Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Eutanasia
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 19.07.2008, 22:07:57
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de philalex
da ar fi disciplina....as fi de acord....cu crimele odioase....desi crestineste nu e....dar in cazuri de violuri...si pedofili....si taiat in bucati....trebuie...masuri dure!:angry:
Oare de i-am "taia"in bucati, am rezolva problema? Ar disparea sau s-ar rari pedofilii, violatorii, talharii, criminalii ? Multi nu realizeaza ca nu trebuie urat cel ce faptuieste, pentru ca pana la urma urmei, cel ce faptuieste aceste acte, este un om "bolnav", un om cu sufletul vandut diavolului. Oare pe cine sa uram ? Bolnavul sau boala ce o poarta? Prin uciderea bolnavului, boala nu va disparea nicicand. Educatia si apropierea de Biserica, de Dumnezeu, ar rari mult numarul celor bolnavi.Ganditi-va, dragii mei , ca diavolul actioneaza pe tot pamantul la fel, putem spune , tipic, peste tot la fel. Crimele, violurile si alte cele sunt oriunde la fel, regizate de un singur personaj sinistru: diavolul !
Reply With Quote
  #42  
Vechi 20.03.2009, 14:37:28
Hector's Avatar
Hector Hector is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2009
Locație: Jungla poreclita Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 411
Implicit

Din patericul egiptean
A voit odata stapanitorul locului aceluia, sa vada pe avva Pimen si nu primea batranul. Si cu pricina ca pe un facator de rele a prins pe fiul surorii lui si l-a pus in temnita, zicand : de va veni batranul si se va ruga pentru danstil, eu il slobozesc. Si a venit sora lui, plangand langa usa. Iar el nu i-a dat ei raspuns. Ea il ocara zicand : omule cu inima de arama, fie-ti mila de mine, ca numai un fiu am ! Iar el trimitand, i-a zis ei : Pimen fiu n-a nascut. Si asa s-a dus. Si auzind stapanitorul, a trimis zicand : macar cu cuvantul de va porunci, il voi slobozi pe el. Iar batranul i-a raspuns inapoi zicand : cerceteaza dupa pravila si de este vrednic de moarte, sa moara, iar de nu este, fa cucm voiesti ! Iar stapanitorul auzind, l-a slobozit de la inchisoare.

Era deacord Sfantul Pimen cu pedeapsa capitala?
Reply With Quote
  #43  
Vechi 20.03.2009, 15:59:01
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Nu este de acord cu pedeapsa capitala, ci a spus asta stiind de la Domnul ca acela nu este vinovat. Este foarte important omul care spune acele cuvinte, iar Avva Pimen avea cu siguranta duhul inainte vederii, prin care a si vazut pe tanarul cel din inchisoare.

Legat de pedeapsa capitala, nici eu nu cred ca exista vreun motiv care sa faca o gandire crestina sa o aprobe. Insa pledez pentru inchisoare pe termen extrem de lung sau pe viata, inchisoare care sa impinga pe nenorociti la nevointe asemeni parintilor din Pateric, nu inchisoarea de azi, in care se traieste mai bine ca acasa si unde Drepturile Omului impiedica a-i face sa-si simta greseala.

Un alt tip de pedeapsa capitala: munca in folosul comunitatii.
Muncirea detinutilor pana ajung sa nu mai stea pe picioare.

[COLOR=red][COLOR=black]Iertam, dar ce si pana unde. [/COLOR]Crestinismul spune sa iertam celor ce ne gresesc noua, nu insa si celor ce gresesc celor de langa noi. [/COLOR]Te iert orice mi-ai face mie, insa daca faci ceva fratelui meu, esti vrednic de pedeapsa.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 26.03.2009, 15:21:11
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Este foarte ideea cu munca incontinuu,si sigur o sa cedeze.Dar nu sa ii execute,doar Dumnezeu trebuie sa ia vieti.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 26.03.2009, 16:41:20
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Multi merita sa moara pentru crimele lor, e adevarat. Ar fi lumea mai buna pentru ei. Dar calaul nu e tot un criminal?
Reply With Quote
  #46  
Vechi 26.03.2009, 16:42:10
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de scrabble Vezi mesajul
Multi merita sa moara pentru crimele lor, e adevarat. Ar fi lumea mai buna pentru ei. Dar calaul nu e tot un criminal?
Scuze, am vrut sa spun ca ar fi lumea mai buna fara ei.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 26.03.2009, 20:48:06
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de scrabble Vezi mesajul
Multi merita sa moara pentru crimele lor, e adevarat. Ar fi lumea mai buna pentru ei. Dar calaul nu e tot un criminal?
Normal că cel care ia viatâ este tot un criminal . Unii pot spune, că cel ce pune in aplicare pedeapsa capitală, o face conform unei sentințe judecătorești, dar până la urmă, tot crimă este, o crimă legală ! . . .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #48  
Vechi 27.03.2009, 23:10:53
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Asa trebuia procedat si cu Ceausescu,pus la munca continua,nu executat.Ma gandesc oare,de ce nu se recurge la metoda aceasta pentru ca in final tot acolo se ajunge la moartea criminalului.Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #49  
Vechi 27.03.2009, 23:31:43
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Nu cred ca pedeapsa capitala este o solutie crestina. Prin aceasta persoana condamnata este privata de posibilitatea pocaintei- de a se schimba. Hristos prin vindecarea demonizatilor a aratat cat de valoros este omul chiar daca este decazut din punct de vedere moral. Eu cred ca un criminal poate fi recuperat, fara a ajunge la aceast solutie cutremuratoare- condamnarea la moarte. "Cine este lipsit de pacat sa arunce primul cu piatra"- cuvinte actuale.
Reply With Quote
  #50  
Vechi 28.03.2009, 12:55:50
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Dar poate ca si omul ucis avea o viata inainte data de la Dumnezeu si criminalul i-a luat-o.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sarmisegetuza Regia-capitala Daciei Melissa Generalitati 102 20.12.2012 02:02:48
Sa mai si radem ,apropo de protestele din capitala !!! guardian knight Generalitati 618 10.02.2012 13:50:01
Pedeapsa Lucemferre Generalitati 108 22.04.2011 17:24:56
Pedeapsa cu moartea marinel 07 Intrebari utilizatori 40 22.03.2011 01:45:29
Despre pedeapsa capitala ! cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 14 20.03.2011 02:47:38