Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 26.11.2014, 11:11:17
florentina2014 florentina2014 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.04.2014
Locație: constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 123
Implicit Despre postul total

Va marturisesc din suflet ca postul total tinut lunea pentru intelegerea in familie este foarte foarte folositor,stiti problemele mele cu sotul care nu prea ne intelegem si ca imi jigneste parintii,am ajuns intr-o situatie delicate incat am simtit din toate rasputerile ca trebuie sa fac ceva,ce a fost omeneste am facut,sa vb frumos sa discutam ce e bine si ce nu,degeaba,speranta mi-a ramas in Dumnezeu,Domnul Iisus ,Sf nectarie si toti sfintii si m-am hotarat sa tin post total in zilele de luni ale inceputului saptamanii,m-am gandit ca e ultima solutie si m-am rugat din suflet find sigura ca este singura modalitate in care se mai poate schimba ceva,,va spun din suflet ca intradevar ajuta....in casa sa asternut liniste si chiar ducand vb despre parintii mei si ca as vrea sa facem sarbatorile la ei,,sotul nu a zis nimic ,care de alta data cand auzea de ei,injura si facea rau...acesta este un inceput bun si numai eu stiu diferentele dinainte si imediat dupa post,,am sa tin cu incredere si din suflet si am sa ma ros pt schimbare,bine si intelegere,,,uimitor dar si eu sunt mai calma,mai optimista si nu mai ma supar din orice...Acest fapt se datoreaza si Sf Nectarie care l-am rugat din suflet sa imi ajute.Am simtit sa va spun aceste lucruri caci sunt fericita din suflet ca Dumnezeu ma aude si ma ajuta!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 26.11.2014, 17:03:39
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.987
Implicit

Ma bucur din suflet pentru voi.
Citind mesajul tau, de la primele randuri am simtit ca schimbarea pe care presupuneam ca o vei descrie in randurile tale, a inceput din momentul in care te-ai hotarat sa incepi postul, ceea ce inseamna ca, de fapt(asa cum spui), ai inceput concret sa faci ceva, iar asta va atrage logic si inevitabil ceea ce inca nu citisem mai la urma, si anume ca si tu te-ai limitat: "uimitor dar si eu sunt mai calma,mai optimista si nu mai ma supar din orice...".
Acesta este o minune(talanti) pe care tu va trebui sa o sporesti.
Doamne ajuta!
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
Răspunde