Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Vrajitoria
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 27.08.2007, 15:50:59
pacatoasa's Avatar
pacatoasa pacatoasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.07.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 183
Implicit

Multumesc.Am fost la parintele Arsenie Papacioc de la manastirea Techirghiol si mi a spus sa nu cred asta ca nu e asa, dar eu ma gandesc ca mi a spus asa sa ma faca sa nu ma mai gandesc. Voi ce credeti?
Reply With Quote
  #12  
Vechi 27.08.2007, 16:07:13
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de pacatoasa
Multumesc.Am fost la parintele Arsenie Papacioc de la manastirea Techirghiol si mi a spus sa nu cred asta ca nu e asa, dar eu ma gandesc ca mi a spus asa sa ma faca sa nu ma mai gandesc. Voi ce credeti?
Planurile lui Dumnezeu se schimba ,tu trebuie sa fii curata in fata Lui si sa te rogi .
Daca parintele a zis asa ,inseamna ca asa este ,dar ca sa te linistesti trebuie sa te spovedesti cat mai des ,cam la 40 zile.
Numai un duhovnic cu experienta te poate ajuta ,eu am auzit ca parintele Ciprian in afara de faptul ca sfaturile lui ajuta foarte mult se si roaga pentru sufletul celui care merge la el la spovedanie.
El spovedeste simbata seara ,dupa slujba de la manastire ,care se termina la ora 23.
Cunosc pe cineva care merge foarte des la el ,cam la 2 -3 saptamini si mi-a spus ca a rezolvat multe neplaceri pe care le avea.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 27.08.2007, 16:30:40
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de pacatoasa
Multumesc.Am fost la parintele Arsenie Papacioc de la manastirea Techirghiol si mi a spus sa nu cred asta ca nu e asa, dar eu ma gandesc ca mi a spus asa sa ma faca sa nu ma mai gandesc. Voi ce credeti?
domnule, mie mi-a spus foarte demult o baba tziganca tot felul de chestii, care mi s-au lipit in locurile cele mai ciudate shi minciunile respective mi-am dat seama ca e doar o vrajeala, adica un text bine ticluit in care sa cazi shi sa te faca dependenta de ea, fie ca itzi zice de bine, de dragoste, fie de rau, adica de boli shi moarte... mi-am dat seama ca are textul ca nu primeshte numai cateunul ca nucumva sa observe ca ii zice aceleashi prostii, adica la totzi li se intampla lafel, shi bineintzeles ca mai shi inventeaza, in functie de imprejurare... e o strategie tziganeasca prin care invalmashesc lucrurile neverosimile, cu cele obijnuite, cu cele plauzibile, cu adevaruri simple shi ushor de observat, cu cuvinte obscene, cu sentimente, cu tot felul de chestii de care tzie-e frica, cu teroarea, shi uite asha incet incet o crezi pe baba, shi-i devi dependenta pana te stoarce de totzi banii, inel, aur, lantzishor, bratzara, valuta... shi in loc sa te scape... itzi baga rand pe rand cate o sugestie pe neobservate de tzi se lipeshte shi nu mai scapi... ca shi ashtia din reclame... vai ce buna este aia, sau aialalta, sau vai ce te ajuta la ten sau la dintzi, diferite paste de dintzi...

Parerea mea este ca daca nu-l crezi pe Parintele Papacioc, care mi-a facut impresia, din cuvantarile inregistrate, ca este dintre cei mai buni duhovnici, inseamna ca tzi-s drage mai mult prostiile babei... Shi daca in inimata mergi sa-tzi impuie capul cu tampenii, tot felul de cershetoare sau ghicitoare, adica babe... atunci nu-i de mirare ca la un momentdat... o sa ramai shi fara bani dar shi disperata shi pe drumuri...

Ce vroiai sa-tzi faca parintele ca sa-l crezi ca te-a inshelat baba, sa-tzi arate in bobi, sau sa asculte ghiocul? El stia exact shi ca ai sa vi la el shi ce trebuie sa-tzi spuna pentru mantuirea sufletului tau... asha sunt unii dintre parintzii induhovnicitzi... shi sigur ca ar fi dorit sa nu te mai gandeshti... ca daca tegandeshti precis eshti in stare sa mergi iara la baba, sa te scape de moarte, sa-tzi faca vraji shi sa-tzi zica... nu mai mori peste 3 ani, sau ce crezi ca o sa-tzi zica vreodata, iarta-ma pacatoasa, ca defapt te-am prostit... habar n-am cand mori dar cu asta ma ocup, cu fraieritul, ca dinceva trebuie sa traiesc shi eu...

sau ce poate ca eu ar trebui sa fiu fericit ca mi-a zis ca o sa mor la 89 de ani... cum le-a mai zis shi la altzii... shi atunci mi-a fost clar... mie mi-a fost mila de ea, dar dinpacate unele aberatzii venite din gura babii erau sa-mi fie fatale... le-am crezut ca tampitul... pana am prins ca erau aberatzii... de speriat naivii... primadata itzi ghiceshte chiar gratis... shi daca tu mergi la ea shi ii ceri... ea se face sluga dorintzei tale... deci potzi sa n-o crezi?... sa nu crezi o sluga..., pana i-ai marcat banul, ca dupa aia itzi da cu tifla daca nu mai cotizezi... te intreaba daca n-ar mata sau tactu, sau cineva din familie, ca te pune shi sa furi, ca sa te scapi...
Reply With Quote
  #14  
Vechi 27.08.2007, 16:35:44
pacatoasa's Avatar
pacatoasa pacatoasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.07.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 183
Implicit

Multumesc tuturor celor care mi au scris.Eu nu am crezut cand mi a spus insa mi am adus aminte cand a inceput sa se adevereasca lucruri pe care mi le a spus.:(:(
Reply With Quote
  #15  
Vechi 27.08.2007, 16:42:28
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de pacatoasa
Multumesc tuturor celor care mi au scris.Eu nu am crezut cand mi a spus insa mi am adus aminte cand a inceput sa se adevereasca lucruri pe care mi le a spus.:(:(
Asteptam dupa ce te spovedesti si impartasesti sa ne spui daca s-a mai schimbat ceva in viata ta.
Cred ca stii ca impartasania este pentru sanatate.
Si incearca sa nu te lipesti de nimic din ceea ce este lumesc ,sa te gandesti mai mult la Dumnezeu.
Nici la bani ,nici la haine ,etc ,in viitor sa nu traiesti , in sensul ca planurile de viitor nu trebuie sa iti covarseasca viata.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 27.08.2007, 16:55:02
pacatoasa's Avatar
pacatoasa pacatoasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.07.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 183
Implicit

