Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #221  
Vechi 13.05.2013, 17:00:43
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Deci, vi se pare scump pretul de 1000Euro/10m foraj. Voi tine cont si va multumesc inca odata.
Nu, e chiar ieftin daca e zona de munte si e o treaba din gama profesionala.
Problema e ca nu poti sti exact la ce adancime ai sa dai de o sursa de apa de calitate, pot fi 40m sau 80 (depinde de zona).

De asta zic ca o investitie, chiar si de 5000euro intr-o sursa de apa de calitate nu este mult, daca nu exista alternative - cum ar fi un put clasic, dar care in schimb este o apa de suprafata, posibil poluata sau poluabila, epuizabila in caz de seceta etc.

Fara mancare poti rezista si 2-3 luni.
Fara apa, probabil mai putin de o saptamana.
Cu apa care nu e potabila - poti doar sa mori mai repede.

Independenta energetica se poate obtine si fara sa fie atat de costisitor:

1. incalzire pe lemne - daca e zona de munte, lemnul trebuie sa fie destul de accesibil si ieftin.
O solutie moderna gen centrala termica pe lemne nu e neaparat necesara (are anumite costuri de mententanta pe termen lung), se poate folosi un sistem de sobe, una putand incalzi chiar 2-3 camere, in functie de cum sunt amplasate.

2. daca se doreste totusi electricitate, in caz de urgenta se poate folosi strict pentru iluminare, folosind iluminarea LED si un sistem de panouri fotovoltaice(durata de viata 10-20ani) si acumulatori (durata de viata 3-5ani).

3. Pentru conservarea alimentelor, in loc de frigider se pot folosi diverse metode de conservare + clasicul beci.

4. masina de spalat? ei ..daca se ajunge la ceva (cvasi)apocaliptic, spalatul la mana e ultima grija.
Mai degraba iti poti pune problema de unde faci rost de detergent sau sapun.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 13.05.2013 at 17:03:05.
Reply With Quote
  #222  
Vechi 13.05.2013, 17:24:58
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Panourile fotovoltaice actuale sunt păcăleală:
1. Durata lor de viață în nici un caz nu e de 20 de ani: după 5, maxim 10 ani eficacitatea scade dramatic;
2. E nevoie de soare puternic pentru a genera ce zice producătorul în foaia de catalog;
3. De-a lungul duratei de viață generează mai puțină energie decât cea folosită în procesul de producție al lor. Sigur, clientul plătește energia aia la cumpărare, dar bilanțul energetic rămâne negativ.

Cea mai bună soluție e cea cu o turbină eoliană.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #223  
Vechi 14.05.2013, 00:46:48
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Mai degraba iti poti pune problema de unde faci rost de detergent sau sapun.
Buna intrebare. Bunica mea facea sapun de casa. As putea incerca si eu. Are cineva o reteta de fabricatie? Tin minte ca adunam in acest scop uleiul si grasimea rezultata din prajeli - mai putin uleiul in care se prajeste pestele, caci are un miros greu si influenteaza in mod negativ produsul finit.
Am pe undeva reteta pentru detergent bio pentru vase.

In general:
Spunea preotul de la biserica la care merg, ca probabil ca nu erau bani mai multi nici altadata, dar omul se ingrijea mai bine de cele de care avea nevoie: avea porc si gaini in curte, legume si fructe in gradina. Acum totul trebuie cumparat, iar preturile sunt tot mai mari.

Ar fi bine sa ne cunoastem interesul si sa economisim, asigurandu-ne totusi cele necesare.
Reply With Quote
  #224  
Vechi 14.05.2013, 09:18:11
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Buna intrebare. Bunica mea facea sapun de casa. As putea incerca si eu. Are cineva o reteta de fabricatie? Tin minte ca adunam in acest scop uleiul si grasimea rezultata din prajeli - mai putin uleiul in care se prajeste pestele, caci are un miros greu si influenteaza in mod negativ produsul finit.
Am pe undeva reteta pentru detergent bio pentru vase.

In general:
Spunea preotul de la biserica la care merg, ca probabil ca nu erau bani mai multi nici altadata, dar omul se ingrijea mai bine de cele de care avea nevoie: avea porc si gaini in curte, legume si fructe in gradina. Acum totul trebuie cumparat, iar preturile sunt tot mai mari.

Ar fi bine sa ne cunoastem interesul si sa economisim, asigurandu-ne totusi cele necesare.
Anca ,in mod sigur exista pe internet reteta de sapun
Eu adun uleiul in sticle de plastic si il las la gunoi ,nu il arunc la canal
E bun un cazan pe lemne ,in general sapunul se face in curte
Mai important decat sapunul e fantana .
Reply With Quote
  #225  
Vechi 14.05.2013, 10:30:40
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Panourile fotovoltaice actuale sunt păcăleală:
1. Durata lor de viață în nici un caz nu e de 20 de ani: după 5, maxim 10 ani eficacitatea scade dramatic;
2. E nevoie de soare puternic pentru a genera ce zice producătorul în foaia de catalog;
3. De-a lungul duratei de viață generează mai puțină energie decât cea folosită în procesul de producție al lor. Sigur, clientul plătește energia aia la cumpărare, dar bilanțul energetic rămâne negativ.

Cea mai bună soluție e cea cu o turbină eoliană.
Scade, dar nu dramatic.
Mai degraba se pare ca pretul lor a scazut dramatic, in special cu finantarile care se dau acum, in 2-3 ani cu siguranta vor fi mult mai rentabile.
Desi costul initial al investitiei e maricel, pe termen lung e mult mai rentabil decat sa te intorci la lampa cu gaz.
LED -urile au durata de viata de 5-10 ani si chiar mai mult, iar consumul fff. mic.
Cine a testat, poate sa vada diferenta neta fatza de un LED chiar si de 1-2W si o lampa cu gaz sau lumanari de exemplu.

Practic, pentru a lumina o casa la nivel minim, strict utilitar, nu ar trebui sa fie necesari mai mult de 50W/zi (exagerat chiar).
Un acumulator de masina, destul de micutz, de 60Ah, poate stoca cca. 600W, deci iluminarea pe circa 2 saptamani.

La o astfel de utilizarea poate fi cumparat chiar un panou modest ca si costuri, care sa produca strictul necesar pt consumul a 2-3 zile, calculat la iluminarea minima, pe timp de iarna.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #226  
Vechi 14.05.2013, 10:39:50
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Buna intrebare. Bunica mea facea sapun de casa. As putea incerca si eu. Are cineva o reteta de fabricatie?
Se poate fabrica din orice fel de uleiuri si grasimi animale.
Problema este ca celalalt ingredient de baza este soda caustica de puritate 98% - un produs industrial.
Partea buna este ca rapotul intre soda si uleiuri este in general cam de 1:8 si soda caustica se poate stoca pe perioade f. lungi de timp daca nu intra in contact cu aerul.

Teoretic se poate produce si cu lesie, care se obtine din cenusa, dar mult mai dificil, sunt retete pe Internet.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #227  
Vechi 15.05.2013, 00:20:39
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Panourile fotovoltaice actuale sunt păcăleală:
1. Durata lor de viață în nici un caz nu e de 20 de ani: după 5, maxim 10 ani eficacitatea scade dramatic;
2. E nevoie de soare puternic pentru a genera ce zice producătorul în foaia de catalog;
3. De-a lungul duratei de viață generează mai puțină energie decât cea folosită în procesul de producție al lor. Sigur, clientul plătește energia aia la cumpărare, dar bilanțul energetic rămâne negativ.

Cea mai bună soluție e cea cu o turbină eoliană.
Nu am experienta cu panourile fotovoltaice, am vazut insa programul TV englez "Grand Designs" ( cateva dintre episoade se gasesc pe You tube) o familie, care isi construise o casa independenta energetic, avand atat panouri fotovoltaice, cat si o eoliana. Erau f multumiti de panouri, dar mai putin multumiti de eoliana. Spuneau ca eoliana necesita niste baterii pentru stocat energia. Si-au exprimat regretul ca nu au pus mai multe panouri.
In alt episod am vazut ca o familie avea instalate mai multe panouri, care nu numai ca le asigura propriul consum, dar puteau sa livreze surplusul de energie, castigand astfel o multime de bani. Nu stiu daca la noi exista aceasta posibilitate de a vinde energia produsa in surplus.

In alta ordine de idei:
In alt episod am vazut pentru prima data WC-urile (impropriu spus), care nu functionau cu apa, ci erau dotate cu un butoias, in care dupa fiecare folosire, se punea rumegus; iar in fiecare saptamana se golea intr-un loc special din gradina. Rumegusul are calitatea de a absorbi lichidul si mirosul. Ideea se pare ca provine din Australia. Ma mir ca nu se foloseste rumegusul si la noi la tara in acest scop.
Reply With Quote
  #228  
Vechi 15.05.2013, 00:26:10
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Anca ,in mod sigur exista pe internet reteta de sapun
Eu adun uleiul in sticle de plastic si il las la gunoi ,nu il arunc la canal
E bun un cazan pe lemne ,in general sapunul se face in curte
Mai important decat sapunul e fantana .
Cu siguranta, Anita, mai ales pentru ca la fabricarea sapunului se foloseste si multa apa.
Reply With Quote
  #229  
Vechi 15.05.2013, 00:31:57
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Se poate fabrica din orice fel de uleiuri si grasimi animale.
Problema este ca celalalt ingredient de baza este soda caustica de puritate 98% - un produs industrial.
Partea buna este ca rapotul intre soda si uleiuri este in general cam de 1:8 si soda caustica se poate stoca pe perioade f. lungi de timp daca nu intra in contact cu aerul.

Teoretic se poate produce si cu lesie, care se obtine din cenusa, dar mult mai dificil, sunt retete pe Internet.
Multumesc, AlinB.
In ceea ce priveste lesia rezultata, tin minte, ca ne-a decolorat gresia, atat de puternic efect are. Atentie, deci, unde punem vasul cu lesie!
Reply With Quote
  #230  
Vechi 15.05.2013, 02:30:23
Nastya
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Buna intrebare. Bunica mea facea sapun de casa. As putea incerca si eu. Are cineva o reteta de fabricatie? Tin minte ca adunam in acest scop uleiul si grasimea rezultata din prajeli - mai putin uleiul in care se prajeste pestele, caci are un miros greu si influenteaza in mod negativ produsul finit.
Am pe undeva reteta pentru detergent bio pentru vase.

In general:
Spunea preotul de la biserica la care merg, ca probabil ca nu erau bani mai multi nici altadata, dar omul se ingrijea mai bine de cele de care avea nevoie: avea porc si gaini in curte, legume si fructe in gradina. Acum totul trebuie cumparat, iar preturile sunt tot mai mari.

Ar fi bine sa ne cunoastem interesul si sa economisim, asigurandu-ne totusi cele necesare.


Va dau cateva link-uri pentru sapunul de casa. Bine ca mai sunt pe net pentru ca a inceput o campanie impotriva folosirii sapunului (solid) facut in casa cu soda caustica (hidroxid de sodiu) sau sapunului lichid facut cu potasa caustica (hidroxid de potasiu).

http://www.taifasuri.ro/taifasuri/sf...-mar-2012.html
http://www.sapunnatural.ro/retete-sapun-natural/
http://www.sapunnatural.ro/2011/reteta-sapun-natural/
http://www.sapunnatural.ro/2011/rete...etoda-la-cald/
http://naen-soap.com/tag/hidroxid-de-potasiu/


Din cate stiu e bine sa folositi untura curata, nu resturi de grasime. E adevarat ca in gospodaria traditionala nu se arunca nimic, dar daca vrem sa avem un sapun bun cu adevarat, folosim untura (de porc) curata si atunci si sapunul este de calitate superioara.

Adausul de plante (musetel, pelin, menta) da un miros placut sapunului.

Eu de mai bine de 20 de ani (la sfatul unui medic absolut extraordinar) ma spal pe maini exclusiv cu sapun de casa. (Nu-l prepar eu, dar am surse demne de incredere).
E bine ca pe timp de vara, mai ales pentru persoanele care locuiesc in Bucuresti sau in alte orase extrem de poluate (praf, noxe de tot felul) sa se spele si pe picioare cu sapun de casa.

Un medic pentru care am un respect deosebit, Gheorghe Marinescu Dinizvor (Doctor docent, membru corespondent al Academiei Franceze de Medicina; a fost o viata medic la Spitalul „Victor Babes” din Bucuresti) m-a invatat sa folosesc sapunul de casa pentru spalatul pe maini (si pe picioare, mai ales in timp de vara) pentru ca este un antiseptic foarte bun. In anul 1993 domnul doctor a plecat la Dumnezeu. A fost un medic deosebit, un om extraordinar si un roman extraordinar. A fost ceea ce pot sa spui simplu: un medic crestin. Dumnezeu sa-l ierte si sa-l aseze cu Dreptii!
http://rmr.medica.ro/reviste_med/dow...008_Art-18.pdf

Daca fiul meu traieste este pentru ca intr-un moment greu al vietii lui (in anul 1985, la 8 ani si jumatate) si al vietii mele, Dumnezeu S-a indurat de noi si ne-a deschis calea spre medicul potrivit.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfaturi practice in Biserica: Cum ne comportam fata de celalalt? NECTARIE Tinuta in Biserica 1 03.07.2011 15:50:49
stihirile practice madalinjomy Muzica Bisericeasca 3 29.06.2011 21:21:16
Invataturi crestine practice spre_rasarit Generalitati 5 09.01.2011 10:11:21
Caz rar, am nevoie de sfaturi!!! worldwide Intamplari adevarate 18 28.04.2010 22:52:32
sfaturi ortodoxe The_Fallen Generalitati 1 23.12.2009 08:35:43