Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 11.02.2008, 17:32:45
radup radup is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.02.2008
Mesaje: 26
Implicit

Salut!
Sotia nu-mi vorbeste dar zice ca-i sunt bun prieten.
O iubesc si nu o inteleg!S-ar putea sa aiba o alta relatie dar ea neaga acest lucru!
Nu-i vreau raul (este totusi mama copilului meu)!
Sa mai astept? Mi-e dor si mie de un cuvant cald si de o mangaiere din partea ei.
Singurul ajutor poate veni de la Dumnezeu si de la Sfanta Fecioara Maria.
Astept sfaturile voastre!!!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 11.02.2008, 17:50:25
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Eu spun sa mai astepti. Numai asteparea insotita de rabdare poate preface lipsa de vorbire in cuvinte calde si mangaieri. Cel mai important lucru este ca pui rezolvarea in lucrarea lui Dumnezeu si a Maicii Domnului si nu in simplele noastre pareri.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 11.02.2008, 19:37:25
viviana's Avatar
viviana viviana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.11.2007
Locație: undeva...
Religia: Ortodox
Mesaje: 124
Implicit

Citat:
În prealabil postat de radup
Salut!
Sotia nu-mi vorbeste dar zice ca-i sunt bun prieten.
O iubesc si nu o inteleg!S-ar putea sa aiba o alta relatie dar ea neaga acest lucru!
Nu-i vreau raul (este totusi mama copilului meu)!
Sa mai astept? Mi-e dor si mie de un cuvant cald si de o mangaiere din partea ei.
Singurul ajutor poate veni de la Dumnezeu si de la Sfanta Fecioara Maria.
Astept sfaturile voastre!!!
Buna, rabdare grija, si dragoste,sa ai...poate are momente proaste, femeile sunt mai grijulii.poate isi face griji pt ceva,casa copii, tu...daca ai sti ce diferiti sunt femeia si barbatul, e o minune cum de ne putem intelege si mai ales sa convietuim..e bine ca iti pasa de ea ,de copil, si mai ales de casnicia voastra,esti de admirat.bine ca esti un barbat credincios, sunt doar niste ispite,incercari, ca si eu am invatat in timp ca fara piedici nu putem evolua. intelege-o si iubeste-o,rabd-o si ajut-o! sa auzim de bine! arata-i c-o iubesti, cumpara-i flori, ajut-o in gospodarie...si roaga-te pt. voi!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 11.02.2008, 20:15:39
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de radup
Sotia nu-mi vorbeste dar zice ca-i sunt bun prieten.
cum adica nu-ti vorbeste? este ea mai tacuta de felul ei sau a intrat intr-o mutenie pe care nu ti-o explici?! intr-adevar rabdarea e buna, atunci cand stii pe ce fond e ruptura, dar vezi nu cumva sa sufere de vreo depresie, incearca sa vorbesti cu ea pentru ca daca nu faci nimic aceasta stare se poate agrava si scapa de sub control!

si roaga-te pentru ea, daca ea nu poate sau nu vrea.

Reply With Quote
  #5  
Vechi 12.02.2008, 19:01:09
radup radup is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.02.2008
Mesaje: 26
Implicit

Citat:
În prealabil postat de viviana
Citat:
În prealabil postat de radup
Salut!
Sotia nu-mi vorbeste dar zice ca-i sunt bun prieten.
O iubesc si nu o inteleg!S-ar putea sa aiba o alta relatie dar ea neaga acest lucru!
Nu-i vreau raul (este totusi mama copilului meu)!
Sa mai astept? Mi-e dor si mie de un cuvant cald si de o mangaiere din partea ei.
Singurul ajutor poate veni de la Dumnezeu si de la Sfanta Fecioara Maria.
Astept sfaturile voastre!!!
Buna, rabdare grija, si dragoste,sa ai...poate are momente proaste, femeile sunt mai grijulii.poate isi face griji pt ceva,casa copii, tu...daca ai sti ce diferiti sunt femeia si barbatul, e o minune cum de ne putem intelege si mai ales sa convietuim..e bine ca iti pasa de ea ,de copil, si mai ales de casnicia voastra,esti de admirat.bine ca esti un barbat credincios, sunt doar niste ispite,incercari, ca si eu am invatat in timp ca fara piedici nu putem evolua. intelege-o si iubeste-o,rabd-o si ajut-o! sa auzim de bine! arata-i c-o iubesti, cumpara-i flori, ajut-o in gospodarie...si roaga-te pt. voi!
Ba chiar a cerut sa divorteze si sa ramanem buni prieteni, sub acelasi acoperis, si sa ne crestem in continuare copilul!Necuonoscute sunt caile Domnului!!!
Oare acum ce mai pot face?Cred ca o sa o iubesc in continuare.
"...Dragostea crede totul, nadajduieste totul, sufera totul..." cum bine zis-a Sfantul Apostol Pavel.
Daca ati avut incercari similare va rog sa-mi dati sfaturi!!!!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 18.02.2008, 03:08:22
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de radup
Nu-i vreau raul (este totusi mama copilului meu)!
Scuza-ma ca poate sunt prea dura, dar eu cred ca nu o iubesti cu adevarat!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 20.02.2008, 12:43:41
radup radup is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.02.2008
Mesaje: 26
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat
Citat:
În prealabil postat de radup
Nu-i vreau raul (este totusi mama copilului meu)!
Scuza-ma ca poate sunt prea dura, dar eu cred ca nu o iubesti cu adevarat!
..."fiind cazut in mii de greseli si neajunsuri, sa sufar cu rabdare pe ale sotiei mele..."
Nu vreau sa spun vorbe mari, vreau doar ca Dumnezeu sa-mi dea RABDARE!!!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 20.02.2008, 20:35:47
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Pentru rabdare sa te rogi frate drag, daca asta ai nevoie! Insa langa rabdare trebuie neaparat sa vorbesti cu ea si sa stati sa aflati impreuna care este motivul de fapt al acestei instrainari! Casnicia are multe ispite de genul acesta.....Ea este o persoana credincioasa?

Reply With Quote
  #9  
Vechi 20.02.2008, 22:10:46
radup radup is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.02.2008
Mesaje: 26
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iosif
Pentru rabdare sa te rogi frate drag, daca asta ai nevoie! Insa langa rabdare trebuie neaparat sa vorbesti cu ea si sa stati sa aflati impreuna care este motivul de fapt al acestei instrainari! Casnicia are multe ispite de genul acesta.....Ea este o persoana credincioasa?
Tatal ei este preot asa ca a avut de unde invata ceea ce trebuie.Are frica de Domnul asa ca nadajduiesc in primul rand ca Bunul Dumnezeu sa ne dea intelepciune si rabdare amandurora.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 11.03.2008, 14:28:45
E_my E_my is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.10.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 193
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru E_my
Implicit

daca sotia ta are o farama de credinta, cred ca v-ar ajuta enorm daca v-ati face impreuna rugaciunile de seara macar. Cei casatoriti de pe forum care fac asta iti pot spune cat ii apropie. La inceput este greu sa te rogi in cuplu..dar sunt convinsa ca vei gasi sfaturi de la crestinii de aici.
P.S: desi mi se pare absurda o asemenea abordare, poate sotia ta vrea sa tina abstinenta sexuala din dorinta de a spori duhovniceste(sau alte motive medicale)si de asta nu te mai alinta,sau arata ca nu te mai iubeste, pt ca tu sa nu vrei mai mult
Rugati-va impreuna!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
probleme cu parintii blackmetal_15 Generalitati 14 18.09.2013 12:13:52
probleme la spovedanie Mtcrysty17 Impartasania (Taina Euharistiei) 8 04.11.2010 19:46:31
Probleme la varsta mea TheKing Intamplari adevarate 49 03.07.2008 09:16:15