Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Vrajitoria
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 06.02.2008, 21:07:22
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Cat de puternic este blestemul si ce efecte poate avea asupra celui care blesteama si asupra celui blestemat. Cum se poate anihila efectele blestemului. Exista rugaciuni impotriva efectelor ce le provoaca blestemele. Iata cateva intrebari, framantari pe marginea acestui subiect, ce multi il ignora, cu toate ca efectele blestemului nu sunt deloc de neglijat. Astept cu interes parerea voastra.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 06.02.2008, 21:55:44
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Daca ne rezumam doar la molitfele Sfantului Vasile cel Mare ajungem sa spunem ca exista blestem: "Te blestem pe tine, incepatorul rautatilor si al hulei, capetenia impotrivirii si urzitorul vicleniei. Te blestem pe tine, cel aruncat din lumina cea de sus si surpat pentru mandrie in intunericul adancului. Te blestem pe tine si pe toata puterea cea cazuta ce a urmat vointa ta. Te blestem pe tine, duh necurat, cu Dumnezeu Savaot si cu toata oastea ingerilor lui Dumnezeu, Adonai, Eloi, Dumnezeul cel atotputernic; iesi si te departeaza de la robul lui Dumnezeu (N)..."
Ca blestemul poate avea efecte asupra celui care nu s-a imbracat in Hristos reiese si din rugaciunile care se citesc la slujba de inmormantare.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 06.02.2008, 23:16:29
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

blestemul poate avea efect si la crestinii ortodocsi ,mai ales dc vine de la o mama si mai ales dc de-a lungul timpului ea,mama s-a rugat si a postit pt copil,dar si fara acest fapt ,blestemul mamei se implineste ,asa ca e bine sa o convingem in divergente ,cu buna si rugindu-ne lui Dumnezeu .Daca totusi s-a intimplat sa cerem sfatul duhovnicului.Daca vine de la oameni rai la care nu le-ai facut nici un rau si duci o viata duhovniceasca ,blestemul nu poate avea putere ,doar dc ai facut un rau persoanei si atunci tre sa schimbi raul facut asupra ei cu binele[ex.dc i-ai furat ceva rre sa-i dai inapoi si sa ceri iertare].Mai multe stie un duhovnic si la cazuri concrete ,asa la general cred ca e mai greu de spus ceva concret pt inlaturarea lui.Sa ne fereasca Domnul pe fiecare de blestem care sa se prinda asupra noastra!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 07.02.2008, 00:03:58
mirela-h mirela-h is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.06.2007
Mesaje: 37
Implicit

Am ,din nefericire, un exemplu in propria mea familie despre efectul blestemului asupra celui blestemat , dar si asupra celui care blesteama. Matusa mea, Dumnezeu sa o ierte, a fost parasita de sot pentru o femeie de moralitate indoielnica, ramanand singura la 38 de ani cu doi copii mici si suferind de surzenie, boala care s-a agravat in timp si a impiedicat-o sa aiba un serviciu. A suferit mult, a slabit si apoi a devenit bulimica ingrasandu-se peste masura. Fata de femeie care i-a stricat casa, matusa mea avea o ura de neimpacat. Ani de zile a blestemat-o "sa o manance cancerul", iar fostului sot, care se recasatorise cu femeia respectiva ii dorea sa nu aiba parte de zile fericite. Si blestemul ei s-a implinit : unchiul meu a avut cu a doua sotie o fata cu un comportament depravat inca din adolescenta, iar femeia respectiva s-a imbolnavit de cancer de colon.Inainte sa moara ea a vrut sa o vada pe matusa mea ca sa-si ceara iertare, dar matusa nu a acceptat . Imi amintesc cu cata satisfactie vorbea matusa de forta blestemului ei si de suferintele pe care le-a indurat femeia care l-a randul ei ii provocase suferinta. Dupa vreo sase, sapte ani de la moartea acelei femei, matusa mea s-a imbolnavit si ea de aceeasi boala: cancer de colon. Atunci cand nu stia exact de ce boala sufera, dar intuia ca s-ar putea sa fie un cancer, matusa mea a inceput sa vorbeasca cu mai putina ura despre acea femeie, pe care nu o iertase nici dupa moartea ei. Si matusa mea a murit, Dumnezeu sa o ierte, acum 8 ani. Cred ca nenorocirile s-au intamplat pentru ca femeia blestemata de matusa mea avea si ea pacate grele, cum spuneam era o femeie de o moralitate indoielnica, iar la randul ei , matusa mea a fost atinsa de propriul blestem pentru ca nu a reusit sa ierte, din contra si-a haranit ani de zile ura si chiar prinsese incredere in puterea ei de a blestema. Cand se supara pe cineva spunea : " Vezi sa nu te blestem!"
Un om care se fereste de pacate si se pune sup ocrotirea lui Dumnezeu, nu are de ce sa se teama de blestemele altora.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 07.02.2008, 00:11:56
Dia20_diana Dia20_diana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2007
Mesaje: 307
Implicit

eu personal nu cred in blesteme, de ce ar avea putere vorbele unui Om asupra altui Om? nu toti suntem "muritori de rand"?
Reply With Quote
  #6  
Vechi 07.02.2008, 12:29:05
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dia20_diana
eu personal nu cred in blesteme, de ce ar avea putere vorbele unui Om asupra altui Om? nu toti suntem "muritori de rand"?
Deoarece forta cuvantului e mai mare chiar decat puterea gandului ,prin cuvant Dumnezeu a creat lumea.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 07.02.2008, 12:31:32
irinafm irinafm is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.02.2008
Mesaje: 23
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dia20_diana
eu personal nu cred in blesteme, de ce ar avea putere vorbele unui Om asupra altui Om? nu toti suntem "muritori de rand"?
asa este. si in plus de aceasta, am inteles ca blestemul nu te atinge daca nu crezi in el
Reply With Quote
  #8  
Vechi 07.02.2008, 13:03:41
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de irinafm
Citat:
În prealabil postat de Dia20_diana
eu personal nu cred in blesteme, de ce ar avea putere vorbele unui Om asupra altui Om? nu toti suntem "muritori de rand"?
asa este. si in plus de aceasta, am inteles ca blestemul nu te atinge daca nu crezi in el
Ba te atinge daca nu ai sufletul curat si ai gresit(chiar daca nu crezi)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 07.02.2008, 16:15:45
oni91 oni91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.12.2007
Mesaje: 230
Implicit

Citand mirela-h
Citat:
Am ,din nefericire, un exemplu in propria mea familie despre efectul blestemului asupra celui blestemat , dar si asupra celui care blesteama. Matusa mea, Dumnezeu sa o ierte, a fost parasita de sot pentru o femeie de moralitate indoielnica, ramanand singura la 38 de ani cu doi copii mici si suferind de surzenie, boala care s-a agravat in timp si a impiedicat-o sa aiba un serviciu. A suferit mult, a slabit si apoi a devenit bulimica ingrasandu-se peste masura. Fata de femeie care i-a stricat casa, matusa mea avea o ura de neimpacat. Ani de zile a blestemat-o "sa o manance cancerul", iar fostului sot, care se recasatorise cu femeia respectiva ii dorea sa nu aiba parte de zile fericite. Si blestemul ei s-a implinit : unchiul meu a avut cu a doua sotie o fata cu un comportament depravat inca din adolescenta, iar femeia respectiva s-a imbolnavit de cancer de colon.Inainte sa moara ea a vrut sa o vada pe matusa mea ca sa-si ceara iertare, dar matusa nu a acceptat . Imi amintesc cu cata satisfactie vorbea matusa de forta blestemului ei si de suferintele pe care le-a indurat femeia care l-a randul ei ii provocase suferinta. Dupa vreo sase, sapte ani de la moartea acelei femei, matusa mea s-a imbolnavit si ea de aceeasi boala: cancer de colon. Atunci cand nu stia exact de ce boala sufera, dar intuia ca s-ar putea sa fie un cancer, matusa mea a inceput sa vorbeasca cu mai putina ura despre acea femeie, pe care nu o iertase nici dupa moartea ei. Si matusa mea a murit, Dumnezeu sa o ierte, acum 8 ani. Cred ca nenorocirile s-au intamplat pentru ca femeia blestemata de matusa mea avea si ea pacate grele, cum spuneam era o femeie de o moralitate indoielnica, iar la randul ei , matusa mea a fost atinsa de propriul blestem pentru ca nu a reusit sa ierte, din contra si-a haranit ani de zile ura si chiar prinsese incredere in puterea ei de a blestema. Cand se supara pe cineva spunea : " Vezi sa nu te blestem!"
Un om care se fereste de pacate si se pune sup ocrotirea lui Dumnezeu, nu are de ce sa se teama de blestemele altora.
Cred ca este totusi o coincidenta, multi oamenise imbolnavesc de cancer in ziua de azi...nu cred in blesteme...:|
Reply With Quote
  #10  
Vechi 08.02.2008, 00:10:01
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Au mare putere Ony ! Mai ales blestemele parintiilor asupra copiilor. In general si cel blestemat si cel care blesteama au de suferit
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
blestemul de sine fallen Intrebari utilizatori 17 16.08.2011 13:31:48
Blestemul uciderii de frate ! Radu32 Generalitati 20 21.09.2010 19:15:59
Blestemul liliana1 Intrebari utilizatori 3 23.04.2010 11:12:21