Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 11.12.2010, 12:19:30
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirabela Vezi mesajul
no bine, in tara ii greu sa gasesti mancare de post???? haideti in germania sa vedeti cum e, painea e cu lapte si unt. anul trecut in postul craciunului, si anul asta in postul pastelui io faceam painea, de fapt am invatat sa fac paine si pana la urma mi-a si reusit. insa de cateva luni mi-am cumparat masina de facut paine.

anul acesta in iunie am fost in tara, si era post. am fost cu sotul meu la restaurant, si am comandat fasole verde scazuta cu mujdei, si desert am vrut clatite de post(nu erau trecute in menu), dar mi-au facut si inca or fost ff bune. tot in iunie am fost in concediu, si eram tare suparata, avand trei mese incluse, si ca va tb sa intrerup postul. spre surprinderea si fericirea mea, timp de 5 zile, 3 mese pe zi, mi-au gatit de post.

deci se poate!!!
Painea cu lapte si unt? Care paine, ca eu n-am auzit de asa ceva?
Masina de facut paine ce anume face? Framanta aluatul, sau coace? Stiu ca exista asa ceva dar nu m-am lamurit pentru ce.
Exista in Germania si alte tari probabil in localuri si produse pentru vegani, sau cum se numesc, ca eu ii inurc, adica cei care mananca numai vegetale.
Totusi spun ca este greu pentru cei care tin post asa sever ca noi.
Ei nu cunosc asa ceva si nu fac produse fara lapte, oua, etc.
Singurele dulciuri pe care le poti manca din comert sunt turta dulce (dar trebuie citit, ca difera de la producator, la producator) si bomboanele simple (inclusiv Tic-Tac). Turta dulce insa o gasesti numai de Craciun.
Intr-o vreme se spunea ca si covrigii contin lapte, dar nu este asa. Uneori scrie compozitia pe ambalaj si am vazut ca nu sunt facuti cu lapte.
In tara ma descurcam cu biscutii aia simpli, subtiri, turcesti. Erau si buni.
Aici nu sunt nici la turci de aia.
In rest nu sunt adepta anumitor produse transformate pentru post, pentru ca nu-mi imaginez sa aibe gust bun (cozonac de post - nu poate fi asa ceva, doar un soi de turta poate, fara oua si lapte).

Ma rog, fiecare cum putem. Oricum nu conteaza la Dumnezeu ce mancam, ci ceea ce suntem si ce facem.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #22  
Vechi 11.12.2010, 13:03:04
Don_Juan's Avatar
Don_Juan Don_Juan is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.02.2010
Locație: Terra, Calea Lactee
Religia: Ortodox
Mesaje: 215
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Singurele dulciuri pe care le poti manca din comert sunt turta dulce (dar trebuie citit, ca difera de la producator, la producator) si bomboanele simple (inclusiv Tic-Tac). Turta dulce insa o gasesti numai de Craciun.
Intr-o vreme se spunea ca si covrigii contin lapte, dar nu este asa. Uneori scrie compozitia pe ambalaj si am vazut ca nu sunt facuti cu lapte.
In tara ma descurcam cu biscutii aia simpli, subtiri, turcesti. Erau si buni.
Aici nu sunt nici la turci de aia.
In rest nu sunt adepta anumitor produse transformate pentru post, pentru ca nu-mi imaginez sa aibe gust bun (cozonac de post - nu poate fi asa ceva, doar un soi de turta poate, fara oua si lapte).

Ma rog, fiecare cum putem. Oricum nu conteaza la Dumnezeu ce mancam, ci ceea ce suntem si ce facem.
Cel mai bun desert de post mi se pare batonul de susan.
Mai sunt si ciocolatele amarui dar nu sunt chiar asa de sigur ca sunt de post pentru ca mai mult ca sigur sunt facute cu ajutorul utilajelor care proceseaza lapte.
__________________
"Iată Eu vă trimit pe voi ca pe niște oi în mijlocul lupilor; fiți dar înțelepți ca șerpii și nevinovați ca porumbeii."
Reply With Quote
  #23  
Vechi 11.12.2010, 21:01:12
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Exclamation

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Oricum nu conteaza la Dumnezeu ce mancam, ci ceea ce suntem si ce facem.
Toate conteaza ! Toate se " contabilizeaza " ! Toate conteaza , si nu pot fi rupte unele de altele ! Toate : si ce mancam , si ceea ce suntem , si ce facem , si ce gandim , si . . . TOT ! Citeste ( cu toate ca stiu ca nu-ti pasa ) cele scrise de zaharia , sunt scrise in stilul lui ironic , dar de asta data sunt la obiect , la obiectul fara obiect pentru unii !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #24  
Vechi 11.12.2010, 21:13:57
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Toate conteaza ! Toate se " contabilizeaza " ! Toate conteaza , si nu pot fi rupte unele de altele ! Toate : si ce mancam , si ceea ce suntem , si ce facem , si ce gandim , si . . . TOT ! Citeste ( cu toate ca stiu ca nu-ti pasa ) cele scrise de zaharia , sunt scrise in stilul lui ironic , dar de asta data sunt la obiect , la obiectul fara obiect pentru unii !

