Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 22.03.2013, 20:09:46
VladCat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ekaterina Vezi mesajul
Are multe cunostinte religioase (exprimate intr-un mod mai pietist, din punctul meu de vedere) si chiar traieste in felul sau personal credinta. Fata de alti oameni influenti si cu bani, este mai uman.
Da, exact impresia asta mi-o creaza si mie.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 22.03.2013, 20:27:44
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ekaterina Vezi mesajul
Emisiunile lui Dan Diaconescu erau sub limita decentei. Nu am cunoscut om mai viclean ca el. Pavel Corut este un mare lingusitor, fata de el, Becali (asa cum este el si cum stie sa vorbeasca) a fost la inaltime fata de Corut, cel putin Becali a spun niste lucruri adevarate in comparatie cu Pavel Corut care spune ca diavolul nu exista si crucea nu este crestina (?!). Emisiuni de genul asta nu aduc folos duhovnicesc, prea multe aberatii spuse fara temei si multa pierdere de timp
Daca ortodoxia nu a ramas cu alt aparator decat Becali, atunci chiar ca sunt vremuri rele.

Becali este un om al spectacolului de tip telenovelistic, ca asta ii place romanului, asta i se serveste - ca sa mai uite sa ceara paine si sa se multumeasca cu mai mult circ.

Daca Becali ar fi fost un Gica oarecare invitat pe la talkshow -uri, toti ar fi ras de el de la primul cuvant la ultimul, si ar fi fost vazut ca un retardat.

Faptul ca are bani, il face pe roman sa fie mai "receptiv" la presupusele lui calitati de om credincios.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 22.03.2013 at 20:30:02.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 22.03.2013, 23:00:34
popicarul_MS's Avatar
popicarul_MS popicarul_MS is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 31.07.2009
Locație: Târgu Mureș
Religia: Ortodox
Mesaje: 2
Arrow

@AlinB
Părerea mea e, că NU trebuie să-l judecăm noi pe Becali, (și nici pe nimeni.....nu e treaba noastră), dar MAI ALES pe acest om, care se pare că este printre acei foarte puțini bogați, care totuși dispune de două calități magistrale printre altele, respectiv credința în Dumnezeu și spiritul de întrajutorare, lucru extrem de rar-întâlnit în rândul oamenilor bogați.
Este drept....omului îi place reclama, aparițiile la TV., să iasă în evidență tot timpul, etc...., dar asta nu înseamnă ca imediat „să sărim pe el” și să-l etichetăm. Părerea mea e, că dacă un om are calități nobile, este bine ca să fie menționate și apreciate, iar defectele să-le lăsăm așa, ptr. că asta deja ar fi „judecarea semenilor”, și asta nu e treaba noastră. Și asta e valabil și cu privire la Coruț, Diaconescu sau la oricare dintre noi. Să ne vedem întâi de grinda din ochii noștrii, vorba Mântuitorului nostru: „- Cine-i fără de păcat să arunce primul”....iar urmările se cunosc. NIMENI numai aruncă cu piatra după spusele Mântuitorului. Să luăm aminte. Defectele noastre să ni-le judece DOAR DUMNEZEU, la a Doua venire al lui Iisus....zic eu. :)
Nu trebuie să presupunem ipostaze de gen „Dacă Becali ar fi fost”.....un Gigi oarecare, sau un retardat, etc., ptr că noi, în situația lui, poate ne-am dori la fel de multă publicitate, fală, laude, și plus că nici nu am face atâtea milostenii, câte face el, hai să recunoaștem.....cel puțin spre deosebire de confrații săi bogați sau ultrabogați.
Linkul nici n-am să-l deschid, pentru că numai rău mi-aș face. M-am luptat aproape un an de zile până să aflu ADEVĂRUL (dpdv. al religiei, a dreptei credințe), m-am născut în religia Reformată și așa am trăit timp de peste 40 de ani ! Mulțumesc lui Dumnezeu și Sfântului nostru Părinte ARSENIE BOCA pentru că în sfârșit m-au luminat cu privire la Dreapta Credință - ORTODOXIE !
O seară plăcută și un Post Binecuvântat tuturor !
Reply With Quote
  #14  
Vechi 23.03.2013, 12:48:21
VladCat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de popicarul_MS Vezi mesajul
M-am luptat aproape un an de zile până să aflu ADEVĂRUL (dpdv. al religiei, a dreptei credințe), m-am născut în religia Reformată și așa am trăit timp de peste 40 de ani ! Mulțumesc lui Dumnezeu și Sfântului nostru Părinte ARSENIE BOCA pentru că în sfârșit m-au luminat cu privire la Dreapta Credință - ORTODOXIE !
O seară plăcută și un Post Binecuvântat tuturor !
Minunat! Mulțumim că ai împărtășit cu noi! Slavă lui Dumnezeu pentru toate!
Reply With Quote
  #15  
Vechi 23.03.2013, 14:35:55
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Daca ortodoxia nu a ramas cu alt aparator decat Becali, atunci chiar ca sunt vremuri rele.

Becali este un om al spectacolului de tip telenovelistic, ca asta ii place romanului, asta i se serveste - ca sa mai uite sa ceara paine si sa se multumeasca cu mai mult circ.

Daca Becali ar fi fost un Gica oarecare invitat pe la talkshow -uri, toti ar fi ras de el de la primul cuvant la ultimul, si ar fi fost vazut ca un retardat.

Faptul ca are bani, il face pe roman sa fie mai "receptiv" la presupusele lui calitati de om credincios.
Nu vad in Becali un aparator al ortodoxiei, dar asta nu ii ia dreptul de a-si exprima punctul de vedere. In situatia creata nu a putut sa taca, poate nici noi nu trebuie sa tacem si sa ascultam ineptiile lui Corut.

In emisiune a intrat in direct si un preot foarte pregatit, insa Corut l-a tratat cu multa aroganta in stiulul lui grosolan. Atunci mi-am dat seama ca domnul Corut isi merita dialogul cu Becali si ceea ce i-a spus acesta, mai mult nu stia oricum sa aprecieze si nici nu voia sa inteleaga.
http://www.youtube.com/watch?v=OHij9...lLfB0XIX_Cy8NG

Becali este un personaj colorat, nu spune nimeni ca este un model, dar are si partile lui bune. Spre deosebire de alte persoane publice, Becali mi-e mai simpatic pentru ca este mai uman, mai putin prefacut, este genul de om la care ce-i in gusa si-n capusa. Nu cred ca se da credincios de ochii lumii, ci mai degraba a inteles credinta prin prisma educatiei si a felului sau de a fi.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 24.03.2013, 07:31:52
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.978
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ekaterina Vezi mesajul
... cel putin Becali a spun niste lucruri adevarate in comparatie cu Pavel Corut care spune ca diavolul nu exista...
Nu-l apăr pe Coruț, ci încerc să înțeleg ce vrea să spună când afirmă că nu există diavol; de aceea mă întreb: oare cum s-ar manifesta diavolul în Împărăția lui Dumnezeu dacă n-ar exista umanitate?
Nicicum.

Poate că el vrea să spună că diavolul este în om, adică ”omul” este diavolul, pentru că dacă n-ar fi om, n-ar fi nici diavol.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 24.03.2013, 20:36:16
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Zeytin Vezi mesajul
Nu am urmarit ce au spus dar eu ascult cu placere cand se spune de Becali de ex ca a donat, a construit biserici etc... Il apreciez pentru asta. Dar pentru "pasarelele" care- i ies din gura am sa- l las pe Dumnezeu sa- l judece.
E foarte bine sa ne uitam la calitatile oamenilor defectele are cine le cerceta.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #18  
Vechi 25.03.2013, 00:28:02
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Nu-l apăr pe Coruț, ci încerc să înțeleg ce vrea să spună când afirmă că nu există diavol; de aceea mă întreb: oare cum s-ar manifesta diavolul în Împărăția lui Dumnezeu dacă n-ar exista umanitate?
Nicicum.

Poate că el vrea să spună că diavolul este în om, adică ”omul” este diavolul, pentru că dacă n-ar fi om, n-ar fi nici diavol.
Nu va sfatuiesc sa-l ascultati pe Corut, o sa va aduca numai tulburare. O persoana buna, incearca sa vada in orice lucru partea pozitiva, dar aici nu este cazul. Corut nu face o trimitere cand spune ca diavolul nu exista, de altfel aceasta afirmatie este intrecuta in gravitate de alte mari ineptii pe care le spune. Pentru el Iisus nu este Fiul lui Dumnezeu, Biblia este o carte plina de minciuni, etc. Nu poate fi aparat in niciun fel, este pe o cale gresita si un dusman inversunat al ortodoxiei.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 25.03.2013, 11:13:46
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ekaterina Vezi mesajul
Nu vad in Becali un aparator al ortodoxiei,.

mai ales ca atunci cand se enerveaza, injura ca un birjar !
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare