Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 13.10.2009, 22:27:05
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Gene recesive.

De aceea eu, de exemplu, seman destul de bine cu bunica mea materna, si nu prea seman cu mama mea, care seamana mai mult cu bunicul matern. Se vede ca genele bunicii, desi aproape invizibile in mama, s-au transmis si s-au facut evidente in mine, in combinatie cu genele tatalui meu, cu care seman la fel. SI de asta este posibil ca, de exemplu, desi ambii parinti au ochii caprui, copiii sa aiba ochi verzi, fiindca ambii parinti aveau o gena recesiva a culorii verzi a ochilor si care s-a manifestat dominant.
Foarte adevarat, si eu sunt un exemplu viu al existentei genelor recesive...avand ochi albastri, in timp ce parintii mei au ochi caprui si verzi . Eu am mostenit trasaturi de-ale bunicii de pe linie paterna, asa cum s-a intamplat si in cazul verisorilor mei din partea tatalui.

Tatal meu si matusile seamana cu bunicul...insa gena recesiva a bunicii nesuportand sa stea prea mult timp in umbra, a predat mostenirea genetica nepotilor sai...hihihi.

In cazul in care un copil nu seamana cu nimeni din familie, e cam clar cum stau lucrurile...numai orb sa fii sa nu vezi realitatea
  #82  
Vechi 13.10.2009, 22:55:11
monica.miholca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de aurel1211 Vezi mesajul
Nu o sa raspund rautatii tale cu aceasi moneda , fiindca focul nu se stinge cu foc .
Intreaba orice preot : de ce a lasat Dumnezeu unirea trupeasca ? Doar pentru nasterea de prunci , sau din cand in cand poate cand nu ne vede El mai este ingaduit . .
S-a tot discutat asta pe forum. Pe mine ma deranjeaza astfel de afirmatii. Casatoria nu e lasata numai pentru nasterea de prunci, ci mai ales pentru ajutor reciproc pe calea mantuirii!!! iar porunca "cresteti si va inmultiti" se refera, dupa venirea Mantuitorului, la cresterea duhovniceasca si la sporirea harului.
Si cum adica sa facem dragoste cu sotul/sotia, cand nu ne vede El? crezi ca isi intoarce fata de la cei doi soti? eu cred ca El se bucura cand ei se bucura unul de altul, si isi impartasesc dragostea, inclusiv unirea trupeasca. nu vad nimic gresit in a accepta cu bucurie si a multumi Domnului si pentru placerea pe care a pus-o acolo.
  #83  
Vechi 13.10.2009, 23:06:08
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

La parerea lui andreicozia subscriu si eu deoarece am vazut un CD cu 3 academicieni sovietici ,in interviu,care de vreo 5 ani au dat publicitatii aparitia unei noi stiinte ,,telegonia", in care fac referire la capacitatea corpului feminin de a retine informatie prin intermediul spermatozoizilor depusi in vagin si care sunt evidente in produsii de conceptie ulteriori. Se dadea exemplul unei femei albe care avea raporturi sexuale initiale cu un barbat negru si care ulterior desi se casatorea cu un alb daca ducea la termen un numar de sarcini suficiente statistic(4-6) fenomenul se putea evidentia : apareau copii mulatri.
In alta ordine de idei, cei care spun ca fizica cuantica nu are legatura cu ADN-ul ,pai sunt destul de departe de cunostiintele de nivel mediu obtinute in liceu . Dar ce nu se intimpla in lumea aceasta !
  #84  
Vechi 14.10.2009, 00:08:42
laviniag23's Avatar
laviniag23 laviniag23 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 12
Implicit

Citat:
În prealabil postat de inkognito Vezi mesajul
stimati vizitatori ai forumuluias dori sa aflu pozitia Dvs, daca vi s-ar intimpla (-t) ca domnisoare cu care incepeti sa aveti o relatie, v-ar spune ca si-a pierdut virginitatea cu prietenul ei precedent?
va multumesc anticipat.
Dupa parerea mea, nu valorifici o relatie dupa acest criteriu. Cel putin in ziua de azi e chiar recomandat pt o femeie (sau cel putin asa recomand eu) sa nu se casatoreasca virgina. Mai ales ca o casatorie in prezent nu se mai savarseste la o varsta frageda: 19-22 de ani.
Oricine e dator sa experimenteze lucruri tocmai pt a face distinctie intre ceea ce isi doreste cu adevarat sau nu. Doar cand ai cunoscut si raul poti aprecia mai mult binele.
Asa ca ar trebui sa o iei ca pe un avantaj si nicidecum ca un handicap. Acum mai depinde sigur si de firea acesteia si de tendintele ei. Dar banuiesc ca trecutul nu ar trebui sa fie hotarator intr-un inceput de relatie. Sa-ti dea Dumnezeu multa intelegere si rabdare in toate!
  #85  
Vechi 14.10.2009, 00:32:43
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laviniag23 Vezi mesajul
Dupa parerea mea, nu valorifici o relatie dupa acest criteriu. Cel putin in ziua de azi e chiar recomandat pt o femeie (sau cel putin asa recomand eu) sa nu se casatoreasca virgina. Mai ales ca o casatorie in prezent nu se mai savarseste la o varsta frageda: 19-22 de ani.
Oricine e dator sa experimenteze lucruri tocmai pt a face distinctie intre ceea ce isi doreste cu adevarat sau nu. Doar cand ai cunoscut si raul poti aprecia mai mult binele.
Asa ca ar trebui sa o iei ca pe un avantaj si nicidecum ca un handicap. Acum mai depinde sigur si de firea acesteia si de tendintele ei. Dar banuiesc ca trecutul nu ar trebui sa fie hotarator intr-un inceput de relatie. Sa-ti dea Dumnezeu multa intelegere si rabdare in toate!
Sora, in cuvinte putine spui enormitati despre care nici nu-ti dai seama. Mai era daunazi un frate care singur isi spunea ca este ,,OmBun" si care avea aceiasi parere: ca sa apreciezi binele trebuie sa cunosti raul .Cred ca sti ca este un curent filosofic nociv in esenta si opus crestinismului . Te intreb : crezi ca este neaparat nevoie sa-ti ucizi parintii ca sa intelegi ca ce bine este daca nu faci asa ? Crerzi ca este neaparata nevoie sa fi violata ca sa intelegi ce bine este daca nu ajungi asa? Ori sa fi betiva pt. a intelege contrariul ? Si asa intrebarile pot continua trecind in revista toate pacatele. Sa nu crezi ca tot ce-ti trece tie prin minte este si asertiune sau macar sfat folositor crestineste ! In orice caz ne lasi destul sa vedem cit de ,,aproape" esti de cuvintele Mintuitorului spuse acum 3-4 saptamini la liturghie: ,,...cine voieste sa-mi urmeze sa se lapede de sine ,sa-si ia crucea si sa vina dupa mine " Cu asemenea pareri intelegi tu sa faci lepadare de sine si sa-l urmezi pe Hristos? Am inteles ca vorbesti despre tine, ca nefiind tare in credinta de mica ti s-a parut potrivit si te-ai binecuvintat dindu-ti deslegare la desfrinare neputindu-te lupta cu aceasta uriciune de pacat .Ca ti-ai gasit si o scuza sociala pt. pacatuirea ta dar sa ti foarte bine minte ca in lumea asta nu toate femeile sunt desfrinate si nu toti barbatii ,,e" porci .Exista multi frati virtuosi in pofida multor justificari sociale la indemina !
Nu trebuie sa te superi pt. ca nu am aceleasi pareri cu tine ,mai ales ca TU ai spus si eu ...am interpretat !Eu am comentat doar ce am auzit la tine , nu am inventat eu nimic !
  #86  
Vechi 14.10.2009, 06:19:38
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Thumbs down

mda, si eu m-am ingrozit cand am citit ce-a scris Lavinia. De la a fi iertator cu aproapele, pana la a recomanda asemenea experiente sexuale e diferenta de la cer la pamant. Vai de copiii ai caror parinti au asemenea conceptii. si viceversa.
  #87  
Vechi 14.10.2009, 13:22:54
MadalinaM MadalinaM is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 75
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Hi hi hi! Zau, tarde m-am mai distrat, Madalina..
Inca o teorie ciudata si pseudostiintifica a parintelui Arsenie Boca.
Nu stiu cat de ciudata/pseudostiintifica este. Nu e treaba mea sa judec ce a zis/facut un om care a adus mii de oameni la Hristos, poate numai prin prisma aceasta Dumnezeu l-a mantuit. Si poate chiar prin aceste teorii lumea s-a intors de pe calea cea larga...

