Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 30.01.2009, 23:10:15
alx alx is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2009
Mesaje: 221
Implicit mister?

Buna ziua.
In speranta ca nu am deschis un topic cu subiectul deja discutat, sa incep discutia.

Incercand sa imi explic diferite fenomene, prin ratiune, din cunostintele pe care le am, unele sfideaza logica.
Unul dintre acestea se refera la modul in care se inmulteste omul; mai exact, la o anumita intamplare. Pentru a ramane o femeie insarcinata, e nevoie de anumita varsta, perioada, sanatate si de material genetic de la o alta persoana. Ceea ce ma intreb este modul in care a ajuns materialul genetic in Maria, pentru ca metoda clasica e exclusa. Deasemenea, ma intreb daca materialul genetic a fost creat prin "modelarea" atomilor, poate din corpul
acesteia, care sunt particule materiale, intr-o structura care reflecta informatia divina, pentru ca varianta de a fi de la glande e exclusa, asta implicand efectiv o parte materiala a divinitatii. Desigur, alaturi de partea materiala, energia grosiera, e si componenta "bio", energie mai subtila.
Intrebarea 1 : cum a ramas Maria insarcinata?

Sa presupunem ca omul cunoaste destule genetica, incat sa poate sa insamanteze un animal, cumva cu materialul sau genetic.
Intrebarea 2 : Cat de moral si practic ar fi acest gest al omului?

O zi buna.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 30.01.2009, 23:45:55
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Nu e nevoie de nici o vârsta, material genetic sau altceva. Sara (sotia lui Avraam) a ramas însarcinata la 90 de ani. Legile naturii sunt facute si mentinute de Dumnezeu, ele nu functioneaza singure.

La a doua întrebare, depinde ce întelegi prin moral.

Sigur nu esti spammer?
Reply With Quote
  #3  
Vechi 30.01.2009, 23:55:12
alx alx is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2009
Mesaje: 221
Implicit

As ruga sa argumentezi de ce crezi ca sunt spammer.
Asadar, legile Universului, toate reactiille chimile/fizice/etc sunt datorita vointei lui Dumnezeu? Asta ar insemna ca este in afara legilor sale si "functioneaza" dupa alte legi? Legile dupa care "functioneaza" de cine/ce sunt dictate/controlate?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 31.01.2009, 00:01:35
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu huli, te rog, frate. Ceea ce s-a intamplat cu Preasfanta Fecioara Maria la data de 25 martie [ziua Bunei Vestiri a Nasterii Domnului] cand a adumbrit-o Duhul Sfant, iar Ingerul Gavriil i-a transmis minunata veste a Nasterii Pruncului, e mai presus de puterea omeneasca de intelegere. Trebuie sa iti inchipui pur si simplu ca Dumnezeu poate face lucruri mai presus de puterea noastra de intelegere si gata. Nimic in plus.
R.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 31.01.2009, 00:14:38
alx alx is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2009
Mesaje: 221
Implicit

Faptul sa sunt fenomene pe care omul nu le intelege, asta e cat se poate de normal, din lipsa de informatie, capabilitate de intelegere.
Dar la fel de normala e si dorinta de cunoastere, creatie si comportare morala a omului, fiind scrisa in genele sale. Doream sa stiu parerea altor persoane privind aceasta intamplare, alta decat "asa a fost, si gata". Nu am vrut sa lezez pe nimeni/nimic; pur si simplu ma intreb care sunt cauzele fenomenelor din jur.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 31.01.2009, 00:23:02
ioan_si.atat's Avatar
ioan_si.atat ioan_si.atat is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.01.2009
Locație: Bucharest village
Religia: Ortodox
Mesaje: 74
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ioan_si.atat
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alx Vezi mesajul
Asadar, legile Universului, toate reactiille chimile/fizice/etc sunt datorita vointei lui Dumnezeu? Asta ar insemna ca este in afara legilor sale si "functioneaza" dupa alte legi? Legile dupa care "functioneaza" de cine/ce sunt dictate/controlate?
Ar trebui sa intelegi ca unele lucruri ne sunt date pentru a fi intelese, iar altele nu. Pur si simplu. Te-ai gandit cum ar arata lumea daca am intelege tot ce se intampla pe Pamant?
Daca am intelege noi toate tainele omenirii? Incearca doar sa-ti imaginezi. Eu nu reusesc. Pentru ca nu ar fi posibil lucrul asta. Doar Dumnezeu le stie pe toate, ca mare si drept iubitor de oameni El este si Lui slava inaltam, Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, acum si pururea si in vecii vecilor, Amin.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 31.01.2009, 00:25:07
ioan_si.atat's Avatar
ioan_si.atat ioan_si.atat is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.01.2009
Locație: Bucharest village
Religia: Ortodox
Mesaje: 74
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ioan_si.atat
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alx Vezi mesajul
Faptul sa sunt fenomene pe care omul nu le intelege, asta e cat se poate de normal, din lipsa de informatie, capabilitate de intelegere.
Dar la fel de normala e si dorinta de cunoastere, creatie si comportare morala a omului, fiind scrisa in genele sale. Doream sa stiu parerea altor persoane privind aceasta intamplare, alta decat "asa a fost, si gata". Nu am vrut sa lezez pe nimeni/nimic; pur si simplu ma intreb care sunt cauzele fenomenelor din jur.
Iti inteleg curiozitatea. Insa trebuie sa te opresti aici. Pentru ca alt raspuns nu vei gasi. Cel putin asta e parerea mea.

Doamne-ajuta!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 31.01.2009, 00:30:22
alx alx is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2009
Mesaje: 221
Implicit

De ce ar fi omul limitat in cunoastere de Dumnezeu? E o restrictie care e impusa, pentru a nu se face cunoasterea numai pe anumite planuri, altele fiind subdezvoltate, rezultand un dezechilibru? Sa ma exprim printr-un exemplu: in prezent, avem tehnologia (nucleara/etc) pentru a ne distruge - deci suficienti dezvoltati tehnologici, dar nu stiu daca avem moralitatea sa nu o face (evident, vorbesc de cei care pot face asa ceva). Cat despre "crede si nu cerceta"...
Reply With Quote
  #9  
Vechi 31.01.2009, 00:52:04
ioan_si.atat's Avatar
ioan_si.atat ioan_si.atat is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.01.2009
Locație: Bucharest village
Religia: Ortodox
Mesaje: 74
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ioan_si.atat
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alx Vezi mesajul
De ce ar fi omul limitat in cunoastere de Dumnezeu? E o restrictie care e impusa, pentru a nu se face cunoasterea numai pe anumite planuri, altele fiind subdezvoltate, rezultand un dezechilibru? Sa ma exprim printr-un exemplu: in prezent, avem tehnologia (nucleara/etc) pentru a ne distruge - deci suficienti dezvoltati tehnologici, dar nu stiu daca avem moralitatea sa nu o face (evident, vorbesc de cei care pot face asa ceva). Cat despre "crede si nu cerceta"...
Ba eu cred ca tocmai asta este problema. Spui ca "avem tehnologia pentru a ne distruge". Pai tocmai aici nu trebuia sa se ajunga. D-aia omul nu trebuie sa stie atat de multe. Pentru ca e inutil sa spun ceva ce stiu toti: progresul asta tehnologic de care vorbesti tu inseama regresul omenirii in sine si al planetei noastre. Iar "crede si nu cerceta", nu stiu de unde este, dar numai din Biblie nu-i.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 31.01.2009, 01:07:56
alx alx is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2009
Mesaje: 221
Implicit

In legatura cu progresul tehnologic gresesti ca e regres. Dimpotriva, prin cercetare omul a ajuns sa isi usureze viata, sa o prelungeasca; de ce avem case, haine, automobile, telefoane, calculatoare, bec, energie electrica, etc? Pentru ca au fost persoane care le-au inventat/descoperit. Si codul moral s-a perfectionat; acum nu mai aruncam in sulite pentru zei diferite persoane, si multe alte lucruri salbatice; desigur, inca mai e destul de perfectionat si in ziua de azi in care si omul este vandut, dar un progres exista.
In schimb, un salt tehnologic fara un salt moral, in paralel, provoaca dezechilibru, si poate ajunge la lucruri fatale. Gaseste un copil chibriturile.. ce poate face cu ele fara informatia necesara? Distrugere. Dar cu instructiunile potrivite? O ajuta pe bunica sa aprinda focul mai rapid, sa faca mancare.
S-a deviat totusi de la subiectul initial.
Reply With Quote
Răspunde