Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Eutanasia
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #201  
Vechi 23.04.2010, 10:47:21
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de jenica Vezi mesajul
Important este sa incercam sa pastram legatura cu El prin rugaciune, Spovedanie si Sfanta Impartasanie, daca avem dezlegare.
Da, asta este esential in viata omului.
Oricat am cadea / deznadajdui, sa nu ne indepartam de rugaciune, inaintea Sfintelor Icoane, si de Sfintele Taine, in Biserica.
Diavolul cauta mai mult ca oricand sa ne faca sa deznadajduim.

Insa lupta noastra este a ne rabda pe noi insine. "Cine va rabda pana la sfarsit, acela se va mantui."
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #202  
Vechi 03.05.2010, 10:01:37
george_76 george_76 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Mesaje: 1
Thumbs up an trecut pe aici

www.vreausamor.wordpress.com
Reply With Quote
  #203  
Vechi 03.05.2010, 13:27:47
Scotianul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Pt Stefan500

Ioan 16:33. Citeste cele scrise acolo,mergi inainte,nu te indoi sub nici o forma indiferent ce vei intimpina si vei vedea ca nu esti singur.Nu renunta la ce ai primit de la Cel de Sus.Poate peste ani vei constata ca au existat oameni care au avut(au) nevoie de ajutorul tau.Sa nu disperi,sa nu te retragi, sa nu fugi.Clipa poate parea disperata dar trebuie sa mergi pina la capat.Curaj omule,putere in Credinta si du-ti Crucea cu zimbetul pe buze pina la capat.Gandurile negre te pot lovi dar nu te vor invinge niciodata daca crezi cu adevarat in inima ta.Cauta-ti acolo,cu ajutorul Credintei in Mantuitor,puterea de a indura totul.Cel de Sus sa fie alaturi de tine.
Reply With Quote
  #204  
Vechi 12.05.2010, 10:28:32
Jamaica Jamaica is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 358
Implicit

In momentul in care te nasti, esti mort. E doar o chestiune de timp.
Reply With Quote
  #205  
Vechi 12.05.2010, 10:58:44
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Stefan500 Vezi mesajul
Dumnezeu ma iubeste. In afara de cele 3 tentative, mai era sa mor de vreo 17 ori pana acum (in cele mai diverse moduri: calcat, inecat, electrocutat, gazat etc).
Daca doresti sa iei o doza de optimism de la un luptator,care a avut mari probleme in copilarie cu mama lui,de la care lua bataie tot timpul etc,citeste Doua milioane de km in cautarea adevarului..de Klaus Kenneth
Reply With Quote
  #206  
Vechi 12.05.2010, 14:01:24
VladCat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Daca doresti sa iei o doza de optimism de la un luptator,care a avut mari probleme in copilarie cu mama lui,de la care lua bataie tot timpul etc,citeste Doua milioane de km in cautarea adevarului..de Klaus Kenneth
dap...vorbeste cu putere klaus kenneth..eu m-am linistit ascultandu-l....a avut un parcurs sinuos rau..dupa ce a scapat de maica-sa a stat nush cati ani la un preot catolic care il molesta dupaia a trecut prin hinduism si budism inainte sa descopere ortodoxia......mai jos e linkul de la conferinta din Cluj pe care am vazut-o eu cu el...

http://vimeo.com/7324879
Reply With Quote
  #207  
Vechi 12.05.2010, 14:32:50
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Sigur ca un cuvant de lauda, de incurajare este un lucru bun, deoarece creste stima de sine, este bine sa avem respect fata de noi, in sensul bun, dar de multe ori parintii isi saruta copiii prin somn. Este imposibil sa nu zaresti in ochii mamei multumirea, chiar daca nu o arata. Poate este ocupata, poate asa a fost educata la randul ei sa nu acorde recompense verbale... sunt multe motive...dar multumirea se poate ghici. Fii un tanar bun, fii curajos, ajuta-ti parintii, fii saritor si vei vedea ca o sa apara bucuria implinirii faptelor bune. Ca o marturisire, nici noi nu eram prea laudati si cred ca mama avea de ce sa ne laude.

Despre ceea ce spui , privind acel pacat foarte grav, bine ca nu l-ai dus la bun sfarsit. Niciodata in viata sa nu-l mai gandesti... viata este frumoasa, indiferent cum ti-o da Dumnezeu, sau cum ti-o mai fac oamenii...Nimic pe lume nu trebuie sa te duca cu gandul acolo. Este un pacat foarte mare, impotriva Duhului Sfant... dar Dumnezeu este milostiv si cred ca te-a iertat.Un asemenea pacat nu poate insemna decat credinta slaba, sau si mai rau, absenta acesteia. Inarmeaza-te cu Hristos si vei fi puternic!

Si nu uita, cand vine gandul cel rau,ai prieteni foarte puternici in Hristos, Maica Domnului, Sfintii si Sfanta Cruce! Spovedeste-te mai des. In lume sunt oameni foarte necajiti...
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #208  
Vechi 12.05.2010, 15:31:08
VladCat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de VladCat Vezi mesajul
dap...vorbeste cu putere klaus kenneth..eu m-am linistit ascultandu-l....a avut un parcurs sinuos rau..dupa ce a scapat de maica-sa a stat nush cati ani la un preot catolic care il molesta dupaia a trecut prin hinduism si budism inainte sa descopere ortodoxia......mai jos e linkul de la conferinta din Cluj pe care am vazut-o eu cu el...

http://vimeo.com/7324879
aveam niste dubii legate de felul in care prezinta protestantismul dar pe care le-am ignorat gandindu-ma ca am inteles eu gresit..citind threadul asta (http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ead.php?t=9409) am devenit foarte suspect fata de klaus kenneth
Reply With Quote
  #209  
Vechi 02.07.2011, 00:43:05
LittleSparrow LittleSparrow is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 118
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jamaica Vezi mesajul
In momentul in care te nasti, esti mort. E doar o chestiune de timp.
Acesta e un mesaj de încurajare?
Reply With Quote
  #210  
Vechi 02.07.2011, 02:02:29
emiliabirgau's Avatar
emiliabirgau emiliabirgau is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.06.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 17
Implicit

Am tot citit ce ai scris si se vede ca esti alintat, se vede ca suferi, se vede ca esti singur, se vede ca ai nevoie de foarte multa dragoste, de fapt de foarte putina, pt ca dragostea schimba totul oricum.Cand am vazut ca ai doar 24 de ani, am inteles ca nu e asa grav, ai o viata in fata, ehe, ce varsta frumoasa!...

Eu cred ca trebuie sa incerci sa te bucuri de tot ce e frumos in jurul tau, sa iti iei tratamentul, ca creierasul are nevoie de anumite substante pt a functiona in favoarea ta, sa incerci sa arati cat de bine poti, ca fetele te vor vedea cu alti ochi... si cel mai important e sa ai un duhovnic, sa te spovedesti, sa ai un canon de care sa te tii si sa mergi la privegheri sa vezi cat de mangaiat ai sa-ti simti sufletul, sa mergi la Ascor, voi nu aveti Ascor?... oho cate fete sunt la Ascor si cate activitati nu se fac...Bucura-te de cei 24 de ani ai tai!Altii ce n-ar da sa aiba iar varsta ta...(sa nu faci din prietena o obsesie, sa nu ai standarde inalte, incearca sa vezi frumosul din fiecare si apoi ai sa vezi si cine e cea cu care te potrivesti):)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Politistii romani se sinucid pe capete !!! guardian knight Generalitati 65 28.06.2014 23:34:11