Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 29.04.2007, 22:31:29
cosmin_lovin cosmin_lovin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.03.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 112
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cosmin_lovin
IERTARE TUTUROR,nu reuseam sa gasesc mesaj.trimis si l-am trims de mai multe ori.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 29.04.2007, 22:50:55
cosmin_lovin cosmin_lovin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.03.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 112
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Va_iubesc
Citat:
În prealabil postat de mirelat
Si ca sa nu existe dubii, ceea ce m-a determinat sa deschid acest topic sunt ultimele replici dintre Va_iubesc si romandragut de pe topicul cu "Cum ati prezenta Biserica Ortodoxa". Poate ca romandragut e cum e, cu orientari (sexuale) diferite decat majoritatea, insa prost nu e. Iar a-i vorbi "de sus" nu cred ca este o metoda de apropiere tocmai potrivita.
As dori sa-mi cer iertare fata de toti, fiindca poate mai sunt si altii care s-au smintit de ce-am mai scris pe aici, dar nu s-au manifestat. Mirela, multumesc mult ca prin acest topic am vazut si eu greselile in care cad si mi-am dat seama inca o data ca greselile vazute sunt nimic pe langa cele nevazute.

As dori in special fata de romandragut sa-mi cer iertare daca s-a simtit lezat. Daca il intrebam pe topicul respectiv unde a citit despre discriminarea sexuala in cazul hirotoniei femeilor era pentru a vedea ce citeste el sau chiar pentru a-l incita sa citeasca si lucrari ortodoxe.

Inca o data imi cer iertare fata de toti, sincer imi pare rau ca s-a ajuns aici. Cu adevarat singura cale ca sa nu gresesti e sa taci. Asa ca-mi ramane sa zic mai des "pune, Doamne, straja gurii mele si usa de ingradire imprejurul buzelor mele". Nadajduiesc sa ma iertati, fratilor!

Elena
Doamne ajuta!Abia acum am ajuns la pag.2,nu le prea cunosc(calculatoarele).Dintre toate pseudonimele "Va iubesc" mi-a atras atentia prin inspiratia alegerii acestuia,ce e mai frumos decat sa iubesti neconditionat pe toata lumea,ca acel Sf.Par.care saluta pe toti cu" Bucuria mea",dar nu e lucru usor,asa ca fiecare necaz si ispita sa fie tot atatea prilejuri de ridicari si intarire in lupta duhovniceasca.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 29.04.2007, 23:23:49
calator calator is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.03.2007
Mesaje: 533
Implicit

poate unii nu ajung pentru ca nu si-au propus acest lucru. Un forum e mai degraba un loc de schimb de idei nu neaparat de apropiere sufleteasca caci numai intr-o intimitate poti sa ajungi la sufletul cuiva Si la a cui suflet te gandesti ca cienva ar dori sa ajunga? Si intr-o relatie cu cineva drag purtam masti, ne ascundem sensibilitatea sufletului dar mai ales pe un forum. Suntem niste straini care isi exprima ideile, fac un exercitiu de argumentare, afla ceva nou etc.

Romandragut ca tot a fost mentionat nu are nevoie sa fie salvat. Nu e treaba nimanui sa intre la sufletul sau si sa il aduca pe calea cea buna(sau pe care o consideram noi asa). Nici un duhovnic nu isi cauta un ucenic ci invers Deja cand cauti un duhovnic esti pregatit sa lasi pe un altul sa-ti patrunda in suflet.

Oare chiar dorim cu adevarat sa ajungem la sufletul celui de langa noi, avem timp sa il ascultam pe el si nu gandurile noastre... Am observat ca sunt multi crestini ce sufera de mania asta a aducerii pe o cale buna a pacatosului, a da sfaturi etc. Daca ne-am elibera de aceasta (pana la urma o forma de mandrie) am putea pur si simplu discuta

Reply With Quote
  #34  
Vechi 29.04.2007, 23:38:34
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Problema e, ca atunci cand scrii pe teme religioase, vrand-nevrand dai sfaturi, atat tie cat si celor care citesc. Si daca cele se scrii sunt inspirate din Sfintii Parinti, de exemplu, nici macar nu-ti apartin aceste sfaturi, ci doar le dai mai departe, asa cum si tu le-ai primit la randul tau.
Ma intreb cam cat de mandra ar trebui sa fiu, sa resping un asemenea sfat? Ma intreb si ma ingrozesc.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 30.04.2007, 00:01:08
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

ispita_ta:cel ce bate nu bate corect

Sunt de acord, daca cel care bate vine cu parerea proprie...

dar cele mai vehemente reactii le-am vazut ca reactie la citatele postate de unii useri, fapt pentru care acestia au ajuns sa se retraga de pe forum.

Reply With Quote
  #36  
Vechi 30.04.2007, 00:37:15
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

va_iubesc:Daca il intrebam pe topicul respectiv unde a citit despre discriminarea sexuala in cazul hirotoniei femeilor...

Draga Elena, se spune ca nu intrebarea e indiscreta, ci raspunsul. Deci, nu ai avut cum sa deranjezi pe cineva cu intrebarile tale.
Oricum, imi cer si eu iertare fata de tine, caci s-ar putea sa te fi suparat si eu fara sa stiu.
In privinta tacerii... e buna, dar nu pe forum, ci in forul tau interior, unde e bine sa rasune doar rugaciunea.
Doamne ajuta!
Anca
Reply With Quote
  #37  
Vechi 30.04.2007, 06:29:48
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ispita_ta
de regula ambele parti sunt vinovate: atat cel ce bate la usa cat si cel ce nu deschide.
aici ai dreptate, chiar vroiam sa ii spun lui Marius ca nu are de ce sa isi ceara iertare, mai degraba eu am fost prea categorica cand am spus ca nu e vina "gazdei"; desigur, nu in masura cea mai mare. multumesc !
Reply With Quote
Răspunde