Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #141  
Vechi 10.01.2017, 02:54:41
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Lasa ca nici antivaccinistii nu stau mai bine.
Nici nu susțin infaibilitatea lor. Sunt oameni.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Da' macar in spatele vaccinurilor mai stau niste oameni de stiinta.
Da, da...lucru lămurit: incompentenți care nu au un prospect, nu știu ce conține un vaccin sau care sunt eventualele efecte adverse....sau dacă știu, nu te informează. Cei de mai sus (oamenii de știință) fabrică studii pentru "spălații pe creier" din prima linie.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
In spatele homeopatilor antivaccinisti sta veacul intunecat al medicinei, unde fiecare bajbaia cum putea.
Sunt alopați care refuză, nu numai hemeopați. :)

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Pentru ca se poate. Si n-a scuzut incidenta diagnosticarii autismului, BTW.
Asta când o să se oprească producția de "vaccinuri bune" pentru proști sau când o să se lichideze stocurile existente.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
A fost inlocuit cu metode mai bune de productie care previn eventuala contaminare monodozelor.
Rămâne de văzut.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Da, suntem, ceva nou?
Să înțeleg că nu sunt atât de sigure toate vaccinurile așa precum par? Sau cum?

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
De asta cu logica sa vorbesti dupa ce te informezi.
Lămurește-mă, de ce administrezi unui nou născut vaccinul antihepatic B?
Reply With Quote
  #142  
Vechi 10.01.2017, 11:45:08
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Nici nu susțin infaibilitatea lor. Sunt oameni.
Penibilitatea. Despre asta era vorba.
Da' cum se face ca sustii ca vaccinurile (tot man made) trebuie sa fie infailibile?

Citat:
Da, da...lucru lămurit: incompentenți care nu au un prospect, nu știu ce conține un vaccin sau care sunt eventualele efecte adverse....sau dacă știu, nu te informează. Cei de mai sus (oamenii de știință) fabrică studii pentru "spălații pe creier" din prima linie.
Pai sigur.
Cand zice tanti Lenuta ca a facut un copil autism de la vaccin, e musai sa fie adevarat.
Daca sunt cateva zeci de studii care arata ca vaccinurile sunt destul de sigure, alea sunt "studii fabricate".

Citat:
Sunt alopați care refuză, nu numai hemeopați. :)
Ca de exemplu?

Citat:
Asta când o să se oprească producția de "vaccinuri bune" pentru proști sau când o să se lichideze stocurile existente.
Nu stiu asta ce teorie paranoica este.

Citat:
Rămâne de văzut.
Este vazut deja, mai frecventeza si altceva decat youtube.

Citat:
Să înțeleg că nu sunt atât de sigure toate vaccinurile așa precum par? Sau cum?
Pai nu stiu cum iti "par" tie. Sau ma rog, parerile tale le stiu, de asta nu reusesc sa inteleg intrebarea.
Vezi si prima intrebare de mai sus si reformuleaza.

Citat:
Lămurește-mă, de ce administrezi unui nou născut vaccinul antihepatic B?
Daca dai o cautare pe google gasesti in prima jumatate a primii pagini.
Da' n-are poze, video nici atat.

Pune neuronul la treaba, desi am senzatia ca e inutil, o data ce o sa fii confruntat cu explicaitile ai sa urli aprioric "Nuuu, studii platite, minciuni, etc".

Eu zic asa: treci printr-o tura serioasa de documentare serioasa, daca e prea complicat, lasa medicina in seama medicilor si prin medici inteleg oameni care respecta stiinta, nu din aia care chiar daca au o diploma de medic, in sec XXI inca mai sustin ca poliomelita se face de la dulciuri.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 10.01.2017 at 11:55:08.
Reply With Quote
  #143  
Vechi 10.01.2017, 12:28:17
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Nu stiu cum s-a ajuns de la sinodul cretan la vaccinuri pro si contra.
In fine.
Vroiam doar sa spun ca mai acum cateva saptamani am vrut sa pun un link aici pe forum, dar am renuntat.

Am citit in presa romaneasca despre copii care au murit de pojar, fiind nevaccinati.
Voi trebuie sa stiti mai bine situatia, cazurile despre care vorbesc.


Eu sincer nu stiu ce sa spun, nu sunt medic. Dar ma intreb, daca un medic scrie si el atat de nesigur precum Mihnea aici, atunci ce trebuie sa inteleaga si sa faca lumea, parintii?
E oare mai bine sa moara copii de boli si sa-si dea cu pumnii in cap parintii ca nu au facut ce trebuia, sau sa se ia in consideratie unele reactii adverse la vaccinuri, despre care nu s-a dovedit inca daca sunt reale.
Nu stiu unde este adevarul. Trebuie pus in balanta.
Un lucru este sigur: bolile trebuie eradicate si evitate. Trebuie luate niste masuri.
La ora asta deruta este mai mare ca oricand, cu vaccinurile. Si nu sunt informatii (suficiente).
Inainte vreme erau vaccinati copiii in scoli, gradinite, fara probleme.
Toti erau vaccinati. Si n-am auzit de cazuri de reactii grave.
Azi nu mai stii.
Eu n-am inteles cata vreme iti dau imunitate si daca si adultii trebuie sa le refaca. Aici asa se vehiculeaza.
Si n-am inteles si nu am siguranta cu vaccinurile astea impotriva gripei si a racelilor. Unii spun ca le face bine, ca nu se mai imbolnavesc.
Altii au reactii.
Pe de alta parte si racelile astea ca sunt raceala, viroza, sau gripa, parca sunt tot mai rele si mai greu de suportat si nu exista leacuri bune, sau ceva care sa opreasca de la inceput. Nu exista un medicament care sa imunizeze cu adevarat sistemul de aparare al organismului.
Lumea se imbolnaveste pe capete si nu se gaseste o solutie. La banala raceala. Ce sa mai vorbim de altele?
Inainte vreme luam biseptol, sau erau niste injectii pentru raceala (nu mai stiu cum se chema (ba da, mi-am amintit acum - polidin), picaturi pentru nas, etc. Aia aveam si luam. Acum ala nu e bun (paracetamol), ala nu e bun (rinofug), ala nu e bun. Pentru gat era faringosept, penicilina V. Daca or mai fi alea bune, nu stiu.

