Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 09.04.2010, 19:26:33
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Cei inaintati duhovniceste au dat dovada de MULTA SMERENIE, neprimind aratarile ingeresti (cine sunt eu ca sa mi se arate Hristos?!) Acesta este modul crestin de a gandi!
La fel de bine poti intreba " Cine sunt eu ca sa resping mesagerul Domnului, mai ales ca l-a trimis desi nu merit?" Daca Dumnezeu l-a trimis stie El ce face si eu nu-i contest intelepciunea. Asta mi se pare o atitudine mult mai smerita .

Dar, ma rog, fiecare actioneaza cum crede.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #32  
Vechi 09.04.2010, 19:31:20
georgel23c's Avatar
georgel23c georgel23c is offline
Member
 
Data înregistrării: 12.07.2009
Locație: Galati, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 61
Smile

Salut, numele meu este Andrei si am 18 ani, in urma cu 2 seri am avut un vis nu tocmai obisnuit:
Se facea ca eram undeva la scara blocului meu si a venit o vecina la mine si mi-a spus.. uite am o piatra si ti-o voi da sa o cari si vei merge cu mine sa-l vedem pe Dumnezeu exact asa mi-a spustrebuie sa precisez ca piatra era atat de mare incat in realitate nu cred ca as putea o ridica) ei bine am plecat cu piatra aia in spate, dar intre timp vecina mea disparuse din vis si visam cum mergeam cu piatra aia in spate pe strada, in timp ce mergeam din piatra se rupeau bucati si deveneau din ce in ce mai mici, la un moment dat am ajuns in dreptul unei salcii (care in realitate se afla acolo) si deodata cerul s-a intunecat (in vis se facea ca era spre amurg) au aparut pe cer multi nori negrii, deja ma speriasem in vis, m-am oprit si ma uitam spre cer, dintre nori a aparut un soare, stralucea foarte tare, avea chip, unul bland si bun, m-am uitat, imi era teama, se uita la mine, in momentul acela am simtit in vis ca ar fi Dumnezeu si am grait in visul meu "Doamne daca esti chiar Tu, iti dau piatra aceasta si imi vei scrie numele meu pe ea", ei bine mi-a luat piatra si mi-a dat inapoi doar un carton in care era batut numele meu (ca si atunci cand ai bate cu un ac, ai scrie ceva cu acul) dupa asta, El m-a intrebat "Ce dorinta ai?" sau "Ce doresti?" nu imi mai amintesc exact, era o voce ca din ecou, groasa, in momentul acela ca orice om pacatos .. m-am balbait putin si am spus ca doresc bogatie, ei bine in momentul acela.. s-a uitat la mine nu a mai spus nimic, a luat 2 degete Si-a atins gura si apoi mi-a atins mana mea si a plecat intre nori, din viziunea mea cred ca in momentul in care am dat raspunsul bogatie, Dumnezeu s-a intristat si tocmai de aceea a dorit sa plece, eu as mai fi vrut sa spun ceva, dar a plecat.

Eu nu sunt asa de credincios, nu merg la Biserica, rugaciuni mai fac, insa nu am o credinta asa cum cere scriptura, eu am o credinta interioara a mea.
Acum as vrea sa stiu ce parere aveti despre visul meu, sau ce credeti ca semnifica, am auzit mai multe pareri din partea prietenilor dar nu stiu ce sa cred.. consider ca acest forum este cel mai capabil sa imi dea un raspuns bun.
Va multumesc ca ati citit!

Cel mai bine ar fi sa vorbesti cu un preot, deoarece iti va putea da cel mai bun sfat
Reply With Quote
  #33  
Vechi 09.04.2010, 19:32:03
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zoridezi Vezi mesajul
Anna21, cu mine te "certai"?
Se poate sa fi fost un vis amagitor, nu zic. Mai ales ca a zis ca nu crede in existenta diavolului. Asta e un lucru foarte gresit!
Si NU sunt de acord sa ne luam dupa vise... dar nu stim niciodata cum lucreaza Dumnezeu si cum indrepteaza calea pacatosului. Oricum nu cred ca ceea ce a visat Parker e un motiv de lauda, pentru ca L-a intristat pe Dumnezeu. (sau cine era)

Imi cer iertare daca am smintit...
Nu, Zori de zi, nu ma cert cu nimeni.
Asa vorbesc eu.. tipator
.. cum L-a intristat pe Dumnezeu? era un vis! wake up!
Reply With Quote
  #34  
Vechi 09.04.2010, 19:38:54
zoridezi zoridezi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2009
Mesaje: 729
Implicit Parerea mea

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
La fel de bine poti intreba " Cine sunt eu ca sa resping mesagerul Domnului, mai ales ca l-a trimis desi nu merit?" Daca Dumnezeu l-a trimis stie El ce face si eu nu-i contest intelepciunea. Asta mi se pare o atitudine mult mai smerita .

