Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1091  
Vechi 22.10.2012, 16:54:08
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Am cerut și eu adminului să urmărească istoricul topicului. Atunci topicul era pe la pagina 70. Apoi am mai trimis un mesaj, topicul era pe la pagina 90. Ori nu a reușit să citească încă mesajele, ori...

ps: nu strică sa trimiți un mesaj.
Cu siguranta le-a citit , dar oare cate threaduri respecta subiectul initial de la cap la coada ! Ai dreptate , Ovidiu draga !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #1092  
Vechi 22.10.2012, 16:58:39
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
de liberul arbitru ai auzit? Omul e liber sa discute unde si orice doreste! Cu ce te deranjeaza pe tine ca aumiti forumisti discuta pe acest topic?
Subscriu celor postate.
Personal consider ca discutiile sunt benefice, mai ales ca in prezent discutam subiectul topicului si in prespectiva eshatologica. Caci toata activitatea vietii noastre curente ar trebui sa aiba in vedere invierea intru Hristos Iisus, conlucrarea cu harul Duhului Sfant...

Doamne ajuta.
__________________
Pr. Arsenie Boca: "In mintea stramba si lucrul drept se stramba"; "Sa-ti feresti capul de frig si de prostie!"; "Mustrarea invinge, dar nu convinge"; "Bobul lui de grau se preschimba in taciune, iar el se crede grau nedreptatit";
Reply With Quote
  #1093  
Vechi 22.10.2012, 17:01:59
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Smile

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
După fire și împotriva firii (un scurt rezumat):

Puterile sufletului: mintea, iubirea și voința, după orânduirea cea străveche, își aveau lucrarea și ținta către Dumnezeu. Această tindere spre Dumnezeu a sufletului era lucrarea cea după fire; și pe temeiul stăruinței în această tindere, urma să creștem de la chip la asemănare. Așa eram în sfatul, în ascultarea și vederea lui Dumnezeu.

De la neascultare încoace, puterile sufletului, nemaifiind unite în Dumnezeu, ci învrăjbite și aprinse de gânduri ce se contrazic, nu mai lucrează după fire, ci lucrează cel mai adesea, dacă nu aproape totdeauna, contra firii. După cuvântul Sfinților: toată strădania diavolului aceasta era și este ca să desfacă dragostea sufletului nostru de Dumnezeu și s-o lege de orice altceva, afară de Dumnezeu.

Drept aceea vrăjmașul, ca să-și ajungă ținta fărădelegii, îmbie sufletului ispita întâi, cea prin plăcere, aducându-i momeli plăcute la vedere și bune la gustare, potrivite cu fiecare putere frântă a sufletului, în parte; iar pe trup îl împinge să le împlinească cu lucrul și să le facă tot mereu. Vrea vicleanul, ca pe niște lipsiți de bucuria vederii lui Dumnezeu, pe care ne-a furat-o, să ne mângâie, învățându-ne să iubim plăcerea simțurilor, bine știind vicleanul, că asta stinge iubirea de Dumnezeu și întunecă mintea de la vederea Lui. Că nu Dumnezeu este Cel ce nu ne mai iubește și nu ne mai vede, ci noi suntem cei ce nu-L mai iubim și nu-L mai vedem, căci între noi și El e zidul păcatului, iar dincoace de zid, noi: o grămadă de cioburi mereu zdrobindu-ne de zid și în tot mai mare sfărâmare aflându-ne.

Ascultarea cea străină a încovoiat dragostea noastră spre lumea aceasta și spre trup. Iuțimea sau voința, care, după fire, aveau rostul să îndrepte spre Dumnezeu ca un arc dragostea, iar către diavol mânia, ca pe o săgeată, a aprins-o contra firii și a transformat-o în ură, încât fiara de om, ca fulgerele zvârle săgețile în obrazul fraților și în fața Sfântului Dumnezeu, blestemând și dând dracului pe toate și chiar pe sine însuși. Iar pe biata minte, de unde - după fire - avea să fie oglindirea sau răsfrângerea lui Dumnezeu, tronul lui Dumnezeu în om, locul Său cel sfânt , fie că o întunecă afumând-o cu mândria, fie că o aprinde să stea împotriva adevărului, sau într-alte chipuri o sfărâmă și pune într-însa urâciunea pustiirii sau idolul (ideea fixă a) păcatului.

Așa se înscăunează vrăjmașul în mintea care nu-și păzește porțile dorințelor, și așa de tare o strâmbă contra firii, încât zice răului bine și binelui rău; întunericului lumină și luminii întuneric; cumințeniei nebunie și nebuniei înțelepciune, cu care scornește apoi că nu e Dumnezeu, ci numai natură, iar dacă e vorba să fie vreun "Dumnezeu", omu-i "Dumnezeu".

Prinși în cercul vicios dintre păcat și plata lui, întruparea și moartea Domnului Hristos au adus oamenilor o altă naștere și a schimbat sensul morții, facand-o moartea păcatului din fire și cale a învierii.
Scurt si la obiect si mai ales de folos !
Multumim Ovidiu !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #1094  
Vechi 22.10.2012, 17:02:48
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Cu siguranta le-a citit , dar oare cate threaduri respecta subiectul initial de la cap la coada ! Ai dreptate , Ovidiu draga !
Eu nu am nimic când se mai deviază, e normal la un moment dat dacă se deschide un nou subiect să fie orecum elucidat, dar când 20 de pagin, respectiv de la pag 70-90, se discută păreri despre useri și alte bazaconii, atunci mi se pare normal ca adminul să intervină. Dar de la 70 până la 110 sunt 40 de pagini în care poate toate mesajele adunate la un loc fac 3-4 pagini de ON TOPIC. Cam de asta am cerut adminului să intervină.
Reply With Quote
  #1095  
Vechi 22.10.2012, 17:05:36
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Smile

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Eu nu am nimic când se mai deviază, e normal la un moment dat dacă se deschide un nou subiect să fie orecum elucidat, dar când 20 de pagin, respectiv de la pag 70-90, se discută păreri despre useri și alte bazaconii, atunci mi se pare normal ca adminul să intervină. Dar de la 70 până la 110 sunt 40 de pagini în care poate toate mesajele adunate la un loc fac 3-4 pagini de ON TOPIC. Cam de asta am cerut adminului să intervină.
Mai pe scurt : " vorba multa ( pe langa subiect) , saracia omului ". . .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #1096  
Vechi 22.10.2012, 17:12:25
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Așa este, mulțumesc pentru completare.
Reply With Quote
  #1097  
Vechi 22.10.2012, 17:16:19
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Eugen, as avea o intrebare. Tu ce crezi despre continuarea casatoriei dupa moarte, de care am discutat cu Alin mai sus? Deci, nu a unei relatii care ar continua relatia trupeasca, ci al unei relatii care continua 'un singur trup' in sens nu fizic, ci spiritual.
Unui bătrân credincios îi murise soția. L-a întrebat pe Părintele: „ După ce semn o va recunoaște în viața viitoare? Și i-a răspuns: „După dragoste”.
Reply With Quote
  #1098  
Vechi 22.10.2012, 17:26:16
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Eugen, as avea o intrebare. Tu ce crezi despre continuarea casatoriei dupa moarte, de care am discutat cu Alin mai sus? Deci, nu a unei relatii care ar continua relatia trupeasca, ci al unei relatii care continua 'un singur trup' in sens nu fizic, ci spiritual. M-ar interesa punctul tau de vedere.
Consider ca Taina Casatoriei are ca scop mantuirea, hristificarea, indumnezeirea prin har a membrilor familiei si ca aceasta Sfanta Taina nu este "anulata" de adormirea intru Hristos Iisus si invierea intru Hristos Iisus (insa pentru a elimia orice echivoc, reamintesc ca dupa inviere nicidecum nu mai fi vorba de activitate sexuala intre soti).

Sunt de acord cu cele expuse in articolul de mai jos cu privire la Taina Casatoriei.
http://www.revistaortodoxa.ro/?p=630

Nu stiu ce sa spun despre "intimitatea" sotilor (si aici evident ca nu ma refer la relatiile sexuale) ci la intimitatea conjugala (duhovniceasca, sufleteasca:intelectual-afectiva, trupeasca specifica trupurilor pnevmatizate) familiei dupa inviere.
Totusi, avand in vedere ca in Biserica la Sfanta Liturghie traim deja, pregusam ziua a 8-a putem sa ne facem o idee despre aceste aspecte avand in vedere faptul ca familiile vin impreuna la Sfanta Biserica, la Sfanta Liturghie spre exemplu intra impreuna, venereaza Sfintele Icoane impreuna in cadrul comunitatii bisericesti, participa de obicei impreuna la Sfanta Euharistie... insa Adora pe Dumnezeu la Sfanta Liturghie barbatii impreuna cu barbatii iar femeile impreuna cu femeile (motivele sunt multiple si au in vedere ontologia umana specifica barbatului si femeii; in care sfintenia, hristifcarea omului tine cont de aceste caractestici insa nu in sens discriminatoriu -Doamne fereste, caci sfantul fie barbat fie femeie are aceeai valoare duhovniceasca pentru Sfanta Treime - ci in sens ontologic functional uman specific barbatului si femeii).

Doamne ajuta. Har si pace sa ne daruiasca Domnul Iisus Hristos.
__________________
Pr. Arsenie Boca: "In mintea stramba si lucrul drept se stramba"; "Sa-ti feresti capul de frig si de prostie!"; "Mustrarea invinge, dar nu convinge"; "Bobul lui de grau se preschimba in taciune, iar el se crede grau nedreptatit";
Reply With Quote
  #1099  
Vechi 22.10.2012, 18:01:43
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Eu cred ca discutiile pe langa subiect (care nu se refereau la analizarea userilor) au fost la fel de interesante ca si subiectul, nu cred ca ar trebui sterse.
Reply With Quote
  #1100  
Vechi 22.10.2012, 18:09:45
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Una este să fie interesant și alta este să fie folositor. Să nu mai vorbim că "bârfa" duce spre păcat.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Poate deveni abstinenta o problema? teodoraianys Generalitati 110 21.09.2013 20:09:21
Cine da lui isi da, cine face lui isi face spre_rasarit Generalitati 0 11.10.2011 13:18:21
Cine poate face o religie unica pe tot pamintul?? Mihai36 Generalitati 14 28.07.2011 19:42:24
Educație sexuală în școli iar Iustin32 Generalitati 21 28.09.2009 21:30:02