Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Vrajitoria
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 22.12.2010, 15:23:14
Catisma Catisma is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 93
Implicit Despre vraji si necazuri de la diavol. Povestea mea (2)

Văd că a fost închis topicul... Vroiam să le multumesc pentru interventii, tuturor celor care au mai intrat si au mai lăsat sfaturi, în septembrie, înainte de închidere. Desi, cu o mică retinere - o mică amărăciune legată de faptul că as fi vrut ca unele sfaturi să nu contină acel grăunte de ironie, acel „lasă că stiu eu ce ti se întâmplă”... Indiferent de nivelul cunostintelor noastre - duhovnicesti sau de altă natură - nu avem cum să ne punem în pielea celuilalt si să stim prin ce trece.

Eu am trecut printr-un mic iad, primăvara asta, începând din martie si până la jumătatea lunii iunie. A bagateliza chiar si în cel mai mic grad suferinta cuiva, înseamnă, după părerea mea, fie ignorantă (ceea ce-i firesc - până la un punct), fie lipsă de respect... Nu spun asta pentru mine, ci pentru cei care veti mai fi pusi în situatia de-a vorbi cu un om care trece prin asa ceva. Mireni sau nu, nu le vorbiti oamenilor cu detasare superioară, că doare. Vorba părintelui Iustin Popovici - la celălalt să te duci cu pasi de porumbel, că si asa are necazurile lui, de ce să mai adaugi si tu. Umblati delicat cu sufletele oamenilor, că în loc să ziditi, s-ar putea să dărâmati...

În orice caz - desi problema mea e departe de a fi rezolvată, as fi vrut să formulez si eu niste concluzii - tot în ideea pe care am avut-o de la început, aceea că, poate, sunt undeva niste oameni care trec prin aceleasi suferinte si vor putea, eventual, găsi ceva util în povestea necazului meu.

Concluzia - formulată de multi dintre cei care au intrat pe topicul meu - e clară, dragii mei... Nu în „meciuri” si cine stie ce „procedee speciale” constă lupta, nu în „luatul la trântă” cu duhurile rele. Sâcâielile la care am fost supusă sunt de tipuri foarte diverse si nu am vrut să le descriu, pe de o parte, pentru că smintesc, iar pe de altă parte, pentru că nu cred că ele constituie subiectul principal. Ele sunt acolo doar să ne deruteze. Subiectul principal suntem noi - cât de sinceri suntem în credinta noastră si cât de buni crestini încercăm să fim. Asa cum s-a si spus pe topic - rugăciune/pravilă constantă, mers la slujbe, milostenie - într-un cuvânt, să ne luăm mai în serios ca ortodocsi si să fim mai mult în Biserică (pentru cei care iau lucrurile mai literal, nu mă refer la clădire).

Tot mergând pe la biserici, astă-primăvară, am auzit de diverse necazuri. As vrea să vă spun cu toată puterea, celor care treceti prin asa ceva: nu dati importantă lucrurilor care vi se întâmplă, oricât de îngrozitoare si înfricosătoare ar fi. Nu închegati nici un fel de relatie sau de „dialog” cu vrăjmasul, prin atentia pe care i-o dati, indiferent ce vi se întâmplă. Cu dracul nu se stă de vorbă! - spune părintele Arsenie Papacioc. Vedeti-vă de viata dvs. de crestin, ca orice alt om si suportati totul cu smerenie si nădejde în suflet si în mila lui Dumnezeu.

Să stiti că nu mi-e usor să dau astfel de sfaturi, mai ales din situatia în care mă aflu. Dar simt că nu asta e solutia. După multe încercări de variante de ajutor si canoane, am ajuns din ce în ce mai mult la concluzia că totul stă în mila lui Dumnezeu. Numai El decide când si cum ne eliberează de necazuri, inclusiv de vrăji. Noi nu avem nici un fel de putere. Dacă ne imaginăm altfel, suntem în mare înselare. Orice picătură de „succes”, dacă ne-o atribuim nouă, e o mare greseală si cred că riscă să ne împingă înapoi în încercările noastre de-a rezolva problema. Spun asta pentru că văd multi oameni aici, pe forumuri - mai ales tineri - care cred că „se luptă cu d****l” si că fac si ei ceva. Cred că genul ăsta de gândire e foarte periculoasă pentru cei implicati si pentru folosul lor, nu pot să nu atrag atentia asupra lucrului ăsta. Nu vă jucati. Cititi, rugati-vă, căutati duhovnic.

Bineînteles că totul trebuie făcut cu îndrumarea unui duhovnic. Nu stiu de unde s-a mai înteles si asta, că eu îl caut pe Sf. Ioan Gură de Aur - căutam un părinte dispus să se implice în asa ceva. Că nu toti sunt. Vă spun ca om care am căutat mult. Nu toti vor să „se bage” si nici nu-i acuz pentru asta, să nu se înteleagă gresit. Dimpotrivă, îi înteleg foarte bine. Dacă nici eu nu-i înteleg...!

Închei aici si urez tuturor Sfintele Sărbători cu bine, spor duhovnicesc si toate cele bune.

__________________________________________________ ____

„Atâta adevăr se află în spusele cuiva, câtă siguranță îi dau smerenia, blândețea și dragostea”. - Sf. Marcu Ascetul - Multumesc pentru mesajele recente. Unele contin citate care au picat cum nu se poate mai bine. Doamne-ajută.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 09.01.2011, 08:12:13
spre_rasarit spre_rasarit is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 544
Implicit

Roaga un preot sa vina la tine acasa sa faca slujba de sfestanie mai ales acum la BOBOTEAZA PANA PE 23 IANUARIE la 1 luna si slujba de dezlegare. Aceste 2 slujbe sunt foarte puternice si o sa vezi schimbari majore imediate.

Daca stai prost cu moralul ia din cand in cand o felie de lamaie care iti da optimism. Untura de peste ajuta si ea in general.

Pentru ca farmecele sunt inoite si slujbele acestea ca sfestania pot fi inoite daca se poate lunar.

Last edited by spre_rasarit; 09.01.2011 at 08:14:20.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 09.01.2011, 08:55:11
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit Psalmul 26

Eu ti-am vazut primul thread,dar crede-ma ca nu am avut ce sfat sa-ti dau,pentru ca ma depasesc aceste probleme;numai ce am citit ce se intampla cu tine,si am adormit cu spaima in noaptea aia...
In fine,nu de asta ti-am scris,ci pt faptul ca ca tocmai am vazut pe acest forum acum cateva zile,vorbindu-se despre puterea Psalmului 26 care ii tine pe diavoli departe,citez"cel care va citi acest Psalm de 3 ori/zi va fi ca in masina blindata printre vrajitori ".
Din pacate,am uitat sub care thread aparuse,dar tu poti sa cauti pe forum,si daca gasesti sa citesti sper sa-ti fie de folos...sau intreaba-ti duhovnicul despre asta.
Sa-ti ajute Dumnezeu!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.

Last edited by Yasmina; 09.01.2011 at 09:02:01.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 09.01.2011, 09:03:43
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

am gasit topicul,este aici:http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ad.php?t=11771
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 10.01.2011, 18:46:58
spre_rasarit spre_rasarit is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 544
Implicit

Nu cred ca e vorba de atacuri de panica aici si de obicei ingerii bolnavi au aceasta putere daca s-a facut inainte spiritism sau altele chiar si din joaca chiar daca nu se stia ce se intampla.

cea mai mare putere aici o are sfestania si rugaciunea de dezlegare. Uite Cati , cheama preotul sa-ti faca o sfestanie acum si spune-ne si noua ce s-a mai intamplat. Eu sunt sigur ca ingerii bolnavi vor fugi.

Ce este sfestania? Pai este sfintirea casei. In cursul sfestaniei Dumnezeu este chemat sa sfinteasca apa si pentru ca apa la rugaciunea preotului devine sfintita, adica isi schimba miscarea moleculara si nu se mai altereaza, devenind baubila in ani, aceasta este o dovada ca Dumnezeu a venit in casa in care se face sfestania. Si daca a venit Dumnezeu ingerii bolnavi bye bye si somnul ar trebui sa-ti devina linistit.

