Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Vrajitoria
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 07.10.2021, 23:49:19
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Sunt curios daca exista vreun update pe threadul asta pentru Carmina.

Nu stiu cum se mai simte, daca s-au imbunatatit cumva lucrurile in viata ei.

As sugera acum o discutie cu cineva priceput cu un duhovnic bun, care sa stie sa o scoata la capat.

Si apropo Carmina. E un lucru important care ar trebui sa il cunosti inainte de toate.

Tu esti ortodoxa si asta o sa fie cu tine toata viata ta. Ai lumina lui Dumnezeu in tine. Este ceva urias.

De aici si "sensibilitatea" ta si abordarea ta pe calea asta.

Doar pe calea asta a Bisericii o sa ajungi undeva.

Daca vrei sa discutam da-mi un pm.


Cumva "problema" radacina in viata ta este ca trebuie sa te repui in starea buna a vietii, cea ortodoxa. Post, rugaciune, Biserica.

Sa redevii crestin.

Sa te tii de morala, sa te tii de cele bune.

Viata nu este cu un "fix" momentan, te-ai dus la Biserica un timp si... s-a rezolvat magic problema. Vezi ca ti-ai rezolvat in Biserica o problema, dar sa stii ca ai sa ajungi tot acolo daca o iei de la capat.

Last edited by gpalama; 07.10.2021 at 23:55:04.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 08.10.2021, 12:42:31
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Sunt curios daca exista vreun update pe threadul asta pentru Carmina.

Nu stiu cum se mai simte, daca s-au imbunatatit cumva lucrurile in viata ei.
Probabil că și-a rezolvat problema, de obicei oamenii care-și rezolvă problema nu mai revin.

Avea bani să meargă la Biserici la 500 de km și să cutreiere toată țara, a umput altarele de pomelnice chiar zicea într-un citat.

Cert este că dacă mergi și cauți cu lumânarea la anumiți preoți prin țară, ăia o să-ți zică că ai farmece, legături, etc, ideea e să te interesezi dacă și la alții le bagă aceași placă, sunt preoți care văd numai lucrături la aproape oricine le calcă pragul, deja e o poezie stass.

Cât privește fermecătoarele, alea din asta trăiesc, poate pun chiar ele legături ca oamenii să tot revină cu bănet, deci tre să fii fraier să te introduci singur într-un lanț dintr-acesta vicios din simplă curiozitate, sau credință superstițioasă.

Topicul face vreo 5 ani în luna Decembrie, deci e deja antic în ritmul vitezei de astăzi...
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 08.10.2021, 16:25:27
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Probabil că și-a rezolvat problema, de obicei oamenii care-și rezolvă problema nu mai revin.

...
Topicul face vreo 5 ani în luna Decembrie, deci e deja antic în ritmul vitezei de astăzi...

Stiu ca este mult timp, am zis poate primeste vreo notificare si ne spune cum este.

Legat de sfaturi, cu siguranta ca are nevoie de un preot/duhovnic priceput, care sa inteleaga ce e acolo.

Oricum o apucase pe o cale buna, sper sa fi ramas in directia pe care mergea.

Daca ne aude poate ne da vreun semn.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 08.10.2021, 17:33:10
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul

Legat de sfaturi, cu siguranta ca are nevoie de un preot/duhovnic priceput, care sa inteleaga ce e acolo.

Oricum o apucase pe o cale buna, sper sa fi ramas in directia pe care mergea.

Daca ne aude poate ne da vreun semn.
Mi-am adus aminte și de un articol dintr-o învățătură a părintelui Adrian Făgețeanu :

https://ortodox.md/pr-adrian-fagetea...ot-de-un-popa/

Totuși nu știu dacă era în regulă să mergi 500 de km la o Biserică pt că doar acolo simți conexiune, spun și eu, cum o fi Dumnezeu știe.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 08.10.2021, 17:58:58
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Foarte frumos spune parintele Fageteanu.

Aceeasi atitudine o am si eu, sa faci pocainta si sa te indrepti tu, nu sa cauti aiurea la altii victimizare pentru propria ta situatia.

Fara asumare nu se poate. Asumarea face parte din pocainta.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 08.10.2021, 18:23:20
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.227
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Foarte frumos spune parintele Fageteanu.

Aceeasi atitudine o am si eu, sa faci pocainta si sa te indrepti tu, nu sa cauti aiurea la altii victimizare pentru propria ta situatia.

Fara asumare nu se poate. Asumarea face parte din pocainta.
Bostanel@gpalme, stii ca e buna poanta? Esti chiar foarte simpatic in ipocrizmul tau mitoman.


Pai tu osandesti si ataci la persoana ca un pripit kamikadze duhovnicesc cazand in judecata la fiecare postare, in judecare si osandire de aproape ca de hule la adresa lui Dumnezeu nu mai vorbesc, nu-ti mai reamintesc fiindca e prea dureros.

Vad deci ca te vezi exact pe dos. Tu chiar ai impresia ca iti vezi pacatele tale si nu osandesti pe aproapele tau? De la bani se trage asta, de la avere.

Mai degraba intra o camila prin gaura unui ac decat un bogat in apa botezului sau a pocaintei... vorba Mantuitorului.

Ce-ati invatat voi la teologie? Ce diploma ati obtinut? Diploma de mare maestru in ipocrizenie si fariseism, in motomanie si pripism confuziv?

Iarta-ma bostanel draga dar esti o caricatura, iata, tu si Fageteanu, doi mari duhovnici ai neamului.

Stiai ca Fageteanu facea pe prostul si pe balbaitul ca sa nu-l ia lumea de mare duhovnic?

I-a zis la unul care se tot spovedea foarte des. L-a intrebat: de mandrie de ce nu te spovedesti? Individul habar nu avea ca se mandreste. S-a suparat ca i-a repetat asta la fiecare spovedanie in urmatorii ani. Sarcul viitor preot, nici prin cap nu-i trecea ca el s-ar putea mandri. Abea dupa multi ani a marturisit si asta.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 08.10.2021 at 18:29:50.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 08.10.2021, 18:36:04
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Leapada-te de NIP inainte sa vorbesti despre ortodoxie.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 08.10.2021, 19:22:45
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.227
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Leapada-te de NIP inainte sa vorbesti despre ortodoxie.
De ce daca tu nu crezi si in NIP ar trebui sa nu cred nici eu?

Invers e Calea cea stramta: Crede si tu si in NIP, in Cele 7 Tr.Ap. si in Cuvantul lui Dumnezeu si va fi bine pentru tine asa cum va fi bine pentru mine daca raman credincios pana la sfarsit!

Doar asa va iesi satanismul infiltrat in ortodoxie asa cum a iesit din mine!
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 24.08.2022 at 14:27:56.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 08.10.2021, 19:38:07
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
De ce daca tu nu crezi si in NIP ar trebui sa nu cred nici eu?

Invers e Calea cea stramta: Crede si tu in NIP, in Cele 7 Tr.Ap. si in Cuvantul lui Dumnezeu! si va fi bine pentru tine asa cum va fi bine pentru mine daca raman credincios pana la sfarsit!

Doar asa va iesi satanismul infiltrat in ortodoxie asa cum a iesit din mine!
Da da, cred ca ti-ai trimis flegme in vant de nu le-ai putut duce la cat de intelept ai devenit in NIP.

Satanismul infiltrat in ortodoxie? Vezi ca a intrat dracul in tine de asta nu esti atent la ce faci.

Diavol spurcat cum poti huli ortodoxia pe care noi o aparam cu toata puterea?

De diavoli ca tine?

Diavol spurcat esti prin ce spui mai sus.



Mai bine te-ai duce la niste manastiri serioase si le-ai zice unor ieromonahi ce ai in cap si sa te puna la exorcisme, ca esti dus pe pluta, te plimba diavolul prin viata. Sunt curios de la ce ti se trage, de la prostie, de la hula, de la aroganta? De la pacate?
Reply With Quote
  #40  
Vechi 08.10.2021, 20:25:52
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.227
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Da da, cred ca ti-ai trimis flegme in vant de nu le-ai putut duce la cat de intelept ai devenit in NIP.

Satanismul infiltrat in ortodoxie? Vezi ca a intrat dracul in tine de asta nu esti atent la ce faci.

Diavol spurcat cum poti huli ortodoxia pe care noi o aparam cu toata puterea?

De diavoli ca tine?

Diavol spurcat esti prin ce spui mai sus.



Mai bine te-ai duce la niste manastiri serioase si le-ai zice unor ieromonahi ce ai in cap si sa te puna la exorcisme, ca esti dus pe pluta, te plimba diavolul prin viata. Sunt curios de la ce ti se trage, de la prostie, de la hula, de la aroganta? De la pacate?
Linisteste-te bostanel si nu-mi mai trage gpalme. Nu ”voi” aparati ortodoxia ci Cuvantul lui Dumnezeu. Va marturisesc mereu si va apuca orbirea, mitomania, rastalmacirea, furinversarea pentru ca nu credeti, pentru ca satana a infiltrat minciuna in ortodoxie scotand ca nu e Domnul, ca nu Domnul sufla prin Cele 7 Tr.Ap.

Deci a iesit minciuna (satana) din mine caci cred si in NIP si in Cele 7 Tr.Ap. avand o ortodoxie mai intreaga decat a celor care nu cred si in Apocalipsa si neaga implinirea si derularea Apocalipsei pe care o face Iisus Hristos asa cum este scris.

Nu mai arunca cu vrajeala ca aperi ortodoxia de mine caci eu o apar marturisind de minciuna si de necredinta voastra.

Cu Hristos impreuna spalam obrazul ortodoxiei milenare pe care l-ati spurcat voi.

Nu o mai da la intors. Recunoaste si tu si te pocaieste impreuna cu ortodoxia: de colaborationism, securism, pira, judecarea, osandirea si excluderea Trambitelor si a Domnului Iisus Hristos caruia i-ati inchis usa in nas si v-ati baricadat in catedrala mantuirii neamului crezand voi ca e mai mare ca Templul cel micut de la Glodeni Vale.

Daca e mai mare de ce nu graieste Domnul in Catedrala? De ce se vesteste El peste pamant intru venirea Sa la poporul cel micut si credincios?

Te vei cai tu candva si te vei cai muuuuult! Mai ales ca m-ai facut pe mine diavol si satana si prost si alea alea in timp ce adulai minciuna si pripeala infiltrata in ortodoxie, asta ca sa nu mai zic de ”sfanta” ratiune a marelui papalâc careia ia aduci jertfe si laude nestiind ca marele babilon e mintea ta de care asculti orbeste crezand ca aperi ortodoxia, saraca de ea, ca sa nu fie victima mea. Nu pricepi ca sunt ortodox? N-ai cum daca in loc de minte ti-ai crescut un bostanel care-mi trage gpalme in nestire urland ca din gura de sarpe ca e victima.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 24.08.2022 at 14:25:47.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare