Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 02.05.2007, 12:44:50
BoDo4u BoDo4u is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.05.2007
Mesaje: 2
Implicit

fratele meu se insoara cu o fata iar mie imi place de sora celei fete.Ce as putea sa fac?Am pute fi impreuna?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 02.05.2007, 13:07:02
odin odin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.03.2007
Mesaje: 471
Implicit

Citat:
În prealabil postat de BoDo4u
fratele meu se insoara cu o fata iar mie imi place de sora celei fete.Ce as putea sa fac?Am pute fi impreuna?
Nu este nici o problema... din pct. de vedere civil. Din pct. de vedere bisericesc este, pt. ca, desi nu vorbim de legaturi de sange, vorbim de grade de inrudire, care sunt oprite pana la al 5-lea nivel (cel putin asa stiam eu). Ma documentez si revin...
Reply With Quote
  #3  
Vechi 02.05.2007, 13:08:39
odin odin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.03.2007
Mesaje: 471
Implicit

Am gasit ceva:

`Membrii a două familii încuscrite nu se pot căsători până la al cincilea grad, inclusiv. Membrii a trei familii încuscrite nu se pot căsători până la al treilea grad, inclusiv, după sinodul patriarhal din Constantinopol, din anul 997.
Înrudire spirituala, din botez si cununie, intre nași, fini și rudele lor. Căsătoria cu rude spirituale este oprita până la gradul al treilea inclusiv. Nu se pot casatori nașul cu fina, cu mama sau cu fiica finei. Nu se pot căsători finul cu fiica nașului și fiul nașului cu fiica finei.
Înrudirea prin adopțiune (înfiere) se oprește de la căsătorie până la gradul al treilea, inclusiv. În toate cazurile cei doi tineri, dimpreună cu părinții lor, sunt datori să consulte pe preot și să asculte întru totul de rânduiala Bisericii fixata de Sfinții Părinți și păstrată cu atâta sfințenie de înaintașii noștri`
Reply With Quote
  #4  
Vechi 02.05.2007, 13:36:32
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

se poate, mie mi se pare ca se poate ca doi fratzi sa se casatoreasca cu doua surori. Practic tu nu ai de ce sa fi considerat frate cu mirele decat in familia parintzilor, in rest independentza noii familii primeaza asupra relatziei de fratzietate, deci mie mi se pare ca nemaifiind fratzi intradevar cealalta casatorie cu sora miresei devine posibila.:satisfied:
Reply With Quote
  #5  
Vechi 02.05.2007, 13:45:12
odin odin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.03.2007
Mesaje: 471
Implicit

Ai ceva canoane bisericesti, pt. ca omul intreaba din pct. asta de vedere, care confirma ceea ce zici tu? Parerea mea este ca se poate casatori frate cu sora (:p), dar nu asta e ideea, nu?
Reply With Quote
  #6  
Vechi 02.05.2007, 14:01:31
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de odin
Ai ceva canoane bisericesti, pt. ca omul intreaba din pct. asta de vedere, care confirma ceea ce zici tu? Parerea mea este ca se poate casatori frate cu sora (:p), dar nu asta e ideea, nu?
poi tocmai ca eu incercam sa explic cum ca ei nemaifiind frate si sora se cam pot casatorii...
Frate cu sora nu se poate ... asha parca zice canonul.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 02.05.2007, 14:09:04
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi
Citat:
În prealabil postat de odin
Ai ceva canoane bisericesti, pt. ca omul intreaba din pct. asta de vedere, care confirma ceea ce zici tu? Parerea mea este ca se poate casatori frate cu sora (:p), dar nu asta e ideea, nu?
poi tocmai ca eu incercam sa explic cum ca ei nemaifiind frate si sora se cam pot casatorii...
Frate cu sora nu se poate ... asha parca zice canonul.
Adica, sigur nu s-ar putea casatorii fratzi dintr-o familie cu surori din alta in cazul in care s-ar casatorii intre ei unii din parintzii lor ei devanind fratzi si surori, cu totzii, inainte de casatorie. In cazul lor, neshtiind ce se zice la canoane, decat aproximativ si parca ele interzic si acest caz, totusi mie mi se pare ca se poate deoarece relatzia de cetatzean casatorit primeaza fatza de cea de fratzietate si fostul frate ar putea-o lua de sotzie pe sora miresei...:dozingoff:
Reply With Quote
  #8  
Vechi 03.05.2007, 00:12:41
2io's Avatar
2io 2io is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.04.2007
Locație: Giessen, D
Religia: Ortodox
Mesaje: 99
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi
Adica, sigur nu s-ar putea casatorii fratzi dintr-o familie cu surori din alta in cazul in care s-ar casatorii intre ei unii din parintzii lor ei devanind fratzi si surori, cu totzii, inainte de casatorie. In cazul lor, neshtiind ce se zice la canoane, decat aproximativ si parca ele interzic si acest caz, totusi mie mi se pare ca se poate deoarece relatzia de cetatzean casatorit primeaza fatza de cea de fratzietate si fostul frate ar putea-o lua de sotzie pe sora miresei...
Da, dar în ortodoxia trăită, este bine să nu facă fiecare după cum i se pare ci să facă ascultare de Dumnezeu care S-a descoperit în Biblie, în scrierile Sfintilor Părinti si care ne vorbeste prin duhovnic.

Iar eu, legat direct de acest subiect, nu am idee si nici nu doresc să-mi dau cu părerea.

Doamne ajută!
Ionut
Reply With Quote
  #9  
Vechi 03.05.2007, 19:30:22
shoc shoc is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.04.2007
Mesaje: 9
Implicit

Citat:
În prealabil postat de BoDo4u
fratele meu se insoara cu o fata iar mie imi place de sora celei fete.Ce as putea sa fac?Am pute fi impreuna?
Este pacat din punct de vedere bisericesc.
Avand in vedere ca el a cunoscut-o primul pe cea care iti va fi cumnata e mai bine sa renunti la idee si la alte planuri( mai ales ca va avea loc o nunta-deci relatia lor e mult prea avansata).
Bafta!
:)
Anamaria
Reply With Quote
  #10  
Vechi 03.05.2007, 22:42:29
Nitro Nitro is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.05.2007
Mesaje: 45
Implicit

Ei , gandi-ti prea "incuiat" :P
Dar te pui pe treaba , poti reusit ;)
Tehnic nu e pacat daca va casatoriti amandoi simultan :D

Astfel , cand u te casatoresti , viitoarea nora nu e inca nora , si vice versa :) so daca faceti nunta simultan , merge si nu mai e nici un pacat :) ( faceti si economie la nunta ;;)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Dilema luciamanta Pocainta 7 09.04.2012 20:57:46
Dilema Azzuurra Generalitati 32 06.10.2011 14:10:28
dilema Mirela0110 Generalitati 26 07.06.2011 14:42:08
Dilema Adriana-Simona Biserica Romano-Catolica 11 24.01.2011 15:01:19
dilema paraschiva Generalitati 8 19.10.2006 23:03:54