Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Noul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 14.01.2013, 21:48:08
EzioAuditore
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cezar_ioan Vezi mesajul
Acest inlauntru, ni s-a spus mereu, este simplu: faca-se Voia Ta! (Nu a mea...)

Ceea ce noua ne e, se pare, atat de greu, in amestecarea gandurilor noastre.
In orice caz, mie imi e greu. De fapt, de-a dreptul imposibil.
Conform spuselor dvs. va situati in afara. Va doresc o scrasnire a dintilor placuta.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 14.01.2013, 22:16:17
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Mulți ne situăm în afară, de cele mai multe ori fără să ne dăm seama. Important este să ne venim în fire, să ne întoarcem acasă, să regăsim acel înlăuntru și să rămânem în el. În alte cuvinte, asta este pocăința.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 15.01.2013, 06:18:59
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Citat:
În prealabil postat de EzioAuditore Vezi mesajul
Conform spuselor dvs. va situati in afara. Va doresc o scrasnire a dintilor placuta.
Va multumesc!
Reply With Quote
  #34  
Vechi 15.01.2013, 06:20:31
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Citat:
În prealabil postat de EzioAuditore Vezi mesajul

Iar cand vine vorba de religie...
Ma scuzati, nu ma intereseaza religia! (Ca prost, marturisesc,
si ca groapa.)
Reply With Quote
  #35  
Vechi 15.01.2013, 17:38:37
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
Poate ca dupa conferintele lui Plesu oamenii pleaca schimbati si nu stiu eu. Ar fi bine sa fie asa. Eu l-am vazut la TV intr-un dialog cu Liiceanu, era in preajma unei sarbatori si vorbeau despre rugaciunea Tatal nostru, iar ceea ce mi-au transmis mie era "ce minunati suntem noi". Poate ma insel, ca ochiul rau toate le vede rele.
Personal, nu gasesc intamplatoare aplecarea spre teme ale teologiei crestine pe care a aratat-o domnul Andrei Plesu in lucrari precum "Despre ingeri" si "Parabolele lui Iisus". Inclin sa cred ca este rodul unei "cautari" si al unei "regasiri". Literatul, omul de cultura, se regaseste in teologia crestina, nu doar in planul ideilor, ci si sub un aspect mai intim al vietii launtrice.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 16.01.2013, 10:17:45
bogdan81 bogdan81 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2011
Mesaje: 1.270
Implicit

Nutucutu,

Ati spus un lucru foarte frumos. Ca trairea duhovniceasca nu produce doar emotii, ci si il face pe om sa vrea sa se schimbe in bine. Si ati facut o comparatie cu arta adevarata.
Absolut superb ce ati spus, din punctul meu de vedere.
Acum, ca sa revin la Plesu, am rasfoit cartea asta si pot spune ca exista in ea cateva pasaje cel putin dubioase din punctul meu de vedere. Domnul Plesu pare ca nu s-a putut dezbara nici pana astazi de experientele dumisale cu miscarea transcendentala din care a facut parte, astfel ca persista in continuare la dansul unele expresii clar panteiste.
De exemplu, undeva in carte, nu mai tin minte pagina exact, dar parca pe la 230 cu aproximatie, spune ca toate religiile marturisesc acelasi adevar, ca partea noastra cea mai profunda e de natura divina si se identifica cu atotcuprinzatorul sine divin si nu mai stiu ce.
Aceasta afirmatie a lui Plesu aduce mai mult a hinduism decat a crestinism.
Si mai exista si alte pasaje asemanatoare, cel putin dubioase, in carte.
Si ca sa revin la ce spunea doamna Nutucutu, nici eu nu il prea agreez pe domnul Plesu si nu ma dau in vant dupa ce scrie domnia sa.
Mi se pare ca parintele Staniloae nu a gresit cand a spus odata despre Liiceanu si Plesu ca sunt tare straini de credinta.
Acum incearca ei sa asorteze crestinismul cu un soi de ecumenism ciudat care include si religiile pagane orientale si alte "minunatii" ca sa iasa o salata sau mai bine zis o varza din care nimeni nu prea mai pricepe nimic.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 16.01.2013, 23:10:49
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bogdan81 Vezi mesajul
Mi se pare ca parintele Staniloae nu a gresit cand a spus odata despre Liiceanu si Plesu ca sunt tare straini de credinta.
Acum incearca ei sa asorteze crestinismul cu un soi de ecumenism ciudat care include si religiile pagane orientale si alte "minunatii" ca sa iasa o salata sau mai bine zis o varza din care nimeni nu prea mai pricepe nimic.
Ca sa vezi!....
De unde rezulta ca ori am mancat caltabosi in post, atata vreme, de unul singur, facindu-ma piezis cu fanii domniei sale Plesu (om de cultura pe care dealtfel il admir fara retinere),
ori am mancat caltabosi cu cine nu credeam (dar asta ar insemna ca si Cuviosul e caltabosar cu mine, ceea ce nu prea cred, in ruptul capului)
ori, pur si simplu, un cuvios (parintele) dar si un terchea-berchea (precum sunt), au parte fiecare in felul sau de Mare Mila Domnului. (Asta da, cred!)

Oare nu iubeste Domnul si pe cei ca Parintele Staniloae si pe cei ca domnul Plesu si, oricat ar parea de neverosimil, chiar si pe cei ca mine?
Sigur ca da. Domnul ne iubeste pe toti!
(De-am starui si noi, macar o farimita, in a-L iubi pe El!...
Macar o scanteie, acolo, cat o lacrima mica ori un suspin re-innoit, pentru inceput...)

Last edited by cezar_ioan; 18.01.2013 at 00:11:14.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 18.01.2013, 18:51:42
leonte leonte is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.10.2012
Locație: Bacau
Mesaje: 472
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cezar_ioan Vezi mesajul
au parte fiecare in felul sau de Mare Mila Domnului. (Asta da, cred!)

Oare nu iubeste Domnul si pe cei ca Parintele Staniloae si pe cei ca domnul Plesu si, oricat ar parea de neverosimil, chiar si pe cei ca mine?
Sigur ca da. Domnul ne iubeste pe toti!
Asta n-o fi placa ecumenista?
Reply With Quote
  #39  
Vechi 18.01.2013, 23:20:21
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Citat:
În prealabil postat de leonte Vezi mesajul
Asta n-o fi placa ecumenista?
Ba da. Numai ca pe placa ecumenista mai scrie ca si noi il iubim pe El... Zgarietura care face ca, din cand in cand, sa sara acul discului stricat...:)
Reply With Quote
  #40  
Vechi 18.01.2013, 23:27:24
EzioAuditore
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de leonte Vezi mesajul
Asta n-o fi placa ecumenista?
Pai Dumnezeu percepe ecumenismul dupa cum voi il enuntati. Daca nu ma insel cred ca va si intreaba , mai tata cum fac aici, ca sa nu fie ecumenism?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
De ce se scrie iisus cu 2 i si nu cu un i annajanette Generalitati 234 12.08.2017 16:49:47
Iisus si femeile tara tara vrem ostas Generalitati 67 12.08.2011 20:31:41
Rugaciunea lui Iisus MadalinS Rugaciuni 8 10.04.2011 19:11:36
Minunile lui Iisus Florin Liviu Generalitati 24 21.01.2011 21:47:33
Iisus Hristos ancah Biserica Ortodoxa Romana 10 09.05.2008 21:30:22