Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 26.05.2013, 20:51:02
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Ce citesc eu in Biblie
Deci, recurgem la Sola Scriptura ? Apropo, au nu vorbeam despre adunările ateilor, ci despre un potențial ateu individual care, în mod paradoxal, am spus, s-ar întâmpla să facă voia Tatălui mai bine decât mine care spun "Doamne, Doamne".

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Va intreb: daca va indoiti de adevarul hotararilor Sf Sinoade Ecumenice in materie de credinta sau morala, va mai puteti, in buna constiinta, numi catolic ?
Oare nu ar fi mai potrivit sa va considerati ceva de genul "crestin nedominational" si sa stergeti incadrarea de "catolic", asa cum ati mai facut-o ?
Dacă forumul ar pune la dispoziție o etichetă denominațională care să spună, pur și simplu, "creștin", aș folosi-o pe aceea.
Ținând cont de faptul că nu am această opțiune, folosesc eticheta care se aproprie cel mai mult de spiritualitatea în care am fost crescut și în care mă regăsesc, fără însă ca acest lucru să echivaleze cu o acceptare a priori a tuturor ideilor pe care niște oameni le-au transpus în documente oficiale pretinzând că au girul necondiționat al lui Dumnezeu.

Pe forumul catolic american există opțiunea de a-ți defini credința după cum dorești; acolo m-am auto-etichetat, mai riguros, spun eu, drept "cafeteria catholic".

Dar, ca să revenim la aserțiunea mea anterioară: eu sunt convins că, de exemplu, un Sfânt Nectarie de Aeghina a avut și instrucție, și înțelegere, și viață sfântă superioară alor mele; sau chiar alor dumneavoastră. Sunteți de acord ?

Last edited by MihaiG; 26.05.2013 at 20:58:16.
Reply With Quote
 



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
De la lume adunate, si-napoi la lume date... ucenic Generalitati 27 28.06.2012 22:50:26
Despre lume si lepadarea de lume buiacu gabriel Intrebari utilizatori 12 10.08.2010 11:27:11