Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 07.05.2011, 16:31:24
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristinadaciana Vezi mesajul
Am o cunostinta care s-a maritat intr-o tara musulmana si a trecut la religia lor... Cum s-o consider un "om al satanei" ? Are un sot si doi copii si e foarte devotata.
Ce simplu e sa bati campii categorisind pe "ceilalti" :D
Scopul existentei noastre este unul singur: mantuirea (viata intru Hristos).

Restul sunt atat de ne-importante!
Si viata este scurta. Toate lucrurile lumesti pe care le doresti, speri, iubesti astazi se vor risipi ca un vis.
Ce conteaza ca are copii si sot iubitor, ca e devotata etc.. daca s-a lepadat de Hristos? Ca aceastea nu vor ramane, oricum.


Daca vrei detalii despre originea satanica a islamului.. sunt destule treaduri si informatii pe acest forum (de ex.. http://www.crestinortodox.ro/forum/s...=islam&page=25). Cineva postase la un moment dat o sinteza excelenta despre invatatura islamica, dar nu reusesc sa o gasesc )

Om al satanei = este in simbria satanei (cum frumos s-a exprimat un user).

Nu poti sluji si lui Dumnezeu si lui mamona.. daca il respingi pe Hristos, automat esti al lui mamona.
Nu exista o cale de mijloc, neutra. Exista doar situatia in care nu stii ca se da un razboi pt sufletul tau si astfel esti invins din start (deci al lui mamona... sau al lui satan, ce exprimare vrei)


Vad ca aici, pe forumul ortodox exista inca persoane care se considera ortodoxe dar nu cred ca mantuirea este doar si doar la Hristos.
  #22  
Vechi 07.05.2011, 16:32:47
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Tot @ MariS
Nu o lua personal, dar cred ca mentalitatea aceasta "toti se mantuiesc in religia lor" face f mult rau.

Stiu ca o coborarea discutiei in domeniul concretului si particularului nu este intotdeauna agreata, dar imi vine in permanenta in minte exemplul bunicilor mei botezati baptisti. Sunt indignata ca nu a fost nimeni sa-i sfatuiasca, sa le explice ce greseala fac! Cum a fost posibil? Biserica ortodoxa era pe deal (drum anevoios, abrupt si alunecos pe vreme proasta - parea o transpunere in realitate a urcusului duhovnicesc!). Dimpotriva, biserica eretica era la poala dealului, in centrul satului, langa statia de autobuz, alba, infloritoare, se auzeau cantece dinauntru. Functionand dupa toate regulile mixului de marketing, biserica eretica a atras jumatate de sat. I-a inghitit si pe bunicii mei, fara suparare - ca o gura de iad!
Au murit nespovediti si neimpartasiti, nu pot fi pomeniti in rugaciuni in biserica ortodoxa!


Si vin unii si spun ca te matuiesti oriunde. Cum sa te mantuiesti cand te lepezi de Hristos? Hristos exista in mod real in Sf. Euharistie.
Nu, nu s-au lepadat de Hristos, atata timp cat au facut faptele lui Hristos si credeau sincer in Domnul Hristos. O sa ai o surpriza placuta, draga anna, cand vei ajunge in Rai! Eu o sa ma bucur vazandu-te, dar din alta parte.
Har, smerenie si jertfa de sine.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
  #23  
Vechi 07.05.2011, 16:37:44
o nestiutoare_
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MariS_ Vezi mesajul
O sa ai o surpriza placuta, draga anna, cand vei ajunge in Rai! Eu o sa ma bucur vazandu-te, dar din alta parte.
Har, smerenie si jertfa de sine.
Iar incepeti...Si daca anna(si altii de pe aici) va vor vedea in Imparatie ce sa va faca, hmmm?
Meritati sa fiti tras de urechi:P.
  #24  
Vechi 07.05.2011, 16:38:02
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Exclamation

Citat:
În prealabil postat de o nestiutoare_ Vezi mesajul
Ideea era alta.
Adica daca un om, care iti este drag, il admiri, iti petreci timpul cu el, e de alta confesiune, nu iti mai este prieten?
Eu la acest aspect ma refeream, ca a venit vorba de "oameni ai Satanei".
Esti repezita in afirmatii de asta data , nu judeci in profunzime , dar e libertatea ta sa fi prieten cu oricine , pentru ca vorba " spune-mi cu cine esti prieten , ca sa-ti spun cine esti " , este extrem de actuala si adevarata ! Vezi , dar spre ce si cine iti inclini inima ! Nu confunda pacatul , cu omul in sine ! Nu confunda boala cu cu cel pe care o poarta ! Nu confunda diavolul salasuit in om , cu omul insusi ! Nu creea confuzii , si mult mai grav , nu-i duce in deruta pe ceilalti ! Esti la varsta cand trebuie sa inveti si sa sa discerni cu adevarat ce este bine si ce nu este bine ! Esti la varsta cand trebuie mai mult sa asculti , pentru a fi ascultata si mai ales inteleasa mai tarziu ! La 15-16 ani , inca invatam , precum si noi , mai taoata viata ! Te rog sa nu mai faci CIULAMA DIN DREAPTA CREDINTA , PRIETENIE , IUBIRE , IERTARE , PACAT SI ALTE CELE !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
  #25  
Vechi 07.05.2011, 16:38:45
cristinadaciana
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Scopul existentei noastre este unul singur: mantuirea (viata intru Hristos).

Restul sunt atat de ne-importante!
Si viata este scurta. Toate lucrurile lumesti pe care le doresti, speri, iubesti astazi se vor risipi ca un vis.
Ce conteaza ca are copii si sot iubitor, ca e devotata etc.. daca s-a lepadat de Hristos? Ca aceastea nu vor ramane, oricum.


Daca vrei detalii despre originea satanica a islamului.. sunt destule treaduri si informatii pe acest forum (de ex.. http://www.crestinortodox.ro/forum/s...=islam&page=25). Cineva postase la un moment dat o sinteza excelenta despre invatatura islamica, dar nu reusesc sa o gasesc )

Om al satanei = este in simbria satanei (cum frumos s-a exprimat un user).

Nu poti sluji si lui Dumnezeu si lui mamona.. daca il respingi pe Hristos, automat esti al lui mamona.
Nu exista o cale de mijloc, neutra. Exista doar situatia in care nu stii ca se da un razboi pt sufletul tau si astfel esti invins din start (deci al lui mamona... sau al lui satan, ce exprimare vrei)


Vad ca aici, pe forumul ortodox exista inca persoane care se considera ortodoxe dar nu cred ca mantuirea este doar si doar la Hristos.

Apropos! Mi-am scos optiunea de a afisa religia pentru a nu "jigni" persoane sensibile..

Si daca poti sa-mi spui.. cu ce m-ar putea interesa pe mine daca o prietena se manuieste sau nu atata timp cat e un om bun si nu-mi greseste mie sau celorlalti cu nimic ?
  #26  
Vechi 07.05.2011, 16:40:19
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Exclamation

Citat:
În prealabil postat de o nestiutoare_ Vezi mesajul
Iar incepeti...Si daca anna(si altii de pe aici) va vor vedea in Imparatie ce sa va faca, hmmm?
Meritati sa fiti tras de urechi:P.
Mai multa seriozitarte se impune ! Nu suntem pe chat aici !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
  #27  
Vechi 07.05.2011, 16:41:26
o nestiutoare_
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Esti repezita in afirmatii de asta data , nu judeci in profunzime , dar e libertatea ta sa fi prieten cu oricine , pentru ca vorba " spune-mi cu cine esti prieten , ca sa-ti spun cine esti " , este extrem de actuala si adevarata ! Vezi , dar spre ce si cine iti inclini inima ! Nu confunda pacatul , cu omul in sine ! Nu confunda boala cu cu cel pe care o poarta ! Nu confunda diavolul salasuit in om , cu omul insusi ! Nu creea confuzii , si mult mai grav , nu-i duce in deruta pe ceilalti ! Esti la varsta cand trebuie sa inveti si sa sa discerni cu adevarat ce este bine si ce nu este bine ! Esti la varsta cand trebuie mai mult sa asculti , pentru a fi ascultata si mai ales inteleasa mai tarziu ! La 15-16 ani , inca invatam , precum si noi , mai taoata viata ! Te rog sa nu mai faci CIULAMA DIN DREAPTA CREDINTA , PRIETENIE , IUBIRE , IERTARE , PACAT SI ALTE CELE !
Eu ma refeream la o simpla prietenie...
Daca am colegi (neo)protestanti, asta nu inseamna ca nu mai vorbesc sau rad cu ei...
  #28  
Vechi 07.05.2011, 16:42:21
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Exclamation

Citat:
În prealabil postat de cristinadaciana Vezi mesajul
Apropos! Mi-am scos optiunea de a afisa religia pentru a nu "jigni" persoane sensibile..

Si daca poti sa-mi spui.. cu ce m-ar putea interesa pe mine daca o prietena se manuieste sau nu atata timp cat e un om bun si nu-mi greseste mie sau celorlalti cu nimic ?
Inseamna ca prietenia ta este falsa , neadevarata , de fatada , formala !Mantuirea celui de langa tine , chiar iti este indiferenta , mai ales cand spui ca-ti este prieten ? ? ?
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
  #29  
Vechi 07.05.2011, 16:43:01
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de o nestiutoare_ Vezi mesajul
Eu ma refeream la o simpla prietenie...
Daca am colegi (neo)protestanti, asta nu inseamna ca nu mai vorbesc sau rad cu ei...
Aici nu vorboim de asa ceva . Punct !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
  #30  
Vechi 07.05.2011, 16:45:44
cristinadaciana
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Inseamna ca prietenia ta este falsa , neadevarata , de fatada , formala !Mantuirea celui de langa tine , chiar iti este indiferenta , mai ales cand spui ca-ti este prieten ? ? ?
De fapt nu ma intereseaza mantuirea nimanui...ce ma intereseaza sunt valorile umane .
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Marea inselaciune a sectei adventiste: "moartea pune capat constientei" doctor_faustus Secte si culte 330 03.07.2013 18:09:58
Puterea de a o lua de la capat Alexa12 Generalitati 4 17.12.2012 16:48:18
"Nu ramanem decat cu ceea ce daruim" silverstar Generalitati 10 15.02.2012 12:12:40
Traian Băsescu: Nu rămânem fără electricitate ( Pana cand?) hydro314 Generalitati 0 13.02.2012 20:40:11