Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 19.09.2009, 15:45:33
laurschepsis laurschepsis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 602
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Simona-Marilena Vezi mesajul
Am plans si inca plang...mi-e dor de el. Dar ma simt totusi mai usurata, mai linistita sufleteste. Nu stiu ce sa fac. Sunt confuza. Am aflat ca a-2-a zi de la despartire si-a gasit pe alta....
Doamne-ajuta!

Este firesc sa plangi. Dar, daca este asa cum ai aflat, nu ai pierdut nimic, ci ai castigat. Multumeste lui Dumnezeu ca te-a ferit de o relatie care nu avea reciprocitate in profunzime si frumusete. Practic ti-ai recastigat viata in adevar si ai lasat in urma viata in minciuna.

Doamne-ajuta!
__________________
Parintele Arsenie Boca: Am vrut sa pun mana pe radacina durerii, care nu este alta decat pacatul... Rugandu-ma - pentru Pacea a toata lumea si pentru bunastarea Sfintelor lui Dumnezeu Biserici - aud deodata in urechea dinauntru infruntarea amarnica: "Nu te ruga de Mine sa le dau Pace, roaga-te de oameni sa-si schimbe purtarile, daca vor sa mai vada Pace pe pamant"..."
Reply With Quote
  #32  
Vechi 19.09.2009, 15:59:38
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Simona-Marilena Vezi mesajul
Am plans si inca plang...mi-e dor de el. Dar ma simt totusi mai usurata, mai linistita sufleteste. Nu stiu ce sa fac. Sunt confuza. Am aflat ca a-2-a zi de la despartire si-a gasit pe alta....
Exista riscul sa te adancesti si mai mult in aceasta relatie iar despartirea sa fie si mai grea. Ca si cum urci pe o scara iar caderea devine mai grava cu cat urci treapta cu treapta.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 19.09.2009, 19:17:49
Simona-Marilena's Avatar
Simona-Marilena Simona-Marilena is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.08.2009
Locație: Ilfov
Religia: Ortodox
Mesaje: 185
Implicit

Astazi mi-a spus ca nu-i pasa.... si ca ma uraste si ca o iubeste pe ea...Si ma doare foarte tare...
Reply With Quote
  #34  
Vechi 19.09.2009, 19:38:40
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Curaj, Simona! Asta inseamna ca nu te merita! Esti tanara, esti frumoasa, esti desteapta si, mai presus de toate, crezi in Dumnezeu. Sunt sigura ca o sa iti randuiasca un baiat carete va merita si va sti sa te faca fericita! ce a fost a fost acum. Incearca sa te rogi sa iesi din aceasta stare si gaseste-ti o ocupatie care sa te tina in priza, sa nu te mai abati la ganduri de fel sifel. Iti spun din proprie experienta, munca (invatatul, pentru tine a inceput deja scoala) nu iti lasa timp pentru nicio depresie!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 19.09.2009, 19:42:14
Simona-Marilena's Avatar
Simona-Marilena Simona-Marilena is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.08.2009
Locație: Ilfov
Religia: Ortodox
Mesaje: 185
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Curaj, Simona! Asta inseamna ca nu te merita! Esti tanara, esti frumoasa, esti desteapta si, mai presus de toate, crezi in Dumnezeu. Sunt sigura ca o sa iti randuiasca un baiat carete va merita si va sti sa te faca fericita! ce a fost a fost acum. Incearca sa te rogi sa iesi din aceasta stare si gaseste-ti o ocupatie care sa te tina in priza, sa nu te mai abati la ganduri de fel sifel. Iti spun din proprie experienta, munca (invatatul, pentru tine a inceput deja scoala) nu iti lasa timp pentru nicio depresie!
Il iubesc pe Dumnezeu! Si stiu ca e bine ca s-a intamplat asa! Dar, ma doare foarte foarte tare. Mi-e foarte dor de el...

Last edited by Simona-Marilena; 19.09.2009 at 22:21:35.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 19.09.2009, 22:49:36
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Este foarte bine ca Il iubesti pe Dumnezeu. asta e tot ceea ce conteaza. Restul va trece, cu ajutorul Lui >:D<. Iti poti o gasi o ocupatie, pentru a-ti concentra atentia si la altceva.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 19.09.2009, 22:51:48
Simona-Marilena's Avatar
Simona-Marilena Simona-Marilena is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.08.2009
Locație: Ilfov
Religia: Ortodox
Mesaje: 185
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Este foarte bine ca Il iubesti pe Dumnezeu. asta e tot ceea ce conteaza. Restul va trece, cu ajutorul Lui >:D<. Iti poti o gasi o ocupatie, pentru a-ti concentra atentia si la altceva.
am incercat...nimic nu merge...acum cateva minute m-am oprit din plans.. l-am sunat si mi-a spus aspru " Da' mie nu-mi mai pasa! "...ma doare..
Reply With Quote
  #38  
Vechi 20.09.2009, 12:15:14
Evreulcelales's Avatar
Evreulcelales Evreulcelales is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.07.2009
Locație: Israel-Ierusalim
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 483
Implicit Timpul vindeca multe

Este cel mai bun medicament pentru boala ta. Principalul sa ridici capul si sa zambesti ca
dupa cum stiu,sfarsitul lumii este inca departe.
Nu exista om care nu poate fi schimbat.In special tanar. Asta scrie un mos cu multa experienta in viata.
Inca ceva: pun pariu cu tine ca la anu,sa spunem,vei radea de tine cum ai luat la inima si ai crezut ca cerul iti cade in cap.
__________________
Cine nu vrea sa imbatraneasca niciodata ,sa aiba grija sa moara tanar...
Reply With Quote
  #39  
Vechi 20.09.2009, 12:53:33
Simona-Marilena's Avatar
Simona-Marilena Simona-Marilena is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.08.2009
Locație: Ilfov
Religia: Ortodox
Mesaje: 185
Implicit

Am fost la biserica, m-am linistit...Mi-a zambit atat de larg un copilas de 7 anisori....nu stiu...m-a incalzit zambetul acela...am realizat cand am venit de la biserica ca sunt atatia oameni care ma iubesc si ca atunci cand am probleme si cred ca sunt singura, El e mereu cu mine...l-am sunat pe prietenul meu, nu a raspuns dar, nu stiu, am inceput sa rad cand am vazut ca-mi inchide...e suberb sa poti rade atunci cand toate merg prost...Multumesc din tot sufletul tuturor. Dumnezeu sa fie cu noi cu toti, in inimile noastre!
Reply With Quote
  #40  
Vechi 20.09.2009, 17:44:19
MadalinaM MadalinaM is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 75
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Simona-Marilena Vezi mesajul
Am fost la biserica, m-am linistit...Mi-a zambit atat de larg un copilas de 7 anisori....nu stiu...m-a incalzit zambetul acela...am realizat cand am venit de la biserica ca sunt atatia oameni care ma iubesc si ca atunci cand am probleme si cred ca sunt singura, El e mereu cu mine...l-am sunat pe prietenul meu, nu a raspuns dar, nu stiu, am inceput sa rad cand am vazut ca-mi inchide...e suberb sa poti rade atunci cand toate merg prost...Multumesc din tot sufletul tuturor. Dumnezeu sa fie cu noi cu toti, in inimile noastre!
Vezi, copilasul acela nu astepta nimic in schimb de la tine dar el ti-a inseninat ziua..e f.bine ca ai avut profunzimea de a-i vedea zambetul. Si de ce sa meraga prost? De fapt, a mers chiar bine :) Eu una zic sa nu-l mai suni, lasa sa te caute el. Iubirea sincera pentru o fata/baiat e un sentiment minunat, care nu vine cand ne dorim noi ci cand vrea Dumnezeu si indraznesc sa spun ca e adevarata doar o singura data in viata, nu asa oricand.
Cand am vazut prima oara topicul asta nu-mi venea sa cred ca esti trista, adica esti asa tanara si frumoasa caci tineretea e ea insasi frunoasa, poti sa faci de toate si tu esti trista?Si referitor la asta, imi spunea o doamna de 83 de ani azi la biserica ca ea e fericita atata timp cat poate sa merga, sa-si faca de mancare, sa citeasca si sa inteleaga ceea ce citeste...eu zic sa luam aminte caci are dreptate.
Capul sus, draga mea, caci ai o viata intrega inainte!...Cum zice la Ecclesiast: este vreme sa iubesti, este vreme pentru toate caci toate au timpul lor potrivit.
Doamne ajuta!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Bunica zice ca este pacat. Sunt foarte derutata si am nevoie de un raspuns Dorina8 Generalitati 13 18.08.2011 20:40:32
Sunt foarte deprimat.... BaLLaNcE Intrebari utilizatori 41 09.10.2010 13:22:20
Sunt sectele foarte periculoase?Cum sa luam atitudine fata de ele? tigerAvalo9 Secte si culte 443 04.08.2010 14:38:35
Sunt sectele foarte periculoase?Cum sa luam atitudine fata de ele? tigerAvalo9 Generalitati 5 03.05.2010 14:24:13
sunt foarte suparat!!!! miha_i Biserica Ortodoxa Romana 9 30.03.2007 22:33:23