Dar, ma rog, fiecare actioneaza cum crede.
Eu cred ca este mult mai intelept sa respingem. Omul poate avea multe impresii false despre sine, pe care nici macar nu le constientizeaza. Si eu daca ma gandesc la visele mele, simt o oarecare mandrie... nu ma ajuta cu nimic o vedenie sau un vis daca nu ma schimb. Dar tot raman la parerea ca unii pacatosi pot avea parte de minuni de la Dumnezeu, pentru ca El stie ca astfel se vor indrepta. Cum a fost si Sfanta Maria Egipteanca care a auzit glasul Maicii Domnului. Insa astfel de cazuri sunt rare...

Last edited by zoridezi; 09.04.2010 at 19:41:31.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 09.04.2010, 19:40:53
carmina carmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

Draga Marius,
ai visat ca un om obisnuit, intr-o noapte obisnuita.
Nu-ti fa complexe cu dorinta, este dorinta care se afla in subconstientul multora dintre noi. Fiecare vis este unic in felul sau si in mai mica sau mai mare legatura cu framantarile zilei precedente. La cei 18 ani pe care spui ca-i ai tu, mie mi-e greu a crede ca impactul acestui vis a fost atat de mare incat sa cauti semnificatii tocmai in ortodoxie, atunci cand tu insuti recunosti ca nu prea ai asemenea preocupari.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 09.04.2010, 19:43:34
zoridezi zoridezi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2009
Mesaje: 729
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Nu, Zori de zi, nu ma cert cu nimeni.
Asa vorbesc eu.. tipator
.. cum L-a intristat pe Dumnezeu? era un vis! wake up!
Bine ai zis "wake up" :)) Unii desi avem impresia ca suntem treji, dormim dusi cu pluta
Reply With Quote
  #37  
Vechi 09.04.2010, 20:05:44
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zoridezi Vezi mesajul
Eu cred ca este mult mai intelept sa respingem. Omul poate avea multe impresii false despre sine, pe care nici macar nu le constientizeaza. Si eu daca ma gandesc la visele mele, simt o oarecare mandrie... nu ma ajuta cu nimic o vedenie sau un vis daca nu ma schimb.
Vorba Anei, e doar un vis, ce-ti poate face? Il analizezi, ceri si alte pareri...Daca te indeamna la pocainta si-ti aduce zidire il primesti, daca te inalta spre mandrie sau te sperie il respingi...Nu ti se poate intampla nimic rau.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #38  
Vechi 09.04.2010, 20:27:22
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Chiar daca visele de la Dumnezeu reprezinta o raritate, ele exista. Nu ca un merit al nevoitorului, ci ca un semn al milostivirii lui Dumnezeu. Din moment ce mesajul e pozitiv, adica te invita sa-ti faci ordine in gandire si sa-ti revizuiesti prioritatile, dupa ce vorbesti cu duhovnicul, ca sa nu dai in mandrie, cumulezi sfaturile primite indirect in vis cu cele date de duhovnic.

Sfantului Siluan Athonitul, cand era tanar, i s-a aratat in vis Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu care l-a dojenit, spunandu-i ,,Nu-mi place ce faci.'' Incet-incet a cautat sa se indeparteze de pacat si asa a luat hotararea de a merge in Athos pentru a-si mantui sufletul.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 09.04.2010, 20:54:25
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
La fel de bine poti intreba " Cine sunt eu ca sa resping mesagerul Domnului, mai ales ca l-a trimis desi nu merit?" Daca Dumnezeu l-a trimis stie El ce face si eu nu-i contest intelepciunea. Asta mi se pare o atitudine mult mai smerita .

Dar, ma rog, fiecare actioneaza cum crede.
Doriana, acum ti-am observat semnatura..
(Uite cum suna in Biblia ortodoxa: "Că pe cine am eu în cer afară de Tine? Și afară de Tine, ce am dorit pe pământ? Stinsu-s-a inima mea și trupul meu, Dumnezeul inimii mele și partea mea, Dumnezeule, în veac.")

Pregatisem un raspuns mai lung, dar l-am sters.. ca acum inteleg de ce nu esti familiarizata cu invatatura ortodoxa despre vise si vedenii.
Dar trebuie sa dau un link catre niste texte foarte frumoase.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 09.04.2010, 21:01:41
lacrimi's Avatar
lacrimi lacrimi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.02.2009
Locație: LONDON
Religia: Ortodox
Mesaje: 624
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Vorba Anei, e doar un vis, ce-ti poate face? Il analizezi, ceri si alte pareri...Daca te indeamna la pocainta si-ti aduce zidire il primesti, daca te inalta spre mandrie sau te sperie il respingi...Nu ti se poate intampla nimic rau.


Doriana, voi folositi mult acest termen "zidire". Ce insemnatate are de fapt pentru voi?
__________________
"Inima infranta si smerita, Dumnezeu nu o va urgisi..."
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
L-am visat pe Domnul Iisus Hristos alexandra28again Intamplari adevarate 30 19.04.2010 22:39:35