Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #291  
Vechi 02.06.2014, 00:24:45
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maximotgv Vezi mesajul
Care este pozitia bisericii fata de psihoterapie?
Nu cunosc care este pozita Bisericii Ortodoxe fata de psihoterapie.
In alta ordine de idei, pentru a clarifica ambiguitatea aceluiasi cuvant romanesc pentru doua lucruri diferite, atunci cand folosim "biserica" in sens de institutie, de "Ecclesia", folosim majuscula. Minuscula folosim cand ne referim la o biserica-parohie, comunitate sau constructie. Ca in propozitia "Am vazut o biserica inalta".

Citat:
Poate un duhovnic sa dea canon sa nu mergi la psiholog pentru ca psihologul este ceva dracesc?
Afirmativ. Poate da orice canon (a carui aplicare nu este un pacat). De exemplu, poate da canon sa nu mai citesti romane de capa si spada.

Intrucat "a nu merge la psiholog" nu este un pacat, acest lucru poate fi obiect de canon.

Citat:
Unde anume este scris ca psihoterapia este un pacat? Care porunca este incalcata?
Biserica, prin urmasii apostolilor care sunt episcopii si prin colaboratorii lor care sunt preotii, are capabilitatea, conferita de Cristos, de a lega si dezlega. Tocmai faptul ca "nu este scris", nici ca e incalcata vreo porunca, face ca nemersul la psiholog sa poata fi obiect de canon. Ca daca ar fi scris, atunci canonul nu ar mai fi necesar. Dupa cum eu nu am nevoie sa primesc un canon cum ca sa nu imi insel nevasta. Pot fi, insa, "canonisit" sa postesc martea.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #292  
Vechi 02.06.2014, 09:30:09
maximotgv maximotgv is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.10.2013
Mesaje: 8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marcel_Ionut Vezi mesajul
Psihologie și viață duhovnicească (VIDEO)

http://www.sfintiiarhangheli.ro/mult...niceasca-video
Am deschis linkul dar nu se intelege absolut nimic, inregistrarea este facuta foarte prost.
Ai alta adresa?
Reply With Quote
  #293  
Vechi 02.06.2014, 10:16:30
maximotgv maximotgv is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.10.2013
Mesaje: 8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maximotgv Vezi mesajul
Pun si eu o intrebare de mirean nestiutor: Care este pozitia bisericii fata de psihoterapie? Poate un duhovnic sa dea canon sa nu mergi la psiholog pentru ca psihologul este ceva dracesc?
Unde anume este scris ca psihoterapia este un pacat? Care porunca este incalcata?
O sa prezint pe scurt povestea pentru a intelege de ce sunt foarte nedumerita si derutata. Aceata poveste o cunoaste si actualul meu duhovnic, cel care mi-a dat canonul legat de psiholog: sunt casatorita si am trait (adulter) o perioada cu fostul meu duhovnic (eu am 52 ani el 50 ani). A fost dragoste oarba din partea mea. Sotul meu a descoperit, am intrerupt imediat legatura si am hotarat sa incercam sa mergem mai departe. M-am spovedit la actualul duhovnic si i-am urmat sfaturile pana acum. Sotul meu, desi a incercat din rasputeri, nu reuseste sa treaca in totalitate peste acest incident. Plus ca s-a pierdut increderea in preoti si din alte motive nu numai din acesta. Asa ca dupa aproape un an a apelat la ajutorul unui psiholog. Acest psiholog a dorit sa cunoasca si punctul meu de vedere despre ce s-a intamplat. Plus ca eu inca mai sunt atasata emotional de fostul duhovnic si am zis ca poate psihologul ma va ajuta si pe mine sa ma desprin de el.
Asta e situatia. Actualul meu duhovnic nu este de acord sub nicio forma cu psihoterapia. Mi-a spus ca daca voi continua cu psihologul nu va fi bine in casa mea.. As vrea sa-mi ascult si duhovnicul dar sa nu-mi pierd nici barbatul. El zice: pe primul l-ai ascultat si te-ai culcat cu el, vrei sa-l asculti si pe asta si ce o sa facem, cat se vor mai juca altii cu mintea si viata noastra? Sunt speriata si derutata, nu stiu ce sa fac. Ce este rau in a face si psihoterapie? Care-i pericolul pentru viata mea duhovniceasca? Nu mai stiu la cine sa cer un sfat.
Reply With Quote
  #294  
Vechi 02.06.2014, 10:44:39
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.236
Implicit

Teribilă situație! În mod normal aș fi tentat să spun că ascultarea de duhovnic trebuie să primeze. Dar, având în vedere ce s-a întâmplat cu duhovnicul anterior, cred că însăși relația dv. cu Biserica a fost viciată serios.

Pe de altă parte, duhovnicul trebuie ales cu atenție, în așa fel încât să poți avea toată încrederea că te pune pe calea cea bună. Or, dacă față de noul duhovnic aveți opinii divergente și nu aveți deplină încredere în el, probabil ar fi bine să căutați unul cu o altă atitudine față de psihoterapie. Pentru că aici nu este vorba despre o poziție „oficială” a Bisericii, ci despre opinii personale, care diferă de la un duhovnic la altul.

Iar dacă doriți să vă mai salvați căsnicia, trebuie să-l înțelegeți pe soț, căci nu-i deloc ușor să treacă prin așa ceva, și este normal să nu mai aibă încredere în preoți. Dați-i întâietate măcar pentru o vreme, sperând amândoi într-o vindecare a gravelor răni sufletești pricinuite. Rugați-vă mult și pocăiți-vă de greșeala față de el și față de Dumnezeu, meditând și conștientizând-o mai adânc. Până la momentul în care o veți detesta și veți fi sigură că n-ați mai repeta-o vreodată. Căci un Părinte spunea că atunci te-ai lepădat de păcat, când te-ai scârbit de el cu desăvârșire.

