Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Vrajitoria
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 13.10.2014, 11:35:34
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

O prietena de-a mea tine dieta dukan si chiar da rezultate, a slabit aproximativ 8-9 kg in cateva saptamani, iar cand a revenit la stilul de viata obisnuit, es nu a tinut toate etapele dietei, s-a ingrasat doar 1 kg in 3 luni si ceva. acum vrea sa o ia de la capat (de ce, nu imi explic).

Eu nu-mi permit sa o tin, pentru ca asta ar inemna sa gatesc dublu, o mancare pentru dieta si una normala. Al meu sot are nevoie de o cura de ingrasat eventual :))
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 13.10.2014, 12:40:36
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
O prietena de-a mea tine dieta dukan si chiar da rezultate, a slabit aproximativ 8-9 kg in cateva saptamani, iar cand a revenit la stilul de viata obisnuit, es nu a tinut toate etapele dietei, s-a ingrasat doar 1 kg in 3 luni si ceva. acum vrea sa o ia de la capat (de ce, nu imi explic).
Nush cum este aceasta dieta.Insa stiu ca daca orice dieta nu este insotita si de sport,
pai o tii degeaba.

Citat:
Eu nu-mi permit sa o tin, pentru ca asta ar inemna sa gatesc dublu, eventual :
Adica sa gatesti mai toata ziua.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 13.10.2014, 13:28:22
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

exact. Programul meu ar arata asa: 8 - 16 - servici
18 (dupa ce ajung acasa si fac un dus)) - 22 - gatit

:)) apoi de mancat, ajung si eu sa mananc candva...ceva :)))
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 15.10.2014, 10:02:47
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Daca cineva vrea o dieta destul de dura, dar foarte eficienta si durabila, atunci sa incercati dieta Dukan. Au tinut parintii mei aceasta dieta, si au slabit 30 de kg in 7-8 luni. Si-au facut analize din luna in luna, si n-au avut nici o problema.

De cand au terminat cu dieta, se mentin la greutatea dobandita constant.
Apropo de dieta Dukan. Un articol al dr. Andrei Laslău.

http://www.andreilaslau.ro/dieta-dukan
Reply With Quote
  #15  
Vechi 15.10.2014, 10:52:51
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

^ nu merge link-ul
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 15.10.2014, 19:07:01
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Apropo de dieta Dukan. Un articol al dr. Andrei Laslău.

http://www.andreilaslau.ro/dieta-dukan
Din cauza articolelor de genul s-au dus ai mei in fiecare luna la analize. Lor le-au iesit la fel de bune, poate chiar mai bune. Nu stiu, poate difera si de la om la om.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 16.10.2014, 00:58:53
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
^ nu merge link-ul
L-am transcris mai jos :

Citat:
În prealabil postat de Andrei Laslău
Articolul de mai jos a fost scris pe 22 iulie. De atunci am primit o gramada de mesaje referitoare la dieta Dukan – probleme ale unora, daca o recomand sau nu, unii ma roaga sa ii ajut sa tina dieta asta…deci eu nu am de ce sa-mi dau cu parerea despre dieta Dukan si sunt satul de aceste intrebari. Promit ca dau BAN oricui ma mai intreaba ceva in privat sau un public referitor la dieta DUKAN dupa acest articol care va ajunge si in albumul de articole de pe pagina.

Ca sa ne lamurim – eu am slabit mancand grasimi. Oamenii pe care i-am consiliat au slabit mancand grasimi. Foarte multi oameni care se inspira din munca mea au slabit mancand grasimi. DUKAN spune ca daca mananci grasimi, nu iti poti arde propria grasime. Mai are rost sa comentez ceva in plus…mai are rost sa discutam despre deficitul de vitamine liposolubile, despre deficitul unor minerale, despre dificultatea de a trece peste restrictiile primei faze, despre faptul ca lipsa grasimilor te baga in despresie si iti “buleste” functionarea sistemului endocrin…NU MAI ARE.

Si stiti de ce … pentru ca sunt unii care au succes…MULTI. Este pana la urma un sistem low carb, asa cum este si cel pe care il promovez si pe care il efectuez eu, pozandu-mi mesele zilnic. Sunt tare curios daca DUKAN chiar tine dieta care l-a consacrat. Eu o tin. Nu ca m-as putea compara vreodata.

Asa ca pana la urma, cum NUTRITIA ESTE CA O RELIGIE SI FIECARE CREDE CA NUMAI EL ARE DREPTATE SI TOTI CEILALTI SE INSEALA, fie ca tine o dieta vegana, o dieta paleo, o dieta low carb, o dieta high carb, o dieta bazata pe index glicemic, o dieta cu prafuri si pastile, o dieta “personalizata” in functie de teste de intoleranta alimentara si in functie de ADN, o dieta cu varza, o dieta cu ciocolata, o dieta daneza, o dieta cu cereale, o dieta cu inghetata, o dieta cu mancare pentru bebelusi….DECI…indiferent care ar fi dieta, unii vor avea succes in sistemul ala, iar aceia vor fi prezentati drept marile reusite ale dietei respective, chiar nu mai are rost sa discutam despre dieta. Haideti sa discutam despre a intelege ce mancam, cand, in ce cantitate, de a intelege ca o sa trebuiasca sa fie o treaba pe viata si ca trebuie sa fie ceva cu care vom putea trai pe termen lung…nu e ceva ce se tine doua luni pana slabesti x kile si apoi o dai in torturi si prajituri.

Articolul de atunci a aparat o situatie, nu o persoana, asa cum gresit s-a inteles. Faptul ca oamenii din presa nu se informeaza corespunzator pentru articolele pe care le scriu…nu mai necesita nici un comentariu. De acolo si titlurile apocaliptice.

O sa reiau exact acticolul. Sper ca aceia care au vrut sa afle parerea mea despre aceasta dieta s-au lamurit. Cei care nu au vrut – au aflat. Cei care ma mai intreaba nu vor mai putea accesa continutul paginii. M-am saturat de cate ori a trebuit sa raspund la aceasta intrebare si efectiv nu este corect. Ori fac pe prostii, ori chiar sunt. Mi-am pierdut destule ore din viata cu lamuriri. E timpul meu si chiar e al naibii de putin si pretios.

Citez din clasici in viata : ” De cateva zile s-a declansat o mare isterie legata de Pierre Dukan, creatorul dietei Dukan. Titlurile sunt apocaliptice – Dukan si-a mintit pacientii, Dukan a fost exclus din Colegiul Medicilor, Dukan le-a pacalit pe vedete, Dukan a facut si a dres. Nimeni dintre cei care au scris mizeriile astea in stil pompieristic nu a avut bunul simt sa se documenteze corect.

Iata mai jos cateva titluri de toata jena :

” Inventatorul dietei Dukan și-a mințit pacienții! Le-a dat pastile care fac rău la inimă. ”

” Ele sunt in pericol din cauza Dietei Dukan. ”

“Creatorul Dietei Dukan, sanctionat in Franta. Minciuna omului care a ajutat vedetele sa slabeasca. ”



Ca sa le spunem in clar – eu nu sunt aici sa-l apar pe Dukan. Nici nu are nevoie. Gestioneaza un “imperiu” financiar cu o cifra de afaceri de 100 000 000 euro, a vandut milioane de carti si are toti avocatii care ii trebuie. Partea care nu-mi place este ca un doctor este atacat aiurea, fara a se intelege exact despre ce e vorba.

Si o sa va spun exact despre ce e vorba. Dukan a prescris unei paciente in 1971 medicamentul Mediator. Benfluorex, daca vreti sa-l denumim dupa substanta activa. Anorexigen, hipolipemiant, aprobat de European Medicines Agency (EMEA) din 1976 pana in 2009 pentru pacientii cu diabet de tip 2 si vandut in Franta, dar si in Spania, Cipru si Portugalia. Medicamentul a fost aprobat pe baza unor studii care au aratat ca scadea rezistenta la insulina si imbunatatea glicemia la pacientii cu diabet de tip 2 slab controlat. A fost administrat unor pacienti numerosi si s-a descoperit ca un metabolit al acestui medicament induce fibroza valvelor cardiace. Din acest motiv au murit niste oameni ( cam 500-2000, in functie de ce studiu citesti ), dar asta in cazul unui medicament prescris pe scara larga de numerosi doctori, nu doar de Dukan.

Ramura din Paris a Ordinului Medicilor Francezi i-a retras lui Dukan dreptul de practica pentru …ATENTIE ! … 8 zile …deci o chestie de RASUL CURCILOR, in conditiile in care acest domn are 72 de ani si nu mai practica medicina ( adica neurologia, pentru ca asta e specialitatea lui, in cazul in care nu stiati ! ). Pe principiul atat de cunoscut ” cea mai buna carne e carnea de coleg “. Avocatul lui Dukan a spus ca aceasta decizie este absolut simbolica, o razbunare a unor colegi ai doctorului, motiv pentru care va face recurs.

Totodata, si despagubirea de 6000 de euro este simbolica.

