Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 21.02.2008, 00:09:14
Dia20_diana Dia20_diana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2007
Mesaje: 307
Implicit

Ma gandesc ca fiecare dintre noi am avut perioade in care ne-am simtit mai aproape de Dumnezeu si altele in care ne-am indepartat...in aceste perioade cum ati procedat pentru a va apropia din nou?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 21.02.2008, 10:02:30
Darius Darius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.06.2006
Mesaje: 138
Implicit

in sfarsit se vorbeste despre experiente duhovnicesti. Minunat. Astea sunt lucrurile importante la inceput.
Spunea Sf. Ioan Scararul: ce la unii e medicament la altii poate fi otrava. trebuie toate sfaturile sau cele impartasite de altii luate cu atentie si cu gandire duhovniceasca. trebuie sa cerem lui Dumnezeu incontinuu intelepciune, care inseamna masura masurilor, ca sa nu ratacim.
totdeauna am comparat corpul omenesc cu asinul care l-a purtat pe Iisus in cetate. doar ca asinul nostru e incapatanat tare. ca sa il duci in cetate, iti trebuie multa intelepciune si tarie. sa fi cand bland cand aspru. nu vom sti niciodata ce inseamna acele perioade. pot fi o oboseala a corpului. poate fi ispita lui Dumnezeu care ne mai incearca credinta. Dumnezeu sa iti ajute, Diana, e de bine nu te speria. In perioadele acelea citesc carti cu parinti care au suferit pentru Hristos si incet te readuni. ai grija cu asinul. nici un asin schiop nu-i e de folos la nimeni dar nici unul lenes.
Dumnezeu sa ne intareasca.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 21.02.2008, 10:16:02
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Sa cautam sa aflam cauzele pt.care ne-am departat de credinta .
E duhul mandriei ,e grija pt.cele lumesti sau iubirea de arginti,sau altceva?
Mai de folos este sa nu ne ratacim caci de multe ori intoarcerea e anevoioasa si sufletul sufera tare ,pacatuim atunci si nu e bine.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 21.02.2008, 10:22:37
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

"Rabdarea in tot lucrul naste barbatia; barbatia, hotarare; hotararea, staruinta ; staruinta, prelungirea lucrului sau adaugirea lui ; prelungirea potoleste neinfranarea trupului si domoleste impatimirea poftei de placere. Iar pofta trezeste acum dorul ; dorul, dragostea ; dragostea, ravna ; ravna, caldura ; caldura, miscarea la lucru ; miscarea, sarguinta ; sarguinta, rugaciunea ; rugaciunea, linistirea ; linistirea naste vederea ; vederea, cunostinta ; cunostinta, patrunderea tainelor ; si sfarsitul tainelor e cunoasterea lui Dumnezeu (teologia). Iar rodul cunoasterii lui Dumnezeu este dragostea desavarsita ; al dragostei, smerenia ; al smereniei, nepatimirea ; al nepatimirii, vederea inainte, proorocia si prestiinta. Dar inca nu are cineva de aici virtutile desavarsite, nici nu micsoreaza dintr-odata pacatul. Ci sporind pe incetul virtutea, ajunge si pacatul cate putin la nefiinta." Filocalia
Reply With Quote
  #5  
Vechi 21.02.2008, 14:16:22
istoica istoica is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.02.2008
Mesaje: 112
Implicit

Diana
Incearca sa-ti amintesti cand a aparut starea ta, cu ce ai suparat pe Dumnezeu si pocaieste-te cand ti-ai dat seama.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 21.02.2008, 14:33:00
monica73 monica73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.02.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 95
Implicit

si eu am unele perioade cand cad intr-o lene ,ca sa-i zic asa,efectiv parca ma tine cineva de picioare sa nu ajung la biserica ,seara i-au cartea de rugaciuni si stau cu ea pe piept fara a o deschide ,nu pot ,ma simt epuizata,abea ma fortez sa citsc un psalm sau o rugaciune.i-am povestit parintelui duhovnic si mi-a spus ca 'vrasmasul te face sa te simti asa'.in aceste peroade ma scol cu dureri de cap dimineata si chiar daca imi propun de seara sa merg la slujba ,efectiv nu pot,imi este f.rau.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 21.02.2008, 15:34:55
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de monica73
si eu am unele perioade cand cad intr-o lene ,ca sa-i zic asa,efectiv parca ma tine cineva de picioare sa nu ajung la biserica ,seara i-au cartea de rugaciuni si stau cu ea pe piept fara a o deschide ,nu pot ,ma simt epuizata,abea ma fortez sa citsc un psalm sau o rugaciune.i-am povestit parintelui duhovnic si mi-a spus ca 'vrasmasul te face sa te simti asa'.in aceste peroade ma scol cu dureri de cap dimineata si chiar daca imi propun de seara sa merg la slujba ,efectiv nu pot,imi este f.rau.
monica draga parca ai povesti din viatza mea :), acuma nu ca sa ma laud, cu pacatele mele, ca sa iau slava de la oameni, hop shi eu in discutzie despre mine, dar asha mi se intampla shi mie, o neputintza totala shi o lenevire inposibil de urnit.

Shtii cum ma simt eu, nici nu pot cit mai mult decat dua trei randuri shi m-a apuca o stare de rautate impotriva a ce citesc, parca imi zice s-o pun jos, cartea shi sa n-o mai deschid ca pare ca shtiu, shi zice da-o pe altadata, ca shtii multe, dar daca stau sa imi amintesc rugaciunea, poi ori habar n-am ori mi se incurca in minte, ori o reproduc dar altfel, sau adug eu ca sa iasa dupa cum shtiu ca ar putea fi, dar cand cites vad ca e altfel, shi nu rugaciuni lungi, ci din alea de doua trei propozitzii. Ca un acatist nu cred ca ash fi in stare sa-l invatz niciodata pe de rost. Nu pot pur shi simplu chiar daca ash avea intentzia, parca citesc dar dorm pe el, shi imi rasuna in suflet ca o arama plina de pocrizenie, ceea ce citesc, deci nu capat adancimea shi latzimea shi inaltzimea, foarte rar, citesc in buna randuiala cateva randuri Bisericeshti shi repede adorm, sau abea ashtept sa scap ca shi cum m-ashi plictisi.

Deci sunt shi eu in aceiashi oala cu tine in problema asta, shi ma amagesc mereu ca parca mi-ar spune cineva, scartz scart, vino martzi, shi vin martzi shi iar imi zice ceva scartzi-scartzi revino martzi.....

Shi uite zicea Iustin44, ca a dat citat dintr-un sfant carezicea ca degeaba le citim daca nu punem la capataiul lor pocaintza, ca atunci ajungem de ne ingamfa pofta de bunastare.... sau cineshtie ce ne ingamfa....

Dar vezi ca daca potzi ceva iar cazi sub canon fara sa vrei, deci poate ca vrea ala rau sa ne bage in credintza in fortzele tale mai mult ca in Dumnezeu, shi atunci te-a amagit vrajmashul asha cum spune duhovnicul tau.... shi se foloseshte de somn ca sa crezi ca trezitul ar fi ceva, adica asha cum te trezeshti dimineatza, poi intai e trezitul la pacate shi abea apoi sa priveghezi tot la pacate, deci vrea sa ne amagim cu statul treaz, ca doar de aia te trimite la cafea apoi shi gata, ai cazut in ibricul dracului in, in mireasma ca eshti apta de lucru, dar il faci fara sa-tzi faci cruce shi plina de cofeina, shi atunci te-ai ars ca ai bagat in tine din spurcaciune ca sa potzi citi rugaciuni....

De aia e negra cafeaua, dar e negrul curvesc al muncii iadului, ca deja tzi-ai pierdut sufletul shi in locul lui vorbeshte cafeaua.... nu ca te shi lauzi dupa ce bei din ea? Shi atunci cine vorbeshte, tu sau ea? Eu cred ca mai mult ea.... shi tot ea lucreaza in locul tau la caramizile lui faraon.... ???:( :(:(:( :|:|:|:sleep:
Reply With Quote
  #8  
Vechi 21.02.2008, 15:39:55
Z.Lidia Z.Lidia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.1975
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 545
Implicit

Eu am perioade de ravna, de apropiere de cele ale bisericii. Mai multe sunt cele de "lene". Poate asa ne-a lasat Dumnezeu, ca sa nu ne mandrim, sa ne vedem si lipsurile. Apoi vine pocainta, apropierea de Dumnezeu, postul, rugaciune mai multa.
Totusi, mersul la biserica duminica trebuie sa devina un obicei. Cum zicea un parinte la predica odata: daca duminica asta nu mergem, scade sansa ca sa mergem duminica viitoare, si tot asa. Dupa 3 duminici lipsa, deja nu-ti mai vine sa te misti duminica dimineata, gasesti altceva de facut, ca treaba e mereu.
Pentru a ma "trezi" din lene, am citit cate o carte religioasa, viata vreunui sfant, sfaturi. Am facut diferenta cu viata pe care o duc eu si m-am simtit ingrozitor. Apropierea de Dumnezeu a fost pe urma fireasca.
Uneori adormim si gandim ca nu avem pacate, ca totul merge bine, ca avem destul timp de pocainta. Ce repede am mers la biserica dupa ce am aflat ca a murit cineva la o varsta tanara, intr-un accident.
Ma indoiesc ca perioadele astea de adormire sunt urmarea vreunui pacat, sau ca am suparat pe Dumnezeu si ne sunt date ca pedeapsa, cum inteleg eu ca afirma cineva mai sus.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 21.02.2008, 16:19:06
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

acuma Pepsi shi Cola contzin frunze de coca, adica un piculetz de ceva similar cu cocaina, dar e mai mult ca sa capetzi dependentza, dar e putzintel shi nu cred ca se simte, deci shi astea sunt periculoase daca tzi-ai facut un obicei in a nu consuma decat din alea, zilnic. Eu asha vad ca ar fi nocive, dar tzi-am spus, cafeaua le intrece pe toate, fie ca e ness fie ca e naturala fie ca e doar cu lapte shi dulce shi fierbinte cum este cacao cu lapte... sunt periculoase daca sunt zilnice, tzi-am zis ca pentru suflet shi nu pentru trup. Cele mai periculoase, dar mai sunt shi altele, ca betziile shi discutziile acerbice cu tzigara in gura,

Dar te vad foarte alipit de mirosul shi gustul bun al cafelei.... poi vezi ca acolo unde itzi iste comoara acolo este shi inima ta, iar daca ai comoara la pofta de a savura cafea pentru trup, atunci itzi potzi inchipui ce se va alege de sufletul tau, trezit cu betzie de cafea ??? pentru frunzele de tu-tun :(:(???
Reply With Quote
  #10  
Vechi 21.02.2008, 17:59:29
BogdanF BogdanF is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.07.2007
Mesaje: 89
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dia20_diana
Ma gandesc ca fiecare dintre noi am avut perioade in care ne-am simtit mai aproape de Dumnezeu si altele in care ne-am indepartat...in aceste perioade cum ati procedat pentru a va apropia din nou?
Orice fel de ajutor avem nevoie, tot la Dumnezeu il gasim. Si chiar daca uneori nu intelegem de ce anumite lucruri sunt asa cum sunt (in viata, in Biserica), Dumnezeu totdeauna stie mult mai bine decit noi.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Necredinta lui Toma-necredinta cea buna georgeval Generalitati 21 10.10.2012 18:12:15
Necredinta diador Generalitati 26 27.04.2012 18:21:10