Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Despre Forum > Craciunul - Nasterea Domnului
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 29.12.2011, 19:41:14
Solveig's Avatar
Solveig Solveig is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 213
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Deci pana la urma am pacatuit ca am ingenuncheat la citirea Sf. Evanghelii si Crez?? Si ca faceam metanii mici cand erau inchinaciunile pentru Maica Domnului? Ca pentru asta m-au vorbit babele in biserica... Adica pentru cele doua momente cand am ingenuncheat.
Nu e pacat, depinde si de obiceiurile locului..prin zona mea sunt biserici in care se ingenuncheaza de numa numa indiferent in ce perioada
Reply With Quote
  #72  
Vechi 29.12.2011, 19:52:25
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Solveig Vezi mesajul
depinde si de obiceiurile locului..
Nu ma intereseaza si nici nu vreau sa aud de obiceiuri "neoficiale". Ele NU fac parte din Biserica lui Hristos. Ma intereseaza strict pozitia oficiala a Bisericii vis'a'vis de unele aspecte,restul e Cancan!
Reply With Quote
  #73  
Vechi 31.12.2011, 17:01:52
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu tin sa il contrazic pe Raoul, care se arata cu adevarat dornic sa respecte randuiala si tipicul, amintind de buna acrivie si neiubind dezordinea si toate celelalte. Pana la un punct, macar, desigur ca bun lucru este acesta si arata, in fond, ravna spre mantuire. Aici ma opresc insa cu laudele sau aprecierile, pe care le-am facut cu sinceritate.
Deoarece exista o balanta a lucrurilor si o lege a cumpatarii. Deoarece prea mult dintr-un element, de pilda, sarea, poate strica intregul. Ori noi nu mergem doar cu parti, oricat ar fi de bune, ci cu intreg aluatul mergem in cuptor...

Buna este randuiala, buna e si o anumita ingaduinta. Cine are darul discernamantului, insa?...
Eu nu il am, totusi am citit ca si voi pe Parinti si am auzit pe unii preoti la care am evlavie.

Iata cateva ganduri, asa cum ma lasa acum memoria.

Sa nu fie corectitudinea mai mare decat dragostea. Ci sa se imbie reciproc.
Tipic, tipic, dar la inima nimic?...
Mai bine o biserica plina, cu oameni care se nevoiesc si se indreapta unul pe altul cu bunavointa, decat o biserica goala din care au fugit cu totii certati ca nu respectau regulile.
Unele obiceiuri sunt straine de invatatura crestina. Dar, fiind puse sub ochii nostri, sa deprindem rabdarea si sa ne bucuram ca prin intermediul lor (de contraexemplu) ne insusim mai bine dreapta invatatura, intelegind-o, cu bunavointa.
Ca respecti o regula sau alta, ai grija cand te afli la rugaciune sa pastrezi scopul: rugaciunea sa mearga, nu tehnica singura...
Sa nu aruncam pruncul din copaie odata cu apa murdara.
Fara babele astea de care radem noi cateodata, ar ramane goale bisericile noastre iar eu as uita pana si cantarile, marturisea un preot la un curs de muzica psaltica...

Cine stie, unul care ravneste dupa reguli si corectitudine, sa ajunga intr-o zi foarte milos, iar unul deja milos sa isi struneasca in mod corect dragostea, inaltind-o la masura sfinteniei.

