Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 18.06.2007, 18:16:28
Maria_Sofia Maria_Sofia is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.06.2007
Mesaje: 60
Implicit

ce e asa neortodox,e un sfat care o poate ajuta in mod real.
Reply With Quote
  #72  
Vechi 18.06.2007, 19:59:06
Silviu Silviu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2007
Mesaje: 139
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dan
Inteleg necesitatea fecioriei pana la casatorie.Dar daca ai cazut...cum te ridici ?
"Daca ai cazut,ridica-te si te vei mantui" - Iisus Hristos,Fiul Lui Dumnezeu .

Daca ai cazut e ridici prin pocainta si indreptare,rugaciune...mers la Biserica...spovedit...impartasit...
Reply With Quote
  #73  
Vechi 18.06.2007, 20:12:46
Silviu Silviu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2007
Mesaje: 139
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MARIUS_DANIEL
Citat:
În prealabil postat de Maria_Sofia
Citat:
În prealabil postat de diaconua2003
ce sa mai fac, sa-mi gasesc pe cineva? am 25 de ani si vreau sa ma marit, cu un crestin ortodox, sa duc o viata ca lumea.dar ei nu ma vor.ce slujbe trebuie sa mai fac?
de 6 ani mi se citesc Moliftele Sf Vasile, si pana la 23 de ani, nu am pacatuit si am tinut post!
ce sa mai fac?
ce sa faci?nu iti mai pune atatea probleme.dak iti place si il iubesti mai are vreo importanta dak te casatoresti sau nu?traieste-ti viata tineretea care ti-a mai ramas.in loc de moliftele sf vasile mai bine iesi in lume,aranjeaza-te,macheaza-te,pretuieste-te ca pe o femeie nu ca pe sclava lui dumnezeu.si ce poate sa fie asa o catastrofa ca ai"pacatuit",mi se pare pacat ca ai inceput asa tarziu.mai bine umblai la 12 ani cu un pusti roman dekt cu un arab.
Asa da sfat "ortodox",n-am ce zice.
Pretuieste-te ca pe o roaba a Lui,si nu ca pe o pagana care se machiaza toata ziua ca un clovn scapat de la circu Globus.TReziti-va ma.Asta numai sfat nu este.Daca esti eterodoxa,converteste-te la ortodoxism,singura religie adevarata si apoi gandeste-te sa mai faci altceva.Mai ales ca vrei sa te casatoresti!!!
Reply With Quote
  #74  
Vechi 19.06.2007, 10:15:40
Maria_Sofia Maria_Sofia is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.06.2007
Mesaje: 60
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Silviu

Pretuieste-te ca pe o roaba a Lui,si nu ca pe o pagana care se machiaza toata ziua ca un clovn scapat de la circu Globus.TReziti-va ma.Asta numai sfat nu este.Daca esti eterodoxa,converteste-te la ortodoxism,singura religie adevarata si apoi gandeste-te sa mai faci altceva.Mai ales ca vrei sa te casatoresti!!!
te poti machia discret nu ca un clovn,iar a arata bine nu mi se pare o crima!iar ca sa te mariti nu tre sa stai inchis in casa sa citesti evanghelia,pt ca nici casatoria nu inseamna asta!cred ca o casatorie fericita inseamna pasiuni comune,carti citite si discutate impreuna,concerte la ateneu,ceaiuri africane,englezesti,indine(intr-un cuvant bizare)baute dimineata,asternuturi albe care miros a chanel,raite prin librari,pise de teatru bune urmate de o ciocolata calda in intr-un bar,certuri stupide,si nu in ultimul rand iubire,de toate felurile,curata ,necurata,spirituala ,carnala,posesiva,altruista,iubirea care te leaga printr-o dependenta bolnava de cel pe care l-ai ales.Se mai mira femeile ca le insala barbatii!pai cum sa nu le insele cand miros a rantas in fiecare zi,cand nu poti vb cu ele decat despre cantitatea de sare din ostropel,cand arata ca niste batoze si mai sunt si putine la minte.Femeile se osandesc singure la o asemenea viata de umilinte,de gatit si de spalat,de batai,de mizerii indurate din partea aceluia care ar vrea sa-i fie cap.dar tot femeile pot alege sa fie independente,culte,intelegente,frumoase,interesant e,sensibile,spirituale,misterioase etc.Cred ca orice barbat normal prefera o astfel de femeie,cei care le judeca se simt frustrati de ele,inferiori,preferand o proasta analfabeta si urata ca sa se poata simti si ei barbati.O femeie incuiata nu este in stare nici sa iubeasca cu adevarat,sa daruiasca cu adevarat.Tot ce ii ofera barbatului este imaginea oribila de duminica dimineata cu basmaua in cap care o imbatraneste cu 20 de ani si cu o fusta aspra,o mana de copii pe care nu este in stare sa ii invete decat dezacorduri,o mancare grasa care nici macar gustoasa nu e.Cred ca si dumnezeu prefera femeia inteligenta culta,care duminica dimineata miroase a iasomie si a ceai negru,care isi fumeaza tigara tacticos rasfoind virginia woolf si care zambeste sincer, iubeste sincer....fiecare poate alege ce fel de femeie sa fie dar sa nu se mire ca nu le ia nici naiba
Reply With Quote
  #75  
Vechi 19.06.2007, 13:31:19
Sylvie Sylvie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Mesaje: 258
Implicit

Maria_Sofia,"femeia" pe care o descrii tu,reprezinta de fapt O FEMEIE MODERNA...???.
Oare Dumnezeu asa a vrut sa fie FEMEIA PE CARE A CREAT-O PENTRU BARBAT...????Asa trebuie sa fie o femeie CA SA-L POATA PRIMI PE DUHUL SFANT IN INIMA EI...????Asta intelegi tu printr-o femeie CURATA...????Curata CU TRUPUL SI CU SUFLETUL...????
Reply With Quote
  #76  
Vechi 20.06.2007, 09:27:51
Maria_Sofia Maria_Sofia is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.06.2007
Mesaje: 60
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Sylvie
Maria_Sofia,"femeia" pe care o descrii tu,reprezinta de fapt O FEMEIE MODERNA...???.
Oare Dumnezeu asa a vrut sa fie FEMEIA PE CARE A CREAT-O PENTRU BARBAT...????Asa trebuie sa fie o femeie CA SA-L POATA PRIMI PE DUHUL SFANT IN INIMA EI...????Asta intelegi tu printr-o femeie CURATA...????Curata CU TRUPUL SI CU SUFLETUL...????
Femeia moderna este mult mai in masura sa inteleaga chiar si relegia,femeia moderna poate fi mult mai pura trup si suflet prin faptul ca este mult mai dezvoltata intelectual si spiritual,si pt ca avand o serie de notiuni ea poate alege.De ce n-a creat dumnezeu femeia asa?da,poate nu a creat-o dar s-a creat ea pe sine asa.un barbat intelectual,cult,comlex ar alege de mii de ori femeia moderna.Dak dumnezeu a vrut cuplul format dintr-un muncitor cu ziua si o casnica sa nu se mire ca lumea o sa se duca naibii.nu zic ca cei doi nu ar putea fi fericiti,desi am vazut mai rar fericire si iubire in astfel de cupluri.domina bataile injuriile betiile,sunt aproape primitivi.si de ce zici O FEMEIE MODERNA???????? de parca am zis Satan si fratii lui!
Reply With Quote
  #77  
Vechi 20.06.2007, 19:04:25
Sylvie Sylvie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Mesaje: 258
Implicit

Femeia moderna,adica a zilelor noastre,ce se schimba in pas cu moda...,fustite scurte,buric gol,pantaloni,bluzite transparente,rochite transparente,deci in general imbracaminte sexy,+cercei si bratari,ineluse,unghiute facute,buze rujate,ochisori fardati,deci TOTUL FALS,+cu tigari si cafeluta...;)strengarite.
Si acum sincer,crezi ca NU EXISTA CUPLURI CU ADEVARAT CRESTINE DECAT PRINTRE CEI NEINVATATI...?Inseamna ca mai trebuie sa mai iesi in lume SI SA DISCUTI CU OAMENII CE-TI PAR MODESTI LA INFATISARE...;):),de ex.FEMEILE SIMPLE.
Sau tu preferi sa discuti numai cu femeile ce-ti par "intelectuale"pt.ca se fardeaza sau se imbraca intr-un mod mai diferit de "gusturile tale",sau cu cele care au vicii ca tutunul sau alcoolul.
Pe acestia oare le iubeste Dumnezeu?In acestea gaseste SA SE SALASLUIASCA...????
Reply With Quote
  #78  
Vechi 20.06.2007, 19:12:11
Sylvie Sylvie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Mesaje: 258
Implicit

Scuze,se imbraca intru-un mod asemanator cu "gusturile tale".
Reply With Quote
  #79  
Vechi 20.06.2007, 19:14:02
Maria_Sofia Maria_Sofia is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.06.2007
Mesaje: 60
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Sylvie
Femeia moderna,adica a zilelor noastre,ce se schimba in pas cu moda...,fustite scurte,buric gol,pantaloni,bluzite transparente,rochite transparente,deci in general imbracaminte sexy,+cercei si bratari,ineluse,unghiute facute,buze rujate,ochisori fardati,deci TOTUL FALS,+cu tigari si cafeluta...;)strengarite.
Si acum sincer,crezi ca NU EXISTA CUPLURI CU ADEVARAT CRESTINE DECAT PRINTRE CEI NEINVATATI...?Inseamna ca mai trebuie sa mai iesi in lume SI SA DISCUTI CU OAMENII CE-TI PAR MODESTI LA INFATISARE...;):),de ex.FEMEILE SIMPLE.
Sau tu preferi sa discuti numai cu femeile ce-ti par "intelectuale"pt.ca se fardeaza sau se imbraca intr-un mod mai diferit de "gusturile tale",sau cu cele care au vicii ca tutunul sau alcoolul.
Pe acestia oare le iubeste Dumnezeu?In acestea gaseste SA SE SALASLUIASCA...????
tu ai descris femeiustile de mahala.ok poate la faza cu fardu am exagerat,mai ales ca eu nu ma machez.femeia moderna este mult mai mult decat atat,este eleganta iar elaganta consta intr-o simplitate fascinanta.dak vrei lamuriri citeste al 2 lea sex de simone de bouvoire,dar are 4 volume si e si cel mai mare manifest feminist.poate asa veti intelege ce inseamna cu adevarat FEMEIA.sa sti ca nu o sa arzi in iad dak citesti cartea
Reply With Quote
  #80  
Vechi 20.06.2007, 19:16:40
Maria_Sofia Maria_Sofia is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.06.2007
Mesaje: 60
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Sylvie
Scuze,se imbraca intru-un mod asemanator cu "gusturile tale".
de unde sti ce gusturi am?chanel este arta in moda nu fitze de cluburi ieftine.a fi frumoasa nu inseamna a fi vulgara.bun dak nu i-as spune femeia moderna sau cosmo si i-as spune femeia dendy,desi e cam tras de par ai intelege ceva?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Fecioria Sf.Asteapta Generalitati 47 19.05.2010 21:25:20
fecioria ilieradu Nunta 6 28.08.2009 18:32:22