Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Vrajitoria
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 19.05.2015, 23:40:03
mr nobody mr  nobody is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.05.2015
Mesaje: 7
Post Vraji sau necuratul ??

buna dagilor si Hristos a inviat , am avut parte de multe axperiente ciudate in delungul vietii una dintre ele a fost atunci cand aveam in jur de 15 ani parintii mei o duceau cam prost din punct de vedere finaciar si inca locuiam in acelasi loc cu parintii tatalui meu , ma iau si acum fiorii cand i-mi amintesc intamplarea. asa cum am precizat locuiam in aceiasi casa cu parintii tatalui meu dar aveam iesiri separate, bunicul meu e o persoana foarte inteleapta din punctul meu de vedere si e foarte credincios nu cred ca voi ajunge la inaltima credintei lui vre-o data eu fiind cel mai pacatos si intr-o noapte pe cand citea din cartile sfinte a auzit ca o lovitura de bici in mijlocul incaperii ,, noi cand am auzit nu prea ne-a venit a crede iar ai mei au crezut ca poate i so fi parut mai mult l-au cam luat in ras ('' la 60 de ani e posibil sa incepi sa auzi lucruri'') in urmatoarea zi bunicul a trebuit sa plece in bucuresti la sora tatului meu si ramasesem doar noi si bunica singura dincolo cand la un moment dat in jurul orei 2 noaptea sa auzit o bubuitura imensa ce a trezit toata casa inclusiv pe bunica care incepuse sa tipe tatal meu a plecat repede sa vada ce sa intamplat ajungand acolo a vazut usile toate deschise larg bubuitura se auzise din cauza usilor duble de la intrarea bunicii erau smulse acele zavoare de sus de la usa ce tin usa inchisa noaptea , bunica era inspaimantata si plangea nu stia ce sa intamplat, am ramas toti blocati si nu stiam ce sa credem ca sa tragi de acele usi sa smulgi zavoarele ce o tineau inchisa trebuia sa ai ceva forta si nu cred ca mana omului a facut asta problema e ca in urmatoarea noapte istoria sa repetat dar de data asta bunica era la noi in celtala jumatate de casa ne era frica sa mai dormim a chemat preotul a sfintit locul a citit cateva rugaciuni si a incetat o perioada,,,apoi am incepus sa gasim diverse lucruri in curte cum ar fi .(lenjerie intima , batice , ulei chiar in fata usii )pe care desigur am evitat sa punem mana si le-a dat foc uleiul insa lam folosit la candela desi apoi am auzit ca nu a fost chiar bine ce am facut ....O alta intamplare a fost atunci cand ai mei au botezat un cuplu dupa ce sa terminat la biserica am ajuns acasa am intrat toti dar femeia ce fusese botezata a ramas afara cu o cumnata pentru a purta o discutie intre 4 ochi si nu dupa mult timp acea femeie a inceput sa aiba vedenii' voia sa ajunga cu orice pret la poarta pentru ca acolo ea vedea un tanar cu un buchet de flori in mana ce o astepta si o chema a tinuto cat a putut cumantasa si a strigat la noi sa venim sa o ajutam ca nu mai biruia au luato in casa i se facuse rau si au stropito cu aghiazma si sa potolit..... o alta intampare stranie la care am luat parte a fost atunci cand intr-o dimineata bunicii mei au gasit clanta de usa de la bucataria de vara intoarsa invers adica cum e manerul la unghi de 90 de grade ea era sucita invers si dusa aproape la aceiasi forma de 90 /stiu ca poate va pare de domeniu SF dar credetima ca nu am nici un motiv sa mint doar pun pentru cei ce poate sunt mai sceptici si nu cred in lucruri de genu .eu mi-am invatat lectia nu mai pot fi sceptic.
nu stiu daca ce o sa spun acum se incadreaza in categorie asta e o ultima istorioara ce mi-a spuso bunicul cu toate ca nu prea ii place sa discute despre lucrurile astea tot acolo in acea casa sa intamplat . era de hramul bisericii mai exact de Sfantul Dimitrie asa cum se stie se aduna preoti si maicute la serbari de genu noi avem o maicuta ce e ruda mai indepartata de noi si la rugat pe bunicul meu sa o primeasca o noapte sa stea colo pentru a merge a 2 zi la hram. nu am specificat dar cred ca v-ati dat seama ca locuim la tara iar bunicul desigur a fost deacord sa o gazduiasca ia oferit o camera unde sa poata dormi iar in acea camera fix langa pat era o sobita. a 2 zi cand lumea sa tezit sa mearga la biserica maicuta inca dormea a mers bunica a trezito si a intrebato ce sa intamplat nu merge la hram? iar macuta a spus ca desigur ca merge doar ca nu a prea putut dormi din cauza vocilor ce ii spuneau ca nu e binevenita acolo si mirosului urat ce iesea din soba a spus ca toata noaptea a tinuto asa. si ca ceva necurat e la acea casa .. ceia ce si eu cred dar dupa multe rugaciuni facute de preot si sfintiri multumim lui dumnezeu ca totul a incetat intr-un final. Hristos a inviat si aveti grija pe cei cai mergeti ca daca mergeti la varjitoare sa dezlegati vraji facute de alta vrajitoare nu cred ca diavolii se vor certa intre iei pentru ca ambele lucreaza cu ''el'' si o sa va mai spun un fapt real poate in seara asta poate maine. DUMNEZEU SA NE AJUTE
Reply With Quote
  #2  
Vechi 11.08.2015, 22:27:27
tudor77 tudor77 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.10.2012
Mesaje: 2
Implicit

Offff ! Am citit cu foarte mare atentie postarea si vreau sa-ti spun ca nici o secunda nu m-am gandit ca fabulezi. Din pacate sunt o multime, chiar si de credinciosi, care merg de cate ori au ocazia la Sfanta Biserica si tot nu cred in "povesti" d'astea. Dragilor, raul exista, raul este prezent peste tot, suntem niste naivi daca credem ca orice gand, oricat de mica rautatatea ar avea, ne apartine noua...daca ati stii ce stiu eu, daca ati fi vazut ce am vazut eu, ati stii ca : Ce nu are ca baza si scop lucrarea Domnului Dumnezeu, Domnului Issus Hristos, vine de la ....mi-e scarba sa-i si pronunt numele. Domnul sa va pazeasca sufletele si sa va lumineze mintea !
Reply With Quote
  #3  
Vechi 19.04.2016, 16:39:42
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Ce s-a mai intamplat?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 31.05.2016, 15:13:57
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

trolul in vacanta.
pardon, trolii.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 03.08.2016, 13:19:18
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Aici sunt doua posibilitati: ca ms nobody sa fie troll, sau sa zica un adevar subiectiv.
Daca e a doua varianta, poate fi vorba de halucinatii. Dar oamenii nu pot avea halucinatii sau vise comune. Asadar, raman in aer niste variabile necunoscute.
Despre vrajitorie, eu cred ca unii oameni incearca sa pacaleasca alti oameni pentru a le lua banii.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare