Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 31.03.2013, 14:03:02
ccsorin ccsorin is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2013
Mesaje: 3
Implicit Data Pasti

Echinoctiul va fi pe 3 aprilie (21 martie stil vechi) - pentru ca asa s-a hotarit; luna plina va fi pe 25 aprilie (sau s-a hotarit altfel ?); 14 Nisan (Pastele iudaic) a fost pe 25 martie; dupa socoteala mea, prima duminica de dupa luna plina de dupa echinoctiu e 28 aprilie; totusi, Pastele (prima zi a Sarbatorilor Pascale) este pe 5 mai. Exista vreo conditie suplimentara ? Sau gresesc la socotit ? Rog pe cineva care a inteles sa-mi explice si mie. Multumesc anticipat !
Reply With Quote
  #2  
Vechi 31.03.2013, 18:21:14
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ccsorin Vezi mesajul
Echinoctiul va fi pe 3 aprilie (21 martie stil vechi) - pentru ca asa s-a hotarit; luna plina va fi pe 25 aprilie (sau s-a hotarit altfel ?); 14 Nisan (Pastele iudaic) a fost pe 25 martie; dupa socoteala mea, prima duminica de dupa luna plina de dupa echinoctiu e 28 aprilie; totusi, Pastele (prima zi a Sarbatorilor Pascale) este pe 5 mai. Exista vreo conditie suplimentara ? Sau gresesc la socotit ? Rog pe cineva care a inteles sa-mi explice si mie. Multumesc anticipat !
m-ai zăpăcit cu "stil vechi", "stil nou".
http://m.descopera.ro/dnews/10699042...a-atat-de-mult
Reply With Quote
  #3  
Vechi 01.04.2013, 00:23:50
ccsorin ccsorin is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2013
Mesaje: 3
Implicit

multumesc de incercare. tot nu m-am lamurit deplin. nu stiam de tabelele cu luna plina. banuiala mea e ca nu stiau cand au facut tabelele ca intre 3 aprilie (21 martie pe vremea aia, data echinoctiului) si 28 aprilie va fi luna plina. deci s-a hotarit ca luna plina sa fie intre 28 aprilie si 5 mai si asa s-a stabilit Pastele pe 5 mai. asa o fi ? oricum, inseamna ca nu poate oricine sa calculeze data Pastelui dupa regulile lor (prima duminica de dupa luna plina de dupa echinoctiu) decat daca are tabelele si se uita in ele sa vada cand s-a hotarit sa fie luna plina...
Reply With Quote
  #4  
Vechi 01.04.2013, 00:48:50
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ccsorin Vezi mesajul
deci s-a hotarit ca luna plina sa fie intre 28 aprilie si 5 mai si asa s-a stabilit Pastele pe 5 mai. asa o fi ?
Cred ca inainte sa se hotarasca, au negociat indelung, fiindca luna se lăsa foarte greu convinsa sa faca asa cum voiau ei!...


Citat:
În prealabil postat de ccsorin Vezi mesajul
oricum, inseamna ca nu poate oricine sa calculeze data Pastelui dupa regulile lor (prima duminica de dupa luna plina de dupa echinoctiu) decat daca are tabelele si se uita in ele sa vada cand s-a hotarit sa fie luna plina...
Adevarul este ca, daca vrei sa te folosesti de teoria lui Einstein, mai intai trebuie sa verifici personal si sa vezi daca nu cumva s-a inselat!...

*Nu tot ceea ce poate fi numărat contează și nu tot ceea ce contează poate fi numărat.
*Nu vă faceți griji cu dificultățile voastre la matematică. Vă asigur că ale mele sunt chiar mai mari!
*Matematica e precisă, dar nu e reală, și e reală, dar nu e precisă.
.........................................Albert Einstein
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 01.04.2013, 03:59:50
ccsorin ccsorin is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2013
Mesaje: 3
Implicit

Citat:
"Cred ca inainte sa se hotarasca, au negociat indelung, fiindca luna se lăsa foarte greu convinsa sa faca asa cum voiau ei!..."

Se pare totusi ca Luna va trebui sa faca asa cum scrie in tabele. Daca cineva zice ca nu face ca in tabele - ori nu se uita corect la Luna, ori e rau intentionat.

Citat:
"Adevarul este ca, daca vrei sa te folosesti de teoria lui Einstein, mai intai trebuie sa verifici personal si sa vezi daca nu cumva s-a inselat!..."

Nu trebuie sa verific personal pentru ca e bine sa aplic al treilea citat al lui Einstein...
(El de fapt a spus: "As far as the laws of mathematics refer to reality, they are not certain; and as far as they are certain, they do not refer to reality", fraza care, sa zicem, ar putea fi tradusa - si prelucrata mai grosier - in romaneste ca "Matematica e precisă, dar nu e reală, și e reală, dar nu e precisă").

Am pus intrebarea initiala "Data Pastelui" ca fapt divers, nu pentru ca mi se pare foarte importanta data exacta. Important este ca sarbatorim cel mai important eveniment al Crestinismului.
Data conteaza totusi mai putin - e in functie de cat de cu mot sau nu se considera unii. Se pare ca unii au renuntat la tabele, se tin de regula pe care au facut-o, iar unde nu stiu intreaba pe altii ("zi-ne si noua, astronomule, cand e echinoctiu' anu' asta si cand e Luna plina"), in timp ce altii spun ca ortodox (adica adevarat) este numai ce spun ei, iar daca nu faci ce spun ei esti pe calea gresita (se pare ca si Luna a luat-o pe una din caile gresite, nerespectand tabelele).

Mi-as fi dorit o confirmare sau o infirmare a celor ce am inteles in legatura cu tabelele - adica daca fraza urmatoare e corecta sau nu (era sa spun "adevarata"): "data Pastelui se stabileste in prima duminica de dupa Luna plina de dupa echinoctiu, definind datele echinoctiului si a Lunii pline in tabele stabilite conform calendarului Iulian" (+ "daca Pastele iudaic pica in aceeasi duminica cu cea calculata in fraza anterioara, Pastele Crestin se amana cu o saptamana").
Reply With Quote
Răspunde