Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Eutanasia
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 21.06.2008, 15:27:57
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 7th_Brigade_TzHL
Eu cred ca de multe ori in sistemul juridic pot interveni erori. Este tragic ca cineva sa fie executat din cauza unei erori juridice, sau a unei alte forme de erori.

Cand vorbim de vieti de oameni, automat trebuie sa fim foarte atenti, si nu ne permitem sa admitem eroarea.

Chiar Domnul Iisus Hristos a fost condamnat dintr-o eroare juridica a sinedriului evreiesc:
Matei 26
63. Dar Iisus tăcea. si arhiereul I-a zis: [color=green]Te jur pe Dumnezeul cel viu, să ne spui nouă de esti Tu Hristosul, Fiul lui Dumnezeu.[/color]
64. Iisus i-a răspuns: [color=red]Tu ai zis. si vă spun incă: De acum veti vedea pe Fiul Omului sezand de-a dreapta puterii si venind pe norii cerului.[/color]
65. Atunci arhiereul si-a sfasiat hainele, zicand: A hulit! [color=blue]Ce ne mai trebuie martori?[/color] Iată acum ati auzit hula Lui.
66. Ce vi se pare? Iar ei, răspunzand, au zis: Este vinovat de moarte.

De altfel eu cred ca acest proces ar trebui rejudecat de catre rabinii evrei, si recunoscuta Divinitatea Domnului Iisus Hristos.
EXECUTIA, DIN START ESTE O MARE SI DE NEIERTAT EROARE ! ! !
Reply With Quote
  #32  
Vechi 23.06.2008, 22:08:51
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.431
Implicit

Mai eu nu stiuce sa zic.... Dar vad ca sotia lui Paul Bernardo(criminal in serie), Carla Homolka(a aparut si o carte), a stat doar 12 ani in inchisoare pentru uciderea a doua fete, uba fiind chiar SORA EI impreuna cu sotiorul ei drag, folosind metode premeditate kidnaping ,de tortura VIOL in grup, in beci, ca in filmele pe care le-au vizionat de mici copii, dupa care i-au taiat bucati parca si aruncat.
Ea a facut doar 9 ani intre care ultimii citiva ani a fost mutata pentru buna purtare intr-o tabara ca de pionieri.. cu cabanute si parcuri, apartamente separate(pentru recuperare sociala), timp in care a luat masteratul in business si acum, DUPA ELIBERARE si-a deschis parca o cafenea pe undeva si nici in cot nu o doare.

Ma intreb si eu oare asta este normal?...
Reply With Quote
  #33  
Vechi 23.06.2008, 22:12:17
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.431
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia
Ma intreb si eu oare asta este normal?...
Din moment ce Moise dupa ce a evaluat si a ADAPTAT legile lui Dumnezeu la materia de ordin INFERIOR de pe pamint(da creata tot de Dumnezeu) a spus clar:

Fratilor, DINTE PENTRU DINTE!!!!!!
Reply With Quote
  #34  
Vechi 23.06.2008, 22:19:26
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.431
Implicit

Iar Hristos facind referire la aceeasi lege ne-a avertizat ce fel de alegeri facem in viata...

inainte de a ajunge la Judecata Lui...mai intii vom raspunde in fata oamenilor SI A LEGILOR LOR!!!

..vedeti ce faceti...."pentru a nu ajunge in temnita"...unde veti da inapoi TOT ce ATI LUAT pina la ultimul "banut".... credeti ca NUMAI la bani se refera, nu si la vieti?..eu cred ca da...intarind cele hotarite de Moise!

nimeni nu spune sa nu judeci cu dragoste insa tot din dragoste pentru comunitate si pentru ordine si disciplina vor cadea si capetele, altfel nu se poate...ASA ESTE AICI PE PAMINT!
Reply With Quote
  #35  
Vechi 24.06.2008, 02:31:30
pacifistul pacifistul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.05.2008
Mesaje: 107
Implicit

nu cozia, nu este normal. dar ce voiam eu sa spun este ca totul depinde de pedeapsa stabilita. daca se va da inchisoare pe 25 ani iar gravitatea faptelor este f mare, crede-ma ca detinutul ala nu o sa aiba viata usoara. intelegi? asta voiam sa spun.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 25.06.2008, 15:29:08
Ramonica Ramonica is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.05.2008
Mesaje: 2
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia
Citat:
În prealabil postat de cozia
Ma intreb si eu oare asta este normal?...
Din moment ce Moise dupa ce a evaluat si a ADAPTAT legile lui Dumnezeu la materia de ordin INFERIOR de pe pamint(da creata tot de Dumnezeu) a spus clar:

Fratilor, DINTE PENTRU DINTE!!!!!!
Cozia, iti spun o intamplare de care mi-am amintit citind cuvintele tale.
Un tanar sustinea mereu ca e foarte buna pedeapsa capitala si ca bine fac cei care-i trimit pe oameni la scaunul electic.
"Dinte pentru dinte si ochi pentru ochi", spunea, ca tine.
I-am zis atunci:
"-Consideri ca daca cineva a ucis, trebuie, la randul sau, ucis?
-Da, zice.
-Dar daca mama ta face un accident de masina si moare un om, ea trebuie sa fie acum ucisa?
-...A, pai nu...stai putin, sa vedem...eu nu m-am gandit asa... atunci nu e bine..."
...
Cozia, ganseste-te ca pacatul nu ocoleste pe nimeni. Cine sta cu bota pe omul care greseste? Iar cand a gresit: poc, in moalele capului? oamenii care-l judeca si care "se considera nevinovati"!

Unde e porunca iubirii? E greu de acceptat aceasta porunca a iubiri, caci Hristos, Mantuitorul noastru, o extinde si asupra vrasmasilor. Si pe ei, Dumnezeu ii iubeste la fel de mult, ca si pe tine sau pe mine, caci inaintea lui Dumnezeu toti oamenii sunt egali. Dar numai inaintea lui Dumnezeu sunt oamenii egali!
Amintea cineva de Ostrovul, un film exceptional. Cozia, sa spunem ca pe Anatolie l-ar fi prins cineva si l-ar fi acuzat de uciderea capitanului sau. Oamenii, potrivit judecatii lor omenesti, l-ar fi ucis, daca ar merge pe "ochi pentru ochi si dinte pentru dinte". Cum ar fi fost judecata lor omeneasca? Total gresita! Cate minuni n-a facut Dumnezeu prin robul sau iubit Anatolie? Cati oameni nu s-au vindecat prin darurile pe care le-a primit el de la Dumnezeu, avand mereu "duhul umilit si inima infranta"? Si, minune mare! O vindeca si pe fiica fostului sau capitan!
Iata insa, care a fost judecata lui Dumnezeu! Nu e uimitor cum lucreaza Dumnezeu?
O sa zici, bine, dar a fost doar un film! Da, a fost un film, dar mai mult decat atat, a fost traire ortodoxa, a fost filmul care a redat in mod exceptional viata ortodoxa, cu trairile ei! A redat in primul rand modul in care lucreaza omul la mantuirea sa, impreuna cu Dumnezeu!
Nu, draga frate, iubirea e raspunsul, nu razbunarea. Cand ne razbunam, ne impotrivim lucrarii lui Dumnezeu.
Hristos a venit cu iubirea Sa si i-a scandalizat pe oamenii robi pacatului si rautatii. Si in ziua de azi, sunt oameni care nu-l iubesc si nu-l accepta pe Dumnezeu, nu accepta iubirea lui Hristos fata de oameni...
Mare durere...

Dumnezeu lucreaza in viata noastra daca ii dam noi voie sa lucreze!
Reply With Quote
  #37  
Vechi 29.06.2008, 00:40:15
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Raspunzand raului cu rau, raul sporeste, se-nmulteste.Falsa teoria, ca prin exemplul dat prin pedeapsa capitala, criminalitatea scade. Atunci cand vom invata vreodata, sa anihilam raul cu fapta, gandul cel bun crestinesc, cele bune vor spori in detrimentul celor rele. Un gand sau o fapta rea, la alt rau, va duce inevitabil la un gand, vorba sau fapta rea. Rau pe rau sporeste !
Reply With Quote
  #38  
Vechi 30.06.2008, 17:21:35
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Cred ca daca am ierta mai mult s-ar face mai simtita prezenta lui Dumnezeu in aceasta lume. Si asa multe lucruri s-ar preface, de ce nu, poate si psihopatul va deveni un marturisitor al lui Hristos. Dar cum in acesta lume nu mai e loc decat de noi, cum nu e loc decat de judecata, se pare ca pedeapsa capitala e singurul raspuns pe care il poate da omul omului astazi.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 30.06.2008, 17:36:07
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

shi dracii cred, shi dracii iarta... problema este sa sa iertzi in Adevar shi sa te statorniceshti in nepatimirea ta shi a aproapelui tau, caci trebuie sa iertzi de 70 de ori cate 7 pe zi... deci este un urcush continuu de traire shi iubire, o sfanta iubire ce urca mereu cu pasul iertarii spre Dumnezeu...

noi defapt nu iertam ci doar atat ca nu ne mai pasa shi asta in cel mai bun caz... ca defapt mintzim ca sa nu ne vada careva cat suntem de rai shi razbunatori... deci noi defapt mergem spre o dragoste fatzarnica, spre a osandi in ascuns, shi a purta datoriile ca macar cand o patzeshte acela sa ne putem bucura nu numai ca i-a murit capra ci chiar el... ca o merita... zicem noi... shi iata ca Dumnezeu a facut dreptate... nimic mai fals... ci a murit shi datorita noua, ca nu l-am iertat intradevar shi atunci a luat Dumnezeu un om bun dintre noi ca shi asha noi nu ii primim decat pe hotzi ca fiind defapt oamni buni....

noi nu shtim ierta ci doar ne molipsim de la draci shi iertam shi credem asemenea lor... in batjocura... shi fatzarnicie shi de frica slavo-fricii ochilor gLumei...

e nasol de tot... ca se vede pe tine, ca altfel de ce sa evitzi sa te rogi pentru un om decat daca nu l-ai iertat... dar cand eshti te gandeshti tu oare cat rau i-ai facut dumneata shi cine defapt ar trebui sa ierte pe cine? nu prea... fiindca e mult mai ushor sa ne clamam nedreptatzirea shi durerea inchipuita... mult mai ushor...9x???:(
Reply With Quote
  #40  
Vechi 30.06.2008, 18:14:17
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

shi mult mai ushor sa fim invatzatorii paielor de osanda... ca doar pedeapsa capitala s-a dat de multe ori pentru nimicuri... pentru pacatele nostre... caci asta e prima invatzatura data prin Adam... cu ce acuza cu aia se dovedea ca defapt el era vinovat...
deci atunci cand osandeshti pe cineva ar trebui sa observi shi sa shtii ca nu faci altceva decat sa te manii pe propriile pacate pe care le faci sau le-ai facut punandu-le in contul altuia, cerand vina ta proprie din mainile lui... 96x???:(:(
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sarmisegetuza Regia-capitala Daciei Melissa Generalitati 102 20.12.2012 02:02:48
Sa mai si radem ,apropo de protestele din capitala !!! guardian knight Generalitati 618 10.02.2012 13:50:01
Pedeapsa Lucemferre Generalitati 108 22.04.2011 17:24:56
Pedeapsa cu moartea marinel 07 Intrebari utilizatori 40 22.03.2011 01:45:29
Despre pedeapsa capitala ! cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 14 20.03.2011 02:47:38