Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 10.04.2010, 13:06:08
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lacrimi Vezi mesajul
Normal ca te va indemna la pacat... Eu ma refeream la faptul ca nu-ti vei da seama; ai impresia ca mergi spre lumina, dar de fapt...

Din punctul acesta de vedere ai dreptate. Satan e un inselator chiar cand apare frumos ca un inger de lumina. Insa omul intelept va sti sa deosebeasca vocea lui satan de cea a lui Dumnezeu. Iar cel neintelept poate cere sfatul unui intelept. Si criteriul e acelasi: ma uit sa vad unde duc sfaturile lui. Daca ma indeamna la bine si fapte placute Domnului, inseamna ca e inger bun si il primesc. Daca vad ca are scopuri ascunse si ma duce catre pacat, il alung, caci sigur nu l-a trimis Dumnezeu.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14

Last edited by Doriana; 10.04.2010 at 13:09:17.
Reply With Quote
  #72  
Vechi 14.04.2010, 11:57:15
Andrey14 Andrey14 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.04.2010
Mesaje: 1
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Parker Vezi mesajul
Salut, numele meu este Andrei si am 18 ani, in urma cu 2 seri am avut un vis nu tocmai obisnuit:
Se facea ca eram undeva la scara blocului meu si a venit o vecina la mine si mi-a spus.. uite am o piatra si ti-o voi da sa o cari si vei merge cu mine sa-l vedem pe Dumnezeu exact asa mi-a spustrebuie sa precisez ca piatra era atat de mare incat in realitate nu cred ca as putea o ridica) ei bine am plecat cu piatra aia in spate, dar intre timp vecina mea disparuse din vis si visam cum mergeam cu piatra aia in spate pe strada, in timp ce mergeam din piatra se rupeau bucati si deveneau din ce in ce mai mici, la un moment dat am ajuns in dreptul unei salcii (care in realitate se afla acolo) si deodata cerul s-a intunecat (in vis se facea ca era spre amurg) au aparut pe cer multi nori negrii, deja ma speriasem in vis, m-am oprit si ma uitam spre cer, dintre nori a aparut un soare, stralucea foarte tare, avea chip, unul bland si bun, m-am uitat, imi era teama, se uita la mine, in momentul acela am simtit in vis ca ar fi Dumnezeu si am grait in visul meu "Doamne daca esti chiar Tu, iti dau piatra aceasta si imi vei scrie numele meu pe ea", ei bine mi-a luat piatra si mi-a dat inapoi doar un carton in care era batut numele meu (ca si atunci cand ai bate cu un ac, ai scrie ceva cu acul) dupa asta, El m-a intrebat "Ce dorinta ai?" sau "Ce doresti?" nu imi mai amintesc exact, era o voce ca din ecou, groasa, in momentul acela ca orice om pacatos .. m-am balbait putin si am spus ca doresc bogatie, ei bine in momentul acela.. s-a uitat la mine nu a mai spus nimic, a luat 2 degete Si-a atins gura si apoi mi-a atins mana mea si a plecat intre nori, din viziunea mea cred ca in momentul in care am dat raspunsul bogatie, Dumnezeu s-a intristat si tocmai de aceea a dorit sa plece, eu as mai fi vrut sa spun ceva, dar a plecat.

Eu nu sunt asa de credincios, nu merg la Biserica, rugaciuni mai fac, insa nu am o credinta asa cum cere scriptura, eu am o credinta interioara a mea.
Acum as vrea sa stiu ce parere aveti despre visul meu, sau ce credeti ca semnifica, am auzit mai multe pareri din partea prietenilor dar nu stiu ce sa cred.. consider ca acest forum este cel mai capabil sa imi dea un raspuns bun.
Va multumesc ca ati citit!
Salut! Sunt Andrei am 14 ani si aseara si eu lam visat pe Dumnezeu. Eram in desert si aveam 5 bani de argint. Am pus bani pe nisip asfel incat au format un pentagon iar apoi printr-o lumina alba banii se urcau la cer iar sus pe cer se afla o lumina alba orbitoare care imi spunea ca la fel a fost si Ea vanduta de sf.Apostol Iuda. Aceal lumina era Dumnezeu
Reply With Quote
  #73  
Vechi 24.04.2010, 20:43:59
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Din punctul acesta de vedere ai dreptate. Satan e un inselator chiar cand apare frumos ca un inger de lumina. Insa omul intelept va sti sa deosebeasca vocea lui satan de cea a lui Dumnezeu. Iar cel neintelept poate cere sfatul unui intelept. Si criteriul e acelasi: ma uit sa vad unde duc sfaturile lui. Daca ma indeamna la bine si fapte placute Domnului, inseamna ca e inger bun si il primesc. Daca vad ca are scopuri ascunse si ma duce catre pacat, il alung, caci sigur nu l-a trimis Dumnezeu.
Asta e unul din motivele pentru care poate ar trebui sa citesti Patericul.
Este acolo povestea unui calugar pe care dracul la indemnat ani de zile cum sa faca binele, ca sa-i castige increderea.