Nu zice nimeni ca nu gandim critic si nici ca asta ar avea legatura cu scoala romaneasca. Nu e locul aici sa fac apologia gandirii si nici critica invatamantului romanesc. Insa voi spune doar un lucru: n-are legatura scoala romaneasca cu lipsa criticii in gandire, cum n-are legatura lipsa/prisosul educatiei cu trairea duhovniceasca, decat atunci cand sunt folosite intelept, care intelepciune nu presupune educatie ci autoeducare, care intelepciune presupune deschidere catre tot polenul ce trebuie cules, care intelepciune presupune urmarea legilor lui Dumnezeu si curatirea inimii, stim cu totii prin ce. Teoriile stiintifice au aparut, s-au estompat, au parut altele etc. Dar cuvantul Scripturii nu a patit asa. Poate numai asta ar trebui sa ne dea de gandit. Asa cum ziceam, faptul ca sunt un trup...apoi numai asta aduce multe concluzii. Cum zicea evanghelia de duminica: cine are urechi de auzit sa auda si cine are ochi( trupesc si duhovnicesc) sa vada!
Doamne ajuta!
  #88  
Vechi 14.10.2009, 13:32:47
MadalinaM MadalinaM is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 75
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laviniag23 Vezi mesajul
Dupa parerea mea, nu valorifici o relatie dupa acest criteriu. Cel putin in ziua de azi e chiar recomandat pt o femeie (sau cel putin asa recomand eu) sa nu se casatoreasca virgina. Mai ales ca o casatorie in prezent nu se mai savarseste la o varsta frageda: 19-22 de ani.
Oricine e dator sa experimenteze lucruri tocmai pt a face distinctie intre ceea ce isi doreste cu adevarat sau nu. Doar cand ai cunoscut si raul poti aprecia mai mult binele.
Asa ca ar trebui sa o iei ca pe un avantaj si nicidecum ca un handicap. Acum mai depinde sigur si de firea acesteia si de tendintele ei. Dar banuiesc ca trecutul nu ar trebui sa fie hotarator intr-un inceput de relatie. Sa-ti dea Dumnezeu multa intelegere si rabdare in toate!
Recomandati gresit. Pur si simplu aruncati la gunoi o intepciune divino-umana care se regaseste in toata bibliografia ortodoxa pe motiv ca nu mai e "la moda". Ceea ce ar trebui sa ne dorim nu tine de trupesc, asta e si asa din instinct, asa cum stim sa mancam singuri, sa privim etc ci tine de a ajunge din nou la conditia de dumnezei dupa har. Exista pe piata o multime de carti pe aceste teme care va pot dumiri si chiar face sa intelegeti mai bine aceste lucruri. Uneori, fara sa vrem, ne luam dupa ce e la moda ca sa ne integram in societate, dar gura lumii nu matuieste intotdeauna, trebuie sa avem minte limpede! Dumnezeu sa va lumineze, caci prin orice cuvant pe care-l zicem apropriem/departam oamenii de Dumnezeu!
  #89  
Vechi 14.10.2009, 13:47:07
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Si daca o fata e virgina doar pentru simplul fapt ca nu a atentat nimeni la virginitatea ei???? ...nu inseamna ca este virgina doar pentru faptul ca nu i s-a dat ocazia sa aleaga??? In cazurile astea nu mi se pare nimic de apreciat, pentru ca e foarte posibil ca virginitatea sa nu aiba nici o baza religioasa, ci sa se datoreze numai si numai dezinteresului din partea sexului opus

Personal, mi se par mai de laudat oamenii care aleg intre ceva si altceva, care nu se abat de la drumul lor desi au ocazii sa faca de toate...altfel nu vad nici un merit in faptul ca cineva e virgin/a, atata timp cat nu e decizie personala.

Last edited by AndruscaCIM; 14.10.2009 at 13:49:47.
  #90  
Vechi 14.10.2009, 13:55:49
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Si daca o fata e virgina doar pentru simplul fapt ca nu a atentat nimeni la virginitatea ei???? ...nu inseamna ca este virgina doar pentru faptul ca nu i s-a dat ocazia sa aleaga??? In cazurile astea nu mi se pare nimic de apreciat, pentru ca e foarte posibil ca virginitatea sa nu aiba nici o baza religioasa, ci sa se datoreze numai si numai dezinteresului din partea sexului opus

Personal, mi se par mai de laudat oamenii care aleg intre ceva si altceva, care nu se abat de la drumul lor desi au ocazii sa faca de toate...altfel nu vad nici un merit in faptul ca cineva e virgin/a, atata timp cat nu e decizie personala.
Ai ales un caz particular de discutie; asta nu se pune, nu, nu ...
ultimul aliniat este ...mult mai bine !

( Eminescu, Floare albastra : astfel spuse mititica /dulce netezindu-mi parul/ eu am ris ,n-am zis nimica /dar ea spuse adevarul !)
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Viitorul meu sot si prietena mea eudiana Nunta 67 11.06.2011 02:33:24
prietena penticostala ionell Generalitati 26 17.11.2010 10:35:27
prietena mea nu este fecioara livadarufelix Nunta 184 11.08.2010 20:47:30
ajutati-ma, sa ajut o prietena! maria_aura Secte si culte 37 12.03.2010 20:26:33