Anita, eu m-am spovedit insa nu m-am spovedit cred eu asa cum trebuie, imi era foarte rusine(prima oara in viata m-am spovedit acum o luna, iar a doua oara in postul sfintei Marii...am spus tot, dar am uitat unele lucruri si am folosit un indreptar de spovedanie a doua oara, dar am multe pacate de spus...fac si mi aduc aminte de altele pe care nu le am spus...m-am simtit foarte bine dupa prima spovedanie, f. f. f. usurata, insa la a doua mi a fost rusine sa spun ceva si nu m-am mai simtit la fel de bine.
Am fost oprita de la Sfanta Impartasanie 6 luni si am canon...tare mult imi doresc sa ma impartasesc...
Ma rog la bunul Dumnezeu, sa ma ierte, sa nu ma pedepseasca pentru pacatele mele, si sa puna ineput bun vietii mele!
Cand ma rog ma mai linistesc...
Imi pare rau ca am fost...acolo...imi pare rau pentru ca am fost atat de pacatoasa...si ma gandesc ca trebuie sa platesc pt. pacatele mele...dar ma rog sa nu ma pedepseasca...sa ma ierte...Bunul Dumnezeu.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 27.08.2007, 17:34:30
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de pacatoasa
Anita, eu m-am spovedit insa nu m-am spovedit cred eu asa cum trebuie, imi era foarte rusine(prima oara in viata m-am spovedit acum o luna, iar a doua oara in postul sfintei Marii...am spus tot, dar am uitat unele lucruri si am folosit un indreptar de spovedanie a doua oara, dar am multe pacate de spus...fac si mi aduc aminte de altele pe care nu le am spus...m-am simtit foarte bine dupa prima spovedanie, f. f. f. usurata, insa la a doua mi a fost rusine sa spun ceva si nu m-am mai simtit la fel de bine.
Am fost oprita de la Sfanta Impartasanie 6 luni si am canon...tare mult imi doresc sa ma impartasesc...
Ma rog la bunul Dumnezeu, sa ma ierte, sa nu ma pedepseasca pentru pacatele mele, si sa puna ineput bun vietii mele!
Cand ma rog ma mai linistesc...
Imi pare rau ca am fost...acolo...imi pare rau pentru ca am fost atat de pacatoasa...si ma gandesc ca trebuie sa platesc pt. pacatele mele...dar ma rog sa nu ma pedepseasca...sa ma ierte...Bunul Dumnezeu.
Toti suntem pacatosi si pacatuim in fiecare moment .Nimic nu ramine neiertat ,la o manastire un calugar ne indemna sa spunem toate pacatele ca totul se iarta.
El ne-a dat exemplul unui tilhar care a omorat 300 de oameni si a ajuns in rai,dupa pocainta.
Si mie imi era rusine ,dar i-am spus parintelui ,mi-am facut curaj ,astea sunt ispite de la diavol.
Sf.Apostol Pavel zicea ca moartea e plata pacatului ,te-ai curatat de pacat Dumnezeu te iarta si sterge pacatul ,deci nu trebuie sa te gandesti la moarte.E adevarat ca nu trebuia sa mergi la vrajitoare si asta trebuie spus duhovnicului.
E adevarat ca pacatele nespovedite sunt foarte rele pentru sanatate ,dar oricum nu cred ca ai atat de multe la 25 ani.
Ce sa mai zica cei care se spovedesc mult mai tarziu ,in primul rand ca multe pacate facute le-au uitat.Parintele Ciprian descopera si pacate uitate si nespuse.
Dar nu te poti duce acolo decat cu binecuvintarea duhovnicului.
Daca ai canon de facut ai rabdare ,vezi cand se fac 40 de zile de la sf.Maria si mergi din nou la duhovnic si povesteste-i ce ai patit cu vrajitaorea.Si spune tot ce nu ai spus ultima data,dar nu intr-o forma care sa il sminteasca pe preot.
Mie mi-a placut acel indreptar de la sf.man.Sihastria ,cum sunt exprimate pacatele.
Mi-a spus cineva ca exista si o cartulie ,eu l-am luat de acolo tras la xerox.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 27.08.2007, 17:42:00
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de pacatoasa
Anita, eu m-am spovedit insa nu m-am spovedit cred eu asa cum trebuie, imi era foarte rusine(prima oara in viata m-am spovedit acum o luna, iar a doua oara in postul sfintei Marii...am spus tot, dar am uitat unele lucruri si am folosit un indreptar de spovedanie a doua oara, dar am multe pacate de spus...fac si mi aduc aminte de altele pe care nu le am spus...m-am simtit foarte bine dupa prima spovedanie, f. f. f. usurata, insa la a doua mi a fost rusine sa spun ceva si nu m-am mai simtit la fel de bine.
Am fost oprita de la Sfanta Impartasanie 6 luni si am canon...tare mult imi doresc sa ma impartasesc...
Ma rog la bunul Dumnezeu, sa ma ierte, sa nu ma pedepseasca pentru pacatele mele, si sa puna ineput bun vietii mele!
Cand ma rog ma mai linistesc...
Imi pare rau ca am fost...acolo...imi pare rau pentru ca am fost atat de pacatoasa...si ma gandesc ca trebuie sa platesc pt. pacatele mele...dar ma rog sa nu ma pedepseasca...sa ma ierte...Bunul Dumnezeu.
Ei vezi, tzie tzi-a fost rushine shi nu l-ai spus, iar mie gandul care-mi tulbura inima imi spune mereu ca de rushine n-am spus un pacat urat pe care l-am facut in copilarie... shi de aici ne vine tulburare, ca ni se pare ca unele nu le-am spus, altele le-am spus, nu mai shtim daca ni-s iertate, care din ele, altele ce statut au, ca nu le-am amintit, fie le-am omis voit, fie le-am uitat shi ni le-am reamintit peurma, nu mai stim cum este, dar shtiu ca daca te-ai spovedit Dumnezeu itzi iarta o serie de pacate, shi itzi tzine tot El din pacate daca ai multe, astfel incat n-ai cum sa-l insheli pe Dumnezeu, dar sigur itzi iarta cele marturisite... dar nu-i exclus sa-tzi ierte shi din cele nemarturisite... dar daca crezi ca scapi de unele prin nemarturisire este in zadar, fiindca te auto insheli shi daca totushi o faci ca sa continui respectivul pacat, ca de aia l-ai omis, atunci e jale, deci trebuie indiferent cat de mult sau putzin spui, obligator trebuie sa nu mai faci nici un pacat, sa te straduieshti sa nu le mai faci, spus sau nespus pana cand te eliberezi definitiv de patimi, shi sa te shi pazeshti sa nu cazi in altele, asha mi se pare mie... tu chiar daca de exemplu ai fi mut shi nu ai shti scrie, shi ai merge la spovedanie, s-ar considera ca tzi-ai marturisit toate pacatele, dar daca le mai faci, spune Chiar Domnul ca se poate sa tzi se intample sa itzi fie mai rau... deci conditzia dupa spovedanie este sa nu mai faci pacatul, Dumnezeu poate ca neuitandu-se exact la ce ai spus, inregistrandu-te shi bifand asta spus, asta nespus, nu-i exclus insa s-o faca altzii... ci Domnul shtiind ca te-ai pocait, tzinand cont de smerenia ta shi intoarcerea ta se fericeshte ca tzi-ai marturisit pacatele cele mai grele care te apasau pe inima shi conshtiintza shi eshti gata sa incerci sa nu mai pacatuieshti in niciunfel... Uneori te intreaba duhovnicul daca ai facut aia shi aia, alteori marturiseshti tu...

Dar shie eu m-am spovedit prea putzin, de cateva ori intr-o viatza, ca le pot numara pe degete, ca pe vremea dinainte de 89 nu se prea obijnuia, dar ce imi pare rau este nu ca am spus multe sau putzine, ci ca nu am reushit sa-mi para rau, sa sufar suficient, sa ma smeresc, ci le spuneam cu falsa smerenie, cu trufie, sau doar ca, nici nu mai stiu acum, dar parca le ziceam ca shi cum eu ash face un mare lucru pentru cineva, meritand un premiu, shi nu in ideea ca o fac pentru sufletul meu, pentru izbavirea din suferintza inimii shi cugetului... dar principalul este ca dupa spovedanie si primirea iertarii sa nu mai faci niciunpacat daca se poate, si sa nu te mandreshti... iar cele nespuse ca sigur vor fi shi din acelea, te vor chinui amarnic dar shi alea te vor chinui tot pentru indreptarea ta... dar n-are rost sa fi sadic cu tine shi sa nu marturiseshti pentru chin shi indreptare ci trebuie sa ceri milostivire shi sa spui cat mai mult sa nu ajungi sa te autochinuiseshti din omitere voita sau nevoita... eu mi le-am pus pe hartie uneori, dar uneori am mai uitat din pacate... oricum Domnul se uita la inima shi sfintzenia ta...
Reply With Quote
  #19  
Vechi 27.08.2007, 17:59:06
Red_Rose Red_Rose is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.08.2007
Mesaje: 41
Implicit

Citat:
În prealabil postat de pacatoasa
Sa nu va duceti la ghicitoare. Eu am fost si mi a zis ca o sa ma imbolnavesc si o sa mor la 28 de ani(acum am 25)...nu mai pot sa traiesc linistita...imi vine in minte mereu ca o sa mor...am inceput deja sa am probleme de sanatate acolo unde mi a spus ghicitoarea...NU MERGETI LA GHICITOARE:(:(
In cazul in care acea ghicitoarele nu era o excroaca, atunci ea lucra prin puterea diavolului. Deci el iti spunea toate acelea. Si ce te astepti sa iti spuna bun si salvator diavolul? Nu are de unde sa stie cand va muri un om si acaum are o mare, mare bucurie ca te-a aruncat in tulburare si deznadejde. S-ar putea ca problemele de sanatate pe care le acuzi sa fie tot prin lucrarea lui asupra trupului tau, prin faptul ca te-ai expus fortelor malefice, vrea se te arunce in si o mai mare deznadejde si sa privesti cu groaza cum se "indeplinesc" prevestirile si termenul limita de 28 ani cum se apropie....

Acum te cred ca ti-e rusine sa mergi la spovedit, sa mergi la Hristos dupa ce te-ai dus la vrajmasii Lui. Dar totusi alta cale nu ai, mergi la spovedit, faci canon si curaj! Alta cale nu ai.


Reply With Quote
  #20  
Vechi 27.08.2007, 20:52:28
pacatoasa's Avatar
pacatoasa pacatoasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.07.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 183
Implicit

:( Va multumesc din suflet, dragii mei ca mi ati raspuns...multumesc ca m ati incurajat. Stiu ca daca ma voi ruga din toata inima, daca voi incerca sa nu mai pacatuiesc...Dumnezeu ma poate ajuta...nu vreau sa mor...nu vreau sa cred ca voi murii si ca cineva a stiut ca asa se va intampla...vreau sa cred ca numai Dumnezeu stie sfarsitul fiecaruia...
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Slovenia a spus NU Adriana Cluj Homosexualitatea 43 01.08.2013 05:54:45
Cand vom muri? Florin-Ionut Pocainta 40 31.01.2011 16:31:24
Ce ai face daca ai afla ca peste 3 zile vei muri? alexdu Generalitati 50 31.12.2010 13:14:14
ce mi-a spus parintele.... NiCcoleta Arta bisericeasca in general 17 20.02.2007 21:13:14
Ce mai e de spus? Iustin Din Vechiul Testament 3 11.08.2006 22:05:48