Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Vrajitoria
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 21.08.2011, 12:47:36
mihaisepo mihaisepo is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 14
Implicit Acupunctura, Hipnoza, Reiki, Radiestezia reprezinta vrajitorie sau nu?

Acupunctura, Hipnoza, Reiki, Radiestezia reprezinta vrajitorie sau nu?

Cu Reiki de exemplu se poate ataca sau vindeca. Cand se ataca o persoana cu Reiki nu mai este atat de bine si este un pacat.

Dar unii zic ca si cu un cutit, poti sa tai o felie de paine si sa o intinzi seamanului in iubire si milostenie, sau poti sa ataci cu el pe cineva(ceea ce e pacat). Si cutitul este doar o putere pe care o poti folosi la bine sau la rau, deci nu este vrajitorie sa folosesti cutitul ci doar o putere cum ar veni.

Si unii zic prin analogie ca la fel si Reiki nu este vrajitorie ci este doar o putere pe care o poti folosi la bine(ca sa vindeci) sau la rau(ca sa ataci semenii) si atata tot.
Unii zic ca daca vrei poti sa folosesti Reiki numai la bine. Este adevarat sau nu? ce spuneti?

Si ce parere aveti despre acupunctura, hipnoza?
De asemenea se zice ca s-a demonstrat stiintific in ziua de astazi ca exista intr-adevar la om 7 chakre principale. Despre asa ceva ce parere aveti?
De asemenea se zice ca s-a masurat permisivitatea pielii cu un aparat special si s-a demonstrat ca punctele de acupunctura si meridianele de acupunctura exista cu adevarat. Ce spuneti despre asta?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 21.08.2011, 14:20:38
EmaSimona's Avatar
EmaSimona EmaSimona is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.08.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 69
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihaisepo Vezi mesajul
Acupunctura, Hipnoza, Reiki, Radiestezia reprezinta vrajitorie sau nu?

Cu Reiki de exemplu se poate ataca sau vindeca. Cand se ataca o persoana cu Reiki nu mai este atat de bine si este un pacat.

Dar unii zic ca si cu un cutit, poti sa tai o felie de paine si sa o intinzi seamanului in iubire si milostenie, sau poti sa ataci cu el pe cineva(ceea ce e pacat). Si cutitul este doar o putere pe care o poti folosi la bine sau la rau, deci nu este vrajitorie sa folosesti cutitul ci doar o putere cum ar veni.

Si unii zic prin analogie ca la fel si Reiki nu este vrajitorie ci este doar o putere pe care o poti folosi la bine(ca sa vindeci) sau la rau(ca sa ataci semenii) si atata tot.
Unii zic ca daca vrei poti sa folosesti Reiki numai la bine. Este adevarat sau nu? ce spuneti?

Si ce parere aveti despre acupunctura, hipnoza?
De asemenea se zice ca s-a demonstrat stiintific in ziua de astazi ca exista intr-adevar la om 7 chakre principale. Despre asa ceva ce parere aveti?
De asemenea se zice ca s-a masurat permisivitatea pielii cu un aparat special si s-a demonstrat ca punctele de acupunctura si meridianele de acupunctura exista cu adevarat. Ce spuneti despre asta?
Nu e vrăjitorie, ci o lucrare mai perfidă a satanei, dar tot acolo ajungi cu ea, în iad. Ortodoxia nu are nevoie de nimic nou, fiindcă am primit-o de la Dumnezeu, nu de la oameni.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 21.08.2011, 14:28:14
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihaisepo Vezi mesajul
Acupunctura, Hipnoza, Reiki, Radiestezia reprezinta vrajitorie sau nu?

Cu Reiki de exemplu se poate ataca sau vindeca. Cand se ataca o persoana cu Reiki nu mai este atat de bine si este un pacat.

