Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 29.12.2006, 20:09:31
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

La ora actuala parerile privind pedeapsa capitala sint impartite. Biserica se opune categoric pedepsei capitale. Totusi daca gindim la rece aceasta problema, vom constata ca in unele cazuri , pedeapsa capitala ar fi singura solutie pentru criminali si nu numai. Care este parerea voastra? Ginditi-va si la violatorii de copii , tilharii periculosi etc. Acestia chiar daca fac multi ani de puscarie, dupa eliberard o iau de la capat, avind "microbul" in singe . Cum ar trebui abordata aceasta problema?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 04.01.2007, 00:23:41
Aalin Aalin is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.01.2007
Mesaje: 58
Implicit

??? vezi uciderea lui Saddam...
cam cruda dar nu ma mira
Forta si cruzimea dispar tot prin forta si cruzime
Reply With Quote
  #3  
Vechi 04.01.2007, 20:01:56
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Aalin
??? vezi uciderea lui Saddam...
cam cruda dar nu ma mira
Forta si cruzimea dispar tot prin forta si cruzime
Vrei sa spui ca este valabil "ochi pt.ochi,dinte pt.dinte" este procedura corecta ?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 04.01.2007, 20:48:37
profetul profetul is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.01.2007
Mesaje: 14
Implicit

Pedeapsa capitala ar trebui interzisa.Astfel ii putem da posibilitate omului sa se schimbe.Timpul si ajutorul dat de altii pot face minuni in schimbarea oamenilor.
Uciderea nu ar duce la nimic.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 05.01.2007, 09:59:32
Aalin Aalin is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.01.2007
Mesaje: 58
Implicit

:| nu am zis ca e procedura corecta dar de-a lungul istoriei s-a demosntrat ca in majoritatea cazurilor este aplicata acest "dinte pt dinte ochi pt ochi"
nu sunt de acord si nu mi se pare corecta dar ei sunt musulmani si la ei aceasta metoda e ok
Reply With Quote
  #6  
Vechi 06.01.2007, 17:14:42
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Aalin
:| nu am zis ca e procedura corecta dar de-a lungul istoriei s-a demosntrat ca in majoritatea cazurilor este aplicata acest "dinte pt dinte ochi pt ochi"
nu sunt de acord si nu mi se pare corecta dar ei sunt musulmani si la ei aceasta metoda e ok
Adevarat! Nu avem nici un exemplu in biblie care sa justifice pedeapsa capitala.Pina la urma pentru crima, tilharii grave si viol se poate da inchisoarea pe viata. Viata in sine este Harul Lui DUMNEZEU si numai El o poate da sau lua.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 15.01.2007, 18:14:30
Alexandr_Bazil Alexandr_Bazil is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.05.2006
Mesaje: 352
Implicit

Pedeapsa capitala... in primul rand ma gandesc la toate erorile judiciare...apoi la aceasta pedeapsa folosita ca arma politica impotriva unor grupuri... si exemplele pot continua
Reply With Quote
  #8  
Vechi 15.01.2007, 19:27:22
alexandra alexandra is offline
Member
 
Data înregistrării: 06.10.2005
Locație: Cluj, Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 57
Implicit

nimeni nu are dreptul sa ia viata nimanui, fie acel om un criminal, cred ca ar trebui introduse alte metode mai aspre poate inchisoarea pe viata.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 16.01.2007, 13:23:04
Clausemi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Problema este atat de discutabila...:(
Am vazut la TV marturiile unor criminali care erau inchisi pe viata si m-a impresionat stadiul bun si asezat la care erau in momentul interviului...chiar am gandit,influentata fiind de acel moment si fara sa analizez prea mult,ca un astfel de om dupa cum lasa sa se inteleaga ca este acum ar merita sa fie eliberat si sa i se dea o sansa...daca stateam sa analizez ma gandeam "si totusi...nu am nici o certitudine ca nu va repeta greseala" si atunci mai bine sa-si ispaseasca pedeapsa...

In general noi oamenii gandim cu mintea noastra omeneasca influentati de trairea si starea de moment...uneori motivand anumite fapte ale celor rai dorim sa fie rasplatiti daca nu identic atunci macar in asa fel incat sa sufere si ei...sau alteori judecand obiectiv incercam sa vedem si partea buna din respectivul care implicit exista numai ca la o scara diminuata si dorim sa i se dea o sansa pt ca si el este de fapt tot o victima.
Din pct.meu de vedere pedeapsa cu moartea ar trebui eliminata dar...din pacate sunt situatii,cum a fost si cazul"Saddam" in care nu se poate...cred ca totul are un curs si nimic nu este intamplator...de ce este ingaduit sa fie asa???
Nu mai spun pt ca nu tine de subiect si oricum este o parere subiectiva,desi s-ar vrea obiectiva...uneori gandesc ca zicala romaneasca are un sambure de adevar "ce tie nu-ti place altuia nu face"...mi-a povestit un irakian-kurd cum 3 surori de-ale lui cu sotii si copii lor si cu toti locuitorii orasului in care locuiau au fost bagati de Saddam intr-o groapa si ingropati de vii....m-am cutremurat,ce as mai putea spune in astfel de situatie despre moartea lui Saddam???
Se pot face multe supozitii,analogii,comparatii,comentarii despre acest subiect si exemplele luate in discutii....dar pana la urma parerile sunt absolut subiective si fara valoare,nu pot schimba CURSUL lumii.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 16.01.2007, 15:17:21
MARIUS_DANIEL MARIUS_DANIEL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2006
Mesaje: 670
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56
La ora actuala parerile privind pedeapsa capitala sint impartite. Biserica se opune categoric pedepsei capitale. Totusi daca gindim la rece aceasta problema, vom constata ca in unele cazuri , pedeapsa capitala ar fi singura solutie pentru criminali si nu numai. Care este parerea voastra? Ginditi-va si la violatorii de copii , tilharii periculosi etc. Acestia chiar daca fac multi ani de puscarie, dupa eliberard o iau de la capat, avind "microbul" in singe . Cum ar trebui abordata aceasta problema?
Sunt categoric impotriva pedepsei capitale,sunt pentru inchisoare pe viata.Nici o fapta,oricat de grava nu justifica crima.Contra raului se lupta cu bine,nu tot cu rau.Care e de fapt scopul inchisorii,sau care ar trebui sa fie de fapt???Rolul inchisorii este de a izola pentru o anumita perioada de timp,in functie de gravitatea faptei,pe un om vinovat de o faradelege.El trebuie sa aiba o viata austera care astfel sa-l ajute la indreptare.Aceste doua aspecte sunt esentiale in rolul inchisorii:

-Omul vinovat trebuie izolat pentru a evita comiterea altor faradelegi,prin asta aratam ca nu suntem complici la faradelegea lui.
-Omul,prin viata in inchisoare,trebuie ajutat sa se indrepte,nu prin pedepse capitale,prin care il privam de sansa indreptatii si pocaintei si prin care ne facem vinovati de crima punandu-ne in locul lui Dumnezeu si hotarand noi cand va muri.

Asta ar fi de dorit de la inchisoare,dar ce vedem noi azi,faradelegi grave nepedepsite,sau cu pedeapsa minima.Un alt aspect grav este ca azi s-au "modernizat" si inchisorile,s-au pus televizoare,telefoane,comfort ca acasa,sa il "ajutam" pe detinut sa nu cumva sa slabeasca in patimi.Si apoi ne miram ca sunt eliberati si comit din nou violuri,furturi,crime.Cine e de vina?Noi suntem de vina.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sarmisegetuza Regia-capitala Daciei Melissa Generalitati 102 20.12.2012 02:02:48
Sa mai si radem ,apropo de protestele din capitala !!! guardian knight Generalitati 618 10.02.2012 13:50:01
Pedeapsa Lucemferre Generalitati 108 22.04.2011 17:24:56
SA VORBIM DESPRE URA,PEDEAPSA SI MOARTE. bitza Generalitati 28 20.03.2011 03:05:27
Pedeapsa capitala Dia20_diana Eutanasia 82 22.01.2011 00:14:24