Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 23.04.2007, 23:48:25
Vlad87 Vlad87 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.04.2007
Mesaje: 11
Implicit

Cand viata sau integritatea fizica iti este in pericol,este drept sa te aperi,folosind forta?Exista anumite semne care iti pot indica atitudinea pe care trebuie s ao ai in fata pericolului sau nu?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 24.04.2007, 15:37:17
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Vlad87
Cand viata sau integritatea fizica iti este in pericol,este drept sa te aperi,folosind forta?Exista anumite semne care iti pot indica atitudinea pe care trebuie s ao ai in fata pericolului sau nu?
Da, te poti apara in situatia indicata de tine, dar riposta ta trebuie sa fie proportionala cu atacul.

Juridic cam asa stau lucrurile.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 24.04.2007, 18:38:40
Vlad87 Vlad87 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.04.2007
Mesaje: 11
Implicit

Din punct de vedere juridic,stiu care este situatia.Curiozitatea mea era daca din punct de vedere crestin este corect acest lucru.Iisus a spus:"Celui care iti da o palma,tu sa-i intorci obrazul".Este valabil si in situatia pe care am precizat-o mai sus?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 24.04.2007, 19:18:59
PISICUTA35 PISICUTA35 is offline
Member
 
Data înregistrării: 13.02.2007
Mesaje: 90
Implicit

Cred ca este drept sa iti aperi viata, sa scapi dintr-o situatie, chiar folosind forta daca altfel nu se poate. Dar trebuie sa eviti pe cat posibil a vatama pe atentator sau a-i primejdui viata.
De fapt in situatii limita nu stim cum reactionam.

Reply With Quote
  #5  
Vechi 24.04.2007, 20:58:29
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Sf. Serafim de Sarov a fost atacat de doi barbati pentru a fi jefuit de bani. Prima reactie a fost sa se apare, caci avea forta necesara si avea o secure cu el. In clipa in care a ridicat-o sa loveasca si-a dat seama ca poate omora un om. atunci a lasat securea in jos si a spus: Puteti sa-mi faceti ce vreti.
A fost batut in mod brutal pentru niste bani pe care nici nu-i avea. Cu ultimele forte s-a dus pana la manastire, unde medicii au incercat sa-l salveze, dar fara succes. Atunci a aparut Maica Domnului, Care i-a spus: De ce incearca medicii sa te salveze? Ei nu stiu ca esti de un neam cu Noi?
In urma acestei viziuni, Sfantul Serafim a cazut intr-un somn odihnitor si a inceput sa se refaca rapid.

La fel si noi, daca ne lasam loviti in loc sa lovim, si ne gandim la consecinte inainte de a ridica "securea" cuvantului si a faptei, poate ca in suferinta acceptata O vom vedea pe Maica Domnului ingrijind de ranile noastre.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 24.04.2007, 22:20:34
cozia cozia is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.570
Implicit

Da, Ancah, dar ideea era ca ce ne facem noi cei care ne aflam inca pe drum, si ajungem in situatia Sfintului fara sa fim inca de un neam cu EI, ne lasam omoriti?

Ma uitam la un documentar despre calatoriile facute de Pavel prin Asia Mica si alte parti si CHIAR SI EL se ferea de hotii care ii asteptau pe negustori prim zonele muntoase pentru ai jefui.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 24.04.2007, 22:21:22
cozia cozia is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.570
Implicit

Da, Ancah, dar ideea era ca ce ne facem noi cei care ne aflam inca pe drum, si ajungem in situatia Sfintului fara sa fim inca de un neam cu EI, ne lasam omoriti?

Ma uitam la un documentar despre calatoriile facute de Pavel prin Asia Mica si alte parti si CHIAR SI EL se ferea de hotii care ii asteptau pe negustori prim zonele muntoase pentru a-i jefui de bani.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 24.04.2007, 23:06:08
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah
Sf. Serafim de Sarov a fost atacat de doi barbati pentru a fi jefuit de bani. Prima reactie a fost sa se apare, caci avea forta necesara si avea o secure cu el. In clipa in care a ridicat-o sa loveasca si-a dat seama ca poate omora un om. atunci a lasat securea in jos si a spus: Puteti sa-mi faceti ce vreti.
A fost batut in mod brutal pentru niste bani pe care nici nu-i avea. Cu ultimele forte s-a dus pana la manastire, unde medicii au incercat sa-l salveze, dar fara succes. Atunci a aparut Maica Domnului, Care i-a spus: De ce incearca medicii sa te salveze? Ei nu stiu ca esti de un neam cu Noi?
In urma acestei viziuni, Sfantul Serafim a cazut intr-un somn odihnitor si a inceput sa se refaca rapid.

La fel si noi, daca ne lasam loviti in loc sa lovim, si ne gandim la consecinte inainte de a ridica "securea" cuvantului si a faptei, poate ca in suferinta acceptata O vom vedea pe Maica Domnului ingrijind de ranile noastre.
daca te asteapta sotul si copilul acasa ce faci? Intorci si celalat obraz?
Reply With Quote
  #9  
Vechi 24.04.2007, 23:18:58
Vlad87 Vlad87 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.04.2007
Mesaje: 11
Implicit

Situatiile cand pericolul iti sare infata de nicaieri sunt f rare.Dar de cele mai multe ori omul isi atrage pericolul.Cand te asteapta sotia si copilul acasa,fa tot posibilul sa nu intri in necazuri.:) Domnul sa ne lumineze pe toti!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 24.04.2007, 23:23:42
Vlad87 Vlad87 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.04.2007
Mesaje: 11
Implicit

intoarcerea obrazului este o metafora divin de profunda!Se refera la abuzul fizic in ultimul rand!Se refera la razbunare!Razbunarea este un lucru pe care il poti face doar dupa ce faptul este deja consumat!In fata unui pericol iminent nu se pune problema razbunarii.Eu asa am inteles mesajul lui Iisus.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Tradarea tarii este atunci cand o impovarezi cu datorii hydro314 Generalitati 10 13.06.2013 10:26:28
Cum iti este viata asa iti este fata! STEPHAN Morala Crestina 18 06.12.2012 08:50:42
Cum iti este viata asa iti este fata ! STEPHAN Spiritualitatea ortodoxa 3 27.11.2012 07:15:53
Cand adulterul se plateste cu viata ! cristiboss56 Generalitati 45 02.03.2009 22:37:39
Cand este permisa casatoria? dany-g Generalitati 2 20.06.2007 12:33:40