Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #34  
Vechi 20.06.2014, 00:32:56
adam000 adam000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.09.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 719
Implicit

Incerc sa iti raspund "pe limba ta"(sau in stilul tau de gandire / logica).

Tema de gandire pt tine: stii, oile, a caror specie inca mai traieste in secolul asta (sint contemporane tie), deci faptul ca traiesti in secolul asta nu este un argument), cand intra in staul, fac asta dintr-un obicei. Le vad pe suratele lor ca fac asta si fac si ele la fel - probabil ca in mintea lor este o "traditie".
Vad ca si tu faci la fel in priviinta nuntii la biserica.
Cu ce te-oi deosebi tu de o oaie in priviinta acestui comportament, nu stiu.
Oare tu stii?
Noi crestinii, macar facem nunta la biserica dintr-un motiv, dintr-o crediinta.

Citat:
În prealabil postat de MrNiceGuy Vezi mesajul
Popa la biserica, si tot ce se face pe-acolo, o traditie din mosi stramosi care si-a pierdut de mult timp sensul, pentru mine cel putin. Dar se face, pentru ca se face, fiind in o societate unde toti se asteapta sa se faca, asa ca trecem pe acolo sa-si zica popa poezia si sa faca si el un ban.
Deci tu lasi usa deschisa la apartament si apoi te miri ca cineva iti intra in casa? Ce inteligent!...
In loc sa te bucuri (si sa multumesti lui Dumnezeu?) ca (Dumnezeu a facut ca) nu au fost hotii cei care ti-au intrat in casa pe usa lasata deschisa de tine, ci ca pe usa a intrat chiar Dumnezeu (prin reprezentantii lui, preotii) care ti-au binecuvantat casa (si nu hotii care sa te fure), astfel poate ca Dumnezeu in dragostea Sa discreta "atentionandu-te" ca oricine iti poate intra in casa (chiar si hotii), ca faci ceva care iti poate dauna (faptul ca lasi usa deschisa... atitudine foooarte inteligenta pt un ateu care se doreste "destept, adecvat/adaptat lumii in care traieste si modern"?) si totodata facandu-ti chiar El un bine si o urare de bine, tu te crizezi ca de ce ti s-a intimplat??? Foaaarte inteligent!

Citat:
În prealabil postat de MrNiceGuy Vezi mesajul
O data eram la baie si m-am trezit cu popa si ajutorul (nu stiu ce nume are) la mine in sufragerie (stau la casa). Cum intri in o casa straina fara macar sa suni ??
Nu am scris aceste randuri ca sa te ironizez, nici ca sa intru in vreo polemica cu tine, ci sperand ca poate te vor face sa iti analizezi logica actiunilor tale.

In rest, sa-ti ajute Dumnezeu sa ai o casnicie fericita!

Bine ca macar faci nunta la biserica si prin asta il lasi pe Dumnezeu sa te ajute, chiar daca tu nu constientizezi ajutorul
__________________
Ca sub stapanirea Ta totdeauna fiind paziti, Tie slava sa inaltam, Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, acum si pururea si in vecii vecilor
Amin.

Last edited by adam000; 20.06.2014 at 01:09:31.
Reply With Quote