Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #151  
Vechi 31.12.2016, 02:27:50
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
În fapt, ceea ce susține gpalama este dogma infailibilitatii sfintilor. Dacă așa a spus sfantul cutare, e obligatoriu sa fie adevărat.

E, când vine vorba de infailibilitatea papala, atuncea degrabă iti va arata, cu exemple din Scriptura, de câte ori a greșit Sfântul Petru.

Numai sfintii ăștia care susțin ca în afara ortodoxiei nu există creștinism, astia nu pot greși.
Crestinism exista desigur, sunt tot felul de feluri de crestinism.
Totul depinde de cat de generos esti cu definitia crestinismului.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #152  
Vechi 31.12.2016, 02:34:55
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Cred ca trebuie sa am Biblia ca singura norma absoluta in viata mea de credinta. Ceea ce au invatat Isus si Apostolii.
Din pacate pentru tine, asta nu e ceea ce au invatat Isus si Apostolii, sa tii cu dintii de o carte care sa o talmacesti dupa propria placere.

Asta faceau rabinii VT, farisei, saduchei..

Citat:
Celelalte invataturi, date de oameni ai lui Dumnezeu care au trait in perioada post-apostolica pot fi primite, acceptate si traite, dar NU ESTI OBLIGAT sa le iei ca litera de Evanghelie.
Ironia este ca diversele interpretari ale Scripturii SUNT invataturi date de oameni.
Cat au fost ei ai lui Dumnezeu, s-a discutat deja, cred.

Citat:
Biblia, da, este norma absoluta, infailibila, insa insa pe Maximovici sau Calvin nu-i consideram infailibili.
Din pacate insa, Biblia e doar o carte. Ce si cum citeste fiecare din ea, e cu totul altceva de multe ori.

Si apropo, de nici o culoare nu da invataturi de genul "Sola Scriptura" care le explici aici.

Dumnezeu a trimis in lume Sf. Apostoli, nu o carte.

A intemeiat Biserica si a promis ca "nici portile Iadului nu o vor birui".

Majoritatea cultelor neoprotestante (toate?) tin sa sfideze aceasta afirmatie pentru a se legitima oarecum istoric cu texte hilare de genul "biserica a murit vreo 2000 ani pana am aparut noi, descendentii directi ai apostolilor".

Citat:
Pe cand voi considerati Biblia ca fiind o norma absoluta inclusa in Sfanta Traditie, protestantii considra Biblia ca fiind singura norma, iar Sfanta Traditie, subordonata ei.
Realitatea este ca Biblia pentru Luther & echipa a fost de fapt pretextul, singurul instrument cu care puteau dezlipi taranul de autoritatea Papei fara ca toata treaba sa se intoarca impotriva lor.

Si in ziua de azi, e cam acelasi lucru, te duci la o turma de analfabeti biblici si le spui ca tu detii cheia cea buna de interpretare biblica, alti chiar daca aveau Biblia ba mai mult, au pus-o cap la cap, pe cand nici neam de neamul tau nu exista, nu o au.


Daca prostul crede, merge dupa tine, daca pune mana si studiaza, imediat vede probleme de genul celor expuse mai sus.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 31.12.2016 at 02:39:40.
Reply With Quote
  #153  
Vechi 31.12.2016, 02:49:16
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
.. care crezi tu ca este esenta crestinismului, sau daca ai vrea sa faci sectarilor o urare pentru anul 2017, ce ai spune?
Iartă-mă!
Aceasta este fibra Dumnezeirii, implicit fibra vieții noastre, frate!

Persoanele Sfintei Treimi Își cer iertare. Unul fără Ceilalți sunt nedeplini. Nu viază.
Fie ca Iertarea să ne străjuiască sufletele!

P.S. Îl rog, în genunchi, înaintea voastră și a Domnului, pe fratele meu iubit, Cristian Radu, să mă ierte. Mijlociți pentru mine, vă rog, prin rugăciunile voastre.
Am rănit pe prietenul meu cel mai drag.
Și nu pot trăi, martor îmi e Bunul Dumnezeu, cu păcatul acesta.
Reply With Quote
  #154  
Vechi 31.12.2016, 09:34:04
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Facepalm ?