Pana pe 13 ianuarie sfestania e mult mai puternica ca acum este aproape de bobotyeaza si vorbim de Agheasma Mare.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 10.01.2011, 18:50:36
spre_rasarit spre_rasarit is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 544
Implicit

Mai mult, cand preotul vine cu sfestania , roaga-l sa-ti citeasca si rugaciunile de dezlegare. Asta insemna ca daca cineva ti-a facut farmece, vraji si altele, acestea se dezleaga de Dumnezeu, deci vei fi libera.

Fa asta lunar sfestanie + rugaciuni de dezlegare ca sa anulezi farmecele daca ti se refac , pana crezi ca cine iti face s-a plictisit.

Apoi pe deasupra incearca si cu psalmul 26 dar sfestania + rugaciunea de dezlegare e mult mult mult mai puternica caci vine Dumnezeu in casa ta. Cel putin asta e intelegerea mea.

Last edited by spre_rasarit; 10.01.2011 at 19:00:05.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 11.01.2011, 12:15:21
Marimira's Avatar
Marimira Marimira is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.10.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 574
Implicit

Foarte mult ajuta si Sf.Maslu, daca se poate insotit de Miliftele Sf.Vasile cel Mare cu post si rugaciune dupa putere.Speranta sa nu va lipseasca..Dzeu se va milostivi intr-o zi...Speranta ,rabdare...Dzeu va iubeste si va inceaca precum se incearca aurul in foc...va incearca credinta, rabdarea, nadejdea...nu disperati!Izbavirea va veni la momentul potrivit!
Eu va inteleg perfect! Poate va si dati seama de ce.Incercati de 3 ori cate noua Sf.Masl-uri si dezlegari.
Dzeu sa vaaline sufletul si sa va daruiasca izbavire din nevoile si necazurile pe care la aveti.Doamne ajuta!
__________________
1.Toate respira prin darul lui Dumnezeu!
2. Oricat ai fi de bun, nu esti suficient de bun!
3. Omul smerit poate sa miste astrele!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 11.01.2011, 12:20:36
Marimira's Avatar
Marimira Marimira is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.10.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 574
Implicit

Mai incercati si acest exercitiu: prin acceptarea gandului ca toate incercarile vin prin ingaduinta lui Dzeu...putem incerca si sporirea intru smerenie.El are ca scop in spatele fiecarei incercari - fiecarui necaz, intotdeauna si ceva bun - sporirea noastra duhovniceasca!
__________________
1.Toate respira prin darul lui Dumnezeu!
2. Oricat ai fi de bun, nu esti suficient de bun!
3. Omul smerit poate sa miste astrele!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 12.01.2011, 08:34:44
Catisma Catisma is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 93
Implicit Asa este.

Citat:
În prealabil postat de spre_rasarit Vezi mesajul
Nu cred ca e vorba de atacuri de panica aici si de obicei ingerii bolnavi au aceasta putere daca s-a facut inainte spiritism sau altele chiar si din joaca chiar daca nu se stia ce se intampla.
Foarte adevărat. Mi-a luat ceva timp ca să înteleg că am făcut astfel de idiotenii (scuzati cuvântul) mai la tinerete... - în adolescentă, pe vremea lui Ceausescu făceam spiritism cu colegii. Eu eram initiatoarea. Eram complet inconstienti. Si total inculti din punct de vedere duhovnicesc, nedându-ne seama ce înseamnă lucrul ăsta. Multă vreme n-am dat importantă aspectului ăsta al spiritismului, mai ales că l-am spovedit si am zis că, gata, am primit dezlegare, nu mai e nici o problemă. Însă odată făcut un astfel de lucru, oricât de inconstient si „mic” ar fi, sunt deschise niste „porti” pe care e foarte greu să le închizi, mai apoi.

Prin urmare, cred că am început să deslusesc mai bine cât de mult m-a expus o greseală de genul ăsta, din tinerete, aproape uitată, pe care trecuseră ani multi dar care are foarte mare importantă si cât de mult m-a vulnerabilizat în fata unor probleme, mai târziu. Adăugati la asta faptul că nu aveam treabă cu Biserica în nici un fel (nu eram împotriva ei, dar eram ...pe lângă, ca să spun asa - nu mergeam la biserică, nu mă spovedisem niciodată, nu mai spun de împărtăsit).
Reply With Quote
  #10  
Vechi 12.01.2011, 08:46:55
Catisma Catisma is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 93
Implicit Mult, putin, spiritismul e grav si contează.

Deci realizez din ce în ce mai mult că va fi mai greu să scap de problemă, în cazul ăsta.

Însă, chiar si asa si cum spuneau si ceilalti care au comentat aici, o iau ca atare, suferinta asta a mea, ca pe o lectie de la Dumnezeu si tratez totul (desi e foarte greu) cu răbdare. Asta încercam să spun si când am redeschis topicul.

L-am redeschis si pentru cei care stau acolo, în umbră, pe undeva si caută ajutor si nu stiu la cine să apeleze si ce să facă; care, poate trec prin aceleasi lucruri ca mine sau altele, mai grele. Repet, eu nu sunt aici ca să conving pe cineva; sunt aici pentru a împărtăsi din ceea ce mi s-a întâmplat; în tot necazul ăsta, poate găseste cineva ceva util si de ajutor.

Acestea fiind zise, în topicul anterior am trecut, poate, cam rapid peste interesul în paranormal - inclusiv filme (aparent, zic eu) nevinovate, cum a si comentat cineva acolo - asa că acum as vrea să mai subliniez o dată: atentie mare la interesul în literatura paranormală si tot ceea ce tine de zona asta (ozenistică, hipnoză, yoga (n-am făcut, dar intră în listă), astrologie, ghicitorie sub orice formă (cafea, dat în cărti) etc, etc, etc). NU e bine să vă lăsati atrasi de asa ceva. Dacă se poate, feriti-vă cât puteti si feriti si copiii/adolescentii, ca de foc.

Cu cât dati atentie diavolului, cu atât vă sâcâie. Nu vă necăjesc când dormiti, dar vă ispitesc în alt fel - ziua, la serviciu... mai stiu eu ce. Văd des crestini ortodocsi care-si citesc zilnic horoscopul, „aura”, semnificatia numerologică a numelui, sau nu stiu ce. Mă miră foarte mult lucrurile astea, odată ce ai venit la credintă si întelegi cum stau lucrurile. Nu se amestecă una cu alta.

Deci, ceea ce mi s-a întâmplat mie e o combinatie de mai multi factori:
- spiritism, în adolescentă (prin 1986-87-88 - spun perioada, asta nu înseamnă că în toti anii aceia am făcut spiritism)
- nu mergeam la biserică
- nespovedită, neîmpărtăsită
- viata cu toate ale ei - păcate adunate de-a lungul anilor (normal), nefiind niciodată împărtăsită
Rezultatul? Esti complet descoperit în general, darămite când dai peste oameni mai ciudati. Vina este împărtită, în cazul meu - si am si eu o mare responsabilitate. Cum s-a comentat de-atâtea ori la povestea mea, dacă eram cu Dumnezeu, nu mă mai atingea nici un necaz de felul ăsta.

În fine... Acum... Cu Dumnezeu înainte... Problemele cu odihna îmi încetinesc munca si îmi complică viata destul de mult, dar sper cât de curând să mai fac niste sfestanii acasă si în general să mă tin de tot ceea ce ati spus cu totii - rugăciune, mers la biserică/molifte etc. Îmi pare rău că anul acesta n-am putut să merg la Moliftele Sf. Vasile. Dar am nădejde în continuare... Doamne-ajută tuturor.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
despre vraji, farmece sadiy Generalitati 7 11.10.2011 12:49:26
Despre vraji si necazuri de la diavol. Povestea mea Catisma Vrajitoria 153 30.09.2010 12:14:20
Despre Vraji patinina34 Vrajitoria 18 22.06.2010 21:06:43
Despre vraji -parintele Argatu idealist Vrajitoria 1 14.05.2010 13:57:13