Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 14.05.2007, 11:15:38
Sebastiana Sebastiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 608
Implicit

Am gasit in Biblia Ortodoxa urmatoarele din Faptele Sfintilor Apostoli,Cap.9 cu 3-7
I)3.Dar pe cand calatorea el si se apropia de Damasc,O LUMINA DIN CER,ca de fulger,l-a invaluit deodata.4.Si,cazand la pamant,A AUZIT UN GLAS,zicandu-i:Saule,Saule,de ce Ma prigonesti?5.Iar el a zis:Cine esti,Doamne?Si Domnul a zis:Eu sunt Iisus,pe Care tu IL prigonesti.Greu iti este sa izbesti cu piciorul in tepusa.6.Si el,tremurand si inspaimantat fiind,a zis:Doamne,ce voiesti sa fac?Iar Domnul i-a zis:Ridica-te,intra in cetate si ti se va spune ce trebuie sa faci.
7.Iar barbatii care erau cu el pe cale stateau inmarmuriti,AUZIND GLASUL,DAR NEVAZAND PE NIMENI".
II)Fapte 22,6-9 Dar pe cand mergeam eu si ma apropiam de Damasc,pe la amiaza,deodata O LUMINA PUTERNICA DIN CER m-a invaluit ca un fulger. 7.Si am cazut la pamant si AM AUZIT UN GLAS ZICANDU-MI:Saule,Saule,de ce ma prigonesti?
8.Iar eu am raspuns:Cine esti,Doamne?Zis-a catre mine:Eu sunt Iisus Nazarineanul,pe Care tu IL prigonesti.
9.IAR CEI CE ERAU CU MINE AU VAZUT LUMINA SI S-AU INFRICOSAT,DAR GLASUL CELUI CARE IMI VORBEA EI NU L-AU AUZIT."/Ce ziceti de mica diferenta(usoara contradictie)intre cine vedea lumina si cine nu,inainte la I), si cine auzea glasul si cine nu,dupa la II)??
Reply With Quote
  #2  
Vechi 14.05.2007, 12:08:42
odin odin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.03.2007
Mesaje: 471
Implicit

in prium caz episodul este relatat de Luca - din cele retinute de el de la Pavel. Autorul evangheliei si a Faptelor nu a fost martor la convertirea lui Saul. El o detaliaza insa cel mai probabil din insasi marturia lui Pavel. La cap. 22, autorul (Luca) reda un discurs al lui Pavel. Cel mai probabil ca acesta din urma reda realitatea, fiindca in acest caz este citat Pavel.

Deosebirea exista, insa ea este lipsita de fond. Mai sunt intalnite astfel de mici deosebiri in textul biblic (de ex. de ordin cronologic, sau `deosebirile` intre evangheliile sinoptice si cea a lui Ioan), insa ele contureaza tocmai autenticitatea evenimentului descris, care, desi nu este neaparat sa corespunda in detaliu, el reflecta faptul ca a fost conceput ca real de mai multi autori.

Si in cazul asta, fondul este unul comun: Saul si insotitorii lui sunt cuprinsi de o lumina puternica, insa doar Saul este cel care are o perspectiva completa asupra celor intamplate 9si vizual si auditiv) - lui ii era adresat mesajul. Ceilalti, desi realizeaza ca se intampla ceva extraordinar (infricosati, cad la pamant) nu percep in totalitate aceasta aparitie a lui Hristos.

Reply With Quote
  #3  
Vechi 14.05.2007, 12:19:18
Sebastiana Sebastiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 608
Implicit

:)Multumesc frumos,Odin,nu ma asteptam ca tocmai tu sa imi raspunzi.Apreciez gestul.:)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 14.05.2007, 12:36:57
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Imi vine greu sa cred, ca s-ar fi strecurat greseli in scrierea evangheliilor. Exista intr-adevar contributia umana la redactarea lor, dar cred ca nesuprapunerea totala a evangheliilor, nu numai ca nu e menita sa sminteasca pe cineva, ci cu siguranta isi are rostul, care e posibil sa ne scape noua. Evngheliile nu sunt doar istorie, ci sunt viata insasi. Si in zilele de azi unii nu vad lumina, iar altii nu aud glasul. Dar de chemat, Iisus ne cheama pe toti. Cati auzim si cati vedem?
Reply With Quote
  #5  
Vechi 14.05.2007, 13:26:13
Sebastiana Sebastiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 608
Implicit

:)Ancah,nu ma refeream la negarea Bibliei,INTRUCAT EU NU NEG BIBLIA ORTODOXA,CI EU CRED IN ADEVARURILE DE CREDINTA SCRISE IN BIBLIE Si IN CUVINTELE Sfintilor,Profetilor si Proorocilor Lui Dumnezeu,Cuvintele Adevarate si datatoare de VIATA,Cuvintele SCRISE IN EA(CUVANTUL LUI DUMNEZEU)ci,pur si simplu,era decat o dilema de-a mea si vroiam ca cineva,care stie,sa ma lamureasca cum este,intrucat mai sunt si alte neconcordante mici si insignifiante si care,pana la urma,NU NEAGA ADEVARURILE DE CREDINTA,CUVANTUL SI ADEVARUL LUI DUMNEZEU,ALE CUVINTELOR LUI SCRISE IN BIBLIE PRIN SLUJITORII SAI SFINTI.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 14.05.2007, 19:06:12
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Am inteles, Sebastiana ce spui tu, dar eu cred in continuare ca ele isi au rostul lor, pe care le lamureste poate un altul care e mai in cunostinta de cauza. Eu nu cred in intamplare, deci nu cred ca relatatile nu se suprapun din greseala sau intamplare.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 14.05.2007, 20:29:46
odin odin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.03.2007
Mesaje: 471
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah
Am inteles, Sebastiana ce spui tu, dar eu cred in continuare ca ele isi au rostul lor, pe care le lamureste poate un altul care e mai in cunostinta de cauza. Eu nu cred in intamplare, deci nu cred ca relatatile nu se suprapun din greseala sau intamplare.
Ancah, faptul ca unii dintre autorii biblici au omis (comparativ cu ceilalti) sau au simplificat anumite evenimente pe care altii le descriu intr-un mod mai amanuntit nu trebuie sa ne sperie. Asta este realitatea, fiecare autor si-a pastrat `autonomia` desi se afla sub inspiratie divina.

In plus, ziceam ca sunt deosebiri de forma, de detaliu, niciodata de fond. Ca atare, tocami aceste deosebiri fac ca aceste scrieri sa fie autentice, sa ne permita sa vedem particularitatile feiacrui autor biblic, modul in care un anumit eveniment a fost vazut de oameni diferiti si a fost expus intr-un mod diferit. Asta este unul dintre motivele principale pt. care avem 4 evanghelii si nu una.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 14.05.2007, 22:16:44
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Multumesc, odin. Nu ma sperie diferentele. Atata doar ca eu le atribui o mai mare semnificatie, decat a fost mentionat aici. Sper sa nu ma insel.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 14.05.2007, 23:07:54
Sebastiana Sebastiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 608
Implicit

:)Tocmai de aceea este ac.neconcordanta,poate,cine poate stii cu adevarat.Ancah,este exact cum ai zis tu,mi-a placut mult replica ta:unii nu vad lumina:cool:,altii nu aud glasul:sleep:,dar pe toti ne cheama Mantuitorul,cati auzim:thumbsup: si cati vedem:rolleyes:?ai zis asa de frumos, incat nu imi pare rau ca am initiat ac.topic, tocmai pt.astfel de replici frumoase.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
O nelamurire. Templier Knight Biserica Ortodoxa Romana 2 05.03.2012 00:23:55
nelamurire mirela.b Calugarul 77 22.07.2011 23:49:35
Nelamurire !? ducesa Sectiune dedicata profesorilor de religie 9 04.12.2010 12:23:26
nelamurire cristina83 Generalitati 2 28.10.2007 18:22:40