Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Despre Sfanta Scriptura
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 04.04.2008, 20:21:02
getaballa getaballa is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.08.2007
Mesaje: 49
Implicit

Eu, ce-as putea spune?!Multumesc tie George si tuturor celor care adauga versetelor din Sf.Evanghelie comentarii care aprind in suflet dorul dupa Dumnezeu, dor ce nu poate fi stins nici cu un ocean de lacrimi.

Cu noi este Dumnezeu !
Reply With Quote
  #52  
Vechi 05.04.2008, 18:34:53
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Evanghelia zilei: Viata viitoare se pregateste de pe pamant

Iisus a zis: "Adevarat, adevarat zic voua: Cel ce asculta cuvantul Meu si crede in Cel ce M-a trimis are viata vesnica si la judecata nu va veni, ci s-a mutat de la moarte la viata. Adevarat, adevarat zic voua, ca vine ceasul si acum este, cand mortii vor auzi glasul Fiului lui Dumnezeu si cei ce vor auzi vor invia. Caci precum Tatal are viata in Sine, asa I-a dat si Fiului sa aiba viata in Sine; si I-a dat putere sa faca judecata, pentru ca este Fiul Omului. Nu va mirati de aceasta; caci vine ceasul cand toti cei din morminte vor auzi glasul Lui, si vor iesi, cei ce au facut cele bune spre invierea vietii si cei ce au facut cele rele spre invierea osandirii. Eu nu pot sa fac de la Mine nimic; precum aud, judec; dar judecata Mea este dreapta, pentru ca nu caut la voia Mea, ci voia Celui care M-a trimis." (Ioan 5, 24-30)

Reply With Quote
  #53  
Vechi 07.04.2008, 11:30:16
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Evanghelia zilei: Calea spre rai

Iisus a spus: "«Adevarat, adevarat zic voua: Cel ce nu intra pe usa,in staulul oilor, ci sare pe aiurea, acela este fursi talhar. Iar cel ce intra prin usa este pastorul oilor. Acestuia portarulii deschidesi oile asculta de glasul lui,si oile sale le cheama pe numesi le mana afara.si cand le scoate afara pe toate ale sale, mergeinaintea lor,s i oile merg dupa el, caci cunosc glasul lui. Iar dupa un strain, ele nu vor merge, ci vor fugi de el, pentru ca nu cunosc glasul lui». Aceasta pilda le-a spus-o Iisus, dar ei n-au inteles ce inseamna cuvintele Lui. A zis deci iarasi Iisus: «Adevarat, adevarat zic voua: Eu sunt usa oilor. Toti cati au venit maiinainte de Mine sunt furis i talhari, dar oile nu i-au ascultat. Eu sunt usa: de va intra cineva prin Mine, se va mantui;s i va intras i va iesis i pasune va afla»." (Ioan 10, 1-9)

Reply With Quote
  #54  
Vechi 08.04.2008, 18:13:59
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Evanghelia zilei: Prin rabdare dobandesti vesnicia raiului

Iisus a spus: "isi vor pune mainile pe voi si va vor prigoni, dandu-va in sinagogi si in temnite, ducandu-va la imparati si la dregatori, pentru numele Meu. si va fi voua spre marturie. Puneti deci in inimile voastre sa nu ganditi de mai inainte ce veti raspunde; caci Eu va voi da gura si intelepciune, careia nu-i vor putea sta impotriva, nici sa-i raspunda toti potrivnicii vostri. si veti fi dati si de parinti si de frati si de neamuri si de prieteni, si vor ucide dintre voi. si veti fi urati de toti pentru numele Meu. si par din capul vostru nu va pieri. Prin rabdarea voastra veti dobandi sufletele voastre." (Luca 21, 12-19)

Reply With Quote
  #55  
Vechi 09.04.2008, 22:18:30
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Evanghelia zilei: Fa loc primaverii in sufletul tau

"Si iata era un om in Ierusalim, cu numele Simeon; si omul acesta era drept si temator de Dumnezeu, asteptand mangaierea lui Israel, si Duhul Sfant era asupra lui. si lui i se vestise de catre Duhul Sfant ca nu va vedea moartea pana ce nu va vedea pe Hristosul Domnului. si din indemnul Duhului a venit la templu; si cand parintii au adus inauntru pe Pruncul Iisus, ca sa faca pentru El dupa obiceiul Legii, el L-a primit in bratele sale si a binecuvantat pe Dumnezeu si a zis: «Acum slobozeste pe robul Tau, dupa cuvantul Tau, in pace, ca ochii mei vazura mantuirea Ta, pe care ai gatit-o inaintea fetei tuturor popoarelor, lumina spre descoperirea neamurilor si slava poporului Tau Israel»." (Luca 2, 25-32)
Reply With Quote
  #56  
Vechi 10.04.2008, 11:31:38
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Evanghelia zilei: Sa fiti fii ai Luminii!

Iisus a spus: "«Adevarat, adevarat zic voua ca daca grauntele de grau, cand cade in pamant, nu va muri, ramane singur; iar daca va muri, aduce multa roada. Cel ce isi iubeste sufletul il va pierde; iar cel ce isi uraste sufletul in lumea aceasta il va pastra pentru viata vesnica. Daca-Mi slujeste cineva, sa-Mi urmeze, si unde sunt Eu, acolo va fi si slujitorul Meu. Daca-Mi slujeste cineva, Tatal Meu il va cinsti». Deci le-a zis Iisus: «inca putina vreme Lumina este cu voi. Umblati cat aveti Lumina ca sa nu va prinda intunericul. Caci cel ce umbla in intuneric nu stie unde merge. Cat aveti Lumina, credeti in Lumina, ca sa fiti fii ai Luminii». Acestea le-a vorbit Iisus si, plecand, S-a ascuns de ei". (Ioan 12, 24-26, 35-36)
Reply With Quote
  #57  
Vechi 10.04.2008, 11:36:20
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Iata, cum si-a preinchipuit Hristos jertfa Sa mantuitoare. El este bobul de grau, care pus fiind in mormant a adus rod insutit, pentru ca a iesit biruitor din mormant, nu singur, ci impreuna cu sufletele dreptilor Vechiului Testament. In "Prohod" Hristos este un "BOB cu doua firi".
Reply With Quote
  #58  
Vechi 11.04.2008, 13:59:31
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Evanghelia zilei: Dreptatea lui Dumnezeu

"si fariseii si carturarii au adus la Iisus pe o femeie, prinsa in adulter si, asezand-o in mijloc, au zis Lui: «invatatorule, aceasta femeie a fost prinsa asupra faptului de adulter; iar Moise ne-a poruncit in Lege ca pe unele ca acestea sa le ucidem cu pietre. Dar Tu ce zici?». si aceasta ziceau, ispitindu-L, ca sa aiba de ce sa-L invinuiasca. Iar Iisus, plecandu-Se in jos, scria cu degetul pe pamant. si staruind sa-L intrebe, El S-a ridicat si le-a zis: «Cel fara de pacat dintre voi sa arunce cel dintai piatra asupra ei». Iarasi plecandu-Se, scria pe pamant. Iar ei auzind aceasta si mustrati fiind de cuget, ieseau unul cate unul, incepand de la cei mai batrani si pana la cel din urma, si a ramas Iisus singur si femeia, stand in mijloc. si ridicandu-Se Iisus si nevazand pe nimeni decat pe femeie, i-a zis: «Femeie, unde sunt parasii tai? Nu te-a osandit nici unul?». Iar ea a zis: «Nici unul, Doamne»». si Iisus i-a zis: «Nu te osandesc nici Eu. Mergi; de acum sa nu mai pacatuiesti»." (Ioan 8, 3-11)
Reply With Quote
  #59  
Vechi 11.04.2008, 14:01:19
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Dreptatea lui Dumnezeu nu este o lege oarba, sau o lege inflexibila, asemenea unei legi juridice. Dreptatea lui Dumnezeu se manifesta cu iubire.
Reply With Quote
  #60  
Vechi 12.04.2008, 18:23:35
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Evanghelia zilei: Tu cine crezi ca este Hristos?

"si a iesit Iisus si ucenicii Lui prin satele din preajma Cezareii lui Filip. si pe drum intreba pe ucenicii Sai, zicandu-le: «Cine zic oamenii ca sunt?». Ei au raspuns Lui, zicand: «Unii spun ca esti Ioan Botezatorul, altii ca esti Ilie, iar altii ca esti unul din prooroci». si El i-a intrebat: «Dar voi cine ziceti ca sunt Eu?». Raspunzand, Petru a zis Lui: «Tu esti Hristosul». si El le-a dat porunca sa nu spuna nimanui despre El. si a inceput sa-i invete ca Fiul Omului trebuie sa patimeasca multe si sa fie defaimat de batrani, de arhierei si de carturari si sa fie omorat, iar dupa trei zile sa invieze." (Marcu 8, 27-31)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Luca 13 Versetul 21 Fratziorul Din Noul Testament 14 11.11.2009 22:28:37
Versetul care ne invata sa ne smerim cristiboss56 Despre Sfanta Scriptura 7 11.11.2009 22:23:38
Versetul zilei Daniela-Iulia Din Noul Testament 1 13.05.2009 09:22:30