Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 27.11.2015, 13:58:34
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
Iar ca o concluzie la acest topic- da, este bine si este normal ca orice om sa se casatoreasca si sa-si intemeieze o familie, insa conteaza enorm ce fel de om este el/ea, dar si cu cine vrea sa faca acest pas!
O concluzie echilibrată, mi se pare. Deși preferința subiectivă a unora e tocmai pe acel "dar", care surpă totul.
Rămân la convingerea că accentul e de pus nu pe celălalt (asta e dependență infantilă camuflată, înrobire sterilă, un fel de ținut de poala mămichii mascate în "iubită" sau "iubit") sau pe istoria vremelnică a întâmplărilor (necazuri și ispitiri sunt multe în viața de familie, oamenii mai greșesc, se mai schimbă, se mai urâțesc pe ici pe colo etc.), ci pe lucrul cu sine însuși. Tăierea voii, iertarea, nădejdea, lepădarea de capriț/de hachițe, strunjirea de sine etc.
Căsnicia, ca și alte condiții ale omului creștin (celibat, monahism), este bolniță - de este o căsnicie în Biserică sau trăgînd asimptotic la Biserică.
Omului i se dă șansa, în Biserică, să se vindece de moarte, de multiplele maladii spirituale. Cred cu tărie că ne face bine să ne amintim mereu de această calitate adeseori neglijată a Bisericii - bolniță pentru omul căzut din harul dintâi. Iar căsnicia, care este o mare aventură presărată cu bune și cu rele, este una din ipostazele în care oamenii au șansa să se vindece în bolnița dăruită prin Jertfă de Hristos.
Orice alte considerente privind căsnicia sunt secundare sau chiar contrarii menirii omului creștin.

A iubi înseamnă a face cu tine însuți toate acelea care ajută la fericirea celui iubit. Dealtfel, nu așa ne-a arătat Hristos Învățătorul nostru? Iubiți-vă unii pe alții așa cum v-am iubit eu - spune Domnul. Și oare cum ne-a iubit? Cum ne iubește și cum ne va iubi El în veac?

P.S. Eu am găsit aici https://www.youtube.com/watch?v=zWkDr7RjNuQ
un model de viețuire creștină - familia preotului, jertfelnica și fericita lor cununie.

Last edited by ahilpterodactil; 27.11.2015 at 14:01:41.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 27.11.2015, 15:13:29
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
Avem opinii diferite despre ceea ce poate fi calificat ca fiind curvie.
Daca Dumnezeul tau e un produs intelectual, da.
Poti sa ti-l construiesti cum vrei.

Citat:
Iar pedeapsa cu moartea ar trebui introdusa nu dupa bunul plac, ci numai in cazurile extrem de grave mentionate . Inainte de 1989 când exista in legislatie pedeapsa cu moartea, rata infractionalitatii in Romania era mult mai mica decat astazi (desi atunci pedeapsa cu moartea nu a fost pronuntata decat in 4 cazuri si aplicata in doar 3 cazuri).
Pai tcmai ai enuntat al tau "bun plac".

Citat:
Iar ca o concluzie la acest topic- da, este bine si este normal ca orice om sa se casatoreasca si sa-si intemeieze o familie, insa conteaza enorm ce fel de om este el/ea, dar si cu cine vrea sa faca acest pas!
Truism. Prin care practic nu spui nimic.
Ba chiar si o minciuna.
Ca mai mult depinde de celalat decat de tine
Adica pe tine te presupui perfect.
Dar uite ca si oamenii "perfecti" pot face alegeri imperfecte.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 27.11.2015, 17:10:20
adelina02 adelina02 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 156
Trimite un mesaj prin MSN pentru adelina02
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
atunci omeneste vorbind nu cred ca se mai poate ierta asa ceva, si cred ca oricine pus in situatia asta ar vrea sa se razbune.
Omeneste da, crestineste nu.

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
care reprezinta un pericol public si nu mai merita sa traiasca in societate. Pentru acestia as reintroduce pedeapsa cu moartea.
Nu tu le-ai dat viata, asa ca nu tu le-o poti lua.
Daca unii reprezinta un pericol pt societate, e normal sa ne ferim ca e vorba de siguranta noastra. Insa de aici pana la a-i uri e cale lunga.... sau scurta.
Reply With Quote
Răspunde