Si mai dau un exemplu de deruta: scosul sau nu al amigdalelor. Daca nu le scoti si faci mereu infectii la ele ajungi la complicatii de la reumatism, la boli de inima. Daca le scoti ramai sensibil la gat (faringe) si de acolo alte complicatii. Intr-o vreme era la moda sa le scoti, acum nu se mai recomanda. Nu se stie cum e mai bine.
Ajung copii si adulti in spital si cu si fara amigdale.

Imi doresc sa se faca lumina si sa fim informati ca lumea. Suntem totusi in secolul 21!!!
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #144  
Vechi 10.01.2017, 14:03:13
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Ei cum să nu se dovedească dacă sunt sau nu reale?
Ba s-au foarte dovedit.
Eu îmi doresc să fie Lumină în sec 21!
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #145  
Vechi 10.01.2017, 18:00:37
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Am citit in presa romaneasca despre copii care au murit de pojar, fiind nevaccinati.
Voi trebuie sa stiti mai bine situatia, cazurile despre care vorbesc.
http://www.romaniatv.net/un-bebelus-...ra_334838.html

Ministerul Sănătății a confirmat, la sfârșitul lunii decembrie 2016, încă un deces provocat de rujeolă, o fetiță în vârstă de un an și trei luni din județul Timiș, care nu fusese imunizată, fiind răpusă de acest virus, ceea ce face ca numărul deceselor să ajungă la nouă, de la izbucnirea epidemiei.

Epidemia de rujeolă izbucnită în această toamnă a determinat Ministerul Sănătății ca, împreună cu reprezentanți ai Organizației Mondiale a Sănătății, UNICEF și Institutul de Sănătate Publică, să propună o serie de măsuri pentru combaterea extinderii virusului. Printre măsuri se numără și scăderea vârstei de vaccinare a copiilor, a căror imunizare va putea fi făcută acum de la 9 luni, deoarece, spun specialiștii, o caracteristică a aceastei epidemii de rujeolă este că afectează micuții cu vârste sub un an.
Reply With Quote
  #146  
Vechi 10.01.2017, 18:49:11
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Pai cate cazuri de imbolnaviri sunt la copii sub un an ca sa ia masuri asa "istete" ?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 10.01.2017 at 18:52:34.
Reply With Quote
  #147  
Vechi 10.01.2017, 18:53:09
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

La un 1 an si 3 luni trebuia sa fie vaccinata.

Articolul nici macar nu precizeaza de ce n-a fost vaccinata, e o tacere suspecta, nu ar fi de mirare sa nu fi fost vaccinata nu pentru ca n-au vrut parintii ci pentru ca a lipsit vaccinul de pe stoc atunci cand a facut 1 an.

Pai cate cazuri de imbolnaviri sunt la copii sub un an ca sa ia masuri asa "istete" ?

Adica baietelul de 8 luni a murit de rujeola (pentru multi partea cu "suspect de" trece in fundal) dar nu stim daca a fost rujeola.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 10.01.2017 at 18:56:14.
Reply With Quote
  #148  
Vechi 10.01.2017, 19:12:46
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Am citit in presa romaneasca despre copii care au murit de pojar, fiind nevaccinati.
Voi trebuie sa stiti mai bine situatia, cazurile despre care vorbesc.
Presa nu dă detalii tocmai în scop manipulator, dar sunt și cazuri în care se spune adevărul. Sunt cazuri în care copiii nu pot fi vaccinați din cauza unor pobleme de sănătate (în cazul de față boli cardiace). Una este să spui că nu a fost vaccinat și alte este să spui și motivul.

http://www.digi24.ro/stiri/actualita...ujeolei-640303
Reply With Quote
  #149  
Vechi 10.01.2017, 19:42:11
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Aha, deci macar recunoastem ca lipsa vaccinarii e la baza epidemiei sau o fi si asta tot o manipulare, si pura coincidenta ca s-a suprapus peste avantul anti-vaccinismului din ultimii ani?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #150  
Vechi 10.01.2017, 20:21:36
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Nu, nu putem ști exact cauza decesului, eu mă feresc să dau cu presupusul. Clar este că acei copii nu au fost vaccinați din cauza unor probleme de sănătate care nu permiteau vaccinarea, nu că nu au fost vaccnați lăsând loc de interpretare a unui posibil refuz (lucru care se încearcă să se se isinueze, vezi iformația postată de Copacel).
Reply With Quote
Răspunde