Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 03.07.2014, 09:06:42
Jennyy
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Athos Gradina Maicii Domnului

Daruind vei dobandi!

Fratilor, va rog haideti sa ajutam parintii romani din Manastirea Sf. Pavel care au ramas fara hartie pt Xerox, cerneala, dvd etc..
Aceste materiale sunt folosite tot pentru noi cei din lume care primim cand si cand cate o mica binecuvantare din Gradina Maicii Domnului. Hartia este folosita pentru a trimite invataturi, raspunsuri la pomelnice. Dvd pentru a inregistra parinti, anumite momente din Athos. Si acestea sunt destinate tot noua.
Daruind vom dobandi...de aceea va rog fratilor, eu Jenica, colega voastra de forum de atatia ani, haideti sa punem mana de la mana si sa trimitem fiecare ce putem.. Fie un top de hartie, fie un pachet de DVD fie hartie mai groasa pentru a tipari iconite, fie cerneala color. Nu e mare lucru.
Iata va scriu o lista jos cu cele necesare. Daruiti cat puteti.
HARTIE XEROX
HARTIE PENTRU FOTOGRAFII
DVD CU TOT CU PLICULETELE AFERENTE
FOLIE PENTRU PLASTIFIEREA ICONITELOR
CERNEALA COLOR ( NEGRU GALBEN ROSU ALBASTRU) PENTRU IMPRIMANTA EPSILON XP305

Adresa unde puteti trimite coletul vostru este
Monah Iachint
manastirea Sf Pavel
Sfantul Munte Athos Grecia
63086 KARYES

Multumesc in numele monahului Iachint (ucenicul parintelui Cleopa Ilie) si a parintelui Gheorghe
Reply With Quote
  #2  
Vechi 03.07.2014, 09:10:22
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Thumbs up

Bravos, Jenica ! Foarte bună inițiativa ta... ce fel de hârtie photo se caută?

PS: ajunge coletul cu adresa scrisă în românește? sau trebuie pe engleză?
și poate dai numele complet al monahului Iachint, altfel cum ridică acel colet?

Last edited by mirela.t; 03.07.2014 at 09:13:15.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 03.07.2014, 19:20:09
Jennyy
Guest
 
Mesaje: n/a
Smile

Iti multumesc Mirela!
Da, ajunge de fiecare data! Eu trimit adesea scrisori sau colete si parintii primesc mereu. Monah Iachint Ionita il cheama si poti scrie in romana. De obicei la Corabie/Vapor este si un parinte roman. Ei stiu deja unde sa directioneze coletele.
Hartia pentru fotografie (iconite in cazul parintelui) este putin mai groasa decat cea obinuita de xerox si putin cerata.
Cred ca sunt multe persoane care nu trimit pentru ca nu cred ca va ajunge. Un colet normal de maxim 3 kg costa cam 30/ 40 lei. Fratilor, ajung scrisorile/coletele!! Ba mai mult si raspund. De obicei in scrisoarea de multumire se gaseste iconita pe care o veti dona voi...fratilor..

Last edited by Jennyy; 03.07.2014 at 19:23:01.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 04.07.2014, 06:41:35
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Imprimanta cred că nu e Epsilon , ci Epson XP305.
Cartușele respective se găsesc numai în Europa.
Un set de 4 buc. (Black, Cyan, Magenta, Yellow) este £39 în UK.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 04.07.2014, 07:18:10
Jennyy
Guest
 
Mesaje: n/a
Thumbs up

Da Mirela, Epson XP305 se numeste. Am inteles gresit la telefon cand am vorbit cu parintele si am scris fara sa verific pe net daca asa se numeste imprimanta.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 05.07.2014, 19:34:17
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Jenica, te rugăm să-l întrebi pe părintele și dacă vrea să primească bani ca să cumpere dânsul acolo articolele astea;
sau este destul de complicat și pentru dânsul să meargă la cumpărături.. :)

Transportul de aici din USA e cam scump - un pachet de format A4 cu înălțimea de 5 1/2" și greutatea de 3 kg costă cca $70.
Dar dacă-i este greu și dânsului să iasă cu corabia la shopping facem noi un efort. :)

PS: tocmai ce am găsit un set de cartușe de cerneală la 23 + 1 lire sterline shipping și am trimis un pachet de probă.

Last edited by mirela.t; 06.07.2014 at 09:20:30.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 06.07.2014, 17:54:59
Jennyy
Guest
 
Mesaje: n/a
Smile

Preferabil ar fi sa se trimita colet, Mirela. Parintele nu iese din Munte.
Incearca sa te interesezi daca e mai ieftin sa trimiti bani in Ro. Asa cum am spus un colet de 3kg costa cam 40 lei. Sa se faca cumparaturile si expedierea de aici. Poate e mai ieftina varianta asta.

Bucurie!

Last edited by Jennyy; 06.07.2014 at 18:00:16.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 06.07.2014, 22:33:36
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Am comparat mai multe variante și se pare că cea mai bună opțiune pentru cei care nu sunt în RO este să cumpere de pe www.ebay.co.uk care are prețuri destul de competitive atât la consumabile cât și la transportul direct în Grecia, plus avantajul că se poate plăti prin paypal. În felul ăsta nu mai dăm nici bătăi de cap prietenilor din RO :)
Doar că părintele nu va știi cine i-a trimis coletul, așa că rămâne un fel de Secret Santa. Doamne ajută, Jenica! Să auzim de bine.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 14.07.2014, 07:22:46
Claudiu9 Claudiu9 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2014
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 25
Implicit

Din Romania prin ce serviciu de curierat este cel mai bine sa trimitem? Daca a trimis cineva prin Posta Romana, prin ce serviciu anume ati trimis, ca am vazut ca au multe pe acolo.
In legatura cu folia pentru fotografii, asta in ce formate se gaseste si de unde se poate cumpara?
Reply With Quote
  #10  
Vechi 14.07.2014, 19:56:01
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Folia de laminat se găsește la magazinele de birotică și papetărie.

http://www.emag.ro/folie-de-laminat-.../pd/ERSKTBBBM/

Cred că este recomandat formatul A4. Eu cel puțin asta am cumpărat. Ca și hârtia pentru fotografii.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare