Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 20.06.2009, 17:57:23
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit Ceasul in biserica

Am citit un articol al parintelui Constantin Coman care se intitula "Ceasul in biserica" sau "toata grija cea lumeasca sa o le padam". El scotea in evidenta ca daca intram in biserica, intram sa devenim mostenitori ai Imparatiei Cerurilor.

In biserica ar trebui ca totul sa fie deosebit de cele pe care le intalnim in aceasta lume. Insa, iata ca nu e chiar asa de vreme ce intalnim ceasul pe peretele bisericii. Si culmea, de regula e pus chiar in una din absidele altarului, parca pus sa nu fie evitat de nimeni. Stau si ma intreb cat de genant e sa fi de fata la transformarea painii si a vinului in Trupul si Sangele Domnului si sa te intrebi uitandu-te la acest ceas:"e devreme inca..." "e tarziu trebuie sa plec inainte de predica...."

A-ti cerceta ceasul cand stai de vorba cu cineva arata autorul, inseamna a dori sa scurtezi convorbirea.

Pacat ca nu ne dam seama ca in biserica stam de vorba cu Dumnezeu si ca nu e nevoie de ceas.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 20.06.2009, 18:25:25
fantana's Avatar
fantana fantana is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.05.2009
Mesaje: 24
Implicit

Așa este, am copilărit într-o biserică în care ceasul mai și bătea ora exactă și jumătatea :).
__________________
http://fantana.wordpress.com/
Reply With Quote
  #3  
Vechi 20.06.2009, 19:02:07
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Poate este pus pentru preotul care nu gaseste sfirsitul predicii!
Pe de alta parte tot de la "atotcunoscatorii" forumului am aflat ca ce-i peste ora 12 nu se mai cheama Liturghie!

Lasind gluma, asa-i duminica este pentru Dumnezeu si timpul Liturghiei nu ar trebuii sa fie masurat (sau timpul altor slujbe) .
Reply With Quote
  #4  
Vechi 20.06.2009, 19:28:49
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bmd Vezi mesajul
Poate este pus pentru preotul care nu gaseste sfirsitul predicii!
ei hai lasa ca nu sunt predicile chiar asa luuuungi...

eu ma gandeam ca ceasurile astea ar fi bune totusi pe undeva, pe la intrarea in biserica... sa le vada crestinii si sa zica: Doamne, iar am ajuns tarziu, dar data viitoare ma scol mai devreme!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 20.06.2009, 19:57:17
padurariucristi's Avatar
padurariucristi padurariucristi is offline
Member
 
Data înregistrării: 06.06.2009
Locație: orvieto italia
Religia: Ortodox
Mesaje: 47
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat Vezi mesajul
ei hai lasa ca nu sunt predicile chiar asa luuuungi...

eu ma gandeam ca ceasurile astea ar fi bune totusi pe undeva, pe la intrarea in biserica... sa le vada crestinii si sa zica: Doamne, iar am ajuns tarziu, dar data viitoare ma scol mai devreme!
Sunt de acord cu tine si chiar m-a amuzat la urma.Nu vreau sa iau apararea nimanui,totusi este bine sa fie un ceas la intrarea in biserica pentru cei ce nu pot sa stea pana la o anumita ora.Din evlavie ar veni pana la o anumita ora ,ca mai mult nu poate ca nu-i permite serviciul,de exemplu,si daca n-ar merge la munca iar da patronul afara si stiti cat este de greu cu serviciul in ziua de astazi.Si ca sa se evite vorbele in biserica,si sa nu se deranjeze alte persoane ca,da de ,trebuie sa intrebi de cineva cat este ceasul ca te grabesti,e mai bine pentru unii sa-si arunce numai ochii si a si vazut cat este.Sunt de acord ca ceasul sa se puna in spate si crestinul care pleaca mai devreme s-au vine tarziu sa stea pe undeva pe langa ceas ca sa-l poata vedea sa nu mai deranjeze pe altii.(Ionela)
__________________
cristian-ionela
Reply With Quote
  #6  
Vechi 20.06.2009, 22:03:10
ursupaus ursupaus is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.06.2009
Mesaje: 1
Thumbs up ai dreptate iar ce ce vor pace nu se uita dupa ceas indiferent unde este

Citat:
În prealabil postat de mirelat Vezi mesajul
ei hai lasa ca nu sunt predicile chiar asa luuuungi...

eu ma gandeam ca ceasurile astea ar fi bune totusi pe undeva, pe la intrarea in biserica... sa le vada crestinii si sa zica: Doamne, iar am ajuns tarziu, dar data viitoare ma scol mai devreme!
ai dreptate iar ce ce vor pace nu se uita dupa ceas indiferent unde este
Reply With Quote
  #7  
Vechi 20.06.2009, 22:35:58
marcos marcos is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2006
Locație: negresti oas
Religia: Ortodox
Mesaje: 3
Implicit nu chiar

pa nu chiar fratilor. in momentul in care intri in biserica, deja iti dai seama daca ai intarziat sau nu, functie de momentul slujbei. stim ca trebuie sa fim obligatoriu la inceputul sf liturghii deja in biserica, pregatiti. In plus, nu peste tot incepe chiar la aceeasi ora. mai difera vremea inceperii cu 10-15 minute, chiar mai mult. depinde. ceasul nu-si are loc absolut deloc in biserica. avem ceasuri pe mana. ne folosim individual de ceasuri, nu la comun. Va spun, ca preot.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 20.06.2009, 23:30:00
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Pacat ca nu ne dam seama ca in biserica stam de vorba cu Dumnezeu si ca nu e nevoie de ceas.
Aceasta viata, traita cu ochii pe ceas, ne caracterizeaza, din pacate, in aceste vremuri si cu siguranta nu este una de dorit. A fi ancorat mai mult decat trebuie in imediat, in timpul lumii acesteia, poate constitui un real pericol pentru viata noastra duhovniceasca. Daca Biserica ne cere ca macar in timpul Sfintei Liturghii, "toata grija cea lumeasca sa o lepadam", o face pentru ca numai in acest mod vom putea fi partasi pe deplin timpului lui Dumnezeu. Mergem la biserica pentru a primi odihna, insa nu renuntam la zarva si agitatia vietii noastre de zi cu zi. Si mai trist, purtam in noi, nerabdarea...
Reply With Quote
  #9  
Vechi 21.06.2009, 02:30:18
padurariucristi's Avatar
padurariucristi padurariucristi is offline
Member
 
Data înregistrării: 06.06.2009
Locație: orvieto italia
Religia: Ortodox
Mesaje: 47
Implicit

Citat:
În prealabil postat de marcos Vezi mesajul
pa nu chiar fratilor. in momentul in care intri in biserica, deja iti dai seama daca ai intarziat sau nu, functie de momentul slujbei. stim ca trebuie sa fim obligatoriu la inceputul sf liturghii deja in biserica, pregatiti. In plus, nu peste tot incepe chiar la aceeasi ora. mai difera vremea inceperii cu 10-15 minute, chiar mai mult. depinde. ceasul nu-si are loc absolut deloc in biserica. avem ceasuri pe mana. ne folosim individual de ceasuri, nu la comun. Va spun, ca preot.
Sarut mana parinte.Aveti dreptate in ceea ce spuneti.Ceasul nu-si are rostul in Biserica .Cu toate astea ,totusi,le gasim.Eu locuiesc cu familia mea in Italia.Multi dintre noi nu mai avem ceasuri la mana,cum era odata,caci s-a iventat telefonul.Si vin multi la Biserica cat pot,caci sunt multe femei mai ales ca lucreaza Duminica.Si lasa telefoanele deschise ca sa stie cat este ceasul ca sa nu intarzie la munca.Ca Italienii stiu una si buna.Sunt putini cei care te inteleg ca ai nevoie cu adevarat de Biserica.Si te trezesti,ca atunci cand se citeste EVANGHELIA(si se intampla de foarte multe ori) incep sa zbarnaie telefoanele ca vrea sa stie mamuca italiana la ce ora te intorci.Si pana iesi afara ca sa duci munca de lamurire cu ea,ca de nu-i raspunzi i-si cauta alta menajera,ai deranjat toata slujba.Si cel mai tare se mahneste preotul ca oile sale fug printre scaieti.Cu mult respect o capra ratacita .(Ionela)
__________________
cristian-ionela
Reply With Quote
  #10  
Vechi 21.06.2009, 14:22:06
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit ceasul

Citat:
În prealabil postat de padurariucristi Vezi mesajul
Sarut mana parinte.Aveti dreptate in ceea ce spuneti.Ceasul nu-si are rostul in Biserica .Cu toate astea ,totusi,le gasim.Eu locuiesc cu familia mea in Italia.Multi dintre noi nu mai avem ceasuri la mana,cum era odata,caci s-a iventat telefonul.Si vin multi la Biserica cat pot,caci sunt multe femei mai ales ca lucreaza Duminica.Si lasa telefoanele deschise ca sa stie cat este ceasul ca sa nu intarzie la munca.Ca Italienii stiu una si buna.Sunt putini cei care te inteleg ca ai nevoie cu adevarat de Biserica.Si te trezesti,ca atunci cand se citeste EVANGHELIA(si se intampla de foarte multe ori) incep sa zbarnaie telefoanele ca vrea sa stie mamuca italiana la ce ora te intorci.Si pana iesi afara ca sa duci munca de lamurire cu ea,ca de nu-i raspunzi i-si cauta alta menajera,ai deranjat toata slujba.Si cel mai tare se mahneste preotul ca oile sale fug printre scaieti.Cu mult respect o capra ratacita .(Ionela)
Ionela nici eu nu mai port ceas la mina de ani de zile, diminica nici nu ma intereseaza ceasul, telefonul se poate programa pe vibratii si asa nu deranjezi pe nimeni,este foarte penibil sa-ti sune telefonul in geanta mai avem si noi citeodata cazuri in biserica, in alte biserici sint avertizari de felul"va rugam inchedeti celularele".
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Papa - Biserica Catolica - Singura Biserica legionar Biserica Romano-Catolica 133 16.07.2013 11:22:01
biserica catolica versus biserica ortodoxa sovidiu Biserica Romano-Catolica 36 08.06.2013 23:58:51
Biserica Sfantului Mormant - Biserica Invierii GabrielaV Intrebari utilizatori 0 06.04.2010 15:04:27
Acesta sa fie ceasul lor si stapanirea intunericului? patinina34 Generalitati 1 22.04.2009 11:00:54
Canonul de rugaciune catre Maica Domnului mai inainte de ceasul mortii podolski_2 Rugaciuni 3 04.12.2008 23:58:19