Obisnuiesc sa spun ca postul trupesc reprezinta un clopotel de atentionare-"Evita pacatul, e post!". Aceasta idee persista si dupa ce trece postul, pentru ca ne pastram obiceiul cel bun de a fi cumpatati in toate. Postul este foarte important si nu reprezinta un regim alimentar.
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #25  
Vechi 11.12.2010, 21:37:45
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Rodica50 Vezi mesajul
Obisnuiesc sa spun ca postul trupesc reprezinta un clopotel de atentionare-"Evita pacatul, e post!". Aceasta idee persista si dupa ce trece postul, pentru ca ne pastram obiceiul cel bun de a fi cumpatati in toate. Postul este foarte important si nu reprezinta un regim alimentar.
Din pacate , este de multe ori confundat cu un regim alimentar , uitandu-se ca aceasta infranare are ca drept scop curatirea trupului - sufletului si a mintii noastre ! Vai , vai , ce ma fac , doar cu un castravete si o rosie ! Daca punem astfel problema , nu am inteles nimic din postire si rolul ei !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #26  
Vechi 11.12.2010, 21:44:30
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Din pacate , este de multe ori confundat cu un regim alimentar , uitandu-se ca aceasta infranare are ca drept scop curatirea trupului - sufletului si a mintii noastre ! Vai , vai , ce ma fac , doar cu un castravete si o rosie ! Daca punem astfel problema , nu am inteles nimic din postire si rolul ei !

Si vreau sa spun ca am fost carnivora- declarand ca nu stiu sa gatesc fara carne. S-a dovedit contrariul.
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #27  
Vechi 11.12.2010, 21:49:53
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Rodica50 Vezi mesajul
Si vreau sa spun ca am fost carnivora- declarand ca nu stiu sa gatesc fara carne. S-a dovedit contrariul.
Totul e posibil , dar numai sa vrem , si in primul rand sa avem credinta ! Deci : credinta si vointa !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #28  
Vechi 11.12.2010, 21:57:55
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Totul e posibil , dar numai sa vrem , si in primul rand sa avem credinta ! Deci : credinta si vointa !

Si de cate ori trecem de post, imi pare rau ca trebuie sa-mi reiau obisnuinta. De fapt, de multe ori spun ca m-as lasa de mancat carne, dar ce ma fac cu cei ai casei?
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #29  
Vechi 11.12.2010, 22:07:15
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Rodica50 Vezi mesajul
Si de cate ori trecem de post, imi pare rau ca trebuie sa-mi reiau obisnuinta. De fapt, de multe ori spun ca m-as lasa de mancat carne, dar ce ma fac cu cei ai casei?
De e cumpatare , nu-i bai , dar sa nu fie o obsesie mancatul carnii , caci exista si aceasta " obsesie " , o obsesie ramasa din " epoca de aur " , cand toti alergam dupa carne si ne ghiftuiam precum purcelusii , neavand alt scop decat fuga dupa " ce mai baga . . . " , ori omul ( si omu bun ) are cu totul alta menire in asta viata decat : masini , pile si "relatii " . . . !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #30  
Vechi 11.12.2010, 22:15:18
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
De e cumpatare , nu-i bai , dar sa nu fie o obsesie mancatul carnii , caci exista si aceasta " obsesie " , o obsesie ramasa din " epoca de aur " , cand toti alergam dupa carne si ne ghiftuiam precum purcelusii , neavand alt scop decat fuga dupa " ce mai baga . . . " , ori omul ( si omu bun ) are cu totul alta menire in asta viata decat : masini , pile si "relatii " . . . !

Cam asa gandesc- indiferent ce fel de alimente consumam, tot in stomac ajung. Deci, e bine sa ne multumim cu tot ce da Dumnezeu.
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Hramuri in Romania ! windorin Biserica Ortodoxa Romana 14 05.10.2016 00:11:10
Let's do it Romania Florin-Ionut Intamplari adevarate 20 28.09.2010 13:05:55
Romania bunului simt ...sau ....Romania nesimtirii ! elenavioletacocos Generalitati 22 22.11.2009 22:58:28
Romania IonutS Generalitati 3 10.05.2009 01:38:27
Romania ancah Generalitati 5 27.09.2007 17:08:53