Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 14.05.2010, 16:05:36
RusuDenisaFelicia RusuDenisaFelicia is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.05.2010
Mesaje: 3
Implicit Am o intrebare!

Totusi, e drept ca Dumnezeu vrea mantuirea noastra si nu ne vrea sfarsitul, dar savarsirea pacatului stramosesc de catre protoparintii nostri a adus cu sine acest lucru... AM O INTREBARE! Nu ne stim sfarsitul, dar cum se explica ca unii oameni stiu cand vor muri? Atentie!!! Aici vorbesc doar despre simpli enoriasi, iar nu si despre cei ce duc o viata de sfintenie! De pilda, strabunica mea(Dumnezeu sa o ierte) i-a spus bunicii mele faptul ca \"maine va muri\"... Si asa a fost...A avut un sfarsit crestinesc...A murit in somn...
Reply With Quote
  #2  
Vechi 14.05.2010, 16:17:27
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Acesta este un dar pe care Dumnezeu îl oferă rareori și numai celor aleși.
Dacă am ști momentul morții ar fi foarte simplu să ne mântuim. Nici nu ar trebui să ne mai botezăm și am putea trăi fără nici o lege morală până în ajunul zilei aceleia. Pe urmă, seara, ne-am boteza și am trage după aceea un pui de somn, ca să fim siguri că nu păcătuim în cele câteva ceasuri care au rămas.
Dar Dumnezeu nu vrea aceasta. El vrea să ne mântuim, dar vrea să avem și merit pentru aceasta, măcar cât de puțin, după puteri. Prin iertarea banditului din dreapta, Isus ne arată că nu este târziu să ne pocăim nici chiar în anticamera morții. Prin damnarea banditului din stânga, Isus ne îndeamnă să nu amânăm prea mult momentul pocăinței, căci moartea poate veni oricând și putem muri așa cum am trăit o viață întreagă: în păcat.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #3  
Vechi 14.05.2010, 17:32:53
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Dacă am ști momentul morții ar fi foarte simplu să ne mântuim. Nici nu ar trebui să ne mai botezăm și am putea trăi fără nici o lege morală până în ajunul zilei aceleia. Pe urmă, seara, ne-am boteza și am trage după aceea un pui de somn, ca să fim siguri că nu păcătuim în cele câteva ceasuri care au rămas.
Putini ar sti ce sa faca daca ar afla ca vor muri sigur peste cateva zile.

Pai tu crezi ca daca te botezi si apoi mergi la culcare (!) te vei trezi in Rai dupa aceea? :) In plus, de unde stii ca vezi gasi un preot sa te boteze imediat inainte de moarte? Deci e cam riscant, de fapt extrem de riscant, tinand cont ca urmeaza vesnicia...

Mantuirea depinde foarte mult de starea de curatie a inimii celui care a adormit, in functie de asta este omul judecat. Si apoi, multi din cei nebotezati se mantuiesc, fiind judecati dupa alte criterii decat noi, crestinii botezati si impartasiti.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 15.05.2010, 20:44:47
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Pentru ca trebuie sa fim mereu in stare de veghe,in pocainta,si cu dorinta de a intra in Imparatia lui Dumnezeu.
E foarte important cum vei fi gasit in acel ceas,desi nu stiai exact momentul cand va fi. Caci ,care este sluga aflata indeplindu-si indatoririle i se va spune :"Peste putine ai fost credincioasa,peste multe te voi pune !"
Toata viata lasam desavarsirea si apropierea de Dumnezeu,pe ultima zi .Dar ultima zi poate fi chiar azi...
Reply With Quote
  #5  
Vechi 15.05.2010, 21:56:46
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Cred ca toti sfintii si-au cunoscut sfarsitul! Nu este un fapt ce nu poate fi descoperit de Dumnezeu daca suntem dedicati intru totul pentru a implini voia Lui! Pentru omul de rand care acum face bine si in clipa urmatoare uita ar putea fi o spaima continua clipa mortii... insa cu totii stim ca mai devreme sau mai tarziu vom face cunostinta cu ea, deci bine ar fi sa fim pregatiti in orice clipa!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sa ne cunoastem sfintii romani! glykys Diverse Sarbatori 97 27.09.2014 14:26:12
Sa ne cunoastem...!!! geo.nektarios Stiri, actualitati, anunturi 112 29.10.2010 00:54:12
legat de momentul savarsirii pacatului evei annajanette Generalitati 18 05.08.2010 18:32:48
Sa ne cunoastem credinta de diacon Gheorghe Babut vidoveczandrei Resurse ortodoxe on-line 5 03.07.2010 17:04:09
Haideti sa ne cunoastem reciproc. Bine v-am gasit. Remus-Emilian Stiri, actualitati, anunturi 3 19.01.2007 23:22:02