Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Eutanasia
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 23.01.2009, 13:25:32
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Si-a castigat in instanta dreptul de a muri !

Londra - Dupa ce a fost diagnosticata cu leucemie, Hannah a fost tratata cu un medicament foarte puternic, pentru a opri infectia. Acesta insa, i-a afectat inima. Un transplant de cord i-ar fi oferit sansa de a trai mai mult, insa, satula de viata in spital, tanara a refuzat , afirmand ca vrea sa traiasca demn, inconjurata de familie si de prieteni. De mentionat ca Hannah Jones , in varsta de 13 ani este bolnava de o forma rara de leucemie. Spitalul Hereford , unde Hannah este tratata , a cerut scoaterea adolescentei temporar de sub custodia parintilor, pentru a efectua transplantul. Hannah , insa , a convins juratii ca este indeajuns de matura pentru a-si asuma decizia. Potrivit medicilor, daca nu va face operatia, fetita mai are maximum sase luni de trait. Ultima sa dorinta este de a vizita parcul de distractii Disney World din Florida. Un caz incredibil. A refuza sansa de a mai trai !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 23.01.2009, 15:27:30
eu-cristina83 eu-cristina83 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2008
Locație: Undeva in minunata Romanie
Mesaje: 256
Implicit

Da. intr-adevar un caz incredibil...asta se intampla atunci cand nu il cunosti pe Hristos. Saraca fata, daca L-ar fi cunoscut sunt sigura ca alegea viata in locul mortii. Domnul Iisus ne da putere, speranta, dragoste, ne tine in brate atunci cand ne este mai greu sau ne intinde mana pt. a ne ridica cand suntem cazuti. Cat este de grea si fara sens viata in afara de Hristos...
Reply With Quote
  #3  
Vechi 23.01.2009, 17:59:17
sia's Avatar
sia sia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 453
Implicit

,,Spitalul Hereford , unde Hannah este tratata , a cerut scoaterea adolescentei temporar de sub custodia parintilor, pentru a efectua transplantul,,De ce ? Sa inteleg ca nici parintii nu doreau transplantul? Eu cred ca fetita a gandit cam asa -faca ce-o vrea Domnul cu mine! - Cei din spital au vrut s-o vindece de leucemie si au adus-o in starea de a i se face transplant de inima! Nu vad de unde rezulta ca nu-l cunoaste pe Domnul Iisus -mai degraba IL cunoaste si vrea sa se faca voia LUI .
Reply With Quote
  #4  
Vechi 23.01.2009, 18:27:49
eu-cristina83 eu-cristina83 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2008
Locație: Undeva in minunata Romanie
Mesaje: 256
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sia Vezi mesajul
,,Spitalul Hereford , unde Hannah este tratata , a cerut scoaterea adolescentei temporar de sub custodia parintilor, pentru a efectua transplantul,,De ce ? Sa inteleg ca nici parintii nu doreau transplantul? Eu cred ca fetita a gandit cam asa -faca ce-o vrea Domnul cu mine! - Cei din spital au vrut s-o vindece de leucemie si au adus-o in starea de a i se face transplant de inima! Nu vad de unde rezulta ca nu-l cunoaste pe Domnul Iisus -mai degraba IL cunoaste si vrea sa se faca voia LUI .
Eu cred ca ce face ea este sinucidere. Daca a ajuns in starea asta, tot cu voia Domnului a ajuns deoarece nimic nu se intampla fara voia Lui. Ea trebuie sa lupte cu boala si inacelasi timp sa aiba credinta pt. ca Dumnezeu ne pune la incercare....
Reply With Quote
  #5  
Vechi 23.01.2009, 18:46:38
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sia Vezi mesajul
,,Spitalul Hereford , unde Hannah este tratata , a cerut scoaterea adolescentei temporar de sub custodia parintilor, pentru a efectua transplantul,,De ce ? Sa inteleg ca nici parintii nu doreau transplantul? Eu cred ca fetita a gandit cam asa -faca ce-o vrea Domnul cu mine! - Cei din spital au vrut s-o vindece de leucemie si au adus-o in starea de a i se face transplant de inima! Nu vad de unde rezulta ca nu-l cunoaste pe Domnul Iisus -mai degraba IL cunoaste si vrea sa se faca voia LUI .
Da probabil ca nu vroiau sa treaca peste dorinta adolescentei, mai ales ca datorita bolii initiale a petrecut foarte mult in spital si tocmai cand infectia a fost invinsa, a aparut problema cea grava la inima, datorate tocmai tratamentului bolii initiale. Cam asta fac majoritatea medicamentelor, amelioreaza o boala si dauneaza altor organe. Ele sun fabricate pe baza de sinteza, iar reactiile sunt cateodata foarte imprevizibile si greu de oprit. Revenind, nu stiu daca o astfel de decizie poate fi considerat un pacat in sine si nici nu stim exact ce este in sufletul acestui copil. In fond ea nu a cerut eutanasierea , ci si-a incredintat viata lui Dumnezeu, chiar daca in stire nu apare explicit asa ceva. E greu de tras o concluzie !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 23.01.2009, 19:37:37
eu-cristina83 eu-cristina83 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2008
Locație: Undeva in minunata Romanie
Mesaje: 256
Implicit

Ai dreptate Cristi. Noi vb. din auzite....nu stim adevarul.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 23.01.2009, 20:59:30
sia's Avatar
sia sia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 453
Implicit

,,Daca a ajuns in starea asta, tot cu voia Domnului a ajuns deoarece nimic nu se intampla fara voia Lui. Ea trebuie sa lupte cu boala si in acelasi timp sa aiba credinta pt. ca Dumnezeu ne pune la incercare.,,... Da ..Cristina aici ai dreptate....si stiu asta pt ca eu am avut o astfel de incercare.In ' 93 am fost diagnosticata cu neoplasm san -gr3 - si doctorii nu-mi dadeau sanse prea mari ..(i-au spus mamei mele .si sotului meu ..ca cel mult 6 luni cred ei ...etc)Aveam 37 de ani si doi baieti - 12 si 6 ani -acum realizez ca am gresit in prima postare ..si ma mustra sufletul ...eu am facut tot ce se putea face..doua operatii,chimioterapie,cobaltoterapie, am tinut regim ,am baut gaz -dublu rafinat ,am baut spanz...DAR sunt sigura ca de vindecat m-a vindecat Domnul Iisus si Tatal Ceresc ..Lor m-am rugat cu umilinta ( m-am spovedit de toate ) sa ma mai lase in viata un an ,doi , nu pt mine ci pt copii ...si la cel mic ma gandeam cel mai mult si ma rugam cu lacrimi : TATA , de mor acum ma va uita ..sau ..cine-l va ingriji -nu faceam diferenta intre copii dar ,cel mic mi se parea ...prea mic !Niciodata nu m-am rugat sa-mi dea Domnul viata pt mine..doar la ei ma gandeam .si intr-o noapte atat m-am rugat la Domnul Iisus ca am udat perna cu lacrimi..iar cand am spus Tatal Nostru am simtit ca un curent prin tot trupul de la cap pana la picioare..A doua zi le-am spus alor mei ca eu ma consider vindecata ca am primit semn de la Dumnezeu si ei saracii credeau c-am luat-o razna.(.ziceau ..lasati-o daca ea crede .). Am ramas convinsa ca de la Tatal si Domnul Iisus este vindecarea mea si-n ziua de azi .pt ca mi-am pus viata in minile Lor si spuneam mereu ..dar nu cum voiesc eu Tata ci faca-se voia Ta ! Acum , sa ma ierte Dumnezeu daca am gandit gresit ceva pt fetita aceasta ..faca-se voia LUI .
Reply With Quote
  #8  
Vechi 23.01.2009, 23:05:58
eu-cristina83 eu-cristina83 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2008
Locație: Undeva in minunata Romanie
Mesaje: 256
Implicit

Fiecare dintre noi primeste de la Dumnezeu cate o greutate pt. a ne pune credinta la incercare sau din contra, pt. a ne face sa venim la El. Important este sa ne rugam si in acelasi timp sa fim constienti ca nu ne da mai mult decat putem duce. Imi pare rau pt. boala si suferintele provocate de ea Sia. Sper ca acum esti bine si te bucuri de familie, dar si de Dumnezeu.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 23.01.2009, 23:46:18
sia's Avatar
sia sia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 453
Implicit

,,Sper ca acum esti bine si te bucuri de familie, dar si de Dumnezeu..,,

Da ,sunt bine ,multumesc frumos si o doresc tuturor -si tie multa sanatate si lumina de la Domnul nostru .

Last edited by sia; 10.11.2010 at 12:15:19.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 24.01.2009, 17:20:31
eu-cristina83 eu-cristina83 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2008
Locație: Undeva in minunata Romanie
Mesaje: 256
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sia Vezi mesajul
,,Sper ca acum esti bine si te bucuri de familie, dar si de Dumnezeu.. Da ,sunt bine ,multumesc frumos si o doresc tuturor -si tie multa sanatate si lumina de Domnul nostru .
Multumesc.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Dreptul de a muri linistit acasa cozia Eutanasia 46 01.12.2014 16:58:13
medierea , solutia la instanta de judecata, o justitie non-judiciara ilydorin Stiri, actualitati, anunturi 0 26.10.2012 17:26:37
Edward Maya,singurul roman care a castigat un premiu Billboard Daniel_7 Generalitati 17 20.06.2011 21:10:18
Cand vom muri? Florin-Ionut Pocainta 40 31.01.2011 16:31:24
Ce au Martori lui Iehova de castigat? mehiel Alte Religii 298 29.12.2010 12:37:48