Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Vrajitoria
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 18.06.2011, 12:00:02
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de victor20 Vezi mesajul
De ceva vreme mi se intampla lucruri nu tocmai placute.Parintii mei sunt divortati de cand eu eram foarte mic,iar eu stau cu mama,bunica,sora si concubinul mamei.Numai ca atunci cand ma mai cert cu mama ea incepe de multe ori sa ma injure si sa ma blesteme.Nu sunt tocmai mandru sa spun acest lucru,dar intr-o zi dupa o cearta mai serioasa,ea chiar mi-a ars lumanare cu foc negru.Eu am stins-o imediat ce am vazut.Cand este suparata pe mine imi zice sa ma vada mort,rece,teapan sau chestii de genul asta.Intr-o zi mi-a spus cineva ca in tinerete facea blesteme oamenilor care o suparau,dar pt o perioada s-a oprit pt ca ceva anume a speriat-o.Ce ar trebui sa fac pentru ca blestemele mamei mele sa nu se lege de mine,iar cele pe care le-a facut impotriva altora sa nu se intoarca impotriva mea?caci am auzit ca blestemul savarsit se intoarce impotriva celui care l-a facut si a copiilor lui.....daca mama m-a blestemat pomenind doar moartea si inmormantarea mea si daca doamne fereste acest blestem se indeplineste are doar efectul mortii sau poate avea si efecte care n-au fost pomenite si gandite de cel care a facut sau a zis blestemul? As mai avea si o alta intrebare care n-are legatura cu blestemele mamei mele.Daca parintii mei sunt despartiti,pacatul divortului va fi mostenit si de mine?adica daca ei au divortat voi divorta si eu pe viitor?intreb acest lucru deoarece eu cum n-am avut o familie cand eram copil mi-as dori ca pe viitor sa-mi intemeiez una.....asta este una dintre cele mai mari dorinte ale mele...o familie....familia pe care n-am avut-o cand eram copil....deci daca ai mei au divortat voi divorta si eu sau depinde in mare masura de mine(adica depinde de ce fel de partenera de viata imi iau si cum ma voi purta in casa)?ca sa fiu sincer as prefera mai degraba ca blestemul sa se adevereasca cu moartea decat ca din cauzele astea eu sa n-am o familie si sa traiesc singur.....va rog daca se poate sa-mi raspundeti si mie...sper ca mesajul meu sa fie vazut si de vreun preot care sa-mi raspunda,daca nu raspunsul e bine venit din partea oricui care are cunostinte in lucruri de genul acesta.
Deznadejdea este de la diavol. El incearca sa ne insufle ideea ca blestemul respectiv trebuie sa se implineasca intocmai. E adevarat ca atat copiii cat si parintii pot cadea prada celui viclean. Cand cadem in anumite pacate si nu ne spovedim repede, nu avem puterea de a face voia lui Dumnezeu si de aceea gandim, vorbim si actionam dupa placul celui rau.

Trebuie sa ne fie clar ca numai Dumnezeu este cel a Carui voie trebuie s-o facem. Prin urmare, in astfel de cazuri, trebuie sa ne agatam de mila lui Dumnezeu cu toata puterea. El poate sa schimbe raul in bine.

Oricat de greu ti-ar fi, iart-o pe mama ta si roaga-te sa indeparteze de la ea tot gandul venit de la cel rau. De fapt, blestemele pe care ea le rosteste asupra ta sunt inspirate de diavol pentru ca in familia ta el sa castige cat mai multe suflete.

Cineva trebuie sa puna capat lucrarii celui viclean prin cele placute lui Dumnezeu: iertare, rugaciune, sfestanie in casa, viata dupa randuiala crestina. Deci numai diavolul trebuie urat in aceasta situatie, nu si cel care a fost ranit de talharii patimilor. Cine va fi samarineanul milostiv in aceasta situatie? Iisus ne-a lasat aceasta pilda cu un rost. Da, si noi trebuie sa fim samarineni milostivi pentru cei care cad in diverse patimi. Sa respingem pacatul, dar sa incercam sa-l salvam si pe cel care a gresit. Dar, ca sa avem putere in rugaciune, mai intai trebuie sa cautam sa ne apropiem de Dumnezeu noi, insine.

Roaga-te lui Dumnezeu si Maicii Domnului sa-ti arate calea pe care o vei urma pentru a te mantui: casatoria sau calugaria. Si stai de vorba si cu un duhovnic sporit pe aceasta tema. De obicei, necazurile pe care le avem ne sunt date cu un rost.

Acatistul Maicii Domnului Aratatoarea Caii

Sa-ti fie mila de sufletul ei, precum mila i-a fost si Sfantului Fanurie care, dupa ce a vazut cu ce se ocupa mama lui, a cautat sa-si mantuiasca sufletul si s-a rugat si pentru ea. Dar sa-ti fie mila si de sufletul tau si cauta sa te gandesti serios la mantuirea ta in primul rand si toate celelalte se vor adauga tie, caci asa ne invata Dumnezeu.

Daca vei citi Vietile Sfintilor, vei vedea ca astfel de incercari pot fi biruite numai apropiindu-ne de Hristos cu toata inima fie in mijlocul multimii, fie in manastire. Citeste viata Sfantului Teofil cel Nebun pentru Hristos si vezi ce sfant mare a ajuns valorificand duhovniceste necazurile pricinuite de mama sa.

Deci ia un indreptar de spovedanie si insemneaza-ti toate pacatele mari si mici, cu vorba, cu fapta si cu gandul, cauta un duhovnic bun si lasa-te caluzit de el. Prin duhovnic, Dumnezeu insusi te va calauzi. Doamne ajuta.

Last edited by antoniap; 18.06.2011 at 12:02:59.
Reply With Quote
  #102  
Vechi 04.09.2011, 19:12:41
allexandra allexandra is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.09.2011
Mesaje: 2
Implicit are cineva un raspuns?

de cativa ani buni eram intr-un conflict cu vecinii mei care au 2 copii din cale afara de galagiosi(copii de 12-14 ani).nu exista zi sa nu ma trezeasca din somn la 7 dimineata sau sa nu ne deranjeze.practic ne faceam somnul dupa programul lor.imi amintesc ca in acele momente le doream foarte tare raul,ba chiar i-am blestemat (simtind o foarte mare ura cand rosteam cuvintele).acum 2 zile a murit tatal copiilor iar pe mine ma nelinisteste faptul ca i-am blestemat.nu spun ca din cauza mea a murit insa ma gandesc sa nu fi influentat cumva faptul ca le-am dorit raul.sper sa nu par nebuna,insa as avea nevoie de un raspuns ,de la cei cunoscatori ,la intrebarea mea : blestemele spuse cu ura,le nervi,pot atinge o persoana incat sa-i faca mult rau???
Reply With Quote
  #103  
Vechi 04.09.2011, 22:50:42
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Exclamation

Citat:
În prealabil postat de allexandra Vezi mesajul
de cativa ani buni eram intr-un conflict cu vecinii mei care au 2 copii din cale afara de galagiosi(copii de 12-14 ani).nu exista zi sa nu ma trezeasca din somn la 7 dimineata sau sa nu ne deranjeze.practic ne faceam somnul dupa programul lor.imi amintesc ca in acele momente le doream foarte tare raul,ba chiar i-am blestemat (simtind o foarte mare ura cand rosteam cuvintele).acum 2 zile a murit tatal copiilor iar pe mine ma nelinisteste faptul ca i-am blestemat.nu spun ca din cauza mea a murit insa ma gandesc sa nu fi influentat cumva faptul ca le-am dorit raul.sper sa nu par nebuna,insa as avea nevoie de un raspuns ,de la cei cunoscatori ,la intrebarea mea : blestemele spuse cu ura,le nervi,pot atinge o persoana incat sa-i faca mult rau???
Ating si "persoana" blestemata , cat si pe cel ce blesteama , in timp sau pe cei ce vor veni in neamul respectiv . Deci , nu-i bine a blestema in nici un fel , indiferent de cati draci avem asupra noastra intr un moment sau altul . O clipa de manie , de ura "nesupravegheata ", necontrolata , poate aduce schimbari iremediabile in viata cuiva . Te rog sa te adresezi unui duhovnic . Atat si nimic mai mult ! .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #104  
Vechi 05.09.2011, 03:36:52
allexandra allexandra is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.09.2011
Mesaje: 2
Implicit

multumesc mult pt raspuns.aveam de gand sa ma spovedesc.stiu doar ca ma caiesc f tare,si as vrea ca ceea ce am spus sa fi ramas doar niste vb in vant,fara sa se indeplineasca cel putin sa platesc eu si nimeni altcineva.sper doar sa nu se fi "atins" de fostul meu vecin.
Reply With Quote
  #105  
Vechi 26.09.2011, 03:45:03
Liviuchx Liviuchx is offline
Banned
 
Data înregistrării: 26.09.2011
Mesaje: 1
Implicit Credeti in Dumnezeu!!!

Ca eu am ajuns ca multi alti intr-o clipa a vietii in care nu mai stiu daca eu sunt vinovat sau chiar sunt blesteme asupra mea sau ca am fost la ghicitoare si desi stiam ca nu e bine am ascultat tot ce mi-a zis si cam tot ce s-a intamplat pana acum cam asa a fost ...Trebuie sa cred in Dumnezeu ca nu mi-a mai ramas nimik de facut si nici nu am fost la un preot sa ii zic lucru asta...

Last edited by Liviuchx; 26.09.2011 at 10:20:06.
Reply With Quote
  #106  
Vechi 16.09.2012, 21:19:27
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Exclamation Un posibil raspuns si pentru Ioana ! ( te rog sa citesti si aici pe acest topic )

ioana30
Member



Blesteme...mit sau realitate?!?
In primul rand bine v-am regasit si calduroase salutari tuturor celor care,in urma cu 2 ani, m-au sustinut si m-au incurajat! Numai bine tuturor!

Dragii mei ajutati-ma din nou pt ca singura nu pot sa fac "lumina" in gandurile mele. Cineva a afirmat ca tatal meu a murit din cauza blestemelor si ca o parte din ele "au cazut" pe restul familiei. Simt ca problema asta depaseste puterea mea de intelegere rationala.

Eu sunt o persoana realista si nu imi pot imagina ca exista asa ceva, ma refer la blesteme, cu toate ca ceilalti membrii ai familiei mele sunt convinsi de asta.

Blestem, ce este???? Este ceva???
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #107  
Vechi 27.09.2012, 17:55:26
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Intr-un articol de pe site, recomandat de mai multi useri, am gasit un cuvant al Sfantului Ioan Iacob in care se explica legatrura intre blestem si dorinta de razbunare: "De asemenea se blesteama singuri fara sa stie si cei care iubesc razbunarea si nu lasa nici un dram nerasplatit, fata de cei care-i nedreptatesc ori ii necajesc. Acestia cand citesc Psaltirea se leaga singuri prin cuvintele prorocesti care glasuiesc: "Doamne, Dumnezeul meu, de-am facut aceasta, de este nedreptate in mainile mele, de am rasplatit rele celor ce imi rasplatesc mie (adica celor ce ma asupresc) sa prigoneasca dar vrajmasul sufletul meu si sa-l prinda. Sa calce in pamant viata mea si slava mea in tarana s-o aseze." (Ps. 6, 3-6)".
http://www.crestinortodox.ro/credint...eme-69875.html
Reply With Quote
  #108  
Vechi 07.07.2013, 16:17:32
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Cand cineva (apropiat) iti zice "daca faci/nu faci cutare lucru te ia mama dracului ", sau " sa te duci dracului (daca faci/ nu faci ce zic eu)" se poate intampla ceva rau??? Conteaza cine e persoana care face aceste "promisiuni"?
Am auzit ca e mai grav daca e parinte (trupesc) sau preot. Am auzit de asemeni ca daca o mama (parinte) isi blesteama copilul, nu e de ajuns nici ca mama sa-si ceara iertare copilului, nici ca acesta sa mearga sa se spovedeasca, trebuie neaparat si mama sa se spovedeasca si chiar sa tina un canon?
Daca cumva ai suparat un preot si te-a blestemat in felul asta numai el te poate dezlega de pacatul facut asupra lui sau orice alt preot duhovnic la care te marturisesti ( adica te duci la alt popa si zici "cutare parinte -paroh, duhovnic, etc, mi-a promis ca nu ma iarta/dezleaga de un anume pacat, facut impotriva lui sau altcuiva, decat cine stie in ce conditii; se mai poate face ceva?")

In fine , mai sunt si alte situatii, mai mult sau mai pitin demne de luat in seama. Mie una nu mi s-a intamplat pana acum sa mi se zica lucruri atat de grave precum sa se aleaga praful de carierea sau de afacerea sau de familia mea (doar eu am zis-o), sau sa n-am parte de copiii mei, cum am auzit ca au patit altii, cel mai urat mi s-a zis "sa mai faci vanzare cand ti-oi cumpara eu" sau mi-a mai zis bunica-mea, Dzeu s-o odihneasca, cand i se parea ei ca nu ii acord sufiecienta atentie, sa aiba Dzeu grija de mine cum am eu de ea, sau ceva de genul. Si culmea ca se pare ca El are, n-am de ce s ma plang...
In schimb mi-e frica rau de chestia asta cu trimisul la ...Stiu ca cei care o spun, se poate sa nu se refere strict la sensul literar, ca vor sa te vada arzand intr-un cazan cu smoala, ci ori sa nu mai auda de tine niciodata, ori sa te avertizeze ca o sa ti se adevereasca cele mai cumplite temeri ( o sa fiiinchis in casa, nu o sa ti se mai dea bani de buzunar, sau din contra o sa fii izgonit/a de acasa, n-o sa-ti mai vezi copiii, etc), fiecare vede in aceasta amenintare ceea ce vrea sa vada sau ceea ce se teme mai rau.

Mai am o intrebare, legata oarecum tot de astfel de actiuni ce implica participarea directa sau indirecta a celui nedorit: daca o mama isi doreste tot ce e mai bine pentru copilul ei, si ca sa ii asigure asta, sau nu neaparat pentru asta, poate si numai pentru ambitia ei , isi "vinde sufletul", mai poate totusi spera sau mai poate indrazni sa-I ceara lui Dumnezeu ca macar fiul sau fiii ei sa se mantuiasca? Adica sa faca acest sacrificiu de sine pentru ca copiilor ei sa le fie bine, sau din contra, prin "actiunea" ei, ii baga si pe acestia intr-un mare....(adica le e mai greu asa sa se mantuiasca decat daca si-ar fi vazut ea de treaba si n-ar fii facut nimic, lasandu-i sa se descurce singuri)?

Inca ceva : la slujba de inmormantare am auzit ca se spune ca (sau mai bine zis "sa") se desface (a) toata legatura pusa de omul acela sau de altii asupra lui, inclusiv blestemele (ale parintilor, arhiereului, etc) - adica cu alte cuvinte, din acel moment, omul e "iertat" si de blestemele facute de el, si de cele "primite?" Sau doar se "cere" asta de la Dumnezeu si se spera ca se va intampla? mai se spune de asemeni sa ii fie iertate pacatele cele cu voie si fara de voie, etc...ce inseamna asta, ca nu mai este nici o diferenta intre cel care a murit spovedit si cel care nu a facut-o, ca oricum prin slujba asta i se iarta, sau tot asa, e doar la nivel de rugaminte, speranta la mila lui Dumnezeu, in timp ce in urma spovedaniei ar fii o certitudine aceasta iertare?

Last edited by fallen; 07.07.2013 at 18:13:19.
Reply With Quote
  #109  
Vechi 19.05.2018, 16:05:43
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Blestemele sunt foarte periculoase, fie că vin de la părinți pentru copii, fie invers. Asta susține și Arhim. Ioachim Pârvulescu, în „Sfânta Taină a Spovedaniei pe înțelesul tuturor”.
„Blestemele sunt foarte rele în casă, atât când sunt rostite asupra copiilor, cât și invers, de copii asupra părinților. Mulți copii nu se căsătoresc sau celor care se căsătoresc nu le merge bine în căsnicie din cauza blestemelor părinților. Remediul cel mai eficient împotriva acestor blesteme transmisibile este Taina Sfintei Spovedanii făcută atât de părinți, cât și de copii.
Există un obicei foarte rău la unii părinți de a-și blestema copiii atunci când îi supără. Tot timpul le-am recomandat părinților ca atunci când copiii nu sunt cuminți, să-i bată, însă niciodată să nu-i blesteme. Deoarece blestemul, înjurătura, când sunt făcute de părinte asupra copilului pe care l-a născut, au urmări negative asupra lui.
Copilul care a fost blestemat de tatăl sau mama lui și părinții respectivi nu s-au spovedit de acest păcat, deci nu au primit dezlegare de el, foarte ușor este atins de blestem. Din această cauză pot veni boli, necazuri, suferințe, eșecuri în viață peste copiii respectivi.
Blestemele sunt foarte rele în casă, atât când sunt rostite asupra copiilor, cât și invers, de copii asupra părinților. Mulți copii nu se căsătoresc sau celor care se căsătoresc nu le merge bine în căsnicie din cauza blestemelor părinților. Remediul cel mai eficient împotriva acestor blesteme transmisibile este Taina Sfintei Spovedanii făcută atât de părinți, cât și de copii; după aceea un rol foarte important îl are citirea rugăciunii celei mari de dezlegare asupra întregii familii. Adică să meargă împreună părinții cu copiii, la preot pentru a le citi acea rugăciune de dezlegare.
Foarte grav este când părinții mor fără să le fi citit în viață rugăciunea respectivă. Acele înjurături și blesteme asupra copiilor lor, dacă nu sunt dezlegate de către preot, când sunt în viață părinții, pot produce foarte mari necazuri asupra copiilor. Dincolo de mormânt nu mai poate face nimeni acea dezlegare. Să ne ferim a rosti orice cuvânt rău asupra copiilor noștri pentru a nu se repercuta asupra lor și a nu le produce mari necazuri în viață”
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #110  
Vechi 07.06.2018, 22:18:05
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

cititi "o istorie a blestemului", de horia mazilu, parca am mai citat-o odata.

prin secolul 17 in ardeal, la initiativa reformatilor, a avut loc un fel de intrunire interconfesionala, la care au fost invitati si ortodocsii valahi. la sfarsitul acesteia s-a pus conditia ca preotii valahilor sa nu mai blesteme!!! :))

nici nu mai conteaza ce e blestemul, conteaza ca aia credeau in puterea lui. mai ales daca era facut contra lor de catre popii ortodocsi ai valahilor. :))
__________________
Dar Duhul spune lămurit că, în vremurile din urmă, unii se vor lepăda de credință, ca să se alipească de duhuri înșelătoare și de învățăturile dracilor, abătuți de fățărnicia unor oameni care vorbesc minciuni, însemnați cu fierul roșu în însuși cugetul lor. Ei opresc căsătoria și întrebuințarea bucatelor pe care Dumnezeu le-a făcut ca să fie luate cu mulțumiri de către cei ce cred și cunosc adevărul.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
blestemul de sine fallen Intrebari utilizatori 17 16.08.2011 13:31:48
Blestemul uciderii de frate ! Radu32 Generalitati 20 21.09.2010 19:15:59
Blestemul liliana1 Intrebari utilizatori 3 23.04.2010 11:12:21