Ajungând la acel moment, îi veți oferi soțului motive să își recapete încrederea, cel puțin în dragostea dumneavoastră, dacă nu și în Biserică.
Dumnezeu să vă ajute!

Last edited by CristianR; 02.06.2014 at 10:47:29.
Reply With Quote
  #295  
Vechi 02.06.2014, 11:11:16
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Chiar ca pare desprins din romane /telenovele ( vezi "Pasarea spin"). Credeam, ma asteptam ca mai degraba o astfel de situatie, numita si transfer erotic, sa aiba loc intre pacient si psihoterapeut ( am vazut in serialul "In deriva", cu Marcel Iures in rol de psihoterapeut), dar nu vad de ce nu ar fi posibil sa se produca si intre duhovnic si fiu duhovnicdsc. Singurul "impediment" ar trebui desigur sa fie credinta si protectia divina impotriva unei ispit atat de puternice.
Reply With Quote
  #296  
Vechi 02.06.2014, 11:18:45
maximotgv maximotgv is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.10.2013
Mesaje: 8
Implicit

Am uitat sa spun ca nici eu nici fostul duhovnic nu mai suntem asa de tineri (eu 51 ani el 49) Si sa va mai spun ca sotului meu i-am spus TOATA povestea.

Last edited by maximotgv; 02.06.2014 at 11:21:43.
Reply With Quote
  #297  
Vechi 02.06.2014, 11:32:00
Marcel_Ionut's Avatar
Marcel_Ionut Marcel_Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 390
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maximotgv Vezi mesajul
Am deschis linkul dar nu se intelege absolut nimic, inregistrarea este facuta foarte prost.
Ai alta adresa?
cred ca e singura
__________________
,,Cu Dumnezeu nu-i nevoie să fii politicos; pur și simplu, varsă-ți inima ta în fața Lui."
Pr Sofronie Saharov
Reply With Quote
  #298  
Vechi 02.06.2014, 13:11:23
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maximotgv Vezi mesajul
O sa prezint pe scurt povestea pentru a intelege de ce sunt foarte nedumerita si derutata. Aceata poveste o cunoaste si actualul meu duhovnic, cel care mi-a dat canonul legat de psiholog: sunt casatorita si am trait (adulter) o perioada cu fostul meu duhovnic (eu am 52 ani el 50 ani). A fost dragoste oarba din partea mea. Sotul meu a descoperit, am intrerupt imediat legatura si am hotarat sa incercam sa mergem mai departe. M-am spovedit la actualul duhovnic si i-am urmat sfaturile pana acum. Sotul meu, desi a incercat din rasputeri, nu reuseste sa treaca in totalitate peste acest incident. Plus ca s-a pierdut increderea in preoti si din alte motive nu numai din acesta. Asa ca dupa aproape un an a apelat la ajutorul unui psiholog. Acest psiholog a dorit sa cunoasca si punctul meu de vedere despre ce s-a intamplat. Plus ca eu inca mai sunt atasata emotional de fostul duhovnic si am zis ca poate psihologul ma va ajuta si pe mine sa ma desprin de el.
Asta e situatia. Actualul meu duhovnic nu este de acord sub nicio forma cu psihoterapia. Mi-a spus ca daca voi continua cu psihologul nu va fi bine in casa mea.. As vrea sa-mi ascult si duhovnicul dar sa nu-mi pierd nici barbatul. El zice: pe primul l-ai ascultat si te-ai culcat cu el, vrei sa-l asculti si pe asta si ce o sa facem, cat se vor mai juca altii cu mintea si viata noastra? Sunt speriata si derutata, nu stiu ce sa fac. Ce este rau in a face si psihoterapie? Care-i pericolul pentru viata mea duhovniceasca? Nu mai stiu la cine sa cer un sfat.
Eu mă îndoiesc de ce scrii aici.
Oricum, e cel puțin nepotrivit, ca să nu spun dezgustător, să ne spunem/ lăudăm cu păcatele în public.
Doamne ajută!

Last edited by Annyta; 02.06.2014 at 13:21:59.
Reply With Quote
  #299  
Vechi 02.06.2014, 13:41:22
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Sunt situatii si situatii, nu e nici o lauda, omul cere o parere.
Nu cred ca ai 13 ani ca sa te scandalizezi de asa ceva.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #300  
Vechi 02.06.2014, 13:45:01
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Eu nu inteleg oamenii care se duc la duhovnic, cand primesc o "sentinta" care ii lasa cu o nedumierire, ceva, nu pot sa intrebe duhovnicul care le-a dat "sentinta" sa detalieze putin, sa inteleaga despre ce este vorba?

In cazul de fata, e asa greu sa intrebi ce anume ar fi rau din mersul la psiholog?
De cate ori ati fost la psiholog si ce impresie ati avut, ce i-ati povestit duhovnicului inainte sa dea "sentinta" asta?

Probabil comunicati f. putin cu sotul, va simtiti neinteleasa, si atunci cand reusiti sa va deschideti fata de cineva, automat vine si o deschidere afectiva si nu numai..
Si in contextul asta, poate duhovnicul are dreptate si poate de data asta nu veti pacatui cu duhovnicul ci cu psihologul.

Sigur, daca duhovnicul/psihologul ar fi oameni etici, asta nu s-ar intampla, dar in unele cazuri nici ei nu sunt mai mult decat oameni.
Dar nu psihologia/duhovnicia este de vina.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
Răspunde