Domnul sa ne lumineze! Dragoste in noi, pace intre oameni, bunavoire! AMIN+

P.S. Cand eram profesor, cel mai mult ma iritau elevii care, dupa ce chiulisera tot anul, vadeau dintr-odata mare duh de invatatura si bateau din picior la mine, ca, musai acum si, desigur, la perfectie, sa le lamuresc lor nu stiu ce taina...
Greu i-am suportat, desi am raspuns cum am putut fiecaruia... Si, desigur, ca sa priceapa trebuia sa o luam de la capt, sa dam paginile pe care nu le citisera inapoi... Si unii faceau ochii mari, intelegind in sfarsit de ce era mai bine sa aiba rabdare si sa fie la toate orele...
Ma intreb daca nu tot asa patim noi, cei ravnitori, cand, vorba unui batran calugar, bunul Parintele Gheorghe, il grabim dintr-odata pe Dumnezeu, de care multa vreme nu am vrut sa stim.
hai sa avem "puuutintica rabdare", sa nu o luam cu iuteala, sa ne strunim tineretea, fiara aceasta mare careia Domnul sa ii dea imblanzire...
Reply With Quote
  #74  
Vechi 02.01.2012, 17:21:44
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Ioan,ai inteles gresit lucrurile,nu ma refeream ca sunt adeptul unei stricte corectitudini. Doar ca am fost aratat cu degetul,toata lumea se uita la mine ca la felu sapte etc. Eram doar curios daca e o randuiala stricta in acest sens si eu sa nu fi auzit de ea,cazand involuntar in pacat. Oricum iti multumesc pentru mesaj.
Reply With Quote
  #75  
Vechi 02.01.2012, 20:19:15
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Deci pana la urma am pacatuit ca am ingenuncheat la citirea Sf. Evanghelii si Crez?? Si ca faceam metanii mici cand erau inchinaciunile pentru Maica Domnului? Ca pentru asta m-au vorbit babele in biserica... Adica pentru cele doua momente cand am ingenuncheat.
Dar de unde stii tu ca ele vorbeau despre tine?
Si chiar daca se uitau in dreptul tau si vb despre tine,le-ai auzit si ce spuneau?
Poate se aratau stupefiate sa vada un tanar in biserica,care este strain de satul acela,pt ele este asa un eveniment...Mai conteaza si cum erai imbracat,daca erai ferchezuit,parul cu gel etc =aceste amanunte conteaza intr-o biserica traditionalista,ca cele de la sate.

In fine,chiar daca vorbeau despre faptul ca inghenunchezi atunci cand nu trebuie si tot nu este IMPORTANT,ce ii dai atata importanta??
Ce atata sentimente de vinovatie ca ai pacatuit facand metanii in mod inutil?Poti sa le numesti greseli dar nu pacate.
Sa nu exageram...
Mult zgomot pt nimic :)
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #76  
Vechi 02.01.2012, 20:42:04
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Dar de unde stii tu ca ele vorbeau despre tine?
Era si bunica mea in spate,si toata lumea o intreba,ea mi-a spus ca ii tot zicea lumea ca de ce stau in genunchi etc. Ma gandeam ca poate exista vreo randuiala de Nasterea Domnului cum e si de Paste...

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Poate se aratau stupefiate sa vada un tanar in biserica,care este strain de satul acela,pt ele este asa un eveniment...
A fost si asta. Mai ales ca tinerii din biserica aia ii numeri pe degete. Pe cele de la o mana chiar!

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Mai conteaza si cum erai imbracat,daca erai ferchezuit,parul cu gel etc =aceste amanunte conteaza intr-o biserica traditionalista,ca cele de la sate.
Cu gel nu ma dau de ani de zile,ma tund la 2-3 saptamani. Si da,probabil tunsoarea mea le-a sarit in ochi cum se spune,nu e una tocmai "crestina si "normala",sau caracteristica unui om ce merge la biserica.

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
In fine,chiar daca vorbeau despre faptul ca inghenunchezi atunci cand nu trebuie si tot nu este IMPORTANT,ce ii dai atata importanta??
Nu ii dau,vroiam sa stiu clar daca exista vreo pozitie oficiala a bisericii si o randuiala care interzice sau nu recomanda ingenuncherea in biserica a doua zi de Craciun. Sa stiu pentru mine,sa tin cont in viitor. Atata tot.

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Mult zgomot pt nimic :)
Posibil
Reply With Quote
  #77  
Vechi 02.01.2012, 20:45:55
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Asa si este,imi spunea mama ca in satul bunicilor mei sunt numai batrani si in general oameni peste 50,ceilalti tineri sunt toti plecati saracii.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #78  
Vechi 14.12.2012, 09:39:32
distinctflow distinctflow is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.12.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 6
Implicit

