Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 25.04.2007, 17:00:54
quasar quasar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.11.2006
Mesaje: 343
Implicit

Iubirea adevarata o simti,o traiesti,o spui(nu doar prin te iubesc),o visezi,o simti curgand prin vene,simti cum te linisteste,te odihneste,ei..te mai oboseste la inceput,dar dupa un timp,dupa ce trece zapaceala aia de la inceput si incepe sa se vada iubirea lucrurile deja se mai clarifica.Deci:SIMTI CAND IUBESTI CU ADEVARAT!SIMTI!!
Reply With Quote
  #62  
Vechi 28.04.2007, 09:45:42
jeny
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

da, aveti dreptate de multe ori este confundata atractia trupeasca cu Iubirea, Iubirea dragii mei cred eu ca inseamna mult mai mult, iubirea e renuntare, e iertare, e smerenie, e alinare, e regasire,..Iubirea e Tot si toate. de aceea este socotita Ultima treapta...a rugaciunii cu dragsote jenica
Reply With Quote
  #63  
Vechi 29.04.2007, 18:37:55
lily lily is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.03.2007
Mesaje: 2
Implicit

si ce e de facut atunci cand nu reusesti sa te impaci cu tine?am fost tot timpul foarte apropiata cu sufletul de Dumnezeu si de biserica insa la 18 ani am avut un moment de slabiciune si mi-am pierdut fecioria cu cel pe care il credeam pe atunci universul meu dar care s-a dovedit a fi altceva...acum am aproape 20 de ani. imi pare rau pentru tot,imi respect canonul dat de parintele meu duhovnic,dar eu tot nu reusesc sa ma iert pe mine insami. intotdeauna am crezut ca cel cu care ma voi casatori candvava fi cel caruia sa-i pot demonstra ca el este cel mai important,ca sunt doar a lui...dar acum am esuat, si nu stiu daca o sa trec peste vinovatia asta.
Reply With Quote
  #64  
Vechi 09.06.2007, 17:03:10
omulet omulet is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.02.2007
Locație: Belfast, UK
Mesaje: 275
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lily
intotdeauna am crezut ca cel cu care ma voi casatori candvava fi cel caruia sa-i pot demonstra ca el este cel mai important,ca sunt doar a lui...dar acum am esuat, si nu stiu daca o sa trec peste vinovatia asta.
Din cate am auzit eu, revenirea constanta la sentimentul de vinovatie poate deveni intunecime (cumva patologica).

Unii oameni traiesc pocainta ca privirea catre Lumina lui Hristos. Si atunci, incetul cu incetul atentia se muta de la sine insusi la Dumnezeu.

Asa ca eu ma gandesc ca impacarea cu tine insuti va veni atunci cand convingerea si simtirea ca Dumnezeu te-a iertat se va cladi in tine.

Din punct de vedere practic, banuiesc ca exista o multime de baieti care au cazut doar o data, ca si tine si care au trecut sau trec prin acelasi proces de parere de rau. In cadrul unei relatii in care ati cere binecuvantarea lui Dumnezeu, sper ca pe un asemenea baiat l-ai intelege si el te-ar intelege pe tine.
Reply With Quote
  #65  
Vechi 09.06.2007, 20:32:10
D.C. D.C. is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.05.2007
Mesaje: 133
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dan
Inteleg necesitatea fecioriei pana la casatorie.Dar daca ai cazut...cum te ridici ?
Simplu! prin spovedanie!:)
Reply With Quote
  #66  
Vechi 09.06.2007, 20:33:45
D.C. D.C. is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.05.2007
Mesaje: 133
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lily
si ce e de facut atunci cand nu reusesti sa te impaci cu tine?am fost tot timpul foarte apropiata cu sufletul de Dumnezeu si de biserica insa la 18 ani am avut un moment de slabiciune si mi-am pierdut fecioria cu cel pe care il credeam pe atunci universul meu dar care s-a dovedit a fi altceva...acum am aproape 20 de ani. imi pare rau pentru tot,imi respect canonul dat de parintele meu duhovnic,dar eu tot nu reusesc sa ma iert pe mine insami. intotdeauna am crezut ca cel cu care ma voi casatori candvava fi cel caruia sa-i pot demonstra ca el este cel mai important,ca sunt doar a lui...dar acum am esuat, si nu stiu daca o sa trec peste vinovatia asta.
spovedania sincera aduce pacea. Numai spovedania sincera!:)
Reply With Quote
  #67  
Vechi 10.06.2007, 13:05:55
Sylvie Sylvie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Mesaje: 258
Implicit

LilY,ce-a fost a fost.Acum trebuie sa fii alta!Ai cazut,te ridici...:).Toti cadem.Daca cel pe care il vei iubi nu te va intelege,atunci NU TE IUBESTE CU ADEVARAT...???.Ce-i de facut in acest caz?Nimic altceva decat SA CAUTI PE ALTCINEVA DEMN DE IUBIREA TA!
Cat priveste vinovatia,aceasta o vei simti mereu prin orice pacat,nu numai acesta.Trebuie sa te bucuri intr-un fel,ca Dumnezeu te poate ierta...:)si de asemenea ca poti ajunge la pocainta adevarata mai usor...:).Nu acei pacatosi,care REALIZEAZA ce au facut si SE CAIESC,primesc RAIUL...:)?
Reply With Quote
  #68  
Vechi 18.06.2007, 17:57:10
Maria_Sofia Maria_Sofia is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.06.2007
Mesaje: 60
Implicit

Citat:
În prealabil postat de diaconua2003
ce sa mai fac, sa-mi gasesc pe cineva? am 25 de ani si vreau sa ma marit, cu un crestin ortodox, sa duc o viata ca lumea.dar ei nu ma vor.ce slujbe trebuie sa mai fac?
de 6 ani mi se citesc Moliftele Sf Vasile, si pana la 23 de ani, nu am pacatuit si am tinut post!
ce sa mai fac?
ce sa faci?nu iti mai pune atatea probleme.dak iti place si il iubesti mai are vreo importanta dak te casatoresti sau nu?traieste-ti viata tineretea care ti-a mai ramas.in loc de moliftele sf vasile mai bine iesi in lume,aranjeaza-te,macheaza-te,pretuieste-te ca pe o femeie nu ca pe sclava lui dumnezeu.si ce poate sa fie asa o catastrofa ca ai"pacatuit",mi se pare pacat ca ai inceput asa tarziu.mai bine umblai la 12 ani cu un pusti roman dekt cu un arab.
Reply With Quote
  #69  
Vechi 18.06.2007, 17:59:24
Maria_Sofia Maria_Sofia is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.06.2007
Mesaje: 60
Implicit

Citat:
În prealabil postat de D.C.
Numai spovedania sincera!:)
sau numai numai prin nepasare sincera:)
Reply With Quote
  #70  
Vechi 18.06.2007, 18:01:26
MARIUS_DANIEL MARIUS_DANIEL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2006
Mesaje: 670
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Maria_Sofia
Citat:
În prealabil postat de diaconua2003
ce sa mai fac, sa-mi gasesc pe cineva? am 25 de ani si vreau sa ma marit, cu un crestin ortodox, sa duc o viata ca lumea.dar ei nu ma vor.ce slujbe trebuie sa mai fac?
de 6 ani mi se citesc Moliftele Sf Vasile, si pana la 23 de ani, nu am pacatuit si am tinut post!
ce sa mai fac?
ce sa faci?nu iti mai pune atatea probleme.dak iti place si il iubesti mai are vreo importanta dak te casatoresti sau nu?traieste-ti viata tineretea care ti-a mai ramas.in loc de moliftele sf vasile mai bine iesi in lume,aranjeaza-te,macheaza-te,pretuieste-te ca pe o femeie nu ca pe sclava lui dumnezeu.si ce poate sa fie asa o catastrofa ca ai"pacatuit",mi se pare pacat ca ai inceput asa tarziu.mai bine umblai la 12 ani cu un pusti roman dekt cu un arab.
Asa da sfat "ortodox",n-am ce zice.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Fecioria Sf.Asteapta Generalitati 47 19.05.2010 21:25:20
fecioria ilieradu Nunta 6 28.08.2009 18:32:22