Despre dieta nu are rost sa vorbim. De ce nu are rost sa vorbim. Pentru ca nu dieta acestui domn era subiectul acestei discutii. Daca Dukan a vandut milioane de carti si a lansat si un serviciu de coaching si consiliere online, precum si numeroase produse pentru dieta care-i poarta numele, el a facut-o pentru ca a existat CERERE pentru aceste produse, care sunt dorite de atatia oameni, care, cel mai probabil, au si rezultate, altfel si-ar cere banii inapoi si omul ar falimenta.

In poza sunt cateva vedete care au slabit cu dieta aceasta. Atata timp cat ai sustinatori celebri si rezultate… eu ajung sa vad asta ca pe o alta mizerie ce arata inca odata ca, indiferent ce se intampla, cea mai buna carne e carnea de coleg. E strict parerea mea si mi-o asum. Public. Am spus o mare parte din lucrurile astea si la TV, in ultima mea aparitie la Acces direct.

Din punctul meu de vedere eu am spus ca e vorba de o dieta cu foarte putini carbohidrati, care functioneaza oarecum printr-un principiu similar cu ceea ce recomand eu, dar absenta grasimilor genereaza numeroase probleme => mai in amanunt aici :

http://www.andreilaslau.ro/beneficii...colesterolului.

Eu recomand grasimi si proteine si o cantitate micuta de carbohidrati si am slabit mancand destule grasimi.

Ce nu-mi place mie – lipsa de informare a celor care il ataca aiurea pe Dukan…atacand inclusiv dieta, cand de fapt aici era o cu totul alta problema. Nu spun ca mie imi place dieta sau ca e stralucita…cine o poate tine…sa fie fericit…eu nu pot tine asa ceva. Unii au rezultate cu orice dieta. Din punctul meu de vedere, trebuie sa iesim din ideea de dieta si sa incepem sa stim ceea ce mancam. Toata lumea tine diete, dar nimeni nu stie ce mananca. Ori dupa ce ai terminat dieta…te intorci la vechile tale obiceiuri si rezultatele ajung pe geam. Pentru ca dieta trebuie sa fie ceva cu care sa poti trai pentru toata viata, nu ceva ce ai tinut 30 zile ca sa slabesti cateva kilograme, iar apoi sa te bagi in torturi si prajituri.

PS : Si ca sa va dati seama cat de afectat a fost doctorul de decizia Ordinului Medicilor, aceasta a spus urmatoarele cuvinte : ” Aceasta decizie urmareste sa alimenteze o polemica sterila. Inchis in conservatorism si viziunea sa pasiva asupra rolului medicilor in societatea actuala, Ordinul nu a acceptat niciodata ca un medic francez sa aiba initiativa unei lupte impotriva obezitatii si sa aiba o reusita la fel ca a mea”. In luna mai 2012, doctorul Dukan a cerut sa fie radiat din Ordinul Medicilor, masura necesara pentru a putea sa isi comercializeze metodele fara constrangeri. LIKE A BOSS ! ”
Reply With Quote
  #18  
Vechi 16.10.2014, 10:08:43
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

si un banc, apropo de diete

- Domnule doctor priviți ce grasă sunt! Ce îmi recomandați să mănânc ?
- Mâncați doar salate și dimineața și la prânz și seara !
- Domnuleeeee doctor .... și vacile mănâncă doar ierburi și uitați-vă ce grase sunt ! Altă dietă nu aveți???
Reply With Quote
  #19  
Vechi 07.01.2015, 16:17:48
cristi_apostol cristi_apostol is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2015
Mesaje: 1
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Elefterie Vezi mesajul
Ce parere aveti? Este vreun pericol de pacat daca fac si eu aceasta "yoga pentru slabit" care pare redusa la o banala gimnastica? Ar fi o panta alunecoasa?
Va multumesc
Nu există "yoga pentru slăbit". Dacă faci doar mișcările, fără să consideri partea spirituală și ritualistică, faci aerobic. Mișcările în sine nu reprezintă nimic din punct de vedere religios.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 07.01.2015, 18:42:29
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristi_apostol Vezi mesajul
Nu există "yoga pentru slăbit". Dacă faci doar mișcările, fără să consideri partea spirituală și ritualistică, faci aerobic. Mișcările în sine nu reprezintă nimic din punct de vedere religios.
Ok, atunci poti sa o numesti "Partea de aerobic din yoga"; pe scurt, cum e cunoscuta azi, "yoga".
Reply With Quote
Răspunde

Tags
gimnastica, ortodox, yoga

Thread Tools
Moduri de afișare