Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Vrajitoria
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 28.02.2014, 21:48:54
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit unde salasluieste necuratul?

recunosc ca nici eu nu prea cred in fenomene precum vrajile, farmecele, atacuri energetice, etc... dar totusi stim cu totii ca exista si spirite rele, diavoli, care ne influenteaza pe fiecare dintre noi si lucreaza, cl mai probabil, prin intermediul nostru, ei propunandu-ne noua sa gandim sau sa facem unele lucruri, si noi cu sau fara voie (sau fara sa ne dam seama) sa ne supunem...Si totusi: unde "salasluiesc", se ascund, aceste spirite, energii? Unii spun se plang ca le sunt casele bantuite, altii ca sunt chiar ei, corpurile lor atacate energetic (blestemate) si influenta malefica ii urmareste peste tot. Mi-e destul de clar ca spiritul este neputincios , nu poate lucra decat prin intermedul tau, al omului (victimei) dar ma intreb daca poate salaslui totusi intr-un anume loc "spurcat" unde sa te afecteze cand te duci tu acolo, sau se tine in permanenta dupa tine oriunde te duci si te poate afecta, influenta oriunde?
Reply With Quote
  #52  
Vechi 01.03.2014, 16:10:04
adam000 adam000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.09.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 719
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
dar ma intreb daca poate salaslui totusi intr-un anume loc "spurcat" unde sa te afecteze cand te duci tu acolo, sau se tine in permanenta dupa tine oriunde te duci si te poate afecta, influenta oriunde?
Locul acela "spurcat" poate fi chiar inima omului, daca omul o umple cu ganduri rele (ura, razbunare, dorinta de a face rau cuiva, invidie, lacomie, etc), pe care apoi si le manifesta prin fapte pacatoase. Cum spunea un parinte, ca propriile noastre patimi ne devin demoni. Pe peretii bisericii Draganescu, exista o reprezentare a judecatii sufletului, pictata de parintele Arsenie Boca, unde dracii ii vorbesc sufletului pacatos si ii spun: "tu esti noi" (sau "noi sintem voi" nu mai tin minte exact), adica, cum explica un parinte citatul din acea pictura, ca prin faptele pacatoase pe care le-ai facut s-a realizat o deplina unitate intre tine si noi, ai devenit una cu noi.
De cate ori oamenii din ziua de azi, in loc sa vina la biserica si sa fie in comuniune (mai ales comuniune euharistica - caci acolo unde este prezent Dumnezeu demonul este alungat) cu semenii lor, prefera sa stea deoparte, dezbinati. Zicea parintele acela ca oriunde exista dezbinare intre oameni, putem fi siguri ca acolo exista si demonul dezbinarii.
__________________
Ca sub stapanirea Ta totdeauna fiind paziti, Tie slava sa inaltam, Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, acum si pururea si in vecii vecilor
Amin.

Last edited by adam000; 01.03.2014 at 16:27:28.
Reply With Quote
  #53  
Vechi 02.03.2014, 15:50:14
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

asta e nasol. ca inseamna ca il porti cu tine peste tot, chiar si la biserica...asta daac te "lasa" sa te mai duci; cati nu zic "nu ma duc, ca ..." - n motive...si poate sa-ti dea dintre cele mai neplacute manifestari, se plangea cineva deunazi ca-i e teama sa nu faca chiar un atac de cord...
Reply With Quote
  #54  
Vechi 05.11.2017, 23:19:28
expedite expedite is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.11.2017
Mesaje: 1
Implicit Sf expedite

Buna seara, eu vreau sa ii multumesc public unui Sfant care m-a ajutat foarte repede cu bani cand eram disperata si nu imi mai veneau bani de ceva vreme. Este vorba de SF EXPEDITE, un sfant invocat mai mult in America, am vazut cateva filmulete pe youtube despre cum ia ajutat pe altii urgent cu bani, asta e specialitatea Lui, ajuta urgent la nevoie si am decis sa fac si eu ritualul sa ii cer bani (din munca, bineinteles). L-am rugat sa imi dea o suma de bani in 2 zile si a doua zi i-am si primit. Acesta e primul ajutor primit de la Sfant, daca ma mai ajuta in vreun fel o sa va mai povestesc, daca vreti va pot spune si cum se face ritualul la viorica.roxana@yahoo.com.II MULTUMESC INCA ODATA CA M-A AJUTAT CAND NU MAI AVEAM NICI O SPERANTA.
Reply With Quote
  #55  
Vechi 06.11.2017, 03:34:18
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de expedite Vezi mesajul
Buna seara, eu vreau sa ii multumesc public unui Sfant care m-a ajutat foarte repede cu bani cand eram disperata si nu imi mai veneau bani de ceva vreme. Este vorba de SF EXPEDITE, un sfant invocat mai mult in America, am vazut cateva filmulete pe youtube despre cum ia ajutat pe altii urgent cu bani, asta e specialitatea Lui, ajuta urgent la nevoie si am decis sa fac si eu ritualul sa ii cer bani (din munca, bineinteles). L-am rugat sa imi dea o suma de bani in 2 zile si a doua zi i-am si primit. Acesta e primul ajutor primit de la Sfant, daca ma mai ajuta in vreun fel o sa va mai povestesc, daca vreti va pot spune si cum se face ritualul la viorica.roxana@yahoo.com.II MULTUMESC INCA ODATA CA M-A AJUTAT CAND NU MAI AVEAM NICI O SPERANTA.
Da, eu sunt disperata si doresc sa fac ritualul cat mai repede!
Da-ne mai multe detalii,te rugam mult!
Un sfant din America , da????
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
despre vraji, farmece sadiy Generalitati 7 11.10.2011 12:49:26
Despre vraji si necazuri de la diavol. Povestea mea Catisma Vrajitoria 153 30.09.2010 12:14:20
Despre Vraji patinina34 Vrajitoria 18 22.06.2010 21:06:43
Despre vraji -parintele Argatu idealist Vrajitoria 1 14.05.2010 13:57:13