Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Vrajitoria
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 19.09.2016, 22:32:05
Iuanna Iuanna is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.09.2016
Mesaje: 3
Implicit Am nevoie de câteva sfaturi

Buna seara, ieri seara am descoperit acest site si am nevoie de îndrumări din partea dvs. De o luna de zile mi se întâmpla ca atunci când adorm sa încep sa tresar in somn, mă zgâlțâi de parca ar fi cutremur..de multe ori simt asta dar nu ma trezesc...prietenul meu ma trezește pt ca il sperii când fac așa...vorbesc in somn dar chestii fără sens, scrâșnesc foarte tare din dinti, ba chiar câteodată stau cu mâna in aer. iar când ramân singura noaptea acasă si dorm pe spate, mi se întâmpla sa ma văd in somn cum stau pe spate si sa am senzație de sufocare si sa aud ca un fel de gâjâit si sa nu ma pot trezi...nu am probleme psihice, iar credincioasa sunt, deși nu merg foarte des la biserica... Menționez faptul ca bunica mea face farmece, însă de un an de zile nu am avut niciun contact cu ea...nici măcar la telefon...este o persoana foarte rea si foarte dușmănoasă pe toată lumea, inclusiv cu mine....nu ii înțeleg răutatea, ar face rău gratuit oricui...vreau sa știu ce se întâmpla...sănătoasa sunt, de vitamine nu duc lipsa, iar analizele mele sunt bune....sfătuiți-ma ce sa fac si care ar fi cauza a ceea ce mi se întâmpla..de mică am avut de-a face cu fenomene mai stranii...acum nu știu dacă la o vârsta de 6 ani exista posibilitatea sa fi avut halucinații, însă, pana la vârsta de 8 ani in camera unde dormeam, in fiecare noapte îmi apăreau pe perete diferite imagini urate, iar înainte sa răsară soarele, apărea un corp alb care îmi făcea cu mâna...va mulțumesc anticipat...
Reply With Quote
  #2  
Vechi 19.09.2016, 22:37:10
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

La doctor ati fost ?
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Reply With Quote
  #3  
Vechi 19.09.2016, 22:45:39
Iuanna Iuanna is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.09.2016
Mesaje: 3
Implicit

Da, am fost la psihiatru ca sa-mi dea antidepresive însă nu mi s-a părut ca au vreun efect ..sunt o persoana lucida, normala, îmi place viața, nu sunt in despresie, însă aseară am citit câteva rugăciuni si nu am mai avut acele tresăriri..casa unde stau acum este noua si nu a fost sfințită niciodată...o fi si asta o cauza..
Reply With Quote
  #4  
Vechi 19.09.2016, 22:52:31
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.206
Implicit

Se sfințește casa, dar și omul – cu rugăciune, spovedanie, părăsirea păcatelor.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 19.09.2016, 23:02:59
Iuanna Iuanna is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.09.2016
Mesaje: 3
Implicit

Nu m-am spovedit niciodată pt ca mi-a fost rusine..
Reply With Quote
  #6  
Vechi 19.09.2016, 23:15:46
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.206
Implicit

Tuturor ne este rușine că păcătuim. Dar ar fi mai rău dacă nu ne-ar fi rușine. Ne este de folos; e ca un duș, poate rece, care ne spală și ne trezește.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 19.09.2016, 23:24:10
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.206
Implicit

Iar când sufletul este spălat frecvent și ne străduim să-l păstrăm curat, diavolul nu mai are nicio putere asupra noastră.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 20.09.2016, 03:48:20
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Schimba doctorul.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 20.09.2016, 10:42:12
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iuanna Vezi mesajul
Nu m-am spovedit niciodată pt ca mi-a fost rusine..
Etape:
Pe latura duhovniceasca:

1.De duci sa te spovedesti la duhovnic.Deoarece probabil este prima oara
in viata ta cand faci, asta, trebuie sa-ti faci o lista cu pacatele pe care le-ai
facut de la ultima spovedanie(in cazul tau insemnand de la inceputul vietii().
Nu-ti fa griji daca nu ti le amintesti pe toate.Important e sa le spui prima oara
pe cele mai importante si de care iti aduci aminte.
Ai mai jos ghidul de indreptare:
ftp://ftp.logos.md/Biblioteca/_Colec...spovedanie.pdf

Apoi trebuie sa incetezi de a mai avea relatii trupesti cu prietenul, nefiind casatorita in fatza lui Dumnezeu.Ai spus prieten si nu sotz(deci nu esti casatorita).Asta este o patima deja.Vei descoperi
in indreptarul de spovedanie despre ce patima ai.Cel putin aceasta este vizibila tuturor, dar s-a putea sa mai ai si alte patimi pe care nici tu nu le stii
ca le aveai.

La duhovnic pe langa pacatele tale, trebuie sa-i spui exact cum ne-ai spus si noua aici, cum se manifesta problema ta.

Dupa spovedanie, vei putea sa participi la slujba Sfantului Maslu.

Pe latura medicala:
Eu cred ca tu te-ai dus la psihiatru dar nu cred ca i-ai spus toate starile pe care l-ai avut, asa cum le-ai spus noua , probabil de rusine.

Dpdv medical ce ai experimentat tu se numeste episod psihotic si orice psihiatru ti-ar fi inclus un anti-psihotic.Insa initierea din prima data cu
antipsihotic se face numai in prezenta unui anxilotic puternic:clasa benzodiazepinelor.(asta se ia numai doua saptamani pana intra in functiune
anti-depresivul).Insa concomitent cu anxioliticul se incepe tratamentul cu
anti-psihoticul.Dupa doua saptamani de tratament se renunta la anxiolitic
si ramai cu antidepresivul si antipsihoticul.
In momenntul cand ai trei medicamente, medicul tau psihiatru ar trebui
efectiv sa-ti dea un schema de tratement.O adevarata schema, mai ales pentru anxiolitic.Daca anxiolticul il iei dupa capul tau risti dependenta de
benzodiazepine, si este mai rea dacat dependenta de alcool.

Iar rusinea pe care o zici ca o ai nu este de la tine, e de la ala care iti da visele astea.In sensul ca lui ii este rusine de Dumnezeu si de Sfanta Cruce si nu tie.Dar ti le pune in mintea ta astfel incat sa crezi ca sunt gandurile tale si nu ale lui.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 20.09.2016, 10:53:32
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Iar suflati in balonul trolilor?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare