc...Oricum multe adevaruri nu se afirma si altele asteapta sa fie descoperite! Deci mare inchizitor Mopsuestia, ca sa citez un distins forumist, pe cand ardeti prima "vrajitoare"?!?
Reply With Quote
  #610  
Vechi 27.08.2011, 19:29:39
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
pe bune! Lumineza-ma si pe mine, unde scrie biblia ca ar exista si alte fiinte nepamantene. Doamne ajuta si o seara placuta si tie!
Citește de exemplu Iov 1,6 ; 2,1; 38,7.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sa nu uitam ca Domnul Iisus Hristos este acum pe Cruce Adriana Cluj Rugaciuni 7 13.04.2012 17:02:34
L-am visat pe Domnul Iisus Hristos alexandra28again Intamplari adevarate 30 19.04.2010 22:39:35
Cand nu avem voie sa coasem marinmagda18 Generalitati 13 03.03.2010 15:15:58
Lasati lumea sa vada ca avem nevoie de Iisus Ioan_Ciobota Generalitati 0 17.02.2008 08:36:51