In acelasi timp pe masura ce respectivul facea faptele respective crestea si parerea de sine cum ce om duhovnicesc este si are parte de o legatura directa cu Dumnezeu.

Si cand dracu a fost sigur ca omul e complet orbit de orgoliu si parerea de sine l-a impins in prapastie (figurat vorbind).
Si omul s-a dus perfect convins ca ceea ce face este adevarat, experienta lui "duhovniceasca" de ani de zile fiind dovada neindoielnica ca nu putea sa greseasca facand acea alegere.
Reply With Quote
  #74  
Vechi 24.04.2010, 21:04:23
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Asta e unul din motivele pentru care poate ar trebui sa citesti Patericul.
Este acolo povestea unui calugar pe care dracul la indemnat ani de zile cum sa faca binele, ca sa-i castige increderea.

In acelasi timp pe masura ce respectivul facea faptele respective crestea si parerea de sine cum ce om duhovnicesc este si are parte de o legatura directa cu Dumnezeu.

Si cand dracu a fost sigur ca omul e complet orbit de orgoliu si parerea de sine l-a impins in prapastie (figurat vorbind).
Si omul s-a dus perfect convins ca ceea ce face este adevarat, experienta lui "duhovniceasca" de ani de zile fiind dovada neindoielnica ca nu putea sa greseasca facand acea alegere.
deci nu il indemna sa faca bine, ci il indemna catre lucruri care duceau la pacatul mandriei. Trebuie sa vezi scopul final a celor ce te indemna sa faci . Sigur cel rau nu te pune sa faci lucruri care iti cresc smerenia si curatia.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #75  
Vechi 24.04.2010, 21:04:25
almaris
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Este acolo povestea unui calugar pe care dracul la indemnat ani de zile cum sa faca binele
Povestea e schioapa din start. Nu exista asa ceva, sa te indemne al rau sa faci binele. Ceea ce ai vrut tu sa-i arati e putred rau de tot, anume ca binele nu conteaza decat daca e facut intr-un anumit cadru. Fals. Tot ce e bun si frumos e de la Dumnezeu, pana si binele pe care il fac ateii. Dar sunteti o gasca de cativa insi carora nu va convin astfel de realitati, aveti impresia ca numai voi sunteti sub calauzirea lui Dumnezeu si restul sunt sub tutela diavolului bineinteles, singura sansa de scapare fiind aceea de a adera la singura biserica mantuitoare in care Dumnezeu sta inchis asteptand indivizi din toate colturile lumii sa vina.

Daca mai ai povesti din astea seci din Pateric, mai zi-ne. Poate faci o selectie data viitoare si vi cu ceva care sa transmita o invatatura serioasa.
Reply With Quote
  #76  
Vechi 24.04.2010, 21:06:49
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Posibila si varianta asta, ca cel ce il indemna sa fi fost un inger bun iar el sa se mandreasca fara rost. Avem destule exemple in Biblie de oameni carora Dumnezeu le-a incredintat daruri alese iar i s-au mandrit cazand din har.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #77  
Vechi 15.11.2012, 10:31:10
stefan27 stefan27 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.09.2012
Mesaje: 1
Smile Parerea mea

In visul tau, atunci cand ai cerut bogatie, El s-a intristat, dar ti-a atins mana. Ar trebui sa te gandesti ca poate ti-a dat inspiratie si poti scrie carti frumoase, poezii, te sfatuiesc sa incerci. Acestea sunt daruri mai presus de bani . Eu nu iti pot spune daca a fost Dumnezeu, sau nu, tu alegi ce sa crezi. Te sfatuiesc sa ai incredere in Domnul si sa incerci sa faci fapte buna :).
Reply With Quote
  #78  
Vechi 18.11.2012, 02:52:51
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de almaris Vezi mesajul
Povestea e schioapa din start. Nu exista asa ceva, sa te indemne al rau sa faci binele. Ceea ce ai vrut tu sa-i arati e putred rau de tot, anume ca binele nu conteaza decat daca e facut intr-un anumit cadru. Fals. Tot ce e bun si frumos e de la Dumnezeu, pana si binele pe care il fac ateii. Dar sunteti o gasca de cativa insi carora nu va convin astfel de realitati, aveti impresia ca numai voi sunteti sub calauzirea lui Dumnezeu si restul sunt sub tutela diavolului bineinteles, singura sansa de scapare fiind aceea de a adera la singura biserica mantuitoare in care Dumnezeu sta inchis asteptand indivizi din toate colturile lumii sa vina.

Daca mai ai povesti din astea seci din Pateric, mai zi-ne. Poate faci o selectie data viitoare si vi cu ceva care sa transmita o invatatura serioasa.
Ba exista.
Conteaza CUM te indemna sa faci binele si DE CE sa-l faci.

Nu posteau fariseii? Nu faceau pomana? Nu citeau Scriptura?

Care din lucrurile astea erau rele?

Restul, daca te duce capul, poate iti dai seama si singur, nu e musai sa lasi frustrarile sa ti-o ia inainte.

Vezi sa nu te afli si tu in aceeasi situatie, fara sa-ti dai seama.

Raul are mai multe fetze decat te duce pe tine capusorul.
Reply With Quote
  #79  
Vechi 18.11.2012, 02:54:42
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Posibila si varianta asta, ca cel ce il indemna sa fi fost un inger bun iar el sa se mandreasca fara rost. Avem destule exemple in Biblie de oameni carora Dumnezeu le-a incredintat daruri alese iar i s-au mandrit cazand din har.
Greu sa iesi din cutiuta, nu?:)
Reply With Quote
  #80  
Vechi 18.11.2012, 22:45:39
Tomita Tomita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 287
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Parker Vezi mesajul
Salut, numele meu este Andrei si am 18 ani, in urma cu 2 seri am avut un vis nu tocmai obisnuit:
Se facea ca eram undeva la scara blocului meu si a venit o vecina la mine si mi-a spus.. uite am o piatra si ti-o voi da sa o cari si vei merge cu mine sa-l vedem pe Dumnezeu exact asa mi-a spustrebuie sa precisez ca piatra era atat de mare incat in realitate nu cred ca as putea o ridica) ei bine am plecat cu piatra aia in spate, dar intre timp vecina mea disparuse din vis si visam cum mergeam cu piatra aia in spate pe strada, in timp ce mergeam din piatra se rupeau bucati si deveneau din ce in ce mai mici, la un moment dat am ajuns in dreptul unei salcii (care in realitate se afla acolo) si deodata cerul s-a intunecat (in vis se facea ca era spre amurg) au aparut pe cer multi nori negrii, deja ma speriasem in vis, m-am oprit si ma uitam spre cer, dintre nori a aparut un soare, stralucea foarte tare, avea chip, unul bland si bun, m-am uitat, imi era teama, se uita la mine, in momentul acela am simtit in vis ca ar fi Dumnezeu si am grait in visul meu "Doamne daca esti chiar Tu, iti dau piatra aceasta si imi vei scrie numele meu pe ea", ei bine mi-a luat piatra si mi-a dat inapoi doar un carton in care era batut numele meu (ca si atunci cand ai bate cu un ac, ai scrie ceva cu acul) dupa asta, El m-a intrebat "Ce dorinta ai?" sau "Ce doresti?" nu imi mai amintesc exact, era o voce ca din ecou, groasa, in momentul acela ca orice om pacatos .. m-am balbait putin si am spus ca doresc bogatie, ei bine in momentul acela.. s-a uitat la mine nu a mai spus nimic, a luat 2 degete Si-a atins gura si apoi mi-a atins mana mea si a plecat intre nori, din viziunea mea cred ca in momentul in care am dat raspunsul bogatie, Dumnezeu s-a intristat si tocmai de aceea a dorit sa plece, eu as mai fi vrut sa spun ceva, dar a plecat.
Nu ai vazut chipul lui Dumnezeu in vis in mod sigur...Dumnezeu nu i s-a aratat nici lui Moise.
Daca intr-adevar ai vise de origine divina poti visa pe Mantuitorul, Maica Domnului, sfinti...sau poti auzi vocea lui Dumnezeu ...dar sa-i vezi fata asta e de la diavol in mod sigur.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
L-am visat pe Domnul Iisus Hristos alexandra28again Intamplari adevarate 30 19.04.2010 22:39:35