Adica daca venea de la un novice, mai era de inteles, dar de la cineva cu pretentiile tale.
Stai să vezi ce o sucește, îți dă un mesaj mai vechi unde explica el clar cum stă treaba. Nu va recunoaște în ruptul capului ca a scris tâmpenii. Și mai sunt pe aici câțiva amatori.
Reply With Quote
  #155  
Vechi 31.12.2016, 09:50:00
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.643
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Dumnezeu a trimis in lume Sf. Apostoli, nu o carte.
De acord.
Domnul i-a trimis sa propovaduiasca nu le-a poruncit sa scrie invataturile. Dar nici nu a interzis explicit scrierea invataturilor.

Sfintii apostoli au invatat oamenii si invataturile lor s-au scris.
Pentru noi, cei care traim la o distanta de 2000 de ani, este bine ca invataturile lor au fost inregistrate in scris.
Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Din pacate insa, Biblia e doar o carte.
Sigur ca este o Carte.
Insa stim sigur ca in aceasta Carte sunt inregistrate invataturile lui Isus si ale apostolilor. Si ca ea este Cuvantul lui Dumnezeu.
De aceea nu putem spune ca este "doar" o carte, pentru ca poate parea lipsa de consideratie fata de continutul ei.
Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
A intemeiat Biserica si a promis ca "nici portile Iadului nu o vor birui". Majoritatea cultelor neoprotestante (toate?) tin sa sfideze aceasta afirmatie pentru a se legitima oarecum istoric cu texte hilare de genul "biserica a murit vreo 2000 ani pana am aparut noi, descendentii directi ai apostolilor".
Te pricepi sa faci oameni de paie.
Nu stiu de ce, stiu ca poate parea paradoxal, dar apreciez arta cu care-i construiesti
Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Daca prostul crede...
Mah Aline, sa stii ca nu chiar toti protestantii-s prosti.
Sunt si unii mai rasariti. Se situeaza undeva aproape de linia mediana intre prosti si destepti.
Ba inca unii au si depasit-o. Nu cu mult.
Reply With Quote
  #156  
Vechi 31.12.2016, 10:26:58
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Oare să fi făcut și Sfinții Apostoli oameni de paie? Sau este mai ușor să ignori orice justificare?
Reply With Quote
  #157  
Vechi 31.12.2016, 11:31:58
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.643
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Nu va recunoaște în ruptul capului ca a scris tâmpenii.
Deci, dupa tine, colegul ortodox Palama scrie "amalgamat" iar Catalin scrie "tampenii".
Definitia data de Catalin Sfintei Traditii, a fost deja contestata de trei ortodocsi.
Se pare, pana acum, ca nu sunt doi credinciosi care sa inteleaga la fel care carte este inclusa in Sfanta Traditie si care carte, nu.

Simpaticul greco-catolic, care btw are o gandire sistematica, a adus si mai multa confuzie: "in Sfanta Traditie sunt incluse spusele sfintilor, dar nu toate, sunt incluse canoanele si hotararile sinoadelor, dar nu toate".
"Puteti sa-mi dati o lista cu scrierile care fac parte si care nu fac parte din Sfanta Traditie?" as intreba eu.
Iar dom' doctor raspunde: NU exista nicio lista. ("Nu o stie nimeni, in afara de Sfantul Parinte", probabil ca ar fi spus unui auditoriu exclusiv catolic).
Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Și mai sunt pe aici câțiva amatori.
Am impresia ca nu doar pe aici.
Pana acum, din cercetarile mele, se pare ca TOTI ortodocsii si catolicii de pe fata pamantului sunt amatori in aceasta privinta.
Si, daca nu exista macar o lista a scrierilor care cuprind Sfanta Traditie, in aceasta privinta nu au cum sa stie precis.

Dar sa merg un pic mai departe cu gandirea cu voce tare:
"De fapt ceea ce cere biserica ortodoxa (si catolica), NU este ascultarea de Sfanta Traditie, ci ascultarea de propriul cler. Dupa cum exprima explicit articolul domnului Mihnea: <<Credincioșii primesc cu docilitate învățăturile și îndrumările pe care Păstorii lor le dau sub diferite forme>>.
Dar de unde putem sti daca "pastorii" mai tin sau nu invatatura apostolilor? Din Sfanta Traditie.
Macar ca nimeni nu stie ce cuprinde si ce nu cuprinde ea?