Dar unii zic ca si cu un cutit, poti sa tai o felie de paine si sa o intinzi seamanului in iubire si milostenie, sau poti sa ataci cu el pe cineva(ceea ce e pacat). Si cutitul este doar o putere pe care o poti folosi la bine sau la rau, deci nu este vrajitorie sa folosesti cutitul ci doar o putere cum ar veni.

Si unii zic prin analogie ca la fel si Reiki nu este vrajitorie ci este doar o putere pe care o poti folosi la bine(ca sa vindeci) sau la rau(ca sa ataci semenii) si atata tot.
Unii zic ca daca vrei poti sa folosesti Reiki numai la bine. Este adevarat sau nu? ce spuneti?
Vrăjitoria este rău intrinsec. Ca și curvia, ori ca și avortul sau ca beția. Prin urmare, distincția "magie albă" versus "magie neagră" este irelevantă din punct de vedere moral. Magia de orice fel este materie gravă, adică, dacă este făcută cu deplină intenție și în mod liber, este un păcat de moarte, care îl decade pe om din starea de grație sfințitoare, fără de care mântuirea nu este cu putință.

Citat:
De asemenea se zice ca s-a masurat permisivitatea pielii cu un aparat special si s-a demonstrat ca punctele de acupunctura si meridianele de acupunctura exista cu adevarat. Ce spuneti despre asta?
Nu sunt cine știe ce aparate speciale: de fapt, sunt simple aparate de măsură a sarcinii electrice.
Asemenea studii trebuie privite cu o anumită circumspecție, fiind rezultatul unei mod scientist de a gândi.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #4  
Vechi 07.09.2011, 13:02:59
Deviant Deviant is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.10.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 14
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Deviant
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihaisepo Vezi mesajul
Acupunctura, Hipnoza, Reiki, Radiestezia reprezinta vrajitorie sau nu?

Cu Reiki de exemplu se poate ataca sau vindeca. Cand se ataca o persoana cu Reiki nu mai este atat de bine si este un pacat.

Dar unii zic ca si cu un cutit, poti sa tai o felie de paine si sa o intinzi seamanului in iubire si milostenie, sau poti sa ataci cu el pe cineva(ceea ce e pacat). Si cutitul este doar o putere pe care o poti folosi la bine sau la rau, deci nu este vrajitorie sa folosesti cutitul ci doar o putere cum ar veni.

Si unii zic prin analogie ca la fel si Reiki nu este vrajitorie ci este doar o putere pe care o poti folosi la bine(ca sa vindeci) sau la rau(ca sa ataci semenii) si atata tot.
Unii zic ca daca vrei poti sa folosesti Reiki numai la bine. Este adevarat sau nu? ce spuneti?

Si ce parere aveti despre acupunctura, hipnoza?
De asemenea se zice ca s-a demonstrat stiintific in ziua de astazi ca exista intr-adevar la om 7 chakre principale. Despre asa ceva ce parere aveti?
De asemenea se zice ca s-a masurat permisivitatea pielii cu un aparat special si s-a demonstrat ca punctele de acupunctura si meridianele de acupunctura exista cu adevarat. Ce spuneti despre asta?
Despre Reiki... da se poate vindeca sau ameliora, depinde de parametrii ( Voia Domnului) care se masoara prin Radiestezie. Dar normal nu este instant si cere schimbarea stilului de viata. De exemplu, Maestra mea, inainte de un tratament, sau initiere trimite omul la Spovedanie si Impartasanie

Despre hipnoza nu stiu ce sa zic... nu prea sunt incantat de idee, dar asta e.
Acupunctura urmeaza sa incerc, am gasit un cabinet in oras la mine si am zis ca as putea incerca.
Cele 7 chakre... se lucreaza foarte mult in Reiki cu ele dar eu ce am auzit ca s-a demonstrat stiintific este Aura, nu chakrele :-??
Reply With Quote
  #5  
Vechi 07.09.2011, 13:41:15
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Deviant Vezi mesajul
.......... Maestra .........
Chiar si numai acest cuvant si ma infior...
Ce maestru, maestra? In ce pana la urma?
Sunt categoric impotriva a orice stiinta, mijloc, daca vreti, de vindecare ocult.
Am avut o experienta- care n-a depins prea mult de mine, m-am trezit bagata in ea, de sora mea care voia sa-mi vindece fiica... n-am condamnat-o, atat a gandit ea, intentia ei a fost buna, dar a fost inselata- cu o persoana care spunea ca trateaza cu bioenergie, prin 1993, cand la Cluj aparuse aceasta specie ca ciupercile dupa ploaie. Era Caritasul in floare....si veneau ca mustele la .... Cand mi-am dat seama, Dumnezeu m-a luminat, ca ceva nu e in regula cu nenea bioenergetician, am rupt imediat legatura categoric si definitiv.
Si acesta batea moneda pe credinta, bla, bla, bla, e nada cu care-si agata clientii..Privirea lui avea ceva malefic, alaturi de alte ciudatenii. I se citea in ochi.

Last edited by Adriana Cluj; 07.09.2011 at 13:43:54.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 07.09.2011, 13:53:42
Deviant Deviant is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.10.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 14
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Deviant
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana Cluj Vezi mesajul
Chiar si numai acest cuvant si ma infior...
Ce maestru, maestra? In ce pana la urma?
Sunt categoric impotriva a orice stiinta, mijloc, daca vreti, de vindecare ocult.
Am avut o experienta- care n-a depins prea mult de mine, m-am trezit bagata in ea, de sora mea care voia sa-mi vindece fiica... n-am condamnat-o, atat a gandit ea, intentia ei a fost buna, dar a fost inselata- cu o persoana care spunea ca trateaza cu bioenergie, prin 1993, cand la Cluj aparuse aceasta specie ca ciupercile dupa ploaie. Era Caritasul in floare....si veneau ca mustele la .... Cand mi-am dat seama, Dumnezeu m-a luminat, ca ceva nu e in regula cu nenea bioenergetician, am rupt imediat legatura categoric si definitiv.
Si acesta batea moneda pe credinta, bla, bla, bla, e nada cu care-si agata clientii..Privirea lui avea ceva malefic, alaturi de alte ciudatenii. I se citea in ochi.

Chestia cu Maestru e o traducere proasta din limba japoneza, dar daca e mai ok pentru tine, Profesoara mea sau Sensei.
Si e Maestru deoarece e ultimul grad al unui sistem... adica teoretic stii toate tehnicile, nu inseamna altceva Maestru in Reiki... si cine zice ca Maestru in Reiki inseamna ceva in sensul Maestru spiritual, fara pacate etc... e un prost si da sunt impotriva lui.
Nu toti oamenii sunt lafel, ca daca ar fi sa bagam intr-o categorie dupa un om, la cati preoti am vazut facand prostii... ar trebui sa ii numim pe toti intr-un mod anume nu?

Si chestia cu Magia si Magii... care au fost primii la cand s-au nascut IIsus?? Magii, care s-au luat dupa o stea (astrologie). Deci Magii sunt buni, iar vrajitorii rai.
Magia alba si magia neagra este categorisita asa deoarece, Magia poate fi folosita in doua scopuri : 1. Persoanle, egoiste, rele
2.Pentru lume, sa ajuti oameni si bune

Magia este aceeasi dar conteaza cum e folosita si poate termenul inspaimanta dar... pentru Magi, Iisus facea magie, deci termenii conteaza si se creeaza confuzii. Deci nu judecati asa usor si nu categorisiti atat de repede. Nimic nu e in totalitate bun si nimic nu e in totalitate rau (teoria relativitatii).

Totul e sa fii deschis la minte si sa nu dai in fanatism, dupa parerea mea, dar eu sunt mai deschis spre analiza si deductii si nu accept orice motamo, analizez si trag concluzia, daca e ceva bun si ma ajuta, accept, daca nu NU.

Last edited by Deviant; 07.09.2011 at 14:15:52.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 07.09.2011, 14:44:52
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.681
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Deviant Vezi mesajul
Totul e sa fii deschis la minte si sa nu dai in fanatism, dupa parerea mea, dar eu sunt mai deschis spre analiza si deductii si nu accept orice motamo, analizez si trag concluzia, daca e ceva bun si ma ajuta, accept, daca nu NU.
Deschis la minte inseamna de fapt fara analiza rationala, adica cineva ia de bun tot, fara sa treaca prin gandire, sa vada daca e bun sau nu.
Daca citesti in scrierile crestine vei gasi ca ingerul cazut e cel mai mare saritor in ajutor, intotdeauna sare sa ajute pe cineva daca o cere. Il ajuta un timp, apoi isi ia rasplata. Inclusiv poate sa faca multe vindecari.
Reiki este asemanator cu samanismul si vrajitoria, devii vrajitor cu grade (am facut si eu Reiki, cea mai mare greseala din viata mea).
Reply With Quote
  #8  
Vechi 07.09.2011, 14:57:19
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Deviant Vezi mesajul
Chestia cu Maestru
Nu m-am exprimat destul de clar. Nu iti reprosez tie ceva, faptul ca ii numesti asa nu iti este imputabul, din punctul meu de vedere.
Faptul ca ei se considera maestri si pretind acest apelativ, insa, mie nu-mi place. Nu am incredere nici de doi bani in ei. Presupunand ca as da ochi cu ei, as lua-o in directia opusa.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 07.09.2011, 14:59:01
Deviant Deviant is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.10.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 14
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Deviant
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Deschis la minte inseamna de fapt fara analiza rationala, adica cineva ia de bun tot, fara sa treaca prin gandire, sa vada daca e bun sau nu.
Daca citesti in scrierile crestine vei gasi ca ingerul cazut e cel mai mare saritor in ajutor, intotdeauna sare sa ajute pe cineva daca o cere. Il ajuta un timp, apoi isi ia rasplata. Inclusiv poate sa faca multe vindecari.
Reiki este asemanator cu samanismul si vrajitoria, devii vrajitor cu grade (am facut si eu Reiki, cea mai mare greseala din viata mea).
Asa consideri tu dar desigur fiecare are dreptul la opinie.

Eu consider ca deschis la minte inseamna sa nu negi din prima. Mai intai te informezi, analizezi informatia, o rumegi bine si apoi tragi concluzia.

Si in plus, ingerul cazut, ar trebui sa plece daca te prezinti la slujbe, manastiri, moaste, te spovedesti, iei sfanta impartasanie, si ar trebui sa te simti rau in timp ce faci asta. Eu ma simt si sunt impacat cu ceea ce fac, ajut oameni cu ceea ce fac si tin la credinta mea in Dumnezeu si stiu ca ma ajuta sa trec corect prin filtrul gandirii, iar daca nu, odata tot imi va da o palma sa ma trezesc, sa realizez ca nu e bine ce fac. Deocamdata nu s-a intamplat.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 07.09.2011, 15:04:25
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Deviant Vezi mesajul
1. Iisus facea magie

2. Totul e sa fii deschis la minte si sa nu dai in fanatism, dupa parerea mea, dar eu sunt mai deschis spre analiza si deductii si nu accept orice motamo, analizez si trag concluzia, daca e ceva bun si ma ajuta, accept, daca nu NU.
1. Cum asa? Chiar asa crezi sau nu ai gasit cuvintele potrivite? Cum sa faca Domnul Iisus Hristos magie?

2. Deschis la minte.. ei, ei,.. om fi unii mai .. inchisi la minte, asta nu inseamna fanatism, dar macar sa nu ne lasam inselati!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Reiki si tentatii oana Re Alte Religii 157 02.09.2017 17:59:59
Reiki Riluri Intrebari utilizatori 95 05.11.2015 17:48:52
reiki eulaura Generalitati 138 05.11.2015 17:46:54
Hipnoza... Exista asa ceva in psihologie? laurastifter Generalitati 253 16.03.2013 05:02:09