Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 21.08.2010, 16:30:55
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Cum sa ma gasesc pe mine fara Dumnezeu?
Ce as fi eu in acest caz? Nimic, probabil.

Eu, dimpotriva, caut sa cunosc ortodoxia tocmai pentru a cunoaste ce este firea omului (ortodoxia=firea omului, expresia ii apartine par. Rafail Noica, cred. Este minunata).

Nu poti sa te cunosti fara a sti de unde vii si care este rostul tau in lume.
Da, asa este, dar poate ca aceasta gasire de sine inseamna insasi dorinta de-a descoperi ceea ce a pus Dumnezeu in sine fiindca, pana la urma, Dumnezeu nu se separa de sine si de ceea ce a creat in Univers . A te cunoaste pe sine nu inseamna a-ti departaja sensul de Dumnezeu care te-a creat . Nu am inteles niciodata de ce se insista in a se face distinctia intre Dumnezeu si lume, intre Dumnezeu si viata si creatia Lui Universala.? !
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "

Last edited by ory; 21.08.2010 at 16:35:59.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 21.08.2010, 17:40:58
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
Da, asa este, dar poate ca aceasta gasire de sine inseamna insasi dorinta de-a descoperi ceea ce a pus Dumnezeu in sine fiindca, pana la urma, Dumnezeu nu se separa de sine si de ceea ce a creat in Univers . A te cunoaste pe sine nu inseamna a-ti departaja sensul de Dumnezeu care te-a creat . Nu am inteles niciodata de ce se insista in a se face distinctia intre Dumnezeu si lume, intre Dumnezeu si viata si creatia Lui Universala.? !
Exista o diferenta intre Dumnezeu si lume (deci nu este vorba de "insistenta cuiva").
Altfel vorbim de panteism, de emanatii si alte ciudatenii.

Dumnezeu nu se confunda cu creatia Lui.

Raspunsuri in acest sens am gasit in lucrarile par. Staniloaie (dar ma tem ca intrebarile tale sunt retorice).

Eu nu-L caut pe Dumnezeu in mine.
Ci incercand sa-L cunosc pe Dumnezeu prin credinta adevarata care ne-a dat-o, eu descopar si care este sensul meu in lume, finalitatea existentei mele.
Doar cunoscandu-L pe Dumnezeu pot afla cine sunt eu. Niciodata invers.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce considerati despre "Misquoting Jesus"/"Forged" de Bart Ehrman Ciprian Mustiata Teologie si Stiinta 8 19.12.2012 16:12:08
Am nevoie de "putin" ajutor ! - Va rog nu treceti "peste" - Nu am liniste de o luna! valentinalogo Preotul 28 06.06.2010 07:26:42
Lamuriri la "Ectenia celor chemati" sophia Sfanta Liturghie 15 01.11.2009 21:05:33
Metodele celor cu "dezvoltarea personală" veronika Teologie si Stiinta 29 25.05.2009 00:50:54