Din punctul meu de vedere, un prim pas esential care ar trebui facut, este definirea precisa a Sfintei Traditii. Ceva de genul: "Sfanta Traditie este invatura apostolica a Bisericii si este inregistrata in urmatoarele carti: Biblia, x, y, z. Orice carte netrecuta in aceasta lista, NU face parte din Sfanta Traditie."

Ar mai fi o problema. Si anume vastitatea Sfintei Traditii.
Invataturile Sfantei Scripturi si, in special cele ale Noul Testament, pot fi asimilate integral de mintea unui om normal. Daca citeste in fiecare zi cate un capitol doua, poate avea, dupa zece ani, o privire de ansamblu asupra a ceea ce au invatat Isus si Apostolilor.
Bine, asta nu ar fi o problema insurmontabila, daca are lista cu carti, se duce si cauta in cartea x la pagina y.

Dar cand nici macar lista de carti inspirate nu o are?"
Dragi colegi, e ultima zi a anului, fiti buni si iertati-mi gandurile imprastiate.
Pana la urma, poate ca aceasta chestiune nu e importanta decat intr-o polemica.
Asa ca, sa urmam pastorii care ne indruma pe urmele Domnului Isus si ale apostolilor!

Desigur, acesti pastori nu pot fi gasiti decat in Biserica Ortodoxa.
Sau in cea catolica, mai putin asa, ca-i o biserica sora dar cam eretica...
Iar Protestantii au in general pastori rataciti dar Domnul poate sa aiba mila si de ei.
Reply With Quote
  #158  
Vechi 31.12.2016, 11:45:33
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.643
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan67 Vezi mesajul
Iartă-mă!
Aceasta este fibra Dumnezeirii, implicit fibra vieții noastre, frate!

Fie ca Iertarea să ne străjuiască sufletele!
Da, frate Ioane, multumesc frumos!
A primi si a acorda iertare este esential in crestinism, cu totul de acord.
Iti doresc sa ai parte si tu, de asemenea, de acest har! Si in 2017.

Last edited by Penticostalul Traditional; 31.12.2016 at 12:44:58.
Reply With Quote
  #159  
Vechi 31.12.2016, 12:35:16
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.236
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan67 Vezi mesajul
Și nu pot trăi, martor îmi e Bunul Dumnezeu, cu păcatul acesta.
Dumnezeu să ne ierte pe toți! Te iert și eu, frate Mitea Karamazov, ca să trecem cu inimile ușoare pragul anului care se încheie, cu bunele și relele lui. Cele rele să se spele, cele bune să se-adune!
Mă bucur că ne dăm iertare, dar nu pe deplin, pentru că știu că mai sunt și alți răniți.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)

Last edited by CristianR; 31.12.2016 at 12:38:00.
Reply With Quote
  #160  
Vechi 31.12.2016, 13:52:34
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Definitia data de Catalin Sfintei Traditii, a fost deja contestata de trei ortodocsi.
Da, numai că cei trei ortodocși înțeleg lucrurile la fel, nu cum ai vrea tu să se înțeleagă de fapt. :))

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Se pare, pana acum, ca nu sunt doi credinciosi care sa inteleaga la fel care carte este inclusa in Sfanta Traditie si care carte, nu.
Ce frumos le-ai pus tu în ecuație pentru a-ți hrăni, din nou, ignoranța.

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Pana acum, din cercetarile mele, se pare ca TOTI ortodocsii si catolicii de pe fata pamantului sunt amatori in aceasta privinta.
Și uite așa găsind doi, trei nepregătiți/netrăitori (printre care sunt și eu), ai rezolvat problema. Ți-ai hrănit încă o dată convingerea, continând să ignori chestiuni de care ne atenționează Sfinții Apostoli chiar în Sfânta Scriptură.

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Dragi colegi, e ultima zi a anului, fiti buni si iertati-mi gandurile imprastiate.
Iartă-mă... cu rugămintea să nu mai generalizezi băgându-i pe toți în aceeași oală, ba mai mult să ne amesteci cu catolicii.
Domnul să ne ierte pe toți!
Reply With Quote
Răspunde