Eu cred ca cel mai important este ca sarbatoarea Nasterii Domnului sa o intampinam in familie, alaturi de cei dragi si sa incercam sa vedem mai departe de o masa imbelsugata, de un brad impodobit, de zapada etc. Sa ne gandim mai exact la Nasterea Domnului.
Reply With Quote
  #79  
Vechi 14.12.2012, 17:26:41
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Azi ? Copilul ar fi fost avortat aproape sigur. Dacă se năștea, totuși, nu ar fi scăpat nici cu fuga în Egipt de a fi luat din custodia unor astfel de părinți denaturați. Ce teogamie, domnule, suntem la grădiniță aici ? Un inspector de la Autoritatea Tutelară trebuie să se deplaseze de urgență la Nazaret. Condiții improprii de igienă, cu W.C. în fundul curții. Un tată, tâmplar ratat aflat în midlife crisis, care nu a fost în stare să închirieze o cameră ca lumea în Betleem. De altfel, urmează a fi deferit organelor abilitate pentru corupere de minoră. În ceea ce o privește pe minora Maria, fiica numiților Ioachim și Ana, este necesar să reintre în proces educațional, personalitatea ei nefiind formată. Astfel, rapoartele scrise relevă că aude voci și vede zburători, spunând primului înger pe care îl vede "fie mie după cuvântul tău". Dovada imaturității ei behaviorale stă și în faptul că, în loc să își vadă de sarcina ei și de căsnicia proprie, se duce în vizită la vară-sa și stă cu lunile acolo, ca să o ajute pe acea bătrână (alt caz !) să nască. Întorcându-se, nici acum, când intră în trimestrul al treilea de sarcină, nu ține legătura cu medicul de familie, nu se prezintă la control periodic, nu efectuează analizele uzuale, bitest, tritest, morfometrie fetală și amniocenteză. Consecința nu întârzie să apară: naștere prematură, ca urmare a hurducăielilor drumului, în condiții insalubre, între animale neverificate veterinar și în staul fără aprobarea SANEPID-ului, neasistată de obstetrician, neonatolog, moașă. A alimentat copilul la sân, în loc să folosească formulă pentru prematuri. Este analfabetă, se spune că părinții ei au dus-o la templu în loc să o ducă la școală. Fără nicio discuție, copilul Isus din Nazaret trebuie internat într-unul din așezămintele noastre, rupt de influența nefastă a familiei în care modelul greșit matern și patern se pot perpetua, astfel încât să beneficieze de educație modernă, să își însușească toate cunoștințele necesare privind cultura civică, democrația, drepturile omului, protecția mediului înconjurător. Și, cu timpul, există speranță că va ajunge un învățător, de care societatea noastră are atâta nevoie.
Excelenta descriere. Felicitari.
Reply With Quote
  #80  
Vechi 19.12.2012, 15:21:50
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Citat:
În prealabil postat de distinctflow Vezi mesajul
Eu cred ca cel mai important este ca sarbatoarea Nasterii Domnului sa o intampinam in familie, alaturi de cei dragi si sa incercam sa vedem mai departe de o masa imbelsugata, de un brad impodobit, de zapada etc. Sa ne gandim mai exact la Nasterea Domnului.
De altfel se si spune ca sarbatoarea Nasterii Domnului reuneste familia, in sensul ca ea trebuie traita alaturi de familie. Daca Revelionul il petrecem de cele mai multe ori cu prietenii, Craciunul il serbam in sanul familiei. Eu am incercat sa respect acest lucru pana acum. Cand eram studenta mergeam acasa si stateam cu parintii, macar prima zi. Se intampla sa mai avem si musafiri si era o atmosfera frumoasa, cu multa bucurie. Acum petrec Craciunul alaturi de familie (de cele mai multe ori extinsa). Dupa masa copioasa care nu poate sa lipseasca, imi place tare mult sa citesc ceva (cu tema religioasa cel mai mult), sa ascult colinde, e o atmosfera de tihna, nu mai este nimic urgent de rezolvat. Imi pare rau ca aceste zile frumoase trec prea repede.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Nasterea Maicii Domnului in iconografie glykys Pictura si Sculptura Bisericeasca 12 26.12.2013 00:11:35
NASTEREA MAICII DOMNULUI georgeval Diverse Sarbatori 53 07.09.2013 22:56:58
Nasterea Domnului elenavioletacocos Secte si culte 17 14.12.2009 18:45:51
Pastorala de Nasterea Domnului a IPS Irineu mihailt Despre Biserica Ortodoxa in general 3 29.12.2008 04:25:29
Nasterea Domnului georgeval Generalitati 1 23